• Československo

• Austrálie

• Kanada

• Nový Zéland

Akční / Fantasy / Dobrodružný

USA / Velká Británie, 1986, 111 min (Director's cut: 116 min)

Rozpočet $16miliónovTržby USA $5,900,000Tržby Celosvetovo $23,700,000║ zlaté 80.roky a veľmi príjemné návraty(2014), zručne natočený film, kde súboje, príbeh a aj triky máju stále čosi do seba a nestrácajú svoj punc ani po niekoľkých desaťročiach /75%/(29.6.2005)

Příjemný počátek ještě lepšího fandomu. Dnes už 30 starý hit, na který se dívám stále znovu a znovu, zatímco po roce 2000 mi přišel téměř k nekoukání, dnes už v něm zase krásu objevuju. Nemá smysl řešit kvalitu triků nebo skutečnost, že zde nabízený koncept je odvyprávěný od začátku do konce a další pokračování prakticky vylučuje. Skvělý soundtrack dělá mnoho. Sehraní herci také, atmosféra je nezaměnitelná. "In the end, there can be only one."(16.2.2009)

Cristopher Lambert ve své nejlepší roli. Highlander kombinuje současnost s minulostí s naprostou lehkostí, Connor MacLeod a Conneryho Ramirez mávající meči na úbočí skotských hor jsou fantastičtí ( já mám totiž děsnou slabost pro chlapy v sukních) a hudba Queen kupodivu výborně zapadá do nekonečného putování věky. Hlavně v duchu hesla "může být jen jeden" zapomeňte na higlanderovská pokračování. Jejich sledování je horší zážitek než migréna kombinovaná s bolestí zubů.(17.12.2006)

Klasické mainstreamové dobrodružství s perfektním obsazením, působivou výpravou a skvělou ústřední myšlenkou, která se ovšem zároveň stala kamenem úrazu. Jedna věc je totiž hrát divadlo s myšlenkami o nesmrtelnosti a lusknutím prstů skákat z 16. století do současnosti, a něco jiného vyprávět až moc ořezaný a od emocí oproštěný příběh s topornými efekty a vrcholy v podobě statických šermířských soubojů. Lambert v jedné ze svých mála velkých rolí výborný, hudba od Queen fantastická a Connery vyloženě ikonický ..... S propracovanějším a nápaditějším scénářem by měl být remake sázkou na jistotu. 3,5*(29.7.2013)

• D.Moore

Má to své dobré momenty, ale v současnosti se vlastně neodehrává ani jeden z nich. Skotsko je přitom naprosto ideální - v něm se tvůrcům povedlo najít kompromis mezi dobrodružnou atmosférou, emotivní romantikou, akcí i humorem. Úplně perfektní je i kratičká vsuvka s bostonským soubojem, která mě rozesmála přímo nečekaně (naprostý opak scénky z druhé světové války, u které jsem nepochopil, jestli její závěr vtipný měl být, nebo ne). Ale zbytek - jak už jsem napsal. Současnost je slaboučká, a pokud k nim nehraje hudba od Queen (soundtrack je v podstatě album A Kind of Magic), působí řada scén jako z nějaké béčkové podívané (tj. trapně, směšně, levně) a závěrečný natahovaný souboj... To je doopravdy "vrchol". Dvě a půl.(5.11.2013)

• - Natáčelo se ve Skotsku, Anglii a americkém New Yorku, a to od dubna do srpna roku 1985. (Terva)

• - Všechny scény se Seanam Connerym byly kvůli vytíženosti protagonisty natočeny během jediného týdne. (Terva)

• - Hudební skupina Queen nahrála k filmu písně „Princess of the Universe“, „It´s a kind of Magic“, „Don´t lose your head“ a „Who Wants to live forever“. (tyzmrde)