Bývalý vyhazovač a drobný podvodníček Tony „Pysk" Vallelonga (Viggo Mortensen) má mezi newyorskými Italy pověst chlápka, který dokáže vyřešit každou šlamastyku. Slavný černošský klavírista Dr. Don Shirley (držitel Oscara® Mahershala Ali) si ho proto najímá jako řidiče a bodyguarda na turné po divokých státech amerického Jihu 60. let. Tony je horkokrevný, ne moc vzdělaný, ale o to mazanější. Nade vše miluje svoji ženu (Linda Cardellini) a smažená kuřata. Dr. Don je jeho protikladem: kultivovaný génius jemných mravů a pevných zásad. Aby společně překonali nástrahy, musí si k sobě oba tvrdohlaví muži najít cestu skrz předsudky a humorné přešlapy. Originální komedie Zelená kniha získala získala tři Oscary včetně sošky pro Nejlepší film. Režisér Peter Farrelly (Blbý a blbější; Já, mé druhé já a Irena; Něco na té Mary je) se inspiroval příběhem skutečného přátelství a natočil jeden z nejdojemnějších i nejvtipnějších filmů roku 2018. (Aerofilms)

italka63

Obtloustlý Viggo Mortensen, u kterého nevím, zda to bylo kvůli roli, či je to holý fakt a kultivovaný Mahersala Ali se zářivým úsměvem mapují rasismus v Americe šedesátých let a bylo to lidské. Tečka. ()

Hamaradža

Vypočítavý, politicky korektný a plochý oscarový kalkul o útlaku černochov v dobovej amerike - na rok 2019 odfajknutý. A nepomôže mu ani celkom funkčná chémia ústrednej dvojky. Nejaké ďalšie poznámky, nech nezabudnem: Nikomu neprišlo rovnako zvláštne že Mortensenov transformačný oblúk trvá nanajvýš dve minúty? Hovorí sa o veľkom prekvapení Farrellyho - ja mám pocit že nešiel o nič viac pod povrch ako je u neho zvykom, iba sa tentokrát chytil oscarovo osvedčenej témy. Máme veriť že scéna s pripútaním o radiátor nebola vo filme práve kvôli tomu? (Významovo pre príbeh nebola dôležitá) A snaží sa snáď Farrelly naznačovať, že jeden z veľkých problémov černošskej menšiny 60tych rokov boli stereotypy o kuracích krídelkách z KFC? ()

Colby Sawyer

Natolik dobré jsem to opravdu nečekal. Výborná feel good komedie, zabývající se poměrně náročnou tématikou. Je to ovšem všechno podané lidsky a příjemně. Film nikde zbytečně netlačí na pilu, žadné přehnaně vypjaté situace tu neruší. Cesta Tonyho s Donem Shirleyem ubíhá neuvěřitelně příjemně a člověk se při ní výborně baví. Humor je zde báječný, není vůbec nucený, naopak je velmi přirozený a každou chvíli se smál celý sál. Chemie mezi Viggem a Mahershalou funguje na výbornou, oba hrdinové rychle přirostou k srdci. Po režisérské stránce to je jedno velké a příjemné překvapení, po přitroublých komedií bych od pana režiséra takovou pecku nečekal. Pět oscarových nominací je vlastně málo, kéž by všechny filmy, které o plešouny soutěží, byly takhle povedené! ()

Blackhand47

Píšou se šedesátá léta a bílý buran dělá šoféra vzdělanému a elegantnímu černochovi. Ne, nejedná se o příběh z alternativní reality, ale skutečné postavy, které se nebály změnit pohled tehdejší společnosti. Film nám ukazuje zábavnou cestu, během které se postavy seznamují a mění si navzájem názory na skupiny, z nichž pochází. Rozhodně musím pochválit obsazení, které je špičkové, i myšlenky, jež se snímek snaží divákům předat. Nezáležím na tom, z jaké vrstvy společnosti pocházíte, vždycky si můžete nalézt přítele i v někom, od koho to vůbec nečekáte. Nedivím se, že film získal Oscara, ale osobně se mi víc líbil BlacKkKlansman, který některé z myšlenek, jež mají filmy společné, dokázal ještě více vyzdvihnout. 85% ()

