Bývalý vyhazovač a drobný podvodníček Tony „Pysk" Vallelonga (Viggo Mortensen) má mezi newyorskými Italy pověst chlápka, který dokáže vyřešit každou šlamastyku. Slavný černošský klavírista Dr. Don Shirley (držitel Oscara® Mahershala Ali) si ho proto najímá jako řidiče a bodyguarda na turné po divokých státech amerického Jihu 60. let. Tony je horkokrevný, ne moc vzdělaný, ale o to mazanější. Nade vše miluje svoji ženu (Linda Cardellini) a smažená kuřata. Dr. Don je jeho protikladem: kultivovaný génius jemných mravů a pevných zásad. Aby společně překonali nástrahy, musí si k sobě oba tvrdohlaví muži najít cestu skrz předsudky a humorné přešlapy. Originální komedie Zelená kniha získala získala tři Oscary včetně sošky pro Nejlepší film. Režisér Peter Farrelly (Blbý a blbější; Já, mé druhé já a Irena; Něco na té Mary je) se inspiroval příběhem skutečného přátelství a natočil jeden z nejdojemnějších i nejvtipnějších filmů roku 2018. (Aerofilms)

ilemas

Film mě byl doporučen jako komedie k popukání, já se ani jednou nezasmál. Spíše mě to od prvních záběrů nudilo k smrti. Ani jsem ho nedokoukal celý. ()

easaque

-4* u tohoto filmu je rozhodně cítit velký tah za festivalovými cenami, stejně jako nepřehlédnutelná snaha o co nejširší diváckou oblibu, ale kupodivu mi to tentokrát nevadilo a tuto prvoplánově korektní road movie jsem si užil. Ani nevím, jestli má na tom zásluhu herecké obsazení, jemný humor, moje oslabené imunita nebo chuť na normální film, po všech těch experimentech posledních dní ;-) No prostě nějaké kouzlo mít muselo, až se irošku stydím, že jsem podlehl a dávám mu své 4 hvězdy. V každém případě nic nového pod sluncem a podobných příběhů je natočených mraky. [ PŘÍBĚH: 1 /// SMYSL: 1 /// ATMOSFÉRA: 1 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 0 /// NÁLADA: 1+ /// ART: 0 /// STYL: 2 /// CASTING: 2 (3*MAX) ] ()

M.i.k.e

těch 5 možná není úplně zasloužených,ale...každoročně se objeví nějaký ten kousek,který se točí kolem rasismu,o tom jak to měli/mají černoši těžké atd.Někdy je výsledek super (The Help),někdy trochu kalkul,ale pořád ok (Hidden Figures),někdy pak průšvih a nebetyčná nuda (Moonlight).Green Book má v mých očích nejlbíže k Help,které mi svého času učarovalo a vůbec bych neřekl,že to má na svědomí někdo jako Peter Farrelley.Hodně názorů vyčítá Green book další kalkul směrem k udílení všemožných cen,ale já ho tam neviděl.Není to film,který by bořil hranice a převracel dějiny filmy (to nebylo ani Help),ale je to sakra příjemný film,který řeší vážná témata s nadhledem,netlačí na pilu,je vtipný,milý a ústřední dvojice je skvělá.Ty víc jak dvě hodiny utečou jako voda a i když nejednou vyskočí vzpomínka na Řidiče slečny Daisy a Untouchables,vůbec to nevadí..85% ()

Martin741

Suverenne najlepsi film rezisera Petera Farrella /Blby a Blbejsi, neco na te Mary je/. Film sa venuje vecne problematickej teme bieli vs cierni, belosi versus cernosi. Konkretne tu jeden chlap Mahershala Ali si objedna slkuzby Viggo Mortensena /Lord of the Rings 1 - 3/ , ktory ma povest ze riesi problemy a slamastiky. Naviac miluje svoju zenu a opekane kurata. Potom tento Ali - klavirista si objedna Mortensenove sluzby - a moze sa rozjet kultova podivana. Vyborne dialogy, pekny autak, kulisy a namakana hudba. Ja som vzdy vedel ze Mortensen este natoci kultovy a takmer genialny film : 100 % ()

