V roce 2013 došlo k jednomu z nejhorších únosů poslední doby. Dánský fotoreportér Daniel Rye byl zajat teroristickou organizací Islámský stát a držen jako rukojmí 398 dnů, spolu s několika dalšími rukojmími včetně amerického novináře Jamese Foleyho. Film sleduje Danielův boj o přežití v zajetí, jeho přátelství s Jamesem, i hrůzu, kterou prožívala Danielova rodina v Dánsku, snažící se vyrovnat se strachem, že už nikdy neuvidí svého syna naživu. Klíčovou osobou celé události je vyjednávač Arthur, který sehrál zásadní roli při zajišťování Danielova propuštění. (Film Europe)

Padme_Anakin

Moje počáteční rozpaky a nabízející se otázku - „kdo tohle udělá?“ - Daniel smáznul levou zadní ve strhujícím příběhu o uneseném fotografovi.. K mládí prostě naivita i špatná rozhodnutí patří, tak to bylo a je.. K tomu jsem si v duchu říkala, že platit za hloupost takhle krutě si nezaslouží fakt nikdo.. Soucítila jsem s rodinou, která se propadala do většího a většího zoufalství ve snaze sehnat absurdně vysoké výkupné.. Mýma očima drama jako řemen, mrazí mě z pomyšlení dostat se do rukou téhle divé zvěře.. ()

NinonL

Film hlavně o osudu mladého dánského fotografa, který se vydal sám do Sýrie, aby fotil osudy obyčejných lidí. Je zadržen příslušníky ISIS a spolu s několika dalšími zajatci vězněn ve staré škole. V průběhu věznění jsou všichni týráni, biti a trpí hladem. Toto všechno podstupují do doby, než za ně vlády nebo rodiny zaplatí milióny Euro nebo Dolarů. Vězni postupně ubývají, jak je za ně uhrazeno výkupné, jen Daniel a pár dalších zůstávají. Danielova rodina je celkem chudobná, nesehnala tolik peněz ani když se nadosmrti zadlužili všichni členové rodiny, zrušili životní pojistky a zpeněžili vše, co měli. Dánská vláda s únosci vůbec nevyjednává a výkupné neplatí. Čas se krátí a únosci odmítají čekat i o den déle. Hrozí, že Daniela brzy popraví. ()

Tereza_T

Terezo, proč si tohle děláš? Nepříjemný, nepříjemný, nepříjemný. Několikrát jsem si musela dát balkonovou pauzu. K násilným scénám se nebudu ani vyjadřovat, za zmínku stojí části odehrávající se v Dánsku s rodinou uneseného Daniela, ze kterých mi snad bylo i hůř. Asi nemá cenu rozčilovat se nad tím, že si za to můžou tihle novinářští blázni (na svobodě?) sami. Když po něčem takovém jejich duše prahne, tak ať. Koho je mi ze srdce líto jsou jejich rodiny. Chápu i pohledy států, jenž odmítají zaplatit výkupné. Realisticky naservírovaná lidská krutost, která mě ze všeho na světě děsí nejvíc. Celou dobu se mi hlavou honila kyanidová kapsle a její potenciální využití ve výbavě nejen nezávislých válečných reportérů. Filmově nemám co vytknout, děj sice ničím nepřekvapí, ale to se zde ani neočekává. ()