salalala

Překvapivě inteligentní a pohodová dramedie od krále hollywoodských buranských komedií. Peter Farrelly v The Green Book ukazuje, že dokáže natočit citlivou a divácky hřejivou podívanou o nesmyslnosti rasismu, lidských předsudcích a o jednom na svou dobu netradičním přátelství. Z celého snímku čiší dost pohodová dobová atmosféra, která je ovšem čas od času narušena právě oním všudypřítomným rasismem a naprosto nepochopitelnou diskriminací lidí, kteří nic neprovedli. Velkým překvapením je i to, že po celou dobu funguje humor, který se nikdy nesníží k prvoplánovostem, lacinostem, natožpak k nějakým fekálním výkřikům, což je tedy u Farrellyho filmů skoro zázrak. Výsledku pak pomáhá i příjemná hudební složka, která rozhodně není tím hlavním, ale celkovou náladu krásně dotváří. Samostatnou kapitolou pak je obsazení, protože lépe asi vybrat nešlo - Mahershala Ali je zcela přesný a vnitřní boj a samotu své postavy ztvárnil naprosto precizně, Viggo Mortensen si zase svého lehce buranského rváče viditelně užívá, mezi oběma navíc funguje perfektní chemie a jejich společné scény, kdy jeden ovlivňuje druhého, stejně jako jejich naprostý povahový protiklad je radost sledovat. Ano, můžeme snímku vytýkat předvídatelnost, určitou prvoplánovost, malinko přetaženou stopáž a možná i to, že se ve druhé polovině cyklicky opakuje, to by ale k němu nebylo úplně fér, protože jistá režie a ona atmosféra si to nezaslouží. 70 % ()

L_O_U_S

Lehce úsměvný, především ale podnětný snímek, ve kterém vynikají absurdity rasové nerovnoprávnosti amerického jihu. (1 318.) ()

CarnTheNunya

Poprvé viděno v kině, když film v Česku vyšel a nelituju toho, že jsem tehdy o něm vůbec nic nevěděl, protože jsem byl pak i docela příjemně překvapený. Dle mého skromného názoru se jedná o velice kvalitní a bezchybné komediální drama. ()

hygienik

Nemôžem povedať, že by ma film uchvátil a rozhodne by som ho skrátil. Na tému rasizmu boli natočené oveľa apelatívnejšie kúsky. ()

kajas

Po zhlédnutí "Černobílého světa" a "Skrytých čísel" už bych se vážně neměla divit, jak to vypadalo v Americe 50. a 60. let. Nóbl hotel si objedná vystoupení brilantního černošského umělce, zaměstnanci mu div nelíbají nohy, ale nedovolí mu povečeřet v restauraci, protože tradice? Fuj! A tenhle na první pohled nenápadný filmík se na celou problematiku dívá s humorem a nadhledem. Člověku se ani nechce věřit, že za vším stojí tvůrce "Blbýho a blbějšího" ;). Scénář skvělý, Mortensen s Alim báječní. Malinko bych krátila, ale u Oscarů budu držet všechny palce. ()

Vědma

Docela ráda vzpomínám na doby, kdy jsem vůbec neřešila, jestli je herec černoch nebo ne. Třeba takový Will Smith byl pro mě Muž v černém a že je černý jsem si vůbec neuvědomovala. Pak se to ale začalo jaksi hrozně řešit. a to mě vytrhlo z mé sladké nevědomosti a už si to teda uvědomuju. Úplně nevím, jestli je to dobře. V Americe s její rasistickou minulostí je to asi jiné a Američané jsou pořád puzeni k tomu, se s tím vyrovnávat. Green Book je film předvídatelný a už na začátku mi bylo úplně jasné jak to skončí. Ale vlastně to nevadí - průběh sbližování dvou odlišných světů byl fajn. Jednu hvězdičku přidávám za Viga,, byl dost problém si během filmu uvědomit, že je to on a to je dobře. ()

