Roland Emmerich si po nepovedeném Dni Nezávislosti zlepšil reputaci a servíruje slušný válečný film, který sice díru do světa neudělá, ale díky známým tvářím, dynamickému tempu a téměř nepřestávajícím akčním scénám spolehlivě v kině zabaví, akorát je lepší nepřemýšlet. Z herců vyniká nejvíc Ed Skrein v roli odvážného a drzého pilota, který si krade většinu scén pro sebe, ale potěší i Luke Evans, Woody Harrelson, Patrick Wilson či Aaron Eckhart, tedy známých tváří víc než dost, jen škoda, že nefungují příliš emoce, protože hrdinů je tolik, že k žádnému si téměř nedá vytvořit si vztah. Akce je velmi slušná byť z 80% přes Zelené plátno, ale komu CGI orgie nevadí, tak to překousne. Nálety letadel a vzdušné přestřelky tuším doteď nikde nebyly tak zábavné a strhující a bavilo mě i zákulisí Japonců. Válečný z 2. světové letos v kině nebyl, takže fanoušci žánru by měli být vděční a s kinem neváhat. 75%(8.11.2019)

• silentname

Dneska mi očividne nebol súdený dobrý film. "Midway" je vysoká dávka sklamania. Vnútorne som chcel veriť, že Emmerich môže natočiť solídny vojnový film. Bohužiaľ som sa mýlil. A stačí k tomu tak málo. V prvom rade efekty v tomto filme sú slabé. Výbuchy nemajú grády, zelené steny sú okaté a nič nepôsobí efektne. Dramatické momentky na začiatku filmu celkom fungujú, no postupne sa to začne rozsypávať. Napriek tomu, že scenár písal niekto iný tak postavy pôsobia ako z typického filmu od Rolanda Emmericha. Sú príliš plytké, málo zaujímavé a nedávajú mi veľa dôvodov na to, aby mi na nich záležalo. Myslím si, že jediný koho si zapamätám je Ed Skrein, ktorý podáva najlepší herecký výkon a jeho postava Richarda Besta dáva asi zo seba aj najviac charakteru. Všetci ostatní pôsobia ako keby boli len vytiahnutí do béčkového vojnového filmu, ktorý po chvíli vypustíte z hlavy. Nezaujímali ma osudy hrdinov, nezaujímalo ma ako dopadne bitka, necítil som z toho tú veľkú americkú hrdosť, ktorá sa tu mienila zdôrazňovať. A vďaka tomu veľmi kríva aj tempo filmu, ktorý pôsobí postupne nekonečne. Chcelo sa mi pri sledovaní spať. Myslím si, že v kombinácii so všetkým ostatným čo som spomenul to proste nevypálilo dobre. Je tu niečo dobré vôbec? Myslím si, že spracovanie nie je najhoršie (odhliadnuc od tých CGI efektov), herecké výkony sú veľmi dobré a je tu pár silných a efektných scénok, ktoré zapôsobia. Či už na americkej alebo japonskej strane. Útok na Pearl Harbor je tu zachytený celkom silno. A hoci vizuálne to moc neponúka, tak minimálne po zvukovej stránke a emočnej to dáva dosť. Nemôžem film ale na základe toho odporúčať, lebo ma absolútne nepohltil. Ale, možno to pohltí vás. Ja by som osobne odporúčal asi iné vojnové filmy. Rozhodnutie nechávam na vás, ale pre mňa ide o nezvládnutý vojnový film Hodnotenie: C-(21.2.2020)

• HAL

Některé Emmerichovy filmy mám dost rád, ale tady když si pro srovnání s Midway dám tu prostřední hodinu z Pearl Harboru, tak teď vedle Baye působí jak někdo z Jedličkova ústavu. Samotná bitva o Midvay je pak zajímavěji pojatá i v té verzi ze sedmdesátých let. Vysvětlit se tohle dá jen tím že Emmerich celé natáčení napůl prospal, díky nekonečným dodávkám čínského opia, stejně jako evidentně všichni herci, a celé to spíchl na koleni debutující scénárista a nekonečně neschopný kameraman, který nikdy v životě nic koukatelného nenatočil - tady ze všeho tak moc svítí green screen, a všechny záběry akce jsou tak zoufale nudné, že bych tomu zajímavější vizuál dokázal dát i já. Jeden z nejzbytečnějších válečných filmů jaké jsem kdy potkal. 4/10(24.5.2020)

138 minut sa moze zdat byt vela, zvlast ked polka deja su vybuchy a strely pomedzi lietadla. Ale su to cool vybuchy a strely a zisla sa tu neuveritelna zostava dobrych a zaroven atraktivnych hercov, takze nudit som sa urcite nenudila ani ako zena co neoblubuje vojenske filmy a o Midway pocuje prvy krat. Bitky boli vcelku prehladne, ale neda mi nezmienit, ze chvilami ku koncu uz to strihal niekto zufalo a par sekund mi sem-tam chybalo.(20.4.2020)

S každým dalším megafilmem, ve kterém Roland Emmerich všecko rozseká, rozstřílí a rozbombarduje si říkám, že úplně nejlépe muselo být tomuto německému režisérovi v devadesátkách, kdy byl každý jeho nový film mnohem více vidět. S větší dostupností cgi efektů totiž ono kouzlo vyprchalo. Na druhou stranu ale musím přiznat, že ačkoliv jsem posledních několik mistrových filmů odzíval, Midway mi vlastně přišlo úplně v pohodě a zavzpomínal jsem si na Bayův Pearl Harbor (Midway (1976) nejspíše nikdy neuvidím). Místy jsem se pousmával nad patetickými a patriotistickými výjevy, jež mi po tolika letech přijdou až přespříliš ohrané (když Aaron Eckhart nastoupil na scénu, vytryskl jsem smíchy), ovšem zjevně k tomuto žánru patří. Ed Skrein mě v mnoha filmech vyloženě s*al, ale ani ten tu není napřesdržku a i když se tvůrci ani tentokrát nevyhnuli, pro tento subžánr tolik specifické, přestřelené stopáži, nebylo to žádné peklo, které by bylo k nepřežití. A ambice tuším ani vyšší nebyly, snad jen u té finanční stránky, kde se vyloženě nezadařilo (100:125mil). PS : Woody Harrelson je největší frajer vždycky a všude!(30.3.2020)

• - Natáčelo se od 24. září do 12. prosince 2018 v Montréalu (Québec, Kanada) a na Havaji. (BMW12)

• - Trosky japonských bitevních lodí Akagi a Kaga byly na dně oceánu nalezeny až zhruba měsíc přes premiérou filmu. (NiWi)

• - Pro větší autenticitu se film natáčel ve skutečné ponorce. (CinemaRanger)