• Československo

• Irsko

• Kanada

• Nový Zéland

Akční / Fantasy / Dobrodružný

USA / Velká Británie, 1986, 111 min (Director's cut: 116 min)

"Here we are. Born to be kings. We're the princes of the universe." To oč tu běží a co povyšuje film na vyšší level jsou hlavně flashbacky, nejvíce zřejmě dojemný "Who wants live forever". Tenhle film si zaslouží věčné místo v mém srdci, protože obsahuje pravděpodobně nejlepší písničkový soundtrack všech dob. Clancy Brown je naprosto funkční záporák a Sean Connery v roli mentora rovněž skvělý. Lambert zase naproti tomu hraje ve své nejlepší roli. 80%(14.12.2015)

Vzhledem k tomu, jaký je Highlander kult, jsem teda rozhodně čekal větší nášup. Příběh sice nepostrádá originalitu a Lambert nepostrádá charisma (tedy jen do chvíle, než se na scéně na chvíli ((aby to nestálo moc peněz)) objeví Ramirez Connery a nezastíní uplně všechny a všechno), ale i tak je hodně poznat, že vlastně nejde o nic jiného než jen o dobře zamaskované béčko, se kterým má režisér Mulcahy místy až příliš mnoho práce, aby se mu celé nerozsypalo pod rukama. Hlavní záporák je navíc strašné jelito, které vypadá jako by vlezlo z nějakého blbého béčkového komixu, do filmu se vůbec nehodí a zbytečně kazí celkem slušnou atmosféru. Škoda, další ostudně nevyužitý potenciál, který by s lepším režisérem a bohatším scénářem mohl nadělat divy. Asi bych teď měl dát za ***, ale předsi jen "Hey, it´s a kind of magic..."(25.6.2007)

Rozpočet $16miliónovTržby USA $5,900,000Tržby Celosvetovo $23,700,000║ zlaté 80.roky a veľmi príjemné návraty(2014), zručne natočený film, kde súboje, príbeh a aj triky máju stále čosi do seba a nestrácajú svoj punc ani po niekoľkých desaťročiach /75%/(29.6.2005)

Vynikající kultovní fantasy. Krásně se v něm prolínají dějové linie, které jsou bezchybně natočeny (středověk syrový a realistický, součastnost v New Yorku ve tmě plné neónů). Christopher Lambert v jedné ze svých nejlepších rolí, kde skutečně hraje a ne se jen předvádí jako v těch novějších blbostech. Roxanne Hartová je půvabná, Sean Connery má opět charisma na rozdávání a Clancy Brown, no, už dlouho jsem neviděl tak děsivého záporáka. Russell Mulcahy stvořil kult, který už kultem zůstane a on sám jej žádným svým snímkem nepřekonal. "Highlander" není žádné povrchní akční béčko, ale bezchybná nadčasová záležitost, která má duši (stejně jako hudba skupiny Queen, která je nedílnou součástí).(30.6.2006)

Je to úplne priemerný akčný fantasy film s Christopherom Lambertom. Má celkom dobrý príbeh o stredovekom škótskom bojovníkovi, ktorý v boji utrpí smrteľné zranenie, ale bez prirodzenej logiky to prežije a tak ho rodná dedina s celou rodinou vyštve. Časom zistí, že sa stal nesmrteľným, čo ale považuje za prekliatie, keďže kvôli tomu vidí svojich blízkych zostarnúť a že patrí medzi menšiu skupinku podobných jedincov, highlanderov, z ktorých ho jeden vycvičí, ale zároveň jeden z nich je veľmi mocný bojovník, ktorý ich chce všetkých zabiť, aby získal maximálnu moc. A tento boj prechádza naprieč storočiami až do súčasného New Yorku. Spracovanie je ale iba prinajlepšom priemerné, celá táto tématika poskytuje veľký potenciál, ale ten sa tu premrhal viac než dosť. Oceňujem scény zo stredoveku, až na tú poslednú, v ktorej dôjde k boju sú dobre podané a oceňujem hlavne ich zameranie na to, že nesmrteľnosť je vlastne zlá, súčasnosť je už na tom horšie, ešte niektoré situácie, v ktorých nejde o nič výnimočné sú celkom slušné, ale ten zvyšok už niekedy klesá do výrazného podpriemeru. A práve to je hlavný problém tohto filmu, ktorý ho zhadzuje minimálne o triedu nižšie, že na film sa dobre pozerá, iba ak sa práve nič výraznejšie dôležité nedeje, tie pre dej najpodstatnejšie scény sú miestami skutočne mizerné. A tiež škoda, že nemá viac priestoru aj čas medzi stredovekom a súčasnosťou, tá krátka situácia z druhej svetovej vojny je jedna z najzaujímavejších scén filmu. Akcie tu nie je až tak moc, ale to je jej jediný plus, pretože je až príliš mizerná. Tvoria ju hlavne samé súboje na meče, ale horšie už asi ani byť nemohli, mizerná choreografia, aj ich celé prevedenie, jedine ich ukončovanie useknutím hlavy poteší, inak nič. Ale zase môžem pochváliť celkom slušnú jazdu autom s viacerými zrážkami, to je jediná akčná scéna z celého filmu, ktorá za niečo stojí. Herecké obsadenie je celkom dobré, Christopher Lambert to zahral dobre, nesklame ani Sean Connery, aj keď jeho filmová národnosť ma dosť prekvapila, príjemná Celia Imrie a ani hlavný záporák Clancy Brown nemusel byť zlý, ale jeho postava pôsobí dosť brakovo. Réžia a technická stránka pôsobia dobrým dojmom v menej dôležitých scénach, páči sa mi kamera a celkový vizuál, ale v tých hlavných mi až moc pripomínali kvality Alberta Pyuna, čo teda rozhodne nie je pochvala. A aj hudba je skôr sklamaním, Queen sedel iba do jednej situácie a to vhodné použitie piesne Who wants to live forever, inak vôbec. Nemôžem povedať, že by som bol sklamaný, raz sa na to pozrieť dalo, ale dalo sa z toho získať aj omnoho viac. 53%(28.5.2012)

• - Hudební skupina Queen nahrála k filmu písně „Princess of the Universe“, „It´s a kind of Magic“, „Don´t lose your head“ a „Who Wants to live forever“. (tyzmrde)

• - Jiskření mečů při soubojích se docílilo jejich připojením k autobaterii. Jeden meč byl připojen k mínusu, druhý k plusu - když se meče dotkly, přeskočil elektrický oblouk. (-bad-mad-wolf-)

• - V titulní roli Connora MacLeoda se mohl objevit Mickey Rourke. (-bad-mad-wolf-)