• Československo

• Kanada

• Austrálie

• Nový Zéland

Akční / Fantasy / Dobrodružný

USA / Velká Británie, 1986, 111 min (Director's cut: 116 min)

Who wants to live forever? Po zhlédnutí tohohle filmu už možná chtít nebudete. To je ta bomba - ne šermířské souboje na konci 20. století, ne skvělé efekty, ale ta mystika, ten kodex podle kterého se nesmrtelní řídí...."There can be only one!" a "It's a kind of magic." jsou naprosto kultovní hlášky, staré Skotsko je nádherné a Connery jako Ramirez nemá chybu. Hudba od Queenů a Michaela Kamena je jednoznačně na Oscara, na jedné straně je tak dojemná a monumentální a na druhé straně hravá a dravá...a z toho pramení atmosféra filmu. Nesmrtelnost neznamená neporazitelnost, ale samotu, celé to vypadá tak nějak ponuře, všude může číhat hrozba....geniální. 90%(16.2.2003)

• Slasher

Z nostalgie nechutně přehodnocená fantasy/akční sračka, která dříve zřejmě zabodovala svojí "temnotou, mystičnem, mocnými charaktery, výtečnými triky" a nehodící se hudbou Queen. Hlavním hrdinou je nesmrtelný horal, který mečoval už kdysi dávno ve Skotsku 16. století a mečuje dodnes… akorát že v New Yorku, kde zrovna nadešel čas finálního střetnutí. Nechtěná béčková demence by se snad ještě dala snést, ale definitivně to pohřbívá hrozný herecký projev nezajímavého Lamberta. Trochu charisma má alespoň záporák a ostudu si nedělá Sean Connery, ale tím ty plusy (respektive nemínusy) končí. HIGHLANDER - stupidní blbost, která mohla fungovat možná tak v hanebně nevkusných osmdesátkách, ale dneska jsem se jí akorát tak vysmál. Vynikající? Krásný? Nadčasový? Klasika? HOVNO!!! [HD](15.12.2010)

Příjemný počátek ještě lepšího fandomu. Dnes už 30 starý hit, na který se dívám stále znovu a znovu, zatímco po roce 2000 mi přišel téměř k nekoukání, dnes už v něm zase krásu objevuju. Nemá smysl řešit kvalitu triků nebo skutečnost, že zde nabízený koncept je odvyprávěný od začátku do konce a další pokračování prakticky vylučuje. Skvělý soundtrack dělá mnoho. Sehraní herci také, atmosféra je nezaměnitelná. "In the end, there can be only one."(16.2.2009)

• J*A*S*M

Tenhle film má jediné výrazné plus, a to krásnou skotskou krajinu a mystičnost z flashbacků. Děj odehrávající se v současnosti je předvídatelná natahovaná nuda, kterou nepodpoří ani béčkově přehrávající herci, kteří mi v tomto případě neskutečně lezli na nervy. Fantasy jsem ale popravdě řečeno nikdy neměl rád v jakékoli podobě, nejen filmové.(10.4.2009)

Soundtrack Michael Kamen: 1. One Vision ,2. A Kind of Magic ,3. One Year of Love ,4. Pain is So Close to Pleasure ,5. Friends Will Be Friends ,6. Who Wants to Live Forever ,7. Gimme the Prize (Kurgan's Theme) ,8. Don't Lose Your Head ,9. Princes of the Universe ,10. Forever ,11. One Vision(3.6.2011)

• - Celosvětová premiéra proběhla v lednu 1986 na Avoriaz Fantastic FF (Francie). (Varan)

• - Hudební skupina Queen nahrála k filmu písně „Princess of the Universe“, „It´s a kind of Magic“, „Don´t lose your head“ a „Who Wants to live forever“. (tyzmrde)

• - Jednou z inšpirácií pre Gregoryho Widena bol aj film The Duellists (1977) od Ridleyho Scotta. (beso74)