Nová postava na českém televizním seriálovém nebi – inspektor Hynek Budík (J. Plesl). Zkušený rakousko-uherský kriminalista, manžel šlechtičny (L. Vlasáková) a otec dvou dcer (S. Rojková, D. Pavlovičová), se po převratu v roce 1918 stává čechoslovákem a příslušníkem kriminální policie nového Československého státu. A v roce 1922, kdy se náš děj začíná odvíjet, se dočká i toužebně očekávaného povýšení. Má to ovšem háček: toho roku totiž z obcí, obklopujících tehdejší Prahu, sloučením vzniká tak zvaná Velká Praha. A právě ta výrazně zasáhne do osudu našeho hrdiny. Spolu se svými kolegy, inspektorem Rudolfem Havlíkem (J. Langmajer) a policejním agentem Martinem Nováčkem (D. Šafařík), bude inspektor Budík zápasit se zločinem v trochu jiném prostředí, než na jaké byl dosud zvyklý. Hned první případ, který dostane jen pár hodin po svém jmenování, se odehrává na předměstí, na zemědělském statku mezi krávami, a bývalý elitní městský policista místo po pražském chodníku šlape v hnoji. Ale i v takovém prostředí se odehrávají zločiny a dáma, utopená v studni statku, je navíc sestrou ministra. Ten se vrací nočním vlakem z Budapešti, ráno bude v Praze. Detektivové Velké Prahy mají jen tu jednu noc na to, aby vraždu vyřešili a nevypadali tak na samém počátku svého ustavení jako hlupáci. Detektivní práce pod takovým tlakem není jednoduchá, ale vrchní inspektor Budík a jeho muži jsou policejní profesionálové, zvyklí hledat, logicky uvažovat a dedukovat všude a za všech okolností… (Česká televize)

meda2016

Srovnání s Hříšnými lidmi a Panoptikem zatím neobstojí ale dám tomu šanci. Chtělo by to víc šťávy, jako v dílu s O. Havelkou, P. Trávníčkem a krabičkou "čajre". A přihláškou do strany - bratře generále. Tehdy jako znovu dnes. ..... Ještě kvůli hudebnímu podkresu: Vypněte si na svých TV ta smart vylepšení a nebudete si snad stěžovat. ()

karnifex odpad!

Současná ČT už je ideologičtější než její socialistická předchůdkyně. Zločinci jsou samozřejmě komunisté ("bolševici", jak jim tam říkají) a chudí lidé vůbec, ale tentokrát se nečekaně dočkáme i kritického pohledu na jindy tak milovanou "noblesu První republiky" - jenže pozor: ta je zde vedena z konzervativních pozic! Francjózef už je zase pozitivní hrdina našich dějin - na rozdíl od příliš levicového Masaryka a antimonarchistických legionářů (obsazení rady ČT lidmi typu lipovské evidentně přináší své ovoce). A aby se nadběhlo i náladám "běžného lidu", dojde i na negativní pohled na "politikaření" (zhruba ve stylu Anděl s ďáblem v těle). Ale jinak jsou samozřejmě cílovou skupinou voliči top09 - ti snad budou spokojení bez ohledu na mizernou kameru, špatné herectví mnoha protagonistů, i naprosto zoufalé dialogy. ()

Amalberga

Velké zklamání. ČT propagovala nový seriál, jak mohla, ale tohle nemá vůbec kloudnou zápletku. Správná klasická detektivka by měla být několik podezřelých, stopy a vodítka (některé falešné) a hlavně napětí a překvapivé rozuzlení. Tady se nám z toho nedostává skoro ničeho. Vyšetřující přijíždí na scénu, nesystematicky a nedůkladně (jak mohl mladý neprohledat skříň jen proto, že byla zamčená?) prohledávají místo činu, dokud nedají dohromady doslova hromádku střepů a klacek. Nevyslechnou ani všechny svědky, spíše štěstím natrefí na pachatele a vedou s nimi velmi zmatený výslech a po chvilce je vedou do vězení. Co se vlastně stalo? Jaký je motiv? To nám na poslední chvíli vyklopí zhrzený snoubenec, protože to scénárista nebyl schopný do scénáře kloudně napsat. Žádné napětí, celou dobu jsem sledovala detektivy pobíhající z místa na místo. Doufám, že příští díl bude lepší. P. S. Bude Langmajer až do smrti pořád hrát prasáky? ()

tchempi

Jasně, Vacátkovi ani Arazímovi to nesahá ani k fuseklím. Ale kdyby tam prdli aspoň trochu humoru, dalo by se to přežít. Jenže tohle „dílo“ se tak samožersky bere děsně vážně, až je to trapné. ()

fafejt001

Langoš a Plesl dobrý . Za ně hvězdu navíc . JINAK , Zatím poněkud táhlé a rozvláčné . Snad se to zlepší . Občas trapné hlášky - mlíko , studna atd . Žádné překvapení v tomto žánru se nekonalo . Lepší už to nebude??? Věřím , že o něco jo . ()

brasek

Prvá epizóda nebola veľmi atraktívna, zo začiatku prvých dvadsať minút naozajstná nuda zo života česko-maďarskej rodiny v Prahe. Smrť statkárky a vyšetrovanie tohto zločinu príbeh určite oživili, lenže mne sa zdali niektoré scény z výsluchov plné umelých emócií. Zatiaľ postrádam atmosféru kriminálneho žánru. ()

daleba

První díl strašné zklamání... Spousta nesmyslů, krimi to vůbec není, a všechno mi bylo vlastně jedno! Vlastně ne! Není mi jedno, že někdo, jako je pan Šafařík, se stále vyskytuje na obrazovkách... Já fakt nerad kritizuju profese, který bych sám nezvládl, ale tohle je bohužel fakt: pan Šafařík neumí hrát. ČT bráním, kudy chodím, ale letos jsou ty neděle, a pondělky teda fakt slabý... Ještěže jsou ty Kukačky! I ten Donutil jako doktor mi teď přijde jako veledílo. ()

CaptNemo

Neuvěřitelná devadesátkovš nuda s mizerrným scénářem. Opravdu jsou na tohle peníze? Škoda herců a materiálu. ()

pájap

Ellien...to budou ty staré casy...ale to jen tak mimochodem.jinak moc líbilo.dozvedel jsem se,že ne všichni byli nadšeni že vzniku samostatného československého státu a jiné věci... Langmajer super...a nejen on. ()

Sfaxia odpad!

Je to blbý. Hudba úplně mimo a přitom první republika měla tak nádherný melodie. Toporní herci, nezbytná postelscéna a..... režisér Jaroslav Brabec. Věděla jsem, že to bude průser, ale i tak jsem v koutku doufala....marně. Přepínám, vůbec mě nezajímá konec dílu. Jedna hvězda za Plesla. ()

a-ja

Dementní kamera (záběry odspoda, useknuté hlavy, nakoněná rovina) se může vydávat za experiment v dílech ze současnosti (Hlava Medúzy, Modré stíny), i v nich mě vždycky sere. V dobovém seriálu sere dvojnásob. Šafařík je tu stejně prkenné tele, jako když byl Žito (to snad musí být levoboček někoho z ČT, že ho obsazují). Plivnutí po Leninovi a připomínka, jak se to republika ohavně zachovala ke šlechtě a perzekuovala ty chudáky, co s ní byli v jednom cuku... Holt už nevyhovuje ani Masaryk a legionáři, hrdina nejspíš bude Franta Pepa Jednička, protože v náruči monarchie nám bylo nejlíp, že? K tomu spousta nelogičností ve vyšetřování a velká nuda. Ble. ()

FuLister

Ta kamera mě fakt vytáčela, to to prostě nemohli mít rovně, ale furt s tím komíhat jako na lodi? WTF? Jinak bych ale zase tak moc kritický nebyl, v porovnání s Medúzou ještě celkem ucházející. ()

tulen

Standardní současná TV produkce - tj. slabý scénář, ještě slabší dialogy a nepřirozené herecké výkony ... Spousta scenáristických i hereckých klišé, umělé konflikty a emoce, a i jako detektivka to působilo dost bezradně. S původním seriálem Hříšní lidé města pražského se to vůbec nedá srovnat, ani s jeho pokračováním. Nevím co se děje, že dneska všechno dopadne nějak stejně blbě ... ()

ssarka

ach jo...večer se stane vražda a ráno chce znát poslanec vraha...ach jo...ať zvedne ruku každej, komu to příjde neuvěřitelně debilní...místo aby řešil vrchní inspektor vraždu,pořád řeší politiku..holt kde není scénář ani herci to nezachrání..."předběžně se dá říci, že všechny otisky jsou stejné" panebože...tohle a četníci z Luhačovic,to je opravdu neštěstí...nic jdu si pustit Vacátka na zlepšení nálady.. ()

jauahaoas

Slabé, natažené, žádný případ, slabá režie i scénář. Napište rovnou, že v této době nelze nic nafilmovat a zrušíme poplatky TV a budeme poslouchat radio. Pochybuji, že se další díly rozjedou ve veledílo. ()

mire.k

Zklamání. Nuda, utahaná režie a scénář děs. Plesl a Langmajer jako nosné postavy mají potenciál, ale ostatní ploší jak prkno. Scénáristické vycpávky na každém rohu, Šéf malé Prahy přijede sebrat nepodstatné postavy jen proto aby němý, který není úplně němý mohl projevit vděčnost a ukázat na pachatele. Neznalost venkova čiší z celého dílu. Blbý revolucionář co krade mlíko by se na statku dlouho neohřál. Statkářka musela být slepá a blbá nebo chromá, aby přehlédla bednu s lahvemi či nacpanou skříň. Snoubenci asi chtěli rozjet velkoobchod. Klišovitě politicky riťolezecký šéf policie, Zapšklá namyšlená hraběnka a vykulený policejní poskok. Plno scénaristických vycpávek místo uvěřitelného příběhu. Další promarněná šance. Dodívat se na to dalo, ale uvidíme dál. Možná se stane zázrak. Ale proč to sledovat? Zábava asi nebude. Napětí se taky nezdá. Historické reálie a život za 1. republiky to ani náhodou. Sociální drama ve vymyšlené realitě možá, ale koho to zajímá? Nebo zase potřebujeme ztvárnit těžký to život v kapitalismu? ()