Film, jenž produkovala Raffaella De Laurentiis (dcera Dino De Laurentiise a herečky Silvany Manganové), je založen na sci-fi literární předloze, románu Franka Herberta o válce vládců různých planet v roce 10191. V roce 10191 se vládce vesmíru snaží získat kontrolu nad substancí umožňující cestování kosmickým prostorem. Tato látka se vyskytuje pouze na Pouštní planetě. Tamní obyvatelé pod vedením svého spasitele Paula Atreida se snaží od vládce osvobodit. David Lynch vytváří svůj příběh z budoucnosti podivuhodnými obrazy. Jedná se o jeho první experiment s barvami, ostatně silně stylizovanými (převládá odstín písku, skal, země). Lynch tento svůj film nazývá "symfonií prostoru", doznává nicméně, že mu žánr sci-fi příliš nesedí. Film však přišel v době, kdy bylo obecenstvo již přesyceno filmy o "hvězdných válkách" a pro znalce Herbertova románu nebyla jeho Lynchova verze dost uspokojivá. (Magic Box)

chelseaman22

Co k tomu říct... Lynch byl zřejmě v roce 1984 v pubertě. Jiné vysvětlení pro TOTO snad není. Takovej Carter roku 1984. Tohle je doposud nepoznaná forma filmu, jež je Lynchovi vlastní. Utrpení i pro věrného fanouška tohoto "podivného" directora. 20% ()

LeoH

Až někam do půlky statečný a málem zdařilý pokus aspoň o ozvěnu vrstev ve vrstvách jiných vrstev Herbertovy předlohy, v závěru už jen překotné vršení akčních scén a rychlé flikování dějových oblouků. Kvalita zážitku přímo úměrná kvalitě projekce – místy jen důstojná výprava, velebné dunění a halucinační pasáže udržují nechtěné komično na druhé straně Štítového valu. (Po cca. čtvrtém zhlédnutí v životě, poprvé v nepatrně prodloužené kinoverzi z českého BD, která nakonec asi nejlíp balancuje mezi původním sestřihem a Lynchem odmítnutou tříhodinovou verzí.) ()

VaHo

Děj utahaný, triky, které strašně zestárly, část s fremeny tak zkrácená a zrychlená, až to bylo směšné, herec hrající Vladimira Harkonena nesnesitelný úchylný slizoun, Sting s čírem na hlavě, celková vážnost předkládaného materiálu v protikladu s patetickými dialogy a naprostým bordelem, kdy nevěříte tomu, na co se to díváte. Děsivá holčička, která snad vypadla z nějakého satanského hororu. Myšlenky, polopaticky nahlas předříkávané, to co si jejich nositel skutečně myslí. U závěrečné bitvy jsem se už jen smál. Guláš – nekoukatelný guláš. ()

filmmovier

Mám obrovský problém s knižní předlohou - téměř vůbec mně nebavila, což se příliš často nestává, a na svou druhou šanci pořád ještě čeká. Viděl jsem televizní minisérii (minimálně o stupeň lepší, než tahle Lynchovina) a na novou verzi se těším jako už dlouho na nic, a tahle verze byla mým dlouholetým a neustále odkládaným restem. Nakonec nelituji. Herecké obsazení je parádní (MacLachlan, Dourif, Stewart, Sting, baron Harkonnen), důležité scény (pouštní červi) jsou povedené a je to Lynch tak netypický, že mě to vlastně ohromně bavilo. Je sice pravda, že mnoho scén byla zvláštních, komických až směšných, ale to mi nikdy nevadilo, a nevadilo mi to ani tady. Je to sice dlouhé a místy opravdu nepříjemně vlekoucí se, ale jako celek to působí překvapivě dobře, ačkoliv to možná už opravdu lehce hraničí s béčkem, ale to nevadí. Nová verze je lepší, ale tohle je také dobré. 75%. Lepší Lynch. ()

