Dillinger

• USA Dillinger

Americký gangsterský film o veřejném nepříteli číslo jedna, který byl postrachem i idolem celých Spojených států... Amerika třicátých let se po krachu na newyorské burze zmítala v těžkých časech hospodářské krize. Symboly doby se však vedle ekonomické nejistoty stali také gangsteři ve stylu lidových hrdinů, kteří byli i přes status tzv. „veřejných nepřátel“ v očích veřejnosti vnímáni jako vykonavatelé spravedlivého trestu vůči vládě, která měla krizi zavinit. Jen málokterý Američan v roce 1933 neslyšel o gangu bankovního lupiče Johna Dillingera (W. Oates), jehož jméno tehdy zdobilo všechny přední stránky novin palcovými titulky. Na stopě mu byl nekompromisní komisař FBI Melvin Purvis (B. Johnson), co si v mnoha ohledech nezadal se svým protivníkem – oba byli zásadoví a nelítostní a mnohdy byl mezi nimi jen ten rozdíl, že stáli na opačné straně zákona. Purvis si po zavraždění několika svých mužů rukou Dillingerovy bandy dal za cíl zlikvidovat její členy jednoho po druhém. Než však stihl Purvis dopadnout samotného Dillingera, předběhla jej místní policie v Tusconu a nejhledanější zločinec Ameriky skončil za mřížemi. Jenomže žádné vězení jej nemohlo dost dlouho udržet a po svém útěku se opět vydal na dráhu loupežných přepadení. Po tomto „veřejném nepříteli číslo jedna“ ale opět vyrazil Purvis, který jej hodlal dopadnout mrtvého, ne živého… Režijní debut Johna Miliuse z roku 1973 s Warrenem Oatsem v hlavní roli byl jedním z nové vlny gangsterských snímků přelomu šedesátých a sedmdesátých let, kterou vyvolal dnes již legendární film Bonnie a Clyde (1967, rež. A. Penn). Ten ve své době zcela zaskočil diváky svou novou formou násilí i pojetím filmových hrdinů a vedle Dillingera inspiroval mimo jiné také filmy jako Krvavá máma (1970, rež. R. Corman) či Bertha z dobytčáku (1972, rež. M. Scorsese). (Česká televize)

Skarface

Skvělej akční filmek podobný filmu Veřejní nepřátelé , skvělé akční scény které jsou hodně věrohodné velké množství přestřelek. herci podali skvělý herecký výkon a splnily tak svou roli na výbornou. Abych nezapomněl tak musím pochvalit i hudbu a hodnotit na výbornou ! Tak tedy pokud jste viděli film veřejní nepřátelé tak se rozhodně podívejte i na tento snímek určitě budete mile překvapeni ()

Stíba

Když odpustím drobné technické nedostatky a odklony od reality jedná se o perfektní gangsterku. Skvělá režie, příběh od kterého se nechcete odtrhnout (i když ho znáte) a hodně dobré herecké výkony (především Johnson ale ani Oates a další nezaostávají o moc). Já se rozhodně nenudil ba naopak. Fandům gangsterek můžu tenhle prakticky neznámý kousek jen doporučit! ()

tranquill

"Jsem John Dillinger, nikdy na to nezapomeňte!" Zvláštní to hrdina pro Amíky. Jánošík to rozhodně nebyl... "Jsem nejlepší bankovní lupič jakýho svět poznal! A jsem sakra šťastnej!" ()

Amonasr

Poměrně chaoticky natočený snímek se spoustou nesmyslných přestřelek, při nichž často není zřejmé, kdo je kdo, a poldové jdou vstříc dešti kulek odevzdaně jak na porážku. I přes potoky krve a honičky veteránů, z nichž většina končí ve šrotu, je to jedna velká filmová nuda. ()

ostravak30

Já chápu to naštvání lidí, kteří obviňovali vládu za krizi. O něco méně pochopitelné je však to, že Dillinger kradl z bank jejich vlastní peníze, takže proč ho měli za hrdinu? Nejspíš jen proto, že šel proti systému. A doba byla zkrátka jiná. Film Johna Miliuse je vcelku slušně a řemeslně zručně natočen. Snaží se jít i do hloubky a ukázat nám gangstera jinak než jen jako padoucha. Proč se stal tím, kým byl a jak ho brala rodina. Na druhé straně na podobné grázly zkrátka nic jiného než přístup Melvina Purvise neplatí. Takoví by měli být i dnes, ale bohužel 21. století dává zločincům víc práv než obětem. ()

DonBraso

Střílení sem a tam.Hlavně ke konci už je to úplný hardcore,kdy každá postava ma neomezeno munice. Určitý spád to má, občas to zadrhne a postavy, který už člověk někde viděl v jiném filmu.Bohužel tomu chybí větší jiskra, protože postupem času se to nejak vše moc opakuje neustále na pětniku.65% ()

PTuranyi

Dobre natočená životopisná gangsterka, ktorá nás prenesie do USA 30-tych rokov minulého storočia. Príbeh prenasledovania Dillingerovej bandy Melvinom Purvisom je dobre napísaný, vyprodukovaný aj zahraný a neponúka len raw prestrelky, pri ktorých sa zúčastnení nenamáhajú ani kryť, len aby vystrieľali čo najviac nábojov. Sprostredkuje aj kúsok atmosféry obdobia zlatých časov Al Caponeho a iných gangstrov. Dillinger bol však iná sorta. Nebol podnikateľ, len si užíval život a na to potreboval peniaze, ktoré získaval prepadávaním bánk. Síce gentleman ale tak trocha nervák a proti nemu stojí drsný agent FBI Melvil, ktorý si tiež nedáva servítku pred samopal. Prepady striedajú, krátke chvíľky pokoja nasledované naháňačkami a prestrelkami, takže na nudu nie je čas. 70% ()

BGH

Ten film vůbec nefunguje. Žádná gradace, žádný psychologický vývoj postav, žádné napětí, žádná vazba s divákem... V zásadě je to jen "dokumentární" sled několika přepadení, nadto značně zmateně podaný (kdo se o téma předem nezajímá, bude se ztrácet). Navíc vše je poměrně humpolácky natočené, přestřelky jsou vyloženě směšné. Ta "akce", kterou zmiňují předchozí komentáře je směšná, nepovedená, nerealistická a nudná. Tohle není akce, to si běhají kluci s pistolkama za barákem a hrajou si na "padni nebo nehraju"....Nechápu to "vysoké" hodnocení na CSFD, co si z hlavy vybavím, tak se jedná o nejhorší gangsta film, který jsem kdy viděl. A to miluju staré i nové filmy o staré, špinavé Americe.. Tohle je nuda a ztráta času...nechápu, jak tomuhle někdo může říkat "ukázková gangsterka" ()

mikroslar

Naprosto neinvenční a neosobitá gangsterka, jakoby formální předchůdkyně těch současných pseudo akčňáků, kde se všichni navzájem bez ladu a skladu pořád jenom střílejí a ve kterých z deseti lidí v obraze padne patnáct. Ploché, jednostrunné postavy bez psychologie a v podstatě s výjimkou Melvina Purvise (B. Johnson) i bez motivací, by mi zas tak moc nevadily, ale dějová plochost  je téměř nesnesitelná. ()