Na úsvite tretej svetovej vojny, sa študenti strednej školy na stredozápade USA formujú do partizánskych oddielov, aby opätovali útok sovietskej armáde. (sliver)

gegina31

Přihmouřila jsem obě oči, abych tomu dala alespoň 2 hvězdy s ohledem na to, že to je dost starý film. Na druhou stranu si myslím, že sračka to musela být i tenkrát. Opět jsem si jen tak našla pár filmů natočené přibližně ten rok, které jsou super i po tolika letech, takže zas tak na to stáří se film vymlouvat nemůže. Jinak když se vrátím k samotném filmu, tak to byl jeden velký nesmysl. Probíhá tam jakási invaze vojáků...na jednu stranu se parta studentů hrozně skrývá a na druhou stranu se jde bez problému projít po městě a ještě navštívit tatíka v nějakém zajateckém táboře. Ale hlavně zahrát na citečky...což byl nejspíš hlavní cíl tohoto filmu, který mě tedy naprosto minul, protože mě bylo úplně u pr...., kdo tam zkape. Jediný plus....Johny a Baby a jejich první setkání. ()

kinderman

Už dávno je jasné, že největší ikonou Johna Miliuse vždycky byl a zůstane prezident Theodore "Rough Rider" Roosevelt...Navíc tenhle film obsahuje jednu napínavou scénu téměř hitchcockovských kvalit, kdy divák tuší, že v kanceláři sovětsko- amerického přátelství je umístěna bomba, a přitom sleduje dlouhý rozhovor okupantů na ulici před vchodem. ()

maverick10

Naivni a pitomy pribeh. Na druhou stranu uveritelna atmosfera a vydarena vyprava. Rozhodne ne becko, ale na hit to ma daleko. Asi kdyz se vytah zasekne v mezipatre. ()

Martin741

A sakra! Oni to fakt mysleli vazne! No nic, amaterska rezia, podpriemerne herecke vykony a priserna nuda tomu vladne. V roku 1984 ako -tak pozeratelne, teraz je to skor hnoj nez poriadny film. 20 % ()

Gaskin

Klasický školní den uprostřed studené války v Coloradu. Na nudné hodině dívky přemýšlejí, jak na plese zakrýt pupínky a s jakým chlapcem si večer vyjdou.. Když tu z ničeho nic začnou padat z nebe parašutisté - ruští parašutisté. Nedlouho na to je skupinka děcek zalezlá v horách vprostřed sověty okupovaném území. Město, ve kterém vyrůstali, připomíná válečnou zónu, jejich rodiče jsou buďto mrtví, nebo se jim coby kolaborantům nedá moc věřit. Netrvá dlouho a rozhodnou se jednat - začnou partyzánskou válku, o které vědí, že ji jen sotva dovedou do konce. Jak už si asi dokážete představit, coby poslední naději široko daleko je čeká spousta dobrodružství, heroických i dojemných chvil.. Po filmové stránce není moc do vytknout - výprava je velice věrná, kamera obstojná a dobře se vypořádává s Basillovým géniem. Zápletka není nic moc, ale lidi, co chcete - rusové vlítli na velkého obra, žádné lynchovy závěsy a tajemní zpěváci se prostě dít nebudou. Mám pocit, že je film za "B" považován jen proto, že se samotná situace nestala - sám film je totiž určitě lepší, než většina dobových válečných filmů. Dost možná, že dokud budeme nosit roláky a žvatlat o tom, jak je něco "nereálné"; dokud budeme kroutit očima, když uvidíme výstřel ze samopalů či dokud se budeme smát projekci americké národní hrdosti, připravíme se o spousty _opravdu_ kvalitní zábavy - naprosto zbytečně. ()

cubajz

mohlo to být trochu kratší a obsahovat míň takových těch typicky amerických patriotistických gest, možná i přidat trochu nadhledu - na to, jakej je to šrot, to působí až moc vážně. ()

C0r0ner

Logiku by v tom člověk hledal marně (ta banda kašparů by byla v hajzlu po půl minutě boje), ale pokud od toho člověk odhlédne, tak je to drsný a zajímavý válečný film se skvělým scénářem. Jenom jsem měl celou dobu pocit, že se tady plýtvalo potenciálem jako snad ještě nikde jinde. Strašná škoda, protože tohle mohla být špička. 70% ()

Phos4rus

Na tenhle film nezapomenu. I kdyz je ve filmu hodne "blbosti", davam mu nejvyssi hodnoceni! Vyborny pribeh! Tenhle film shanim opravdu dlouho, od te doby, co ho davali na Nove, jakoby se uplne vyparil. Wolverine RULEZ! ()

Juto

Je to čistá americká propaganda, ale zozbieraná odborne a zábavne. Casting je vynikajúci, výkony sú dobré a emocionálny ťah filmu taký silný, že si ho nemožno užiť. 6/10 ()

majo25

Veľmi naivný a nelogizmami nabitý film o alternatívnej realite v čase vrcholiacej studenej vojny. Pritom téma učite neortodoxná a lákavo pôsobiaca. Ale čo z toho, keď banda tínedžerov bojujúcich a dokonca aj silne vzdorujúcich proti vycvičenej armáde je skôr na smiech. Téma by si vyžadovala komplexnejší pohľad, čo v tomto prípade absolútne neplatilo. Film sa hral na niečo oveľa väčšie, na čo potenciálne mal a tak to inak ani dopadnúť nemohlo. Zaujme akurát mladými vychádzujúcimi hviezdičkami. ()