Trevor

Zbytočne dlhá dráma a keďže sa jedná o film inšpirovaný skutočnými udalosťami, je jeho Oscar za najlepší film roku 2018 nezaslúžený. Tam by si zaslúžil byť Dom, ktorý postavil Jack či Halloween. Avšak liberalizmus decimuje celý svet vrátane filmového priemyslu, a tak už Oscary a ich držiteľov niekoľko rokov ignorujem a neregistrujem. Viggo Mortensen je vynikajúci a vynikol najmä vďaka tomu, že Mahershala Ali podone ako v tretej sérii True detective sklamal. Liberalistom opäť, ako v 90% filmov, učarovala téma rasizmu a policajnej korupcie či brutality, avšak nikto z nich sa nepozastaví nad tým, že taliansky otecko fajčí držiac v náručí potomka, že afroameričan sa pýši trofejami z ohrozených živočíšnych druhov a vadí mu fajčenie v aute, ale pri obede mu to nevadí vôbec či že po telefonáte politika je z väzenia prepustený človek, ktorý napadne policajta. Rasové predsudky však boli rozdelené medzi obe postavy a tak ostáva dúfať, že návšteva kina inšpiruje rómskych poberateľov sociálnych dávok k tomu, aby počas ich vyplácania po sebe zberali obaly, ktoré budú vyhadzovať v okolí obchodných reťazcov v mojom meste. No, také scifi by bolo ťažké nielen natočiť, ale aj realizovať. Už teraz sa teším na film, v ktorom bude podľa skutočných udalostí natočený príbeh o poctivom policajtovi, ktorý sa stará o svojich invalidných rodičov. Opäť si z Vás uťahujem, ani takýto príbeh podľa skutočných udalostí liberálny Hollywood nikdy neprinesie. ()

halogenka

Prevracene Driving Miss Daisy, ktere stoji na skvelych vykonech hlavnich akteru, dialozich a mizanscene. Viggo je coby pupkaty Talian naprosto okouzlujici a pokazde, kdyz se Mahershala usmeje, mate pocit, ze vam nekdo poslal litr na ucet. No, a to tema segregace a rasismu je (i pres par scen, ze kterych uvedomele zamrazi) sice uchopene dost smirlive a naivne, ale ve vysledku bych to filmu nemela az tak za zle. Je to proste oddechove oldschool feelgood roadmovie, nic vic, nic min. ()

major.warren

Zelená kniha je řemeslně i divácky vstřícná. Na Řidiče slečny Daisy však nedosáhne. Vítěz Oscarů režiséra Petera Farrellyho není vůbec špatný film. Nepřináší nám však nic nového. Abych řekl pravdu, pociťuji dosti silné zklamání. Od filmu, který je vystavěn dle současné hollywoodské šablony, a zároveň je vítězem Oscarů, a tudíž i "nejlepším filmem roku," jsem čekal víc. Příběh není špatný, ani forma vyprávění. Problémem je zvolený klíč; tedy road movie v podobě pohádky o hodném černochovi a zlém bělochovi, kterého černoch společné cestě změní. Film bohužel neví zda chce být hořkou komedií nebo společenským dramatem. Chybí mu filmařská iniciativa, kterou by "nejlepší film roku" měl mít. Některé scény jsou zcela zbytečné a hlavně zdlouhavé. Třeba scéna ve sprše je zcela mimo mísu. Místo toho bych námět (podle skutečných událostí) více rozpracoval a soustředil se na hudební turné a vztah dvou hrdinů. Výtečný Viggo Mortensen je hlavním tahačem a lehce skeptický Mahershala Ali zase příjemným zpestřením, byť není nijak zvlášť výrazný. Nápady ani humor Farrellyho film nepostrádá. Ba naopak - jako komedie by vítěz Oscarů fungoval báječně, bohužel když se přesune k dramatičtější stránce, buď se nedokáže vyjádřit nebo je až příliš umělý. Zrovna tady bych čekal buďto mnohem ostřejší protirasistickou jízdu, tím pádem i větší drama, nebo naopak mnohem lehčí, prostší a hravější formu, kterou kdysi zvolil Řidič slečny Daisy, jenž hodil celé téma rasismu uctivě za hlavu. Film nutně nenudí, ale je dost natahovaný. Chtělo by to zkrátit o pár minutek. Cítím se trochu podobně jako loni po projekci oscarového favorita Dej mi své jméno, od kterého jsem hodně čekal, ale očekávání se mi nenaplnila. Možná za to ale může i fakt, že Zelená kniha vyhrála Oscary, navíc za téma, nikoliv za filmařskou úroveň. Kdyby cenu získal jen Ali, respektive Mortensen, jenž by si ji přeci jen zasloužil značněji, možná by to i mou kritiku pozvedlo výše, protože bych se na film koukal zase trochu jinak. Na Zelenou knihu jsem se ale moc těšil a jsem rád, že jsem ji viděl. Zelená kniha je dobrý film, avšak v porovnání s Romou nebo Bohemian Rhapsody nemá šanci. Tři Oscary za nejlepší původní scénář, vedlejšího herce a film. 70% a čtyři hvězdičky. ()