Motinski

Kolotočárske prevedenie možno najkvalitnejšej sci-fi knihy minulého storočia. Neuveriteľná nuda a digitálny bordel pre oči s viac humornými ako vážnymi postavami. Spracovanie Duny je extrémne ťažké a práve som videl najhorší možný spôsob ako to mohlo dopadnúť. Viac by na adaptáciu takéhoto diela sedel rukopis Spielberga alebo Camerona. Lynch mal ostať v žánri aký mu ide najlepšie ()

senor

Je to hodně zvláštní film, v rámci žánru jde dnes spíše o raritní dílo. Je jasné že Lynch v některých scénách uplatnil svoje tak trochu jiné vidění světa. Některé okamžiky jsou dosti slabé, až trapné. Celkově film zachraňuje atmosféra a plejáda skvělých herců. Kniha Franka Herberta je divná, ale taky dobrá. A tohle je divný, dobrý film. 3 1/2 * ()

Sokkk_y

Ach jo. Literární předlohu od Franka Herberta jsem nečetl, takže nemohu posoudit, co je lepší - zda film či kniha. Ale doufám, že knížka není taková... slátanina jako film. Jistě, chápu, že pochází z roku 84, ale šmarjá, George Lucas už měl za sebou trilogii Star Wars, která mi připadala na mnohem větší úrovni. Dále jsem si říkal - Lynch, hmmm, to bude něco. No, nebylo to opravdu nic. Některé scény mi až vyrážely dech svou absolutní nesmyslností. Stejně tak scénář. Byl takový až moc... nevím jaký. Prostě divný.... Teď abych si přečetl knížku, abych aspoň věděl o co v příběhu šlo. Takže pro Lynchovu Dunu to je dneska průměr - za hudbu, za červy a za poměrně dobré obsazení. ()

capák

Lynch po natočení Duny prohlásil, že mu žánr sci-fi příliš nesedí. S tím nezbývá, než souhlasit. Režisér udělal dobře, že od tohoto žánru ustoupil a začal se věnovat svým osobitějším projektům. Nejsem sice žádný velký fanda sci-fi filmů, ale myslím, že tenhle kousek bude těžko ztravitelný i pro znalce žánru a možná i knižní předlohy. Ne že by to u Lynchových filmů bylo něco neobvyklého, ale tady je to dáno něčím jiným, než jen lynchovskou poetikou. Zajímalo by mě, jak na tom Herbertovo dílo je, ale příběh filmu (hodnotím zkrácenou verzi) je v mnoha směrech překombinovaný a nepřehledný, v jiných zase na druhou stranu nedotažený. Tvůrci si navíc podkopávají už tak vrtkavou stoličku poměrně dlouhou stopáží. Chuť si tak spravíte alespoň díky velké plejádě hereckých es a znalci seriálu Twin Peaks zde poznají i několik důvěrněji známých tváří. Pro mě osobně pak mezi nejzábavnější části filmu vedle létajícího barona patří vizuální efekty, které vypadají tak lacině, až jsou skvělé. Jinak je ale Duna film, na který se podruhé už asi nepodívám. ()

Gothar

Knihu som necital, ale prostredie som poznal z PC hry. Na film som sa celkom tesil, ale ostal som velmi kslamany. Jednu hviezdicku davam za hudbu, vsetko ostatne je podla mna velmi slabe. Dej ma vobec nezaujal a uz som len znudene odpocitaval cas do konca. Efekty neviem zhodnotit, mozno su primerane dobe vzniku filmu, mozno nie. Atmosfera tiez nic moc, vsetko plynulo akoby mimo mna, rozpravacska vsuvka pred finale na mna zaposobila dost beckovo, rovnako ako cely film. Je to velka skoda, pretoze cele prostredie ma podla mna velky potencial, ale v Dune som ho nevidel vyuzity. ()

Mrkvič

Tolik let po Star wars a vypadá to jak, kdyby to bylo děláno za první republiky. Příšerný efekty (odpovídají tomu nejlacinějšímu ze starých trpaslíků) a ještě mnohem a mnohem příšernější dialogy. Když se o Star wars říká, že dialogy jsou až komické, tak tady platí jediné, jsou debilní. Laciný, jendoduchý, totálně prostoduchý. Jen díky Dvěma "monstrům" Feydovi (Sting) a Rabbanovi (Ten ze Šimona a Matouše) je to místy celkem sranda. Knížku si někdy rád přečtu, ale tohle pro mě je jasný důkaz, že intouš nemusí natočit skvělé scifi nebo akčňas. Po přečtení knihy ani nemusím měnit hodnocení. Film je opravdu mizerný. Možná tříhodinové verze by stály za zkoušku a nepůsobily by jako prostříhaný trailer, ale efekty a celé prostředí by stejně byly i na svou dobu mizerné. Při srovnávání s knihou jsem musel uznat, že vážně nebude jen tak, ji natočit. Zde byla snaha obsáhnout ji v co nejvyšší míře, ale současně bylo vypuštěno až moc vysvětlujících prvků a drobností, bez kterých film postrádá po hodně stranách smysl. ()

KRYSIOPICE

Přehoďte písmena v názvu, a vznikne co? Nuda. Lynch si ukousl až moc velké sousto. Lynchova vize pouštní planety je celkem zajímavá, interiéry o něco míň. Kostýmy dobré. Triky ve filmu jsou děsné. Těžko věřit že je duna z roku 1984 zatímco STAR WARS IV, které je triky vysoce převyšují jsou z roku 1977. Soundtrack Briana Ena je výborný. Lynch měl na herce celkem šťastnou ruku snad jen s výjimkou Stinga, který přehrává, je směšný a vůbec nevím, co tam dělá. Abych to shrnul: celkem nuda, jen na vlastní nebezpečí! ()

vik

Pochopitelně nelze do filmu dostat vše, co obsahovala šestisetstránková kniha, nicméně po přečtení a následném shlédnutí filmu (v tomto pořadí) jsem nadšen. Ano, Lynch si domyslel několik rozdílů a některé postavy zcela chybí, přesto za mě zcela jistě jedna z nejlepších knižních adaptací. Z výtvarného hlediska naprosto skvěle ilustrované sci-fi, pokud vám tedy nevadí mix raných digitálních efektů a loutkových triků. Výborní herci, kteří se sice dříve či později proslavili v jiných filmových rolích, přesto jejich obsazení v Duně vůbec neruší (kpt. Picard ze Star Treku, Dale Cooper nebo Ed Hurley z Twin Peaks, Rachel z Blade Runnera a v neposlední řadě samozřejmě Sting). A co víc, soundtrack od Toto, který je hodný i samostatného poslechu mimo filmové plátno. ()

Helmutek

Že k sobě Lynch a sci-fi nepatří, jak tady píšou některý chytráci, to je samozřejmě hovadina; a myšlenka, že film neměl vzniknout, ta taky. Kdo nic nedělá, nic nezkazí... Dunu podle mě nejvíc srážej místama strašlivý efekty a animace (záběry na vesmírný lodě, gildaře, některý souboje, kulisový a jako kulisy chovající se prostředí) a přehnaně přehrávaný postavy (třeba nechutnej Harkonen je prostě až moc zlej a nechutnej a až moc často se směje svym ďábelskym smíchem - stejně jako třeba Feyed Rautha nebo pikle kující a zle tvářící se Piter). Knížka je svym objemem tak trochu neuchopitelná (resp. je uchopitelná miliardou způsobů, pohledů nebo formátů) a Lynchův největší "problém" asi je ten, že si jeden z nich vybral a že to udělal už v roce 1984 - takže k tomu, že jeho pojetí se zákonitě někomu líbit nemusí, se ještě přidává doba a její technologický omezení. Navíc byl Lynch popisnej i tam, kde to nebylo potřeba a kde to je podle mě (minimálně z dnešního pohledu) už na škodu - dlouhej a detailní záběr ohýbání prostoru gildařem, dlouhý scény se štítama, dlouhý scény s vydloubáváním Vladimirovejch jebáků... Mně kromě zmíněnýho ještě trochu vadila ta zkratkovitost, resp. přijde, mi, že bych se v tom filmu absolutně nemoh orientovat (nebo by mě vůbec nebavil), kdybych neměl načtenou knížku. Film ale má zvláštní, neodpáratelnou atmosféru - a co se mi líbilo moc (ale zase to je něco, co už někomu dalšímu sednout nemusí), byla hudba; ta elektrická kytara mi k tomu prostě fakt nějak sedla a ta určitá monotematičnost mi vůbec nevadila. Ale ten déšť na konci? To bylo fakt hodně zbytečný. Celkově je to ale zajímavej, i když ne úplně vděčnej film... A aspoň se díky němu ale k sobě dostali Lynch s MacLachlanem - srdíčko! ()

