Film, jenž produkovala Raffaella De Laurentiis (dcera Dino De Laurentiise a herečky Silvany Manganové), je založen na sci-fi literární předloze, románu Franka Herberta o válce vládců různých planet v roce 10191. V roce 10191 se vládce vesmíru snaží získat kontrolu nad substancí umožňující cestování kosmickým prostorem. Tato látka se vyskytuje pouze na Pouštní planetě. Tamní obyvatelé pod vedením svého spasitele Paula Atreida se snaží od vládce osvobodit. David Lynch vytváří svůj příběh z budoucnosti podivuhodnými obrazy. Jedná se o jeho první experiment s barvami, ostatně silně stylizovanými (převládá odstín písku, skal, země). Lynch tento svůj film nazývá "symfonií prostoru", doznává nicméně, že mu žánr sci-fi příliš nesedí. Film však přišel v době, kdy bylo obecenstvo již přesyceno filmy o "hvězdných válkách" a pro znalce Herbertova románu nebyla jeho Lynchova verze dost uspokojivá. (Magic Box)

lenoch

Není to tak špatné, jak se povídá. Dokonce se i dost drží předlohy, byť se nutně krátilo a vypouštělo. Pochopitelně do toho vstupuje Lynchovská imaginace v podobě různých podivností a zrůdiček, ale myslím, že se držel dost zpátky. Nevadí mi ani modýlky v trikových scénách - naopak - mám pro ruční old-school práci slabost. Vlastně mi tahle sága (myslím i kniha) dost připomíná Star Wars - rád bych věděl, kdo od koho opisoval. ()

Lalaith22

Chápu, že pro někoho, kdo nečetl knihy, je film velmi náročný. Ale já jako fanoušek knih doceňuji snahu o co nejvěrnější držení se předlohy. Pojetí Harkonennů je sice trochu vtipné, ale jinak super. ()

vecnykritik2

Duna je nepochybně skvělý příběh, ale toto filmové zpracování je hrůza. Vizuální stránkou je film zajímavý, ale jinak je to příšernost. Ten kdo nečetl knihu musí být podle mě úplně ztracen. Některé pasáže jsou dobré, pěkně odsýpají, ale potom najednou to přeskočí několik let a důležitých událostí pár záběry. A pak zase na konci je to zbytečně natažené. Vrchol filmu bylo pro mě ztroskotání letounu a potom to šlo hodně rychle z kopce. Nuda. Žádné napětí. Nikdy jsem neměl pocit, že by hlavní hrdina mohl selhat, prostě Marty Stue. Zbytečná romance. Některé herecké výkony jsou minimálně na pováženou. ()

Lukango

Chápu, že fanoušci ten film milují, ale jinak se o filmový zázrak nejedná. Film je až moc dlouhý, sice se snaží odvyprávět celou knihu, ale vypráví ji formou myšlenek postav a poměrně nudných dialogů, které těší pouze fanoušky. Po herecké stránce se o nic mimořádného nejedná, to samé platí o kameře a střihu. Efekty na tu dobu jsou uspokojivé, ale na ten Minecraft osobní ochranný štít asi nezapomenu. Postavy kromě hlavního hrdiny hloubku nemají. Jedná se o jeden z mála filmů, který mě, díky ošklivým maskám, každou scénou znechucuje chuť na jídlo a nevím, jestli je to pro tento film dobře či špatně . Musím ale přiznat, že film je vyprávěn poměrně originálním způsobem, a proto může mnoho diváků nudit (jako mě). Co filmu musím přiznat za kladnou věc, tak je ta, že hudba je jednoduše masterpiece. Známka: 4/10 ()