Aleee89

Asi jsem čekala něco víc, proto jen lepší tři hvězdy. Obě postavy, stejně jako celý film, byly sympatické, všechno to působilo tak nějak mile, jako by vás dávný přítel plácal po zádech, nekonfliktně a hřejivě, jsem ráda, že ze Zelené knihy netrčí ona korektnost, což myslím reálně hrozilo, a prostředí bylo více než atraktivní a některé scény vtipné... Ale. Prostě tomu něco chybí, tvůrci ten film zkrátka zapomněli "okořenit". ()

Reesam

Jeden z nejmilejších filmů, co jsem viděla. V polovině filmu jsem se přistihla, že mi permanentně slzí oko, a ke konci dokonce obě. Myslím, že tenhle film mi bude dlouho ležet v hlavě. Ach, to bylo tak krásný. ()

applause

Na tento film jsem chtěla do kina ještě než dostal Oscara za nejlepší snímek roku 2019. Film byl vtipný a dojemný, hlavně ke konci, to jsem měla co dělat, abych nebrečela. Je hezké, jak se z nesourodé dvojky stanou přátelé. Je tu krásně vidět společenské přijímání černochů v 60. letech v Americe. Viggo Mortensen hraje výborně Tonyho, s kterým bych si díky jeho slovníku a apetitu bezpochyby rozuměla. Bohužel nejvýznamnější scény jsou obsaženy již v traileru. Film se mi líbil, ale něco tomu chybělo, takže za mě to plné hodnocení není. Navíc kdybych si měla vybrat, jakému filmu bych dala Oscara za nejlepší film 2019, bylo by to Bohemian Rhapsody. Doporučuji. ()

ilemas

Film mě byl doporučen jako komedie k popukání, já se ani jednou nezasmál. Spíše mě to od prvních záběrů nudilo k smrti. Ani jsem ho nedokoukal celý. ()

Mark Wahlberg jako muž od rodiny

Mark Wahlberg jako muž od rodiny

18.08.2022

Mortensen zpět u režiséra Zelené knihy

Mortensen zpět u režiséra Zelené knihy

13.06.2020

Po kontroverzní, ale jinak úspěšné výhře Oscara za nejlepší snímek pro Zelenou knihu se herec Viggo Mortensen a režisér Peter Farrelly rozhodli pro další spolupráci. Farrelly už nějakou dobu chystá… (více)

Jojo Rabbit vyhrál diváckou cenu v Torontu

Jojo Rabbit vyhrál diváckou cenu v Torontu

16.09.2019

Další Oscarový adept je na světě. Diváckou cenu na festivalu v Torontu si totiž čerstvě odnesl snímek Jojo Rabbit režiséra Taiky Waititiho (Thor: Ragnarok). Snímek se odehrává v nacistickém Německu a… (více)

Mahershala Ali si vyzkouší sci-fi

Mahershala Ali si vyzkouší sci-fi