• český

Horal

• slovenský

Akční / Fantasy

USA / Velká Británie, 1986, 110 min (Director's cut: 116 min)

Vzhledem k tomu, jaký je Highlander kult, jsem teda rozhodně čekal větší nášup. Příběh sice nepostrádá originalitu a Lambert nepostrádá charisma (tedy jen do chvíle, než se na scéně na chvíli ((aby to nestálo moc peněz)) objeví Ramirez Connery a nezastíní uplně všechny a všechno), ale i tak je hodně poznat, že vlastně nejde o nic jiného než jen o dobře zamaskované béčko, se kterým má režisér Mulcahy místy až příliš mnoho práce, aby se mu celé nerozsypalo pod rukama. Hlavní záporák je navíc strašné jelito, které vypadá jako by vlezlo z nějakého blbého béčkového komixu, do filmu se vůbec nehodí a zbytečně kazí celkem slušnou atmosféru. Škoda, další ostudně nevyužitý potenciál, který by s lepším režisérem a bohatším scénářem mohl nadělat divy. Asi bych teď měl dát za ***, ale předsi jen "Hey, it´s a kind of magic..."(25.6.2007)

Nechápu 5ti hvězdičková hodnocenní, ale proti gustu žádný dišputál. Christopher Lambert předvádí bezpochyb nejlepší výkon v životě a divím se čemu se zaprodal Sean Connnery(ten to pochopí až v druhém díle :D). Skvělý nápad, který je postupně zabíjen v dalších dílech.(30.7.2005)

Dve herecké hviezdy, hudba Queenov a pekná škótska príroda vydajú na dnes už zastaralé, ale stále sympatické dobrodružstvo. Onu zastaralosť filmu robí hlavne trashový scenár, ktorý sa vezie v podstate iba na náznakoch a symboloch, ale k potenciálnej hĺbke námetu sa ani nepriblíži. Pre tehdajšieho mainstreamového diváka veľmi chytľavo namiešaná bejkovina.(12.10.2009)

Z toho námětu se dalo vyždímat víc. Bitky, kromě té poslední, jsou dost nudné. Navíc je to moc dlouhé. Nejzábavnější jsou takový ty komický vsuvky (Lambert s reklamním úsměvem řekne náckovi "ty jsi nadřazená rasa" a hrozně ho oddělá samopalem). Utkvěl mi přehrávající záporák. Hudba se mi nelíbila. Queeni se možná hoděj do Flashe Gordona, ale k Highlanderovi bych zvolil něco méně gay.(17.3.2008)

Vynikající kultovní fantasy. Krásně se v něm prolínají dějové linie, které jsou bezchybně natočeny (středověk syrový a realistický, součastnost v New Yorku ve tmě plné neónů). Christopher Lambert v jedné ze svých nejlepších rolí, kde skutečně hraje a ne se jen předvádí jako v těch novějších blbostech. Roxanne Hartová je půvabná, Sean Connery má opět charisma na rozdávání a Clancy Brown, no, už dlouho jsem neviděl tak děsivého záporáka. Russell Mulcahy stvořil kult, který už kultem zůstane a on sám jej žádným svým snímkem nepřekonal. "Highlander" není žádné povrchní akční béčko, ale bezchybná nadčasová záležitost, která má duši (stejně jako hudba skupiny Queen, která je nedílnou součástí).(30.6.2006)

• - Britská rocková skupina Marillion, ktorá práve slávila úspech so svojím albumom „Misplaced Childhood“ (1985) dostala ponuku nahrať soundtrack. Avšak odmietla to, pretože bola zaneprázdnená svojím svetovým turné. Neskôr sa jej gitarista, Steve Rothery, vyjadril, že toto rozhodnutie bola poriadna hlúposť. (beso74)

• - Všechny scény se Seanam Connerym byly kvůli vytíženosti protagonisty natočeny během jediného týdne. (Terva)

• - Christopher Lambert predaboval svoju postavu vo francúzskej verzii filmu. (beso74)