Rozsáhlý svět se v Lynchových rukou mění na depresivní a zjednodušenou pseudoságu. Už po pár minutách na mě sype osudová rozhodnutí o budoucnosti mnoha lidí, nechá do té doby naprosto neznámé hlavní postavy pronášet hrdinská moudra a přehnanými bizarnostmi podtrhává nohy atmosféře. Jinými slovy svého diváka lynchuje přesně podle nejjasnějších předpokladů, ale ve sci-fi žánru je to o poznání méně funkční než u mysteriózních thrillerů či dramat. A tu odosobněnou a pochybnou vznešenost zachraňuje přesně padnoucí ideální hrdina Kyle MacLachlan a hlavně samotná Duna. Vizuálně hypnotický Arrakis se svými obřími fantomy dokáže zcela pohltit a aspoň na chvíli dovést všechny k pocitům, že to, co se na plátně odehrává, má skutečně smysl. 50%(2.12.2007)

• InJo

Kinoverze: Neoddiskutovatelná sračka, v níž je na hovno snad vše podstatné. Je to mizerně odvyprávěné (Lynch doslova kašle na zásadní dějové motivy a místo toho nám radši servíruje zbytečné bizarní výjevy a tuny vnitřních monologů pomalu všech postav - WTF?!), triky jsou v mnoha záběrech vyloženě strašné, výprava je na takový velkofilm hodně slabá (kromě několika pouštních pasáží se to snad celé točilo ve studiu), kostýmy a masky přinejmenším divné (v těch horších případech ještě nechutné, či rovnou směšné) a akční a velkolepé scény jsou silně nezvládnuté. Inu, co si myslet o smrtelně vážně se tvářící epické space opeře, jejímž hlavním záporákem je ve vzduchu neustále poletující vyšinutý tlusťoch s opravdu ohavným akné na obličeji? Řekl bych, že po tomhle filmu v Hollywoodu všichni (správně) pochopili, že takovéto látky pro Lynche (kterého jinak velice respektuji) skutečně nejsou... Utrpení, které jsem dokoukal jen se sebezapřením. 30 %(2.4.2015)

Rozpočet $40miliónovTržby USA $30,925,690Tržby Celosvetovo $36,800,000║ Nenormálne uvlečené, príbehovo prázdne(neviem si predstaviť 190minútovú verziu), proste bez deja čo by zaujal, jedine čo ako tak sa dalo bola z časti technická stránka, ale napríklad také kostými boli otrasné ako z lacného béčka. Nedokázal som to ani len dopozerať, po pretrpenej niečo vyše hodine som to vzdal. /5%/(14.3.2009)

• Dan9K

Můj nejsilnější pocit z Duny lze shrnout do jednoho slova - nevěrohodné. Celý film oplývá asi tak stejně "hutnou" atmosférou (a i jinak jsou si dost podobní) jako Strážci vesmíru. Jenže, tady to neni zdaleka tak zábavné. Největší slabiny vidím především v režii, scénáři a hudbě. K hudbě se vyjádřím podrobněji. Ta, až na hlavní motiv (bohužel opakovaný do zblbnutí) a jednom vedlejším, je naprosto příšerná. Elektrická kytara se prostě do sci-fi nehodí (nebo na to nejsem minimálně zvyklý). Každopádně celý příběh tato "rocková" hudba degraduje a tvoří z něj frašku. Stejně tak rušivým elementem působily nekonečně šeptající monology všech postav. Ano, chvílemi to je zajímavé, ale tady to pan scénárista taky přehnal. "Skvostné" obsazení rovněž nepředvádí kdovíjak oslnivý výkon, a tak největším plusem je postava Paulovy sestry, která je neuvěřitelně temná, působivá a jde z ní opravdu strach.(27.4.2006)

Po druhém shlédnutí musím hodnocení navýšit. U filmu Duna je při jeho sledování prospěšné zapomenout, kdo ho točil, protože režisérovo ego, je zde otisknuto minimálně. Příběh je skvělý a řekl bych, že by film klidně unesli hodinu stopáže navíc a slušelo by mu to. Rychlý sled událostí komplikuje orientaci v příběhu a tak je pro plné docenění filmu buď mít povědomí o knize, nebo film shlédnout vícekrát, nejlépe obojí. Pokud se tak učiníte, pravděpodobně doceníte částečně naplněnou ambici režiséra, pojmout tak nejdednoduchý a rozsáhlý příběh na prostoru pouhých 130 minut. Krom toho má film parádní estetiku, silnou hudbu, kvalitní zvuky a velmi dobré obsazení. Nemyslím si, že je to pravděpodobné, ale Duně by velmi slušel nějaký podstatně delší režisérský sestřih. Pokud někdo tvrdí, že tento film je nudný, ať se raději podívá na Star Wars, protože Duna je jiná už z podstaty předlohy.(14.5.2007)

• - Velké množství práce na Duně vedlo k rozchodu Davida Lynche a jeho manželky Mary. (Djkoma)

• - Při příjezdu vesmírného navigátora v tanku je možné po pravé straně jeho vozu vidět zakopnutí a pád jednoho muže z jeho doprovodu. (MatyasF)

• - V lednu 1978 získal práva na Dunu producent Dino De Laurentiis a přizval Ridleyho Scotta jako režiséra. Scott se společně s H.R.Gigerem začal věnovat pracem na Duně, ale ani jeden ze tří scénářů, vytvořených za dobu 8 měsíců, nevyhovoval, protože se v základních motivech rozcházel s předlohou. Následně Ridley Scott od projektu odstoupil a raději se věnoval svému následujícímu snímku Blade Runner. (Djkoma)