Aljak

Výborné! Hoci úprimne, podľa popisu ma film prakticky až tak nezaujal. Ale mám takú tradíciu, že sa vždy snažím pozrieť si všetky filmy nominované na veľké filmové ceny (Academy Awards, Golden Globes, etc), takže som tento kúsok našťastie neobišiel. Stretnutie ľahkomyseľného Tonyho a kultivovaného doktora Shirleyho bolo spočiatku plné neistoty s veľkým odstupom, ale napokon si tieto protiklady k sebe predsa len našli cestu a predvádzali celú škálu výborných a konštruktívnych dialógov. Samozrejme, výborne spracovaný tu bol aj ten diskriminačný aspekt rasistického amerického juhu 60tych rokov. Naozaj absurdné a tá anti-logika, to až človek žasne. Film som si teda skutočne užil, aj keď mal aj zopár slabších fáz, ktoré mali trochu lyrický nádych - čo na mňa pôsobilo trochu ako rušivý element. Silné 4* (takmer 5). ()

vydumnica

Tak toto je moj tip na Oscara v kategorii najlepsi film! Skutocny pribeh, realne postavy, zaujimava tema a velmi dobre spracovana, sympaticki hlavni predstavitelia, vynikajuce herecke vykony - tipujem si, ze Oscara dostane aj Ali, vtipne dialogy, mudre myslienky, kusok romantiky, dva odlisne svety, otazka, kto je viac cierny a takto by som mohla pokracovat...ano a este same dobrotky :-) Naozaj krasny road movie o zivote na americkom Juhu v 60.rokoch...Vrelo odporucam, je to taky film na zamyslenie. A dozvedela som sa aj nieco nove, uz viem, co to bola vlastne ta green book. Zatial davam 4*, no je mozne, ze po druhom vzhliadnuti dam plny pocet. V niecom mi Green Book pripomina francuzsky film Intouchables. 85%. ()

Vyhy

Naprosto dokonalý film. Má vše, co jako divák oceňuji. Velmi zábavné, dojemné a chytlavé. Oba dva kluci to naprosto skvěle zahráli. Nejlepší film, který jsem letos v kině viděl. ()

Necron

Oscar za Nejlepší film? Co je Nejlepší film? Nejkorektnejsi? Nejuhlazenejsi? Nejlibivejsi? Nejvykonstruovanejsi? Nejnekonfliktnejsi? Kdyz se do mixeru nasype 150 pozitivnich ingredienci a zadna negativni, tak vznikne tohle => strasidelny kalkul. ()

Jufonka odpad!

Pardon, ale já tomuhle filmu fakt musím dát "odpad". A to jsem se na něj těšila. Ale od první chvíle jsem měla pocit, jako by scénář k tomuhle filmu napsal nějaký stroj, do kterého byly zadány nezbytné zásady, kterých se stroj při vytváření scénáře musí držet, aby byl film v dnešní době úspěšný a mohl vyhrát Oscara. Na prvním místě, samozřejmě, politická korektnost. Level 10 z 10, nejdůležitější kriterium, přes které nejede vlak. A taky že bylo na 100 % splněné. Pak tam zamícháme trochu té hezké jižanské ameriky, to mají diváci rádi (a já taky! to klidně přiznám), přidáme důraz na New York, vše osolíme špetkou retra a podusíme v bujónu z laskavého humoru. Fuj. Ani jednou jedinkrát jsem při sledování nebyla překvapená, každá věta, každá scéna, každý dialog se dal dopředu předpokládat. A co víc, ani jednou mě tam ani jedna jediná - kterákoliv - vteřina sledování emočně nezasáhla, a to jsem člověk, který brečí u každého druhého filmu, i když jde o brak. Zasmála jsem se dohromady přesně 1x, na konci byla totiž nějaká dobrá hláška, ale teď, pár hodin po sledování filmu si ani nevzpomenu, o jakou přesně hlášku šlo. Je mi úplně jedno, že byl film podle pravdivých událostí. Možná, že kdybych si jejich popis přečetla na Wikipedii, vzalo by mě to emociálně víc než sledování tohodle strojovýho filmu. Proboha, tak hroznej snímek jsem opravdu neviděla už dlouho! Kam se hrabe odporný legendární "český laskavý humor" na tohle. Já nevim, tenhle mix, tenhle filmový koktejl připravený strojem (nezlobte se, ale já opravdu odmítám uvěřit, že tenhle film nevytvořitl stroj) na mě zapůsobil naprosto odpudivě. A to u filmů miluju americké retro. Navíc ve filmech miluju americké jižanské státy. O to víc, když je to namixované s 50. - 70. lety! Viděla jsem tunu dobrých filmů o amerických přistěhovalcích, menšinách nebo černoších, mám ráda filmy o italských menšinách v New Yorku, na které se zaměřuje celkem dost filmů. Takže jsem opravdu myslela, že se mi zrovna tenhle film rozhodně bude líbit. Ale tohle? Co to, sakra, mělo bejt? Tak strašně křečovitě korektní a laskavý film, který nedejbože nesmí urazit ani jednoho jediného diváka na celý zeměkouli. PROBOHA! Takovýhle filmy teď budou vyhrávat Oscary? Vážně? No tak to jsme opravdu dopadli... Mně fakt nevadí kouknout sem tam na laskavý filmy, koneckonců občas má na to člověk náladu. Ale tohle byla naprostá totální vykalkulovaná laskavost a koreknost. Jestli se Svěrákovi vyčítal u Kolji kalkul, tak co je tohle? To ani nemá hranice. Jo a nejhorší na tom všem bylo, že ještě k tomu byl ten příběh jedna velká NUDA. Druhou hodinu jsem pochopila, že nic nepředvítalného se nestane a doufala jsem, že už bude konec. A když už konec KONEČNĚ skoro byl, tak ještě bylo jasné, že musí přijít ta scéna s Vánocema, kdy tam přijedou pozdě, rodina už si ani nebude myslet, že dorazí, a oni to přece jen stihnout a večeři s rodinou si užijí oba dva. A přesně tak to dopadlo, kvůli čemuž se z toho na závěr ještě stala taková ta vánoční laskavá komedie. Proboha. Proboha... Opravdu naprosto příšerný film. () (méně) (více)