plechulka

Kdybych nečetla knihu, asi by to bylo o hvězdičku víc - ale asi nejvíc mi vadilo obsazení Paula - jak mám Kyleho MacLachlana v jiných rolích ráda - tady bych ráda viděla typově ne tak sošného a hlavně mladšího představitele... ()

Ryuuhei

Čekal jsem, nebo spíš doufal, že to bude lepší, než nová Duna. Ani náhodou! Bylo úplně krásně vidět, jak tvůrci do dvou hodin splácali celý příběh, takže žádná část není pořádně prokreslena a děj si skáče jak se mu zachce. Nebavila mě ani nová verze, ale u tohoto jsem přímo koukal na čas a doufal, že to už skončí. Jediné, co uznám, tak výtečné efekty, kostýmy a kulisy. Zbytek vůbec nestojí za řeč, slátanina. /// Viděno na HBO. ()

Sfinkter

Duna je doslova nezfilmovatelná, je obsáhlá a není jednoduše čitelná. Lynch se toho neměl ujímat, sám to několikrát přiznal. Výsledkem je směšné, chvílemi až trapné pseudosci-fi, které může konkurovat maximálně levným fantasy snímkům. ()

Redswif

Nevím co se na tom komu nelíbí, je to pěkný vizuální požitek a až na pár nedostatků v efektech(způsobené asi dobou kdy to bylo natočeno). Myslím že De Laurentiis udělal jen dobře že financoval Lynche, Uznávám že jsem knihu nečetl a tak jsem trochu v ději tápal, ale jen minimálně. Herci podali fajnový výkon a pýsečná planeta byla prostě tak nádherně písečná. ()

Elementál

Slavný režisér adaptuje slavnou knihu... A výsledek? Celkem povedený - ale má i své mouchy. Jmenovitě druhá půle filmu, kerá je velice zrychlená, spousta věcí se vypouští (ano, ono by tam asi nešlo nacpat všechno, ale třeba přesun z Caladanu na Arrakis by šel udělat rychleji) a taky hudba - z té jsem byl občas velmi roztrpčen. Fremenské filtršaty, které nechávají hlavu nechráněnou a podobné kousky. + si naopak zcela jistě zaslouží technický design kostýmů, efekty, herci (Paul Kyle-Usúl-MacLachlan-Atreides-Cooper-Muad´Dib - to byla teda věc :D) a typicky Lynchovská atmosféra (Paulovy sny...). Celkově rozpačitý dojem - určité momenty zcela dechberoucí, jiné zase vyloženě slabé... Ale rozhodně stojí za skouknutí. ()

Zemřel herec Dean Stockwell

Zemřel herec Dean Stockwell

09.11.2021

Remake Duny nabírá obsazení

Remake Duny nabírá obsazení

17.07.2018

Tak se to přece jen děje. Remake kultovní sci-fi Duna konečně začíná nabírat reálné obrysy. A co víc, vypadá to, že v něm spojí síly jeden z nejpopulárnějších mladých herců současnosti s jedním z… (více)

Peter Berg jezdí na písečných červech

Peter Berg jezdí na písečných červech

30.12.2007

Je to jen pár dní, co jsme psali, že Peter Berg převzal od Michaela Manna režii špionážního thrilleru s Tomem Cruisem Edwin A. Salt. V interview pro MTV Berg překvapil tvrzením, že tohle pro něj bude… (více)

LFŠ 2007 je tady!

LFŠ 2007 je tady!