Bitva u Midway

• Kanada

• Austrálie

Akční / Drama / Historický / Válečný

USA / Čína, 2019, 138 min

Emmerich zde předvádí svoji typickou tvorbu s velkolepým rozsahem a dobrými akčními scénami. Zájemci o historii ocení především přesnost událostí, jako plus rozhodně označit i zájem vyprávět příběh ze strany japonců. Midway tak není tupá oslava amerického hrdinství, ale poměrně věrný přepis událostí s patřičným vyzdvihnutím obou zápolících stran. Brnkání na emoční nitku je ve filmu o něco slabší, a konverzační scény nemají takový drive, nicméně jako nezbytnost pro vysvětlení daných skutečností nepůsobí zas tak otravně. Určitě jeden z těch lepších moderních filmů o válce.(10.11.2019)

Roland Emmerich si po nepovedeném Dni Nezávislosti zlepšil reputaci a servíruje slušný válečný film, který sice díru do světa neudělá, ale díky známým tvářím, dynamickému tempu a téměř nepřestávajícím akčním scénám spolehlivě v kině zabaví, akorát je lepší nepřemýšlet. Z herců vyniká nejvíc Ed Skrein v roli odvážného a drzého pilota, který si krade většinu scén pro sebe, ale potěší i Luke Evans, Woody Harrelson, Patrick Wilson či Aaron Eckhart, tedy známých tváří víc než dost, jen škoda, že nefungují příliš emoce, protože hrdinů je tolik, že k žádnému si téměř nedá vytvořit si vztah. Akce je velmi slušná byť z 80% přes Zelené plátno, ale komu CGI orgie nevadí, tak to překousne. Nálety letadel a vzdušné přestřelky tuším doteď nikde nebyly tak zábavné a strhující a bavilo mě i zákulisí Japonců. Válečný z 2. světové letos v kině nebyl, takže fanoušci žánru by měli být vděční a s kinem neváhat. 75%(8.11.2019)

Nic moc jsem nečekal, nic moc jsem nedostal. Midway je průměrný film ve všech ohledech. Nemá skvělou akci, ani kvalitní triky (rozpočet 100 mega). Herecky až na Quaida a Harrelsona se jedná o plejádu lidí, které lze označit “toho už jsem někde viděl”. Chybí zde nějaký tahoun, volba Eda Skreina jako hlavního protagonisty mi přišla poměrně nešťastná. Celý film je sestříháním několika momentů války a tohle velké množství skoků mi vůbec nesedlo. V rámci filmu se děj posune ze zimy roku 1937 až do června 1942, skáče se velmi často a já jakožto vojenský nefanoušek jsem se v datech ztrácel. Obecně na mě Midway působí tak, že si Emmerich a spol vybrali skupinu hrdinů druhé světové a pokusil se jejich medailonky splácat v jeden velkofilm. Třeba linka Aarona Eckharta má smysl v dějepisných knihách, ale ne v tomto snímku. Rodinné linky některých hrdinů jsou také jen umělým prodlužováním stopáže, protože jich je tak strašně moc, že si k nim divák žádný vztah prostě nevytvoří a jen čeká, jestli neudělají náhodou něco zajímavého. Bohužel až na pár decentních akčních záběrů film nic převratného nenabídne, takže se v konečném důsledku jedná jen průměrný a nepříliš zapamatovatelný válečný film.(22.11.2019)

• D.Moore

Docela jsem se těšil na válečný film klasického střihu, velkou trikovou podívanou, která mě bude bavit, uteče a zároveň nebude úplně hloupá. No bohužel jsem dostal velmi dlouhou a průměrnou nudu s mizerným scénářem, který si nedal záležet skoro na žádné postavě, s přehrávajícími herci a překvapivě i s odbytými triky (při útoku na Pearl Harbor vypadaly jako zadní projekce) a akčními scénami, které měly šťávu jen tu a tam. Na humor či cokoliv svěžího úplně zapomeňte, od mého oblíbeného Rolanda Emmericha je to stejné zklamání jako onehdy 10.000 př. n. l. Bayův Pearl Harbor je o řád lepší, a přitom to také není skvost.(7.11.2019)

Velkolepě zastaralý film. Rolandův opus se samozřejmě může pochlubit mnoha pěknými záběry, v dobách Tora! Tora! Tora! a Midwaye nezrealizovatelnými, ale jinak jede podle stejných šablonek. Takže akci střídá nějaké to "žvanění", a pak zase akce. Bohužel té akce je zbytečně moc. Proč Pearl Harbor? Proč nájezd na Marshallovy ostrovy? Proč Doolittleův nálet? Také zkratkovitost vadí. Kdo netuší, co se vlastně potopilo v Korálovém moři a jak heroické úsilí musely čety dělníků podstoupit, aby Yorktown opět vyplul, ten to z filmu nepochopí. Herci nemají moc prostoru, výprava je sice pěkná, ale bylo tam vůbec aspoň jedno skutečné letadlo? Jsem zvědav, s čím přijde Roland příště. Mohla by to být nějaká pěkná destrukce Země ve stylu D. W. Griffitha.(8.11.2019)

• - Filmové North American B-25 Mitchell jsou verze B-25J. Doolittlova letka ve skutečnosti letěla ve starších B-25B. Rozdíl je viditelný hlavně v umístění obrané výzbroje. (p3tris)

• - Po bitvě u Midway už Japonsko nepostavilo žádnou letadlovou loď. Naproti tomu USA jich od té doby postavilo hned 30. (NiWi)

• - Ve filmu se vyskytuje při Bitvě o Midway i mimo jiné režisér John Ford, který opravdu žil a také doopravdy natočil dokument Bitva o Midway (1942), který točil i v tomto filmu a v roce 1943 za něj vyhrál Oscara. (PlayEasy)