Jonash87

Na plnej počet to nemám, ale rozhodně dobrej film. Pořád nechápu, že tohle se v USA běžně dělo ještě před ani ne 60 lety. A vlastně že vůbec někdo dokáže, i dnes, někoho posuzovat a hodnotit na základě barvy pleti (nebo víry, nebo orientace). ()

Wiikii

Ano, neměl bych dávat pět hvězd, protože je to přeci ta oscarová Hollywood instant classic podle všech možných šablon. Ale proč bych měl dát čtyři hvězdy? Protože to dosáhlo na Oscara a nemá to inovativní prvky? Tento film má dobrý příběh, příjemný humor, krásný vizuál, kvalitní herecké výkony, atd.. Takže proč nedat plný počet? .... HODNOCENÍ: 92.5% (5*) ()

Figu

Človek, když vstoupí do nečekanýho neznáma je v drtivé většině případů nadšenej! A to byl můj případ, když jsem nalezl do káry Viggo Mortensenovi! Ten příběh dvou postav společně s jejich dobrodružstvím je něco famózního! Kdo nevěří, nechť se k němu posadí též! Moc krásnej film kterej všem jen doporučuju! Dovršení téhle story s ukázkou fotek hlavních hrdinů mi tu pátou hvězdu přikleplo natvrdo! 90% ()

Havaj8

Tohle téma pro nás čecháčky není úplně takový. Srovnávat jejich černochy jakožto otroky z dávnejch dob a naše cikány jakožto příživníky. Tudíž se nedivím, že to v USA získalo tolik ocenění včetně Oscarů. Ale spousta lidí se do toho dokáže vžít, jaký to asi muselo bejt, kort na takový úrovni, klavírního virtuoza. Podobně to měl i Tony Pysk, kterej si i přes svý předsudky a hlavně averzi ostatních bělochů na jihu k němu tu cestu našel, protože zjistil, že je úplně stejnej člověk jako bílej. A ten konec byl dojemnej, ale opět očekávanej. Já souhlasím, že takovýhle drama má svojí váhu, určitě stojí za to to vidět aspoň jednou. Ale tyhle filmy o bílým a černým budou každej rok, pokaždý s jiným tématem, takže to hned vybrat jako Oscarovku, byl bych s tím opatrnej, jinak nebude vyhrávat nic jinýho. ()

William_

10/10. Jeden z nejlepších, nejpříjemnějších a nejkomediálnějších filmů, co jsem za poslední desetiletí viděl. Při sledování tohoto filmu mi už hodně dlouho nebylo tak příjemně a zároveň jsem necítil zlost na poměry, které v tu dobu především na "jihu" panovaly. Herecky se jedná o "majstrštyk" a snad jen škoda, že mainstreamová média včetně TV tento film i po 5 letech po uvedení naprosto ignorují, a stále nám cpou do očí stejné omílané braky. ONE OF THE BEST MOVIES OF ALL TIME! ()

