Dvanáct rozhněvaných mužů

• USA 12 Angry Men (více)

Fleinka

Nechápu jak jsem tento přes půl století starý snímek mohla vidět až teď. Velice zajímavé dílo se zajímavými teoriemi o tom čemu věřit...a to i když jde o lidský život. Jedna místnost a dvanáct mužů, kteří mají v rukou život člověka, kterého nikdy předtím neviděli a mají se rozhodnout o jeho osudu, jak ironické. Schválit či neschválit popravu? ()

Cheeter

Stačí malá pochybnost a celá věc se může zhroutit. Jako například zde. Člověk, co není tupá ovce a chce se ujistit nakonec spustí lavinu, která předpokládaný rozsudek smete. Film má správnou eskalaci, přesně takovou mám rád. O tom, že tento film patří ke klasice nemůže být pochyb. A je jedině dobře, že se v něm objevuje i československé stopa v podobě Jiřího Voskovce, který se zde rozhodně neztratil. ()

C0r0ner

Kde jsou ty doby, kdy filmu vládl scénář? V prdeli, tam jsou. A přitom stačí 12 pánů + jeden obžalovaný, jedna místnost a jedno parné odpoledne, aby vznikl jeden z nejlepších filmů, který kdy byl natočený. Absolutní genialita, které je málokterý film roven, a která snad bude vzpomínána napořád. George Voskovec je jen třešnička na dortu. 100% ()

Wormboy

Skvela komorna drama, ktora dokazuje, ze vyborny scenar, posobivi herci a jedna miestnost stacia na to, aby vzniklo dielo hodne absulotorii. Dovodna pochybnost v procese dokazovania ako hlavna myslienka filmu, ktora sice nedokazuje nevinu, avsak vyraznym sposobom nahlodava dokazy pre vinu, je brilantnym prikladom toho, ako sa da aj bez moralizovania a nahravania zlocincom a prostredia, z ktoreho pochadzaju, rozbit obzalobu. Len skoda, ze trestnopravne pravidlo hovoriace, ze nedokazana vina je to iste ako dokazana nevina, je uplatnovane velmi sporadicky. ()

marťan

Americká justice a jejich nezávislé poroty tvořené namátkou vybranými občany. Jedná se tady o vraždu, a pokud nedojde celá porota k jednotnému verdiktu, ať vinen nebo nevinen nemůže odejít. Film je především psychologickou úvahou, jak málo stačí v lidském faktoru, aby byl odsouzen nevinný člověk. Mezi hvězdami amerického filmu jsem tehdy po dlouhé době zahlédla vynikajícího Jiřího Voskovce v roli jednoho z přísedících.... ()

iommi

Film, ktorý ma utvrdil v tom, že to utrpenie z učenia predsa len za niečo stojí (teda aspoň dúfam, že za niečo bude stáť - keď tak dám za pár rokov vedieť). ()

danecek24

15. Zlatý Glóbus za rok 1957 - nominace (4) - Nejlepší film (drama), Nejlepší herec (drama) - Henry Fonda, Nejlepší herec ve vedlejší roli - Lee J. Cobb, Nejlepší režie - Sidney Lumet ()

MarekT

Úvodem bych chtěl pár slov věnovat režiséru Sidneymu Lumetovi. Podle mého názoru se mu povedlo přenést skvěle atmosféru děje na diváka. Ovšem nevím, jestli je to pochvala či ne. V druhé polovině mi přišel proces únavný, zdlouhavý, prostě, jako kdybych byl jedním z dvanácti mužů a na místě činu. Ale u dobrých filmů přece platí, že se bavím, no nemám pravdu? Dále si myslím, že atributem skvělého filmu není předvídatelnost. Nechci se chlubit a nějak vás tím naštvat, ale od začátku mě například bylo jasné, kdo bude původcem toho rozhodujícího dvanáctého hlasu a také jsem přesně tipnul verdikt poroty. Vše se snaží zachraňovat herecké výkony, Henry Fonda výborně argumentoval a o Jiřím Voskovci si myslím, že mohl dostat zde bez problémů více prostoru. Ovšem zbytek je takový, že prostě je. Na to, že snímek je vlastně televizní inscenací, si vede dobře, avšak v porovnání s jinými, co jsem měl možnost vidět a jsou taktéž mezi nejlepšími v dvacítce, dvoustovce či tam nejsou vůbec, už je to opravdu horší. Konečný verdikt - slabé tři hvězdy, 45%. I přesto, že s filmem jsem moc spokojen nebyl, jsem si z něj odnesl jedno pěkné ponaučení: Nikdy se nebojte vyjádřit svůj názor. Ani když proti vám stojí výrazná přesila, protože to nemusí znamenat prohru předem. ()

