Film, jenž produkovala Raffaella De Laurentiis (dcera Dino De Laurentiise a herečky Silvany Manganové), je založen na sci-fi literární předloze, románu Franka Herberta o válce vládců různých planet v roce 10191. V roce 10191 se vládce vesmíru snaží získat kontrolu nad substancí umožňující cestování kosmickým prostorem. Tato látka se vyskytuje pouze na Pouštní planetě. Tamní obyvatelé pod vedením svého spasitele Paula Atreida se snaží od vládce osvobodit. David Lynch vytváří svůj příběh z budoucnosti podivuhodnými obrazy. Jedná se o jeho první experiment s barvami, ostatně silně stylizovanými (převládá odstín písku, skal, země). Lynch tento svůj film nazývá "symfonií prostoru", doznává nicméně, že mu žánr sci-fi příliš nesedí. Film však přišel v době, kdy bylo obecenstvo již přesyceno filmy o "hvězdných válkách" a pro znalce Herbertova románu nebyla jeho Lynchova verze dost uspokojivá. (Magic Box)

Rocky88

Od Lynche (nepřekvapivě) těžce stravitelné. Pokud měl do hry vstoupit obraz, nebyl v tom problém. Vyprávění je ale straaaaaaaaaaaaaaašně nudné a absolutně nezajímavé, na postavy sere pes, většina scén je over-the-WTF-top (zkrocení červa!!!), a tak jedině můžu (opět) vyzvednout maximálně tak atmosféru a hudbu. A tak stále jediný film od Lynche, který je poplatný co do vidění, je ten starej dědula Alvin na traktůrku. ()

Nach

Pro mě jedno velké zklamání a jeden z těch špatných, nebo vůbec nejhorších filmů Davida Lynche. Film, který do půlky ujde, ale pak začne strašně kvaltovat, že zapomíná na to nejdůležitější: budování uvěřitelných postav. Herbertova kniha je excelentní. Bohužel ale ve druhé půlce přesně jako tento film, hodně uchvátaná. Tento film ale ani tu uchvátanost nedokáže přetavit v důstojnou adaptaci. Postavy jsou ploché. Prim zde hraje pomsta a nějaká spravedlivost. To nejlepší z knihy, rozdvojenost Paula, který je vnitřně drásán nezvratností džihádu a touhou ho odvrátit, zde nenaleznete. Paul zde přijímá svůj úděl stejně jako fremeni přijímají jeho za spasitele, aniž by k tomu měli v tomto podání nějaký hlubší důvod. Kladné postavy jsou kladné, protože prostě jednají dobře. Záporáci jsou super zlí a šílení (ano, přiznávám, i knižní příběh je černobílý, ale ne tak radikálně). Přitom právě Baron Harkonen je jeden z nejinteligentnějších elementů příběhu. Nejlepší z filmu je pak pouze hudba. Vše ostatní balancuje na pomezí dvou až tří hvězd. Přičemž když vím, že Denisova moderní adaptace Duny konečně dokázala správně vytěžit maximum z knižní předlohy, přikláním se k nižšímu hodnocení. A to beru ohled na dobu vzniku tohoto díla. Rozhodně totiž není a nikdy nebylo nesfilmovatelné. 50% ()

Streeper

První půlka se mi neskutečně moc líbila, fakt jsem byla za to, že tomu dám čtyři hvězdy a to jsem se na to původně ani nechtěla koukat. Druhá půlka je ale o poznání horší. Z ničeho nic se tam objeví skok v čase, což divákovi nikdo nedá vědět, byla jsem zmatená, protože jsem nechápala o jak velký skok v čase se jedná a celkově mi přijde, že ta druhou polovinu hodně uspěchali. Přišlo mi to neuzavřený. Už docela chápu, proč nová Duna je rozdělená na dvě části, tenhle příběh se prostě nedokáže vejít do jednoho filmu. ()

ad

No nevim...Lynche považuju za dobrého režiséra, ale tohle mu prostě nesežeru....viděl jsem pouze tříhodinovou Special Edition (Alan Smithee)...knihu jsem četl....ale i tak jsem se nudil...Akční scény ne-e, vnitřní hlasy hrdinů byly mnohdy dost otravné a většina opravdu skvělých herců brzy kamsi zmizela... Popravdě se nedivim, že si v titulkách nahradil jméno, asi sám věděl, že tento film je spíše takový úlet.. naštěstí se od tohoto filmu začal naplno věnovat "svým" filmům... zde mi zůstala jen atmosféra...takže nemůže jinak než (s přihlédnutím k délce filmu a uspávacím momentům) za dvě...a hrozně mě to mrzí. ()

