Dvanáct rozhněvaných mužů

• USA 12 Angry Men (více)

bogomira

Neskutečná pecka. Kromě všeho, co už tu napsali jiný, je to pro mě i film o síle ducha a inteligence a podložený argumentace proti omezenosti a tuposti a předsudkům. Padesát let a ten film nestárne a nestárne... ()

MrPierc

Film, který jsem si jednou pustil o půlnoci a hltal jsem ho jako drogu. Nechutně vykreslená společnost lidí, co mají rozhodnout o životě a smrti mladého kluka a každý má jiný důvod (nezájem, zkušenosti z minulosti ...). Film u kterého budete napjatí až do konce. ()

Petoss1

Dvanásť mužov v jednej zamknutej miestnosti rozhoduje o osude mladíka obvineného z vraždy vlastného otca. Ako plynuli minúty tak sa stupňovala napätá, nervy drásajúca atmosféra dokreslená výbornými výkonmi všetkých predstaviteľov. Taký dramatický príbeh sa tak často nevidí. Základným kameňom bola miestnosť ktorá predstavovala akúsi komoru v ktorej sa to všetko muselo rozhodnúť a v ktorej sa rozliehala nemohúcnosť, depresia, hnev a iné duševné výlevy. Bál som sa (nudy), no po skončení filmu môžem s čistým svedomím povedať že bezdôvodne. Teraz naozaj chápem prečo sa toto dielo stalo klenotom svetovej kinematografie. 90% ()

Jino

Výborné krimi drama s výbornou režií, výbornými hereckými výkony, výbornou atmosférou a výborným scénářem, který nedovoluje ani minutu nudy. Sečteno podtrženo 5 výborných hvězd. ()

WoWoW

Ani nevím, kdy naposledy se mi stalo to, co u Dvanácti rozhněvaných mužů. Na konci filmu jsem měl totiž husí kůži. Nádherná ukázka toho, že není potřeba mít stamiliony dolarů a tuny efektů k tomu, aby se dal natočit nesmrtelný film. Ano možná by se ty miliony hodily, ale maximálně na to předat je scénaristovi, režisérovi a hercům. Ti všichni totiž odvedli neskutečné. Natočit takhle působivý film, v jedné místnosti s partou 12 chlapů, není lehké, ale o to víc se cení, že se to povedlo. ()

Attta

Jeden z mých nejoblíbenějších filmů, už po pár minutách jsem tušil, že to bude film u kterého se nebudu nudit. Tento snímek mě donutil přemýšlet, zamyslet se a ještě se mu podařilo udržet mou pozornost na 200% a to mám na filmech nejraději. Ten, kdo film neviděl a odradil ho popisek: "celý film se odehrává v průběhu devadesáti minut v uzavřené soudní síni", tak by se neměl nechat ovlivnit, protože právě proto je film ještě jedinečnější. Když už jsem u hodnocení, tak musím zmínit Jiřího Voskovce, který sice nebyl tak vidět, ale jeho hlas byl stejně duležitý jako těch ostatních jedenáct. Je to jedinečný film, který bude těžko kdo překonávat. ()

joker.george

Dokonalé a bezchybné televizní drama. Ukázka a příběh o názorech lidí, jejich nezájmu, rozhodování a ovlivňování, předsudcích, obviňování, nejistotě a ukázání, že vše nemusí být tak, jak se to zdá být, a že na vše je možné pohlížet i jiným způsobem. Při té hodině a půl jsem byl napnutý k prasknutí a emoce, podmaněné realistickými herci, z filmu jen čišely. A to vše v režii a scénáři s dialogy, jimž nejde nic vytknout. ()

Streeper

Nejvíce mi nesedla ta atmosféra filmu. Mám ráda, když je film psychologický, protože mě to nutí přemýšlet o věcech nad kterými bych normálně nepřemýšlela a to mě na tomhle docela bavilo. Ale ty nekonečné rozhovory stále o tom samém dokola, chápu, že tohle mělo na diváka po psychické stránce zapůsobit, ale já jsem se nudila. ()

4daPeace

Verdikt: Časem to přece jen, chtě-nechtě, ztratilo určitou část své dramatičnosti a napětí. Vše se soustředí do dialogů, nic více není pořeba a začíná 'hra' o život. ()

exitak

Nikdy bych byl neuěřil, že se vydržím dívat na film, který se celý odehrává v jedné místnosti aniž bych u toho usnul nebo se minimálně ukopal nudou. Teď už vím, že takový film existuje :) ()

Crawler-D

1 místnost. 12 mužů. 11 pro. 1 proti. 35 stupňové vedo. Dlouhé hodiny. 1 těžké rozhodnutí. Je to jednoduché a ve svých dialozích dokonalé. Sidney Lumet se už asi nepřekoná. ()

