• český

Horal

• slovenský

Akční / Fantasy / Dobrodružný

USA / Velká Británie, 1986, 111 min (Director's cut: 116 min)

Před dvaceti letech to muselo bejt mega, uznávám. Šermovačky, usekané hlavy, do toho hromy, blesky, třesky, plesky, odmentorovat přišel Connery s vytuněnou garderóbou, středem zájmu samozřejmě nízkočelař s uhrančivýma očima Christopher Lambert. Já to viděl poprvé až dnes a působilo to na mě spíše úsměvně. Choreografie soubojů a hlavní záporák otřesné, kamera dobrá, prolínání časem vcelku podařené, příběh slušný. Od Queenu mi sem pasovala pouze romantická Who wants to live forever (ta scéna byla vskutku povedená), jinak mi tu jejich hudba seděla asi jako kdybyste mi k Transformers pustili vánoční koledy. Nejlepší rolí Lamberta pro mě zůstává lord Rayden. p.s.: úvod obsahuje jeden dobrej fór ("Co myslíte, pane... jaká byla příčina smrti??" .. a vedle leží borec bez hlavy:))(5.1.2008)

Pořád čekám, kdy někdo natočí Hájlandera takového, aby překonal tenhle film. Ale je to marné, je to marné, je to marné. Tvůrci si zde zahrávají poněkud neotřelým stylem s motivem nesmrtelnosti a dovolují divákovi nahlídnout na tuto "problematiku" pomocí osudu skotského horala Connora MacLeoda. Do toho přimíchali krapet mytologie o stínání hlav a vzniklo něco, co se divákům trefilo (ve své době neočekávaně) do noty a drží je to dodnes. Popularita tohoto snímku (jeden z těch Lambertovo nej) to směle dokazuje.(21.8.2012)

"Highlander" - Horal. Príbeh o Nesmrteľných, ktorých možno zabiť jedine sťatím hlavy. Zabitie ďaľších Nesmrteľných im dodáva silu. Nemôžu mať deti a môže zostať len jediný. To je hlavnou myšlienkou filmu, režiséra Russella Mulcahy, z roku 1986. Je to premyslená akčná fantasy s výborným hereckým obsadením, kde si hlavné úlohy zahrali Christopher Lambert a Sean Connery. Mysteriózna dráma so zaujímavým scenárom, kvalitnou kamerou, réžiou a energickým sountrackom od kapely Queen... hodne dobrý film. ****(20.6.2010)

• D.Moore

Má to své dobré momenty, ale v současnosti se vlastně neodehrává ani jeden z nich. Skotsko je přitom naprosto ideální - v něm se tvůrcům povedlo najít kompromis mezi dobrodružnou atmosférou, emotivní romantikou, akcí i humorem. Úplně perfektní je i kratičká vsuvka s bostonským soubojem, která mě rozesmála přímo nečekaně (naprostý opak scénky z druhé světové války, u které jsem nepochopil, jestli její závěr vtipný měl být, nebo ne). Ale zbytek - jak už jsem napsal. Současnost je slaboučká, a pokud k nim nehraje hudba od Queen (soundtrack je v podstatě album A Kind of Magic), působí řada scén jako z nějaké béčkové podívané (tj. trapně, směšně, levně) a závěrečný natahovaný souboj... To je doopravdy "vrchol". Dvě a půl.(5.11.2013)

Příjemný počátek ještě lepšího fandomu. Dnes už 30 starý hit, na který se dívám stále znovu a znovu, zatímco po roce 2000 mi přišel téměř k nekoukání, dnes už v něm zase krásu objevuju. Nemá smysl řešit kvalitu triků nebo skutečnost, že zde nabízený koncept je odvyprávěný od začátku do konce a další pokračování prakticky vylučuje. Skvělý soundtrack dělá mnoho. Sehraní herci také, atmosféra je nezaměnitelná. "In the end, there can be only one."(16.2.2009)

• - Christopher Lambert má tak špatný zrak, že mu ani kontaktní čočky nepomáhají. Při scénách, kdy nenosil brýle, pracoval téměř slepý, což vedlo k řadám nehod. (Mr.Critic)

• - Oba hlavní mužské představitele spojuje postava Raydena z titulu Mortal Kombat. Clancy Brown mu propůjčil hlas v animované sérii Mortal Kombat: Defenders of the Realm (od r. 1995), Christopher Lambert ho ztvárnil v hrané verzi Mortal Kombat (1995). (-bad-mad-wolf-)

• - Christopher Lambert (Highlander) a Sean Connery (Ramirez) sa počas natáčania natoľko spriatelili, že sa aj v súkromí oslovovali svojimi filmovými menami. (Raccoon.city)