tomtomtoma

Sci-fi film, který vyznivá trochu naivně s velkým obdivem k nadčlověkovi Paulovi Atreidovi alias Muad'Dibovi (Kyle MacLachlan). Nadčlověk, kterému bylo předurčeno pozvednout obyvatele planety Arakis. Však je také synem čarodějky Jasseicy (Francesca Annis) a spravedlivého vévody Leta (Jurgen Prochnow). Musí bojovat proti ohavnému zloduchovi, baronovi Vladimiru Harkonnenovi (nádherně nemocemi prolezlý Kenneth McMilian), za kterým stál imperátor Shaddam IV. (José Ferrer). Ale protože vždy ví, co má udělat hravě zvítězí, i když překvupují jeho problémy v závěrečném boji proti Feydovi (Sting). Potěšila mě přítomnost Maxe von Sydowa v roli doktora Kynese a stálý scifi kapitán Patrick Stewart v roli Gurneye. Jen je otázka jestli nadčlověk Muad'Dib byl osvoboditel, nebo jen krutý diktátor, který byl schopen zničit vše pouhým křikem? Nenaháněl spíše strach, než naději a víru ve svobodu? Protože si musel být vědom chtivosti v lidském myšlení, musel zavést určitou formu diktatury, či vyvraždit všechny své nepřátele. Takže film o nadčlověkovi, který se tváří jako spasitel, ale ve skutečnosti je to nejkrutější diktátor, který chce ovládnout kontrolu jediného naleziště koření. ()

Kwaichi

Výborný sci-fi príbeh, aj keď to bolo trochu dlhé, koniec mohol byť trochu podobnejšie spracovaný. Síce to má od Star Wars ďaleko, ale o to sa autor ani nesnaží. Škoda len, že v dnešných časoch sa nám jeho sci-fi zložka môže javiť už len ako pokus o zastaralý žart. Keď som bol malý, otec sa na tento film vždy tešil, ja som ho s ním nikdy nepozeral, lebo ma to nebavilo. Som rád, že som si ho konečne pozrel celý, až teraz som dokázal doceniť jeho kvality. ()

C0r0ner

Lynch pro mě není dobrý režisér, protože jeho pohled na kinematografii se s mým těžce rozchází (stejně jako Kubrickův), což ale neznamená, že by byl špatný režisér. To ani omylem. Duna ale špatný film je. Strašná sračka, kde se na skoro dvou a půl hodinách nestane vlastně vůbec nic. Aspoň člověka zaujmou podařené efekty. 35% ()

Wormboy

Herbertova Duna je genialne dielo, ktore je v pri sucasnom stave kinematografie a vizualnej schopnosti stvarnenia stale nesfilmovatelne, tak aby aspon tak obstalo, ako obstal Jacksonov Pan prstenov od Tolkiena. Lynchova snaha preniest atmosferu knihy na platno sa ceni, avsak stroskotava na nemoznosti vyrozpravat pribeh Duny filmovou recou. Rozpisovat sa o filme nema zmysel, vyse 600 stran takejto knihy vtesnat do 3 hodin sa neda ani pri tom najlepsom umysle a najschopnejsom scenaristovi a reziserovi, tak aby bol film sledovatelny, nehovoriac o sposobe, akym je kniha rozpravana. 2* su za Lynchovu odvahu a za to, ze som cakal este vacsiu katastrofu. ()

iommi

Kurňa tohto sa mal radšej chopiť Alejandro Jodorowsky pretože hoci mám Lyncha veľmi rád Dunu absolútne nepochopil a pokazil čo sa dalo. A keď si predstavím, že hudbu mali robiť Floydi ... ach jaj, jeden by zaplakal. ()

Martrix

Frank Herbert napsal vynikající knihu, ve které vypráví zajímavý příběh. David Lynch ji nejspíš nečetl, nebo nepochopil...nebo se prostě domníval, že nemůže takto dobrý příběh zkazit. A to se vcelku spletl. I když byla první polovina originální a ta zkratkovitost nakonec tolik nevadila, tak poslední třetina filmu byla neuvěřitelně imbecilní a jakékoliv Lynchovi "vylepšováky" oproti originálu, byly na škodu. Asi by bylo spravedlivé dát aspoň dvě hvězdy, ale ne...tohle se prostě s tak dobrými příběhy dít nesmí. A argument, že jde skoro o nezfilmovatelnou věc? No...tak ji filmovat neměl. Mrkněte na dokumentární Jodorowsky's Dune ...myslím, že tenhle chlap, by ji zfilmoval stokrát líp. ()

necisty

Já jsem bohužel fandou Duny a přestože z toho Lynch zase udělal šílenost, tak se to dost podobá mé oblíbené hře, jak co se týká různých modelů a hudby, tak snad i efektů. Kyle mi v hlavní roli moc nepasuje, ale to ani Sting u záporáka. U mě to bylo must watch. ()

emo

vďaka tomuto filmu so skvelou atmosférou som sa dostal k čítaniu knižnej série, za čo mu veľmi vďačím. Film sa odlišuje v niektorých veciach od knihy, ale podľa mňa to nie je na škodu. Kniha je kniha, film je film. Mňa si Lynchova verzia získal najmä ponurou, miestami až chorou atmosférou, slušnými trikmi, kvalitnými hercami a skvelou hudbou. Oveľa lepšie než slaboduchá miniséria. Tá sa knihy síce drží podrobne, ale na úkor atmosféry. ()