U_S_O

Takéto staršie filmy veľmi nepozerám, ale toto bol jeden z mála, ktoré som videl a stál za to. Prípad to bol v celku jednoznačný, dôkazy svedčili proti obžalovanému a spolu s predsudkami viacerých porotcov nemal mladý MOŽNO vrah, šancu vyhnúť sa elektrickému kreslu. Avšak je tu Davis (Henry Fonda), ktorý mal pochybnosti a tak sa pustil do boja za spravodlivosť. A to sa mi páčilo. Aj keď ten koniec...neviem, mohlo to byť o niečo viac dramatickejšie. (86%) ()

zette

I kdyz jsem cekal vice, porad se jedna o velice dobre drama. Uz u druheho " not guilty " mi bylo jasne, jak film asi skonci, ani zaver neprinese zadny zvrat. Sice se o pripadu moc nedozvime, coz asi byl zamer, protoze jsem mel pocit, ze alespon osmi porotcum na osudu mladika moc nezalezelo ( v tomto pripade by bylo lepsi, kdyby se zacalo od nevinen... ). Porad mi v tomto filmu k dokonalosti dost chybi. Ale herecke vykony jsou povedene. Myslim si, ze v padesatych letech byl kral dramat Billy Wilder. ()

campix

12 naprosto rozdílných rozhněvaných mužů, kteří mají rozhodnout o životě a smrti 18ti letého mladíka,kterého sotva znají. Každý z nich má rozdílné hodnoty a pohled na celý případ. Jediné co musí udělat je shodnout se, či ho všichni označí jako nevinného nebo vinného a tím ho pošlou na elektrické křeslo. Mají na to pouze několik hodin a dvě malé místnůstky. Nezáviděný úkol. Brilantní film z roku 1957, který ukázal, že aby jste byli z filmu uneseni stačí jen mluvit a popocházet. Samozřejmostí jsou výborné herecké výkony a povedený scénář. Zde by se měli autoři dnešních dramat učit. ()

Andre3000

Dokonale provedeno, mistrovsky zahráno, a to bez nejmenších chybiček. 11 obyčejných mužů a proti nim charismatický a přemýšlivý Henry Fonda. Kdyby jim začal vykládat o tom, že druhá světová nebylo, myslím i o tom by je dokázal přesvědčit, protože byl excelentní. Skvělá psychologie postav a praktiky ovlivňování názorů v praxi, aneb "já neříkám, že to neudělal, jen si chci projít fakta" ()

Dannysek4U

Je to ohromny, zpracovanim i myslenkou. Mozna az genialni. Presto jsem se ale v prubehu sledovani chvilema nemohl ubranit pocitu, ze postup osvobozovaciho procesu jde az prilis v ramci predvidatelnyho konstruktu, zatimco v jinejch momentech - viz bryle - mi zas prislo, jako by az prilis okate radil deux ex machina. I tak ale za tech 96 minut soustredeni dekuju. To se mi uz dlouho nestalo. ()

kvasiva

Fíha, musím uznat, že film i přes svoje stáří má stále co nabídnout. Tento film můžu s klidným svědomím zařadit mezi ty nadčasové, prostě aktuální a pravdivý bude v jakékoliv době. Za velikou pozornost jistě stojí to, že prakticky celý film (99%) se odehrává v jedné jediné místnosti a i přesto je toto dílo klenotem. Asi se lze pozastavit jak málo stačí k natočení vynikajícího filmu, když máte skvělý scénář, dobré téma a hrstku dobrých herců. Paráda, výborné, a tolik otázek k zamyšlení a přemýšlení ... ()

Pajky3

Opravdu skvělé soudní drama. A stačilo k němu dvanáct chlapíků a jedna místnost. Kéž by všechny (nejen staré) filmy měly takovéhle tempo a přinášely tolik zvratů. Henry Fonda jako zastánce spravedlnosti je skvělej a i zbytek obsazení Voskovce samozřejmě nevyjímaje. Bezesporu je to vynikající drama, ale genialitu a dokonalost uznám až možná časem, třeba při další projekci. ()

Morzael

Tak tohle byla naprosto parádní herecká přehlídka se skvělými charaktery, dialogy a atmosférou. Kdo by řekl, že hodina a půl, 12 herců a jeden pokoj dokáže vykouzlit jeden z nejnapínavějších filmových zážitků, při kterých hltáte každé slovo. Holt stará škola je stará škola. ()

necisty

Dvanáct rozhněvaných skvělých herců :) Ne, zas takový extrém to nebyl, přece jen to táhly pouze některé postavičky, ale čím film vyniká je vlastně velmi nízko nákladové zpracování a vůbec děj točící se kolem procesu, který mnoho lidí za oponou nezná. ()

Flynn

Krásné komorní drama. Dialogy hlubší než Mariánský příkop. Takhle si představuji vybudovanou atmosféru na pár metrech čtverečních. Skvělé postavy, krásný vývoj a to jak tzv. mouchy odpadávají. Škoda, že už se takové filmy netočí. ()

Juto

Vynikajúci dramatický thriller zo súdnej siene, ktorý výrazne ťaží z úžasnej réžie, geniálneho scenára a vynikajúcich hereckých výkonov. Je to prenikavá, citlivá a niekedy šokujúca štúdia sŕdc a myslí ľudí, ktorí sú zjavne niečím menším než bohmi. Režisér vytvára napätú, pohlcujúcu a presvedčivú drámu, ktorá ďaleko presahuje úzke hranice prostredia poroty. Film na mňa zanechál obrovský dojem. 10/10 ()

Clint Eastwood chystá svůj poslední film

Clint Eastwood chystá svůj poslední film