Duna. Planeta, na jejímž povrchu se rozprostírá nekonečná poušť a písečné nekonečno rozorávají obří červi. Přesto je tento kus nehostinného vesmíru jedním z nejdůležitějších míst díky výskytu jistého koření, které má neobyčejné vlastnosti a nikde jinde se nenachází. Kdo získá kontrolu nad touto planetou, získá kontrolu nad celým vesmírem. Kultovní román Franka Herberta, který je předlohou pro tento celkem slušný film, je jedním z milníků sci-fi literatury. Bohužel musím říct, že konečná podoba (viděl jsem jen kratší verzi) není zcela dle mých představ. Hvězdné obsazení lahodilo mému oku, ovšem efekty velmi pokulhávaly a když vzpomenu na hvězdné války nebo vesmírnou odyseu, je to celkem škoda. Vše šlo zvládnou daleko líp a stáří filmu nemuselo tak výrazně bít do očí. Dramatičnost a neskutečná vleklost filmu mi zas až tak nevadila, ale oproti knize to zkrátka nebylo vůbec tak záživné. Smělý pokus zfilmovat tento kolosální počin tedy pro mne zůstal někde na půl cesty. Pro fanouška je to jistě povinnost, ale pro normální smrtelníky zřejmě jen táhlá mučivá zkušenost. Já jsem tak nějak uprostřed, takže dávám solidních 65%(26.8.2013)

• Radek99

Nejslabší film Davida Lynche a skoro bych řekl - slabý film sám o sobě. Nepovedená adaptace sci-fi klasiky Franka Herberta. Kdysi v 80. letech jsem ji jako teenager četl a zdála se mi přímo stvořená pro (hollywoodskou) filmovou adaptaci. Zmatený pokus Davida Lynche je však trochu jiného druhu:-( Jedno z mých (jakožto Lynchova fanouška) největších filmových zklamání...(14.7.2007)

Moje první setkání s tvorbou pana režiséra Davida Lynche se událo v době, kdy jsem byl víc jak o polovinu mladší než Paul Atreides, a světe div se, přes celkovou rozvleklost a náročnost se mi ten film líbil a navnadil mne k přečtení Herbertovy ságy. I když přiznávám, že vhodnost Lynchova osobitého pojetí tohoto filmu je přinejmenším diskutabilní.(12.11.2007)

• J*A*S*M

Davida Lynche mám mezi oblíbenými režiséry, sci-fi miluju, ale tohle je pakárna. Knihu jsem nečetl, v první hodině filmu jsem nedokázal pochytit, kdo je kdo, kdo co dělá, o co vůbec jde ... a dál už jsem se to chápat ani nesnažil. Jeden z naprostého minima filmů, u nichž jsem si v závěru musel pomoci rychloposuvem. Hvězdičku za pěkné písečné červy. U Lost Highway, Mazací hlavy a dalších Lynchových děl je jejich těžká uchopitelnost předností, ale zde se měl jasně vyprávět příběh. Fail jak hrom.(25.8.2011)

Pres vsechny chyby, je jich opravdu spousta, kde mam zacit ... ? Ne, jini uz tak za me ucinili. Zacnu v lete 1989, tenkrat jsem roman Duna poprve cetl. A byl to zazitek nad jine. Svet ktery Frank Herbert v me mysli inspiroval, byl poeticky, dobrodruzny, nekdy az metafyzicky. Nemohu rict, ze Lynchova verze tohota sveta se s tou moji dvakrat shoduje. Presto jeho zpracovani je v nekterych momentech tak uhrancive a silne. A s takovym hereckym ansamblem... .(29.4.2008)

• - Přes přijatelnou délku scénáře byl výsledný materiál příliš dlouhý a tak Raffaella a Dino De Laurentiise donutili Davida Lynche film výrazně zkrátit na přijatelné dvě hodiny. Bylo nutné film zjednodušit a vystřihnout velké množství scén a postav, mj. linii politického sňatku Paula a princezny Irulán, která se z poměrně důležité postavy stala vypravěčem. Takto vznikly dějové mezery, které byly zaplněny pomocí vysvětlujících vstupů princezny nebo prostřednictvím vnitřních monologů postav (voice-over). (Djkoma)

• - První pokus o filmovou adaptaci Duny v režii Davida Leana (Lawrence z Arábie) ztroskotal na konci šedesátých let po smrti producenta Arthura P. Jacobse. (Djkoma)

• - David Lynch si zahrál operátora těžebního vozidla, kterého posádka Paula a vévody Leto Atreida zachránila před písečným červem. (Djkoma)