messiah

Tak především. Pustit se do zfilmování Duny je čiré bláznovství. Duna je totiž mnohem víc než jiné knihy postavena myšlenkách, pocitech a dalším co zfilmovat nejde. Proto pak výsledek snažení vyznívá jako v tomhle případě v lepším případě směšně, v horším trapně a film pak je blobost na entou. Nádherná excelentně napsaná pohádka z budoucnosti je podána jako temný sci-fi horor, kdy temnota je ještě tím pozotivním. Pokouším se zavřít obě oči a oprostit se od předlohy, ale nakonec je to tak možná ještě horší. Ani zub času který se obrovskou měrou dnes podepisuje na vyznění výsledného díla nelze ignorovat a to zejména v mnohých věcech které jsou od základu špatně, ať jsou efekty zastaralé nebo ne. Například svítící oči, poletující baron Harkonnen který měl být pouze nadnášen, beďaratý ksichty mentatů s šíleným obočím...no sorry ale tohle je na mě moc silný kafe. Dvě hvězdy dávám za pokus o temné pojetí, což není až tak špatná myšlenka, pokud by se z toho nestal horor a taky za zajímavé technické interiéry. Děkuji všemohoucímu že se zfilmování neujal Ridley Scott / H.R.Giger, respektivě že z tohoto sešlo. Ne že bych této dvojici, po Vetřelcovi nebo v Ridleyho případě Blade Runnerovi, nevěřil, ale opravdu si myslím že Duna zfilmovat nelze. Říká se ale "nikdy neříkej nikdy" takže bych v roce 2010 byl jedině rád, pokud budu příjemně překvapen. ()

Jermann

Vizuálně strhující a po Lynchovsku krásně divné sci-fi, které u mě ovšem ztroskotalo na poněkud kostrbatém způsobu vyprávění příběhu. Počáteční shrnutí o tom, jak to chodí ve světě 101. století je trochu moc náhlé a strohé a jako divák, co nezná knižní předlohu, jsem dlouho jen hádal kdo je kdo, kdo proti komu a proč .. až mi to začalo být jedno. Když příjde na triky, kostýmy, dekorace a rekvizity, Duna nápadně připomíná další kousky z DeLaurentisovic produkce, jen oproti Barbarelle nebo Flash Gordonovi má poněkud temnější háv a zdaleka není tak hravá. ()

Šimpy

Tak co s tím? Knihu jsem nikdy nečetl, Lynche obdivuju a slyšel jsem samé rozporuplné reakce a hodně záporných. Já sám jsem pln rozporů po shlédnutí tohoto bezpochyby "díla". Sice jsem neviděl director´s cut, přesto jsem se dovtípil, kde chybí scény. Co příběh? Ten je celkem logicky vystavěný, postavy jsou nám krásně představeny a zápletka funguje. Co je však pro mě minusem, je přílišná rozvláčnost a často nepochopitelné jednání postav (nemyslím tím v jejich motivacích, ale jejich styl) a pak také nevysvětlení vztahu červů a koření...takže jak hodnotit? Určitě jednu hvězdičku za Lynche, jednu za vskutku epický závěr (bitva i dospění postavy Paula ve Vyvoleného..Nea :-D), podtržené gigantickou hudbou, za niž třetí hvězdičku. Uf a je to...."Muad Dib!" ()

majo25

Sklamanie. Od tohoto scifi-fantasy velkofilmu som čakal viac. Príbeh je dost uťahaný, s divnými dialógmi, s vetami a výrokmi, ktoré snád mali skultovieť?...ani náhodou! Rovnako nás režisér do filmu nijako nevtiahne, neukáže nám ho v celej kráse, iba svoj "výkroj" máme si snáď domýšľat? (podotýkam, že knihu som nečítal) Niekedy je dej chaotický (bojové scény, postavy a ich vztahy), niekedy uletený (lietajúci tlsťoch, telepatické dievčatko, posvätená voda), inokedy zasa mierne ukecaný. Ani herci nijako nevynikajú, ani jeden. Film na druhú stranu má svoje pozitíva. Efekty sú fakt na úrovni, hlavne scény s červami, tiež kvalitné temnejšie spracovanie. Hoc' je to výsada nových filmov, ale tento má také isté vyznenie...forma prevláda nad obsahom. Hodnotenie: 55% ()

Zemřel herec Dean Stockwell

Zemřel herec Dean Stockwell

09.11.2021

Remake Duny nabírá obsazení

Remake Duny nabírá obsazení

17.07.2018

Tak se to přece jen děje. Remake kultovní sci-fi Duna konečně začíná nabírat reálné obrysy. A co víc, vypadá to, že v něm spojí síly jeden z nejpopulárnějších mladých herců současnosti s jedním z… (více)

Peter Berg jezdí na písečných červech

Peter Berg jezdí na písečných červech

30.12.2007

Je to jen pár dní, co jsme psali, že Peter Berg převzal od Michaela Manna režii špionážního thrilleru s Tomem Cruisem Edwin A. Salt. V interview pro MTV Berg překvapil tvrzením, že tohle pro něj bude… (více)

LFŠ 2007 je tady!

LFŠ 2007 je tady!