DruidKarel

684. hodnocený film: Netušil jsem, že takhle starý film se mi dostane do iPodu a že jej zkouknu s takovým nadšením, s jakým, jsem jej také shlédl. Jde o plejádu 12 rozdílných rozhněvaných mužů, jeden na druhého, skupinku různých charakterů a mužů, kteří nemají prachnic společného než jen to, zda bude obviněný madík vinnen či nevinnen. Naprosto mě film pohltil a náramně jsem se koukal se zaujetím na Jiřího Voskovce, který si zde střihl ne ledajakou roli. Prostě paráda. Konec filmu je také skvělý a hlavně překvapivý. 5* je jasným vyřešením tohoto případu a Dvanáct rohněvaných mužů má dalšího velkého obdivovatele v podobě Druida Karlose... 5* ()

nithiel

Tvůrci seriálu 24 hodin si mysleli, kdovíjak nejsou originální a přitom příběh odehrávající se v reálném čase tu byl už skoro padesát let - a neskonale dokonaleji natočený. Skvělá kamera s dlouhými záběry, změna techniky ruku v ruce s vývojem situace - to vše dotváří dokonalou atmosféru snímku, u kterého jsem se ani vteřinku nenudil. ()

cubajz

i po více než padesáti letech naprosto bezvadná záležitost, ve které kamera díky vypiplanému scénáři a výborným hercům nemusí opustit jednu jedinou místnost a přesto film ani na chvilku nenudí. ()

starbrejkr

Jedna propocená místnost a 12 obyčejných mužů v bílých košilách a co z toho? 90 minut strhujícího příběhu. Příběhu, který je především oslavnou lidských schopností v čele s argumentací. Zapomeňte vy, kteří jste stejně jako já trošku zaujatí ke staršíím filmům, tady na tom vůbec nesejde. Tenhle film bude aktuální vždycky, protože i během své krátké stopáže a minimálních možnostech jde do niter lidské psychiky. Přestože o těch 12 mužích nevíme vůbec nic, během té krátké doby dostaneme dokonalou studii jejich charakterů. Až na konci mi vlastně došlo, že Henry Fonda měl svojí zpochybňovací a přesvědčovací roli usnadněnou, protože proti němu nestála žádná podobně výrazná osobnost. Zastánci verdiktu "vinen" jím byli z důvodů rasismu, nutnosti vylít si zlost z vlastního pokaženého vztahu se synem, či znuděnosti, chtějíc rychlý konec a většina ostatních manipulovatelní lidi bez názoru. Právě manipulovatelnost lidí a neschopnost obhájit si svůj názor mě brala během filmu nejvíc a člověk si tam možná často vzpomněl na své známé nebo i na sebe. Tohle je prostě film k zamyšlení a možná vůbec nejdokonalejší ukázka, jak i s absolutním minimalismem lze v kinematohrafii uspět. Stačí k tomu pár lidí, kteří se dokonale vžijí do svých rolí, banální případ a hluboký záběr do lidscké psychiky. Masterpiece a oprávěný člen TOP 10! ()

snob

Perfektně natočená hra na agresivní expanzi jednoho pochybujícího. Ano, cítím ten rezonující humanismus. To poselství tolerance a směšných argumentů. Z pochybností se stala ke konci silná a neotřesitelná pravda. Osvobodit potencionálního vraha kvůli jednomu intelektuálnímu exhibiconistovi. Jsem tu a jen proto, že tu jsem, bude vše jinak. Odhodit soudnost do popelníku a přesvědčit i toho posledního zaklíněného o pochybách. Pochybuji tedy točím film. I když intelektuální exhibicionista tlačil pochyby kudy chodil, nepřesvědčil mě. Je opravdu možné na základě pochybností propustit na svobodu vraha? Pochybuju, že byl obžalovaný vrahem, stejně jako pochybuju o tom, že jím nebyl. Čím byl film dokonalý, tím i padal do bahna vykonstruovanosti. Lehoučká linka mezi skvostem a naprostou ubohostí. ()

Amroth666

Jedenáct pro vinen a jeden pro nevinen. Deset pro vinu a dva pro nevinu. Po hodině 6:6 a jdeme na penalty :D Konec filmu Jedenáct pro nevinen a jeden pro vinen a úplný konec filmu 12 pro nevinen. Úžásný film s úžasným, ojedinělým, ničím kopírovaným, gradujícím, drtivým dějem. Na první pohled jednoduchý děj a jednoduché postavy, které ale skrývají svá (PRAVÁ) rozhodnutí. Někteří to berou jako práci, jiní jako život a jiní zase jako vzpomínky a pomstu. Ovšem je to nádherný film. Edward Binns, Joseph Sweeney, Ed Begley, Robert Webber, John Fiedler, Lee J. Cobb, Ed Begley, E. G. Marshall, Jack Warden, Martin Balsam, Jack Klugman, Jiří Voskovec a hlavně Henry Fonda - To je základ krásného, dobrého a kultovního filmu plného zvratů. Jak je vidět, tak změnit se může úplně každý. Je jenom na nás, jaké rozhodnutí učiníme. Tento snímek mi pomohl přemýšlet. ____ OST 5/5 ____ CZ dabing ____ ()

Kwaichi

Hranica medzi vinou a nevinou je skutočne veľmi tenká. Rozhodovať o vine a nevine je neuveriteľne zodpovedná činnosť. Tento americký systém súdnictva s porotou zloženou z bežných ľudí, ktorá môže byť naozaj objektívna ale zato častokrát môže byť ovplyvnená ich neodbornosťou a prípadnými subjektívnymi vplyvmi ako nedostatkom času a snahou o čo najrýchlejšie ukončenie procesu. Osobne si neviem predstaviť ako by som obstál ja keby som sa mal ocitnúť v podobnej porote o rozhodovať o živote či smrti osoby ktorú ani nepoznám. Teda naozaj je potrebné rozhodnutie zvážiť čo najdôkladnejšie aby sme potom netrpeli hryzením svedomia do konca života. ()

Clint Eastwood chystá svůj poslední film

Clint Eastwood chystá svůj poslední film