Bitva u Midway

• Kanada

• Austrálie

Akční / Drama / Historický / Válečný

USA / Čína, 2019, 138 min

Válečné filmy jsou žánr, který zrovna nevyhledávám (a mým nejoblíbenějším je tudíž "Pearl Harbor", protože pěkní kluci Hartnett a Affleck), režisér Roland Emmerich je ale takový evropský Michael Bay a umí natočit dost zábavné akční spektákly, takže jsem to s ním zkusila. Je potřeba vyzdvihnout, že tuto látku pojal co možná nejtradičnějším možným způsobem a bezpochyby vše konzultoval s odborníky na druhou světovou válku. Obsadil také slušné a neokoukané herce, ti nejlepší (Dennis Quaid, Woody Harrelson, Aaron Eckhart) mají však jen velmi omezený prostor na úkor snadno zaměnitelných mladíčků a hlavně na úkor značně necharismatického Eda Skreina, jehož postava je bohužel ta hlavní a nejméně sympatická. V bitevních scénách se docela dobře orientuje, děj celkem odsýpá, ale chybělo mi důkladnější seznámení s charaktery (kterých bylo více než deset a trvalo opravdu dlouho, než jste si ujasnili, kdo je kdo) a nosnější ústřední hrdina.(24.11.2019)

Jako na 5 hvězdiček to není, ale vůbec se nezlobím, že jsem na to šel do kina. Naopak si myslím, že ten válečný rachot je potřeba slyšel právě v kině nebo minimálně na pořádné repro soustavě, co vám tak roztřepe půdu pod nohama, tak až uvěříte, že jste součástí boje. Myslím, že to film splnil - při každém náletu jsem se cítil, jakoby jsem seděl v letadle za nimi. A protože jsem dlouho neviděl pořádný válečný film, který by mi připomněl, jaké svinstva se děly a stále dějou, tak odcházím zhrozen, ale nadšen tím jak to dokáží natočit. ... MKUH(11.11.2019)

Roland Emmerich natočil film s velkými bitvami, ve kterých občas docela zásadně drhnou triky, ale jinak je to epická podívaná. Jenže když se nebojuje, tak Bitva u Midway dost drhne. Především kvůli špatné práci s hrdiny, nefungující snaze vyvolávat nějaké emoce a patos a neschopnosti udělat z dvacítky námořníků, pilotů a důstojníků zajímavé charaktery. Fandy velkých válečných kousků Bitva u Midway neurazí, ale výjimečnou podívanou také nečekejte.(7.11.2019)

Film, který se vyplatí vidět na velkém plátně. Nicméně i film, který je spíše Pearl Harborem (2001, Režie: Michael Bay) než Zachraňte vojínem Ryanem (1998, režie: Steven Spielberg). Nemyslím to srovnání jen a pouze pro tématiku vzdušných bitev, ale i typu zobrazení US armády, která je zde vykreslena v přehnaném patosu, většinou i bez cigaret, prostě fajn hoši, co když nebojují, nemají žádné problémy a jsou povoláním hrdinové. Prostě armádní náborní agitka. Co ale bylo na druhou stranu pozitivní, byl i přístup k Japoncům. Ti zde nejsou černobíle vykresleni jako padouši, co rozsévají zkázu, ale jako lidé z masa a kostí. Navíc oproti jiným válečným filmům zde amíci dostávají většinu stopáže pořádně na frak. A to jako fakt dost, aniž by zaznamenali jediný válečný úspěch. To se sice musí zákonitě změnit, přece jen je cílovka v USA, ale tím že film financovala Čína, zřejmě došlo k tomuto pro mě šťastnému rozhodnutí. Speciální efekty tolik do očí nebyly a ani destrukce se nevymkla Emmerichovy z rukou. Jednu z posledních výtek kterou mám je cílovka PG-12, která nedovoluje ukázat naplno hrůzy války. Takže když je pilot sestřelen, umírá stroj, člověk v něm již není zobrazen a tak sama bitva spíše připomíná honičky mašin než vystrašených lidí, co chtějí přežít. Ti se pak buď objeví na letadlové lodi či už se o nich hovoří jako o nezvěstných. Ukázat je rozstřílené na kusy, to už sem nepatří. Hraje se tu pouze na hrdinství těch co přežili, ač v závěru je tvrzen opak. Přesto ale příjemně natočený film s mnoha vedlejšíma postavama u nichž jsem se sice tu a tam ztrácel, ale čekal jsem to mnohem horší. 75%(26.11.2019)

• D.Moore

Docela jsem se těšil na válečný film klasického střihu, velkou trikovou podívanou, která mě bude bavit, uteče a zároveň nebude úplně hloupá. No bohužel jsem dostal velmi dlouhou a průměrnou nudu s mizerným scénářem, který si nedal záležet skoro na žádné postavě, s přehrávajícími herci a překvapivě i s odbytými triky (při útoku na Pearl Harbor vypadaly jako zadní projekce) a akčními scénami, které měly šťávu jen tu a tam. Na humor či cokoliv svěžího úplně zapomeňte, od mého oblíbeného Rolanda Emmericha je to stejné zklamání jako onehdy 10.000 př. n. l. Bayův Pearl Harbor je o řád lepší, a přitom to také není skvost.(7.11.2019)

• - První film Rolanda Emmericha, ve kterém se zaměřil na válečné drama z období druhé světové války. (Nach)

• - Filmové North American B-25 Mitchell jsou verze B-25J. Doolittlova letka ve skutečnosti letěla ve starších B-25B. Rozdíl je viditelný hlavně v umístění obrané výzbroje. (p3tris)

• - I když to podle filmu tak nevypadá, samozřejmě i americké bombardéry a torpédové letouny měly krytí. Zajišťovaly ho námořní stíhači Grumman F4F Wildcat z letadlových lodí a dvacet Brewster F2A Buffalo námořní pěchoty z pozemní základny Midway. (p3tris)