Šimpy

Jak nehodnotil? Hodnotil!! Loni v létě!!! Za okny americké střední školy přistávají ruští paragáni. :-D ()

okkac

V dnešní době celkem nechtěně vtipný film, kdy proti sovětské invazní armádě v USA bojuje parta fracků a překvapivě dobře se jí daří kosit početnou přesilu vojáků. Vzhledem k rozpočtu se o velkých bitvách jen mluví, ve filmu pouze vidíme pár záškodnických akcí v jednom městečku a přilehlých horách. Účast US Army se omezuje na jeden vrtulník, jeden tank a jednoho vojáka, takže to vypadá, že někde chrápe. Některé scény byly až moc patetické a patriotické, ale John Milius naštěstí film zvládl udržet pohromadě a Basil Poledouris předvádí svůj hudební standard. ()

bartias

Válečná fikce, ve které SSSR společně s Kubou napadne Ameriku, načež se parta dospívajících zachrání útěkem do hor, má své kouzlo nejen proto, že si „malí partyzáni“ začnou říkat Wolverines. Poměrně hutná atmosféra se ale v druhé polovině ztrácí a skoro rambovský konec ji nakonec definitivně zabíjí. ()

tom88

Veľmi dobrý a ojedinelý námet. Tento film som videl ešte ako malý na VHS mnoho krát, no po rokoch som pozabudol a teraz som z toho potešený takisto, ako pred rokmi, akurát že rozumiem viacej veciam. Režijne to nie je žiaden zázrak, ale je tu množstvo pamätnejších scén a množstvo akcie. Je to trocha nereálne, predsa len to s tými školákmi vracajúcimi úder prehnali. Scéna s výsadkármi na začiatku je zimomriavková, takisto zopár ďalších scén počas filmu. Červený úsvit stojí za povšimnutie, aj keď je to tak trocha béčko, no zahrali si tu aj také mená ako Ch. Sheen či P. Swayze, vďaka ktorím je film príťažlivejší. Kamera a strih nevyniká, ale je tu dobrá hudba a piesne. P.S. V tomto filme som prvý krát ako malý započul krásnu ruskú hymnu. 70% ()

drexik

Ale no tak, taková naivita snad ani nebyla zamýšlena. Děti válčí pro svou zem a jsou (kdoby to byl řekl) lepší než invazní vojska. Téma co by kdyby může být vděčné a defakto si s ním můžete dělat co chcete, ale takhle raději ne. ()

Skuby47

Myšlenka invaze SSSR do USA je sice nereálná a absurdní a v předvedené podobě i úsměvná, ale v tomto případě to jediné zajímavé a originální na celém filmu. Viděla jsem řadu válečných snímků od klasických ruských až po současné americké velkofilmy, ale tak trapnou naivní slátaninu či komediální válečnou agitku by pohledal. K filmu mě nevážou žádné nostalgické vzpomínky, proto hodnotím jen z dnešního hlediska, i když za mého dětství si kluci taky hráli na partyzány. Levná výprava, slabé herecké výkony a stupidní dialogy umocněné mizerným dabingem tomuto dílu nasadily korunu. Obvykle bývám k tvůrcům milosrdná, protože dělali co mohli, ale tento klenot si moc milosrdenství nezaslouží, tak aspoň hvězdu za tu originální myšlenku a velký počet skolených agresorů. Ještě že se Patrick a Jennifer přeorientovali na tanec, protože jako partyzáni pohořeli. Možná ale, že jsem tak nemilosrdná proto, že mne štve ta vyhozená stovka za DVD. ()

Mrkvič

Těžko se hodnotí klasika z dětství, když je tak naivní a pitomoučká. Má některé výborné momenty, ale po Conanovi bych od dua Milius Poleduris čekal mnohem mnohem víc. ()

Raven0

Téda! Člověk by neřekl, jaká může být válka sranda. Stačí parta studentíků, nějaké ty zbraně a vystřílet stovky rusáků není problém! Přehnaný patriotismus je vtipný, vznešené proslovy také a o hercích to platí dvojnásob. Zkrátka, válečný film, který je vtipnější než kde jaká komedie. Takže, jestli se chcete pobavit, je Rudý Úsvit přesně to, co hledáte :-) ()

Ruská invaze v bourneovském stylu?

Ruská invaze v bourneovském stylu?

21.06.2009

Vše tomu nasvědčuje. Scenárista Tony Gilroy byl přizván studiem MGM, aby napsal finální verzi předělávky Rudého úsvitu. Původní film režiséra Johna Miliuse vyprávěl o partizánském boji skupiny… (více)

Mise pro dva válečné týmy

Mise pro dva válečné týmy

11.07.2008

Američané budou opět zachraňovat svět. Nebo alespoň americkou demokracii. Máme zprávy o remaku téměř zapomenuté pravičácké klasiky Red Dawn a Tarantinových Inglorious Bastards. Oba filmy jsou na… (více)