Streeper

Ne každý road movie je dobrý natolik, aby dokázal zaujmout diváka a nějakým způsobem ho pobavit, naštěstí Zelená kniha funguje skvěle. Spojení herců Vigga a Mahershali je fungující. Viggovi jsem věřila každé gesto a slovo, itala ztvárnil bravůrně, občas mi přišel tak vlezný, že to na druhou stranu bylo I příjemné. Mahershala je pan herec a dokazuje to tím, že za roli Shirleyho sbírá jednu cenu za druhou, bylo hezké sledovat, jak se jeho postava ze své konfortní zóny dostává do něčeho jiného, čeho se bál a co nezná. Hodně filmu dodává to, že je to podle skutečné události. ()

Nach

Zdařilý, road movie film s geniálními herci a vcelku jednoduchou, skutečnou a dobře zpracovanou zápletkou cestování taliána a černocha po konzervativním jihu USA. Jeden hrubián, druhý ztělesnění gentlemana. Na mě to působilo skutečně dobře. Peter Farrelly se nesnaží o žádnou epiku a nechává prostor hlavním protagonistům a jejich vztahu. Tohle byla vcelku jasná trefa na Oscarovku. Škoda jen, že takovýchto filmů je tu již tolik, že za pár let Zelená kniha mezi nimi zcela zapadne. Nepřináší totiž žádné momenty pro něž by byla oproti jiným filmům zapamatovatelná. A to, že vyhrála Oscara za nejlepší film rozhodně pro její zapamatování nestačí. Přesto palec nahoru. 80% ()

ProNotor

Zajímavý film na tématiku road movie. Vypasený Viggo Mortensen mě od začátku zaujal svým vzhledem, každý stárneme, člověk si ho pamatuje jako útlého namakaného mladíka a v tomto filmu hraje taliánského fotříka mlátičku, který se nebojí žádné situace. Na cestě doprovází talentovaného černošského pianistu Dr. Shirleyho v období, kdy ještě černí nebyli bráni jako rovnocenní spoluobčané a bylo jim to dáváno dost netaktně najevo. Předsudky Tonyho o čmoudech byly v průběhu filmu smazány a stali se z hlavních aktérů přátelé. Celou cestu jsem se bavil a čekal, co se kde posere. Závěr pro mě parádní, že se člověk nemusí řídit, tím, co od něj očekává společnost, ale může dělat to, co ho naplňuje a překonávat omezenost tehdejší společnosti. Pěkných 5*. ()

Rocky88

Intouchables reversed, akorát vozený není kvadruplegik, ale buzerant (soudě podle tý eskapády v lázních). Nikdy by mě nenapadlo, že Farrelly bude schopen natočit něco tak vkusně vtipného a v otázkách rasové diskriminace něco tak nenásilně poukazujícího, jako se mu to povedlo tady. Drtivou zásluhu na úspěchu nemá ovšem scénář (šablona) ani režisér (rutina), nýbrž Viggo Mortensen. Jeho vyžraný Aragorn je jedno z nejlepších hereckých představení posledních let (nezlobte se, ale Malek dostal Oscara nezaslouženě - pouze se naučil choreografii posledních 20 minut filmu, jinak se choval a mluvil jako normálně) a kdykoliv promluví, je úspěch scény zaručen. Ali zahrál obstojně, ale víceméně se vezl na vlně emocí, které vyprodukoval právě Viggo. Nicméně se jedná o zábavnou černobílou buddy roadmovie, u které se vícenásobné zkouknutí neomrzí. ()

Mark Wahlberg jako muž od rodiny

Mark Wahlberg jako muž od rodiny

18.08.2022

Mortensen zpět u režiséra Zelené knihy

Mortensen zpět u režiséra Zelené knihy

13.06.2020

Po kontroverzní, ale jinak úspěšné výhře Oscara za nejlepší snímek pro Zelenou knihu se herec Viggo Mortensen a režisér Peter Farrelly rozhodli pro další spolupráci. Farrelly už nějakou dobu chystá… (více)

Jojo Rabbit vyhrál diváckou cenu v Torontu

Jojo Rabbit vyhrál diváckou cenu v Torontu

16.09.2019

Další Oscarový adept je na světě. Diváckou cenu na festivalu v Torontu si totiž čerstvě odnesl snímek Jojo Rabbit režiséra Taiky Waititiho (Thor: Ragnarok). Snímek se odehrává v nacistickém Německu a… (více)

Mahershala Ali si vyzkouší sci-fi

Mahershala Ali si vyzkouší sci-fi