Zatím jsem neviděl rozšířenou verzi, ale i ta normální mě naprosto nadchla. Film se docela nese v Lynchovském duchu, což dodává Duně ještě úžasnější atmosféru. Ale naprosto chápu, že se to každému nemusí zalíbit. Zvlášť bych chtěl ještě pochválit perfektní hudbu, která byla vskutku výtečná a hodně pomohla k tomu, že jsem se takhle ponořil do děje : ) Musím však uznat, že Lynch tentokráté natočil film pouze pro zasvěcené a kdo nečetl knihy Franka Herberta, nedokáže toho asi moc pochopit. Nezatracujte však tento film jen kvůli tomuto. Raději se na něj ani nedívejte ;) Mimochodem, z téhle scény mi vždy běhá mráz po zádech: http://www.youtube.com/watch?v=UQ-TSf0pkeY - ta elektrická kytara zde fakt čaruje...:)(10.1.2007)

• Lima

Dino de Laurentis se asi musel v hrobě protáčet, jestli viděl, do čeho jeho dcera vrazila ty svoje miliony. Lynchova verze je těžko stravitelná, je to nekoncepční blábol, který vůbec nevystihuje ducha geniální předlohy, utápí se v nepodstatných blbostech a důležité věci bere zkratkovitě. Ale jsou tu i skvělé momenty. Vynikající je scéna, kdy Muad´Dib pozře živou vodu, tady Lynch naplno rozehrál svoji obrazovou fantazii. Absolutorium také zasluhuje Brian Eno za působivý ústřední hudební motiv Prophecy Theme. Jinak ale nebrat, protože tohle není hodno odkazu Franka Herberta. Nenápadná TV minisérie z roku 2000 je o několik řádů výše.(19.10.2003)

Sci-fi a Lynch = velmi zajímavé spojení. Knižní předloha od Franka Herberta patří již mezi klasiku sci-fi románů, takže je i docela překvapením, že existuje tak málo filmových zpracování. Lynchův scénář se nedrží ve všech rysech původní předlohy a jeho vize je dosti temná, ale i tak se jedná o velmi zajímavé zpracování. Mladý Kyle MacLachlan ve své první roli je naprosto fenomenální. Asi jediný film od Davida Lynche, který pochopí (teda snad) každý :o). "Spáč se probudil!" Film roku 1984.(3.1.2014)

dunu od herberta docela mám rád a tohle přetočení docela ujde. a oproti ostatním Lynchovým "filmům" to má děj, myšlenku, zápletku, pointu a co je hlavní, má to i zakončení a vyřešení. kdyby se držel takovýhoto stylu, mohl z něj být dneska dobrej tvůrce filmů a ne jen další krmnej rejža s pseudokvazifilozofickým pojetím nereality(16.12.2005)

• H34D

Duna se nevyrovnala konkurenčním vesmírným sci-fi ani v době svého vydání (zábavnější SW / geniálnější 2001) a dnes působí vyloženě jako nevydařený film. Dějová linie je nesoudržná, konflikt mezi hlavními rody není řádně vykreslen, dramatická rovina dost pokulhává a napětí zde není žádné. Postavy prožívají spíše individuální příběhy; velmi se mi líbily jejich vnitřní monology a tudíž přiblížení jejich psychologie, jenže dohromady to netvoří smysluplné a ucelené vyprávění, dívák se sice může upnout na dobrého MacLachlan, ale to je tak vše. Vizuální stránka je i přes slabé efekty nadprůměrná, Lynch v sobě malíře nezapře a "kreslí" film při nejmenším zajímavě, mohl se však do toho ponořit mnohem více... Prominul bych Duně dějové a dramatické výtky, kdyby byla více hypnotizující a psychedelická, tohle minimum mi nestačí. 5/10(16.6.2009)

• - Natáčení skončilo v lednu 1984. Duna se svými 70 hlavními motivy, 39 mluvenými rolemi, 4000 kostýmy a 600 členy štábu spolkla 52 milionů dolarů, o 7 více, než se zpočátku plánovalo. Tři čtvrtiny všech záběrů vyžadovaly optickou úpravu na trikových stolech. Celkový počet lidí, kteří se podíleli na produkci filmu, dosahuje 1700. (Djkoma)

• - Lynch uzavřel s Dinem De Laurentiisem smlouvu celkem na 5 filmů. Po Duně to byly filmy Modrý samet, vysněný projekt Ronnie Rocket, Duna II a Duna III. Ještě před dokončením Duny Lynch začal psát scénář pro pokračování, Spasitel Duny. (Djkoma)

• - Duna se stala předlohou několika úspěšných počítačových her Dune od Cryo Interactive a Dune II a Emperor: Batlle for the Dune společnosti Westwood, které vizuálně vycházely z filmu Davida Lynche. (Djkoma)