Epizody(8)

Trailer 2

erased

The First téměř nepotřebuje Mars ani dramatickou zápletku, přitom z něj srší čisté nadšení z lámání hranic a zkoumání nepoznaného, podobně jako z oceňovaného Marťana. A na tomto nadšení jsem se vezl od prvních tónů. Technicky je totiž na naprosté špičce seriálové tvorby a to v roce 2018 není zrovna malé tvrzení. A přestože je to celé tak "o ničem" jako tento trailer, je to bezmála geniální, málem civilní sonda do života všech E. Musků, Armstrongů a Charlesworthů, kterou by byl hřích minout. A přestože (protože?) mám i několik dní po dokoukání první série husí kůži při libovolné vzpomínce, strašně rád bych viděl i její pokračování, ačkoli by pocitově musela přeřadit na úplně jinou kolej. Tito průzkmníci už jsou totiž jako rodina. ()

JohnCZ

Docela bych si troufnul říct, že co je Tenká červená linie pro válečné filmy, to je The First pro sci-fi o dobývání vesmíru. Divák tady výjimečně musí vědět, do čeho jde, protože pokud čeká akční sci-fi, dost možná se dostaví zklamání. The First je především o drama o lidech a touze dosáhnout něčeho nepředstavitelného a to za jakoukoli cenu. Každý milovník hard sci-fi, potažmo kvalitní filmařiny, muže našpicovat uši. Osobně mám totiž dojem, že jsem právě viděl jeden z vrcholů mezi současnými vysokorozpočtovými dramatickými seriály. V The First funguje naprosto všechno. Vizuál, hudba, kamera, CGI, scénář, režie a v neposlední špičkové herecké výkony. Po prvotním rozkoukávání jsem začal hltat každý záběr, postavy i dialogy a musím uznat, že takhle silné vtažení do děje způsobené kamerou a precizní výstavbou každé scény jsem už dlouhou dobu nezažil. A i když je tempo pomalé a vykreslování postav komplexní, je to potřeba. Právě díky důkladnému build-upu je finále tak odzbrojující podívanou, která by ani nemusela být nutně podívanou poslední, ale vzhledem k tomu, že tohle je ne zcela tradiční dílo určené pro vnímavého diváka, je potřeba se smířit jak se zrušením, tak s dehonestující modrou barvou. Je to škoda, The First by si zasloužili určitě daleko větší pozornost. ()

DwayneJohnson

Neskutečná pecka. Skoro po všech stránkách. Jak té herecké (výtečný Penn a ještě lepší McElhone), tak hlavně na straně příběhu. Žádná tak americky typicky klišovitá sračka, ale naprosto uvěřitelný děj o první, lidské cestě na Mars v hodně blízké budoucnosti. Vše, co tomu předcházelo, všechny vzestupy a pády, tragédie a naděje, tohle vše sledujeme v průběhu asi dvou let, až do dne D, po kterém zbyde už jen pětice hrdinů s mizejí, modrou planetou za zády. Až jsem měl z toho všeho mravenčení v zádech, jak to všechno v závěru klaplo. A vůbec si nedokážu představit, že by po tahle perfektním konci vzniklo nějaké pokračování, protože právě v něm byla podle mě největší síla. Ta nejistota, strach z kroku do neznáma, ale zároveň nesmírná touha a odhodlání, jedním slovem perfektní. ()

KevSpa

Z mého pohledu výtečná záležitost, která je spíše pro náročnějšího diváka, který dokáže ocenit propracovanost postav a zajímavý pohled na přípravy na nebezpečnou misi. Hodně to připomíná některé filmy Terrence Malicka a je fakt, že tenhle umělecký styl prostě neskousne každý divák. 1. série - 80% ()

M.i.k.e

kdo by čekal velkolepou sci-fi,bude zklamán...tohle je totíž fascinující komorní drama ve stylu Terrence Malicka,o touze bořit hranice a přesto pochybovat zda by nebylo lepší v nich zůstat uzavřen.Po technické stránce tu není co vytknout.Dobré a skvěle zahrané postavy tu navíc doplňují extrémně silně momenty,které by si měl člověk chuť pouštět opakovaně a v neposlední řadě je tu naprosto famózní soundtrack Colina Stetsona.Jak jsem zkraje koukal tak po očku se špetkou nedůvěry,byl jsem nakonec naplno pohlcen.Jedna z nejlepších a největších seriálových událostí letošního roku...90% ()

• Natočeno na kameru Panavision Millennium DXL. (Jas3)