baronGrga

Lynchova Duna je špatný film s vynikajícími tvůrčími nápady, a je proto těžké udělit mu spravedlivé hodnocení. Ke dnu táhne Dunu zejména její špatná srozumitelnost. První čtvrthodina se sice nese v duchu jakéhosi speed datingu, kdy je divák, prostřednictvím mluvící hlavy, jednoho monologu vedlejší postavy a jednoho googlení na iPadu budoucnosti, během něhož mimochodem zazní asi tak 50 cizích slovíček, bleskově seznámen s většinou postav, míst a dokonce i nadcházejícího děje. Jenže tímto úvodem do Duniversa veškerá snaha usnadnit pochopení všeho následujícího končí a divák se ocitá ztracen ve víru různých událostí, jejichž smysl mu, nedával-li dobrý pozor při úvodním briefingu, zůstane utajen, více či méně bizarních postav posedlých vnitřními monology, a v neposlední řadě i místy velmi neodplenkovaných speciálních efektů a špatného herectví. Kdo ale miluje Lynchův specifický rukopis, který slibuje spoustu bizáru (obří želvušky s ústy ve tvaru vagíny, krysy přilepené izolepou ke kočce, mopsíci na bitevním poli, navigátoři mopující sliz z podlahy a mnoho dalších), podivný humor, u nějž není nikdy úplně jasné, jestli byl opravdu zamýšlen jako humor, i bohatou podívanou překračující meze fantazie, může alespoň částečně Dunu docenit. Zejména co se týče vizuální stránky je fér Lynchovu Dunu pochválit. Je tu hravost, propracovanost i nápaditost, kulisy i kostýmy rozhodně nenechávají smysly odpočívat a v porovnání s Villeneuvovým zpracováním, které sází více na uniformitu, jednoduchost a snahu o co nejrealističtější dojem, Lynchova verze naopak vypichuje onu sci-fi stránku příběhu a vyniká pestrostí a kreativitou. Když člověk vypne, nechá se jen unášet obrazy ze vzdálené budoucnosti a přečte si alespoň děj knihy na Wikipedii, může u Lynchova díla strávit dvě docela dobré neobyčejné hodiny. Zájemci o kvalitní sci-fi o vesmírných politických hrách, obchodu, náboženství a jednom možná mesiáši, ať raději rovnou volí Villeneuva. ()

Vampiroza

Lynchova verze mě vždycky moc bavila. Těšil jsem se na Vilovu verzi 2022 a to byla taková NUDA že jsem to viděl celé tak na desetkrát. Tahle klasika má mnohem větší feeling a drive než digivigi provedení. Ale neberu…každému se líbí něco jiného. Za mě proste Lynch Duna je jen jedna 👍🏻 Nedávno jsem ji sehnal na bluray a je to čistá pecka ()

Petak3

100x lepší než stračkoidní remaky. Tohle je práva Duna. Opet jsem videl tohle mistrovské dílo a dodnes nejlepší a jediná pravá Duna. Ten radoby remake se nechyta ani zdaleka, ikdyz má lepsi vizual, je uplně prázdnej, pro me jako ctenare knih skoro az odpadni. Tohle je filmová Duna, jak ji miluju. A tak to asi i zůstane. 100%. Po dalším shlédnutí se utvrzuji že tohle je jediná filmová duna, která není jen balastem pro levicové ovečky co sežerou dneska každej odpornej průjem, když je obalenej hezkým vizuálem. ()

Hlubinix

Zatímco Jodorowskyho Duna je jeden z nejzvláštnějších a nejvlivnějších filmů, který nikdy nevznikl, Lynchova Duna je zase jedním z nejnešťastnějších. Shlédl jsem jí schválně těsně před druhým dílem Duny Denise Villeneuve. Ta má samozřejmě svoje nesporné kvality, jenž popíšu v příslušné recenzi. Tuto Dunu jsem si však už zamiloval. A to hlavně její atmosféru, art design a surovost, která je vidět v její první polovině. To co se děje poté je samozřejmě scenáristická fraška způsobená požadavky studia. Mýtická režisérská verze by asi dost pomohla osvětlit spoustu příběhových zkratek (i na začátku). A kdyby měl Lynch skutečně volnou ruku a dva filmy, dovolil bych si říct, že by nebylo potřeba verze Villeneuve. Aspoň pro obdivovatele Lynchova stylu by to byla ultimátní podívaná. To co existuje teď je ze začátku pouze efektní a zajímavá přehlídka tvořivosti umělců, herců i režiséra. Pro normálního diváka, ještě k tomu knihou nepolíbeného, je to samozřejmě absolutní ztráta času. Ale pro Lynchovy fanoušky nutnost! ()

stringers

V rámci předehry na novou Dunu jsem se chtěl trošku vydráždit touhle starou páč jsem od dob svého fakanství měl v hlavě že to bylo boží. Teď v roce 2024 to vidím jako obrovskou chybu. V tom filmu je špatně snad úplně všechno - hudba ekl totálně poplatný době a navíc mě šokuje a rve mi srdce že hudbu dělalo TOTO moje nejoblíbenější parta hudlálistů fakin evr ale hold se mistr tesař utnul.  Vizuál vrchol nevkusu a čiší z toho lacinost (těžko uvěřit že Hvězdné války byly natočeny o 7 let dříve...). Absolutní neherectví všech zučastněných a MacLachlan s tím svým sestřihem je jak robotizovanej igráček, dramaturgie úplně v prdeli, flow děje je jako když jsem si jako malej vzal dva vojáčky a hroudu modelíny a za pochodu jsem vytvářel nějakej jakoby děj souboje "uáá drč grrrrr vrrrn chcípni hajzle". A jak postavy neustále promlouvají k sobě aby divákovi vysvětlili to co scénarista a režisér neumějí v rámci svého řemesla je něco u čeho jsem fakt zatínal zuby. Zbytečně jsem si zkazil vzpomínky - některý věci už by měli spát navždy. ()

Valenn

Nevím zda za to může Lynch nebo producenti, kteří mu ten film zprznili přestříháváním. Každopádně, co se tónu a nálady týče se tohle dílo často až diametrálně odlišuje od svojí dokonalé předlohy. V porovnání s pozdějšími dvěma minisériemi je tohle jednoznačně horší a při porovnání s megalomanským eposem Denise Villeneuva až směšné. Jediné co se dá bezvýhradně pochválit je hudba od TOTA. ()

spawnegon

lynchovo zpracovani herbertovy predlohy je hodne unikatni  / myslim si ze jsem jeste nic takoveho zatim nevidel / film ma sve slabe stranky a naopak i velmi silne / strasne me bavi zejmena soundtrack a set design / i pres slabsi vykony hercu a dost chaoticke vypraveni musim rict ze lynchova duna za me duni ()

lu.ger

Tuta duna je srdcovka, nechapu jak to muze bejt tak malo ceneny a ze to byl kdysi propadak… ten celkovy vizual a bizarnost harkošů je skvele vytvorena. Navic, super zapamantovatelna hudba, lachlan twin peaks, picard z enteprise a mladej stinky, to je proste top notch! Duna nova, villenuea je skvela tez, ale neni tam zadna zapamatovatejla hudba, vizual je skvely, remeslo odveden sobre, ale proste nejak tomu chybel duch… asi kdo vyrost na lynchovo duně, uz to nicim neprebije ()

Zemřel herec Dean Stockwell

Zemřel herec Dean Stockwell

09.11.2021

Remake Duny nabírá obsazení

Remake Duny nabírá obsazení

17.07.2018

Tak se to přece jen děje. Remake kultovní sci-fi Duna konečně začíná nabírat reálné obrysy. A co víc, vypadá to, že v něm spojí síly jeden z nejpopulárnějších mladých herců současnosti s jedním z… (více)

Peter Berg jezdí na písečných červech

Peter Berg jezdí na písečných červech

30.12.2007

Je to jen pár dní, co jsme psali, že Peter Berg převzal od Michaela Manna režii špionážního thrilleru s Tomem Cruisem Edwin A. Salt. V interview pro MTV Berg překvapil tvrzením, že tohle pro něj bude… (více)

LFŠ 2007 je tady!

LFŠ 2007 je tady!