Karpatia, Vyšné Vlkodlaky: Hrabě Teleke z Tölökö se svým věrným sluhou Ignácem narazí při svém putování na polomrtvého lesního adjunkta Vilju, který se snažil odhalit tajemství podivného Čertova hradu, na němž prý straší. Hrabě zjistí, že rozpadající se hrad je sídlem zloducha barona Gorce, jež ke svým zločinným záměrům využívá fantastických vynálezů šíleného vědce Orfanika a tuší, že Gorc ve svých zříceninách skrývá jeho snoubenku, operní pěvkyni Salsu. (Bontonfilm)

Hraboshka

Musím se přiznat, že když jsem tenhle film viděla poprvé, tak se mi vůbec nelíbil a nedokoukala jsem ho ani do půlky. Byla jsem menší (a bála jsem se :D), prostě mi vůbec nesedl, nebavil mě... O něco později jsem se rozhodla, že mu ještě dám šanci. A byla jsem velmi mile překvapena. Režisér, scénárista i partička herců je skoro stejná jako v Adéle a opět je to super zábava. Dočolomanský je krásně kladný, Kopecký krásně padoušský a Hrušínský krásně potrhlý. I Vlastimil Brodský nebo Jan Hartl se svým horáckým nářečím je fajn, stejně tak hudba. A k tomu všemu spousta pěkných hlášek...A poooliciiija, poooliciija :D ()

danny_21

Chudák Jules Verne, který byl posmrtně odměněn touhle Lipského rozpustilou, svéráznou parodií. Kdyby byl ale Čechem, určitě by pochopil - několik těch našich hereckých legend pohromadě, užívající si poťouchlé situace, hláškujicí na každém kroku - pan Lipský byl opravdu jedinečným tvůrcem, společně s Karlem Zemanem - 80 %. ()

Durgas

Pochod salašarských žandárov ma zabil najviac, ale dokonale som sa bavil behom celého filmu. Takéto kusy už dnes asi nenatočíme... ()

Mik_e

Je málo filmů, které se dají vidět libo kolikrát, a v jakémkoliv věku. Tento patří jednoznačně mezi ně, můj zdaleka nejoblíbenější kousek dvojice Lipský a Brdečka. Komentovat herecké výkony asi netřeba. ()

mira.l

Já teda nevím, v době vzniku před 35 lety to možná bylo humorné, ale na mě to fungovalo podobným způsobem jako Vernova předloha. A sice tak, že jsem to přetrpěl a považuju to za neskutečnou blbost. Jedna hvězdička z respektu před O. Lipským, za pár dobrých hlášek a víc ať po mně nikdo nechce. Ještě že byly už před lety vynalezeny dálkové ovladače, protože stahovat hlasitost téměř k nule při každém zaječení operní "árie" přímo na TV, asi bych se dost naběhal a byl nasranej ještě víc, to neustálé ječení mě dost vytáčelo. ()

Inozuka

Naprostá klasika mezi českými parodickými komediemi. Gorc z Gorců vs. Teleke z Tölöke, krásná Salsa Verde a pekelný Tóna Hluchoněmec ruku v ruce se šíleným, leč geniálním Orfanikem. A nad tím vším ta neskonale vtíravá melodie ... ()

Luxocculta

K Čórtovu hrádu mě to táhne pořád stejně silně, jako lesnického adjunkta Vilju Déžiho. A platno mi není nic, že tam strašá. Učiněný vyšnovlkodlacký epos a navýsost srdeční záležitost. ()

Nix

Baron Gorce. Dycky se mi líbili kulisy a prostředí a kamera, to bylo prostě skvostný na tu dobu. ()

junxi91

Tak jako nebylo to úplně špatné. Michal Dočolomanský se mi více líbil jako detektiv Nick Carter ve filmu Adéla ještě nevečeřela, ale i tady uměl prodat své osobní kouzlo a šarm. Postava hraběte Teleke z Töleke (prosím neplést), který je zároveň velice nadaným operním pěvcem a který dokáže vyzpívat a udržet tóny tak dlouho, že předměty okolo začnou díky rezonanci praskat. Jako jeho sluha Ignác byl Vlastimil Brodský skvělou volbou, s tou jeho věčnou opatrností a vystrašeností. Hrabě dorazí do vesnice Vyšné Vlkodlaky, kde potká lesního adjunkta Vilju, se kterým to nevypadá dobře a evidentně se mu něco stalo. Určitě s tím má co dočinění ten tajemný hrad, který se tyčí nad vesnicí. Místní obyvatelé mají z hradu respekt. Také mluví celkem zvláštním nářečím, taková smíšenina Hanáckého a Valašského s vkládáním samohlásky e mezi souhlásky, například "pervní" nebo "v perdeli". Na hradě sídlí hlavní záporák baron Gorc, v podání opět skvělého Miloše Kopecného, který má početné služebnictvo, jemuž velí chlapík s dvěma zuby a falešným plnovousem jménem Zutro. Nejdůležitejší pro jeho záměry je však šílený profesor v podání Rudolfa Hrušínského, který neustále něco vynalézá, avšak nenosí plnovous, což se Gorcovi nelíbí a dává tomu za vinu všechny profesorovy omyly. Profesor také vynalezl obrazové a zvukové nahrávání a přehrávání, díky kterému zhmotnil operní pěvkyni Salsu Verde, což je shodou okolností také Telekeho snoubenka. Teleke si celou dobu myslí, že je vězněná na hradě a chce ji zachránit, a princip "televize" vůbec nechápe. Profesor však vynalezl také silnou výbušninu, kterou má celý hrad odpálit se všemi vynálezy a také s hrabětem a adjunktem. Na konci vidíme poměrně slušný masakr, nějaká ta krev tam také tekla a někteří účastníci se dokonce probrali zpátky k životu, než je definitivně pohřbily ruiny hradu. Nebylo to špatné a ve své době se tomu musel každý smát, na mě to však v dnešní době působilo trochu nudně, unaveně a zasmál jsem se jen párkrát. Hold jsem porevoluční rozmazlená generace, zvyklá na černý, cynický a sarkastický humor a neumím ocenit to pravé umění. ()

Daginka

Moje druhá nejoblíbenější česká komedie.Naprosto dokonalý děj, povedená hudba a úžasní herci (z nichž se mi asi nejvíce líbí herecký výkon Miloše Kopeckého).K tomu přidány hlášky, co se zapíší do dějin (Barone, vy jste poslouchal za dveřmi?!, No SAMOZŘEJMĚ!) a máte opravdu vynikající podívanou.Doporučuji určitě zhlédnout!:o) ()

Tiiso

V mých očích slabší ze dvojice parodií, které Lipský natočil. Ale to neznamená, že bych čas od času po tomto snímku nesáhl a nenechal se fantazií příběhu unést. Příjemných 97 minut vyplňuje čtveřice skvělých herců se svými výkony. Vlastně právě herci a jejich projevy jsou to co zkvalitňuje tento příběh, který s nadsázkou kráčí skrze několik filmových žánrů najednou. První polovina filmu se mě osobně líbí více, ale můj interní dojem v tomto případě nemůže objektivně hodonít kvalitu druhé poloviny. A to z toho důvodu, Že vlastně ani nevím konkrétně co na druhé polovině je horší. Jde jen o subjektivní pocit. Snad možná v rozdílném tempu, kterým je příběh vyprávěn. Každopádně jsou zde skvěle napsané dialogy. Cizí řeč je do detailu vymyšlená a nářečí kterým mluví obyvatelé se také dobře poslouchá. Vizuální stránka filmu je opravdu dost nápaditá a technické přístroje co používá Hrušinšký, sice hodně připomínají dobu Vernea ale dobře plní funkci technické revoluce, která je v příběhu obsažena. Ve výslednem efektu tento guláš namíchaný z různých žánrů, parodií, narážek a odkazů funguje dobře a působí nenásilně. ()

Robbi

Pro někoho kouzlo Tajemství hradu v Karpatech časem vyšumí, pro někoho je skryt ve stínu Adély. Pro mě, ač je Čortův hrád už dávno rozmetán při akci Robert ďábel, žije stále svým svébytným životem a je vždy připraven mi dokázat, jak skvěle propracované filmy se tu točily. Lhostejno, zda horrory, parodie, komedie či tragédie. THvK je především radostí a zábavou, hrou, ze které čiší nadšení z toho, co tvůrci dělali. Možná trošku doplácí na srovnání s Adélou, neboť shodná Velká trojka v podobě Dočolomanský-Kopecký-Hrušínský st. to přímo evokuje. Ale umíte si představit hraběte Teleke z Tölökö jinak? Dokázal by se baron Görz z Gercenu lépe uklidnit svou raně bodavou obrazovou terapií? A v případě Orfanika by se tou 421. raketou někdo jiný na měsíc trefil, a bylo by po zábavě. Tenhle film není jen nostalgie, je to opravdu pocta i Vernovi, i humoru, i dobám, kdy se lidé v kinech bavili. A moje soukromá hláška? Zavzpomínejte: "Nestřílejte, živím početnou rodinu a tohoto koně!" ()

Edit13

Hravý film s jedinečnou atmosférou a skvělými herci. Musí vám prostě sednout a mně sednul jako "perdél" na hrnec... :-) ()

Žažulienka

Nádherná kulisa démonického Čachtického hradu byla smíchána s vtipným, až šíleným baronem Gorcem:) Pěkná šílenost, dá-li se to tak říci:) Svým způsobem vtipný film, který nejspíše osloví ty otrlejší:) ()

Rodin

Nemohu si pomoci, tento film prostě pokládám za kongeniální ztvárnění geniální předlohy ve formě naprosto úchvatné parodie. Tolik skvostných hlášek a vtípků, jak verbálních, tak obrazových - to je úplné mrhání nápady! Hlášky z tohoto kousku mě doprovázejí celým životem (už jen ten nádherný salašárský dialekt) a co dodat - je to v pérdeli, pane hrábě! ()

Haller

Pánové Lipský, Dočolomanský, Hrušínský a Kopecký... ti už tu přece někdy pohromadě byli. Ale vůbec to nevadí, ba naopak. Tentokrát opět vtipné, díky výtvarnému pojetí rekvizit Jana Švankmajera přímo neodolatelné. ()

sima275

"Karbonizujte koksohydráty, termujte nukleáry, akcelerujte moderáty, ohřejte mi párek!" Super parodie, doprovázená nezapomenutelnými hlášky. Šílený vědec Orfanik a jeho vynálezy jako například rušič zemské přitažlivosti nebo 421. raketa na měsíc jsou taky bezva. Hrabě Teleke z Tölökö (nikoliv jak Baron Gorc z Gorců říká Tölökö z Teleke) má úplně super vymyšlenou postavu i to jak mluví. A hleďme jak fenomenálně zakončil hrabě svou kariéru. 100% ()

Zemřel herec Jan Skopeček

24.08.2014

Michal Dočolomanský: 1942 – 2008

Michal Dočolomanský: 1942 – 2008

26.08.2008

Pro filmové a televizní diváky byl třeba detektivem Nickem Carterem z Adély, hrabětem Teleke z Tölökö z Tajemství hradu v Karpatech či mladým Pichandou z Tisícročné včely. Divadelní publikum jej… (více)