slunicko2

Slušný film ve mně vzbuzuje ambivalentní pocity. 1)  Snímek předkládá problém, jak se máme vlastně chovat k teroristům. Zaplatit výkupné nebo nezaplatit? Je to tak trochu Sophiina_volba._____ 2)  V celé věci jde o úhel pohledu. Rodina a přátelé v tom mají jasno - zaplatit. Je to jejich syn či manžel, partner či příbuzný. Většina lidí by v podobné situaci obětovala vše, aby ho vysvobodila._____ Z většího odstupu je patrné, že výkupné není správná cesta. Financuje teroristy, umožňuje jim unášet další a další rukojmí a vést válku či alespoň útoky na nevinné lidi. Politika nevyjednávání s teroristy je krutá vůči obětem únosu, ale určitě efektivnější._____ Existuje i třetí pohled. Pohled teroristů samých. Ve svaté válce je všechno dovoleno ve jménu vyšších cílů. Upřímná nenávist vůči západní civilizaci je mnohdy získaná nejen propagandou a vymýváním mozků, ale svou roli mnohdy hraje i osobní frustrace z nedostatečného zapojení do společnosti (tak se rekrutují bojovníci zejména v západní Evropě)._____ 3)  Další otázkou k diskusi je smysl podobných misí. Když si odmyslíme, že lokály je nejlepší ponechat samy sobě a nevnucovat jim naši představu o tom, co je správné a nesprávné, jak potvrzuje právě aktuální případ Afgánistánu, tak Danielova cesta je od samého začátku nesmyslná. Fotograf se zachoval lehkomyslně až hloupě, bez zkušeností se vydal do války kvůli uspokojení vlastního ega (humanitární aspekty zde očividně nehrály velkou roli) a teď má stát jeho frajeřinku zaplatit? Daniel nebyl lékař, nebyl voják, nebyl žádný altruista. Byl to nezodpovědný sobec, který si jel naplnit svůj prázdný život._____ 4)  Ve filmu Danielovi samozřejmě fandíme, jakož i ostatním uneseným. Ale v reálu si nejsem jistý, jak bych se na místě dánských zodpovědných činitelů zachoval._____ 5)  Kvůli objektivitě je třeba uvést, že po návratu domů Daniel cestoval po Dánsku s přednáškami o svých zážitcích. Takto vydělanými penězi posléze zaplatil všechny dluhy související s jeho osvobozením (bance, rodině, přátelům a všem podporovatelům a přispěvatelům do sbírky). Zřejmě se přednášky o únosu dobře platí._____ 6)  Líbil se mi 35letý Esben Smed (Daniel)._____ 7)  Výstižný koment: srolyma***. ()

Aljak

Tento severský realizmus je proste skvelý! Kiežby sa z neho chceli inšpirovať aj iné kinematografie, kde väčšinou tak tlačia na pílu, až celkový príbeh dostáva výrazne skreslené kontúry a namiesto "podľa skutočných udalostí" je to už len "inšpirované skutočnými udalosťami". Príbeh dánskeho reportéra Daniela je skutočne nevyspytateľný. Z nevinného fotenia portrétov domácich obyvateľov vo vojnou devastovanej Sýrii sa razom stáva boj o vlastný život. Film mal poriadne emóciami podfarbenú atmosféru, ktorá pôsobila do veľkej miery skutočne až chladno realisticky. Výborne natočené, bez zbytočnej teatralizácie a zveličovania. Zaujímavý pohľad na celý psychický teror z oboch strán - z Danielového utrpenia v zajatí ISIS, a taktiež z pohľadu jeho rodiny v Dánsku, ktorá sa mu snaží na diaľku zo všetkých síl pomôcť. Zároveň tu bolo pekne prezentované, že ISISáci sú absolútni vymetenci, ktorí sa zbabelo skrývajú za islam a korán. Zaslúžených 5*! ()

C0r0ner

Bylo to hodně rozvleklé a hlavního hrdiny mi nebylo líto, tolik k těm dvěma chybějícím hvězdičkám do maxima. Jinak příběh zajímavý, skvěle technicky zpracovaný, ale koukal jsem na to tak nějak ze setrvačnosti než se zájmem, a proto to slabší hodnocení. 65% ()

laik_60

Myslím, že po zhliadnutí tohoto filmu sa nenajde divák, čo by v Europe toleroval nejakeho sýrskeho džihadistu. Na dovolenku do Turecka by som sa veru tiež nedal nahovoriť. ()

zette

Takovych dobrodruhu uz svet pamatuje... Je tezka otazka, zda by takovym, do jiste miry nezodpovednym jedincum mely pomahat jejich rodne vlasti?! Zacatek vuci zaveru je bohuzel velmi zkratkovity, ale celkove se jedna o velmi dobre drama. Ma to atmosferu i napeti. ()

angel74

Dánským filmařům se povedlo vytvořit nesmírně intenzivní a realisticky působící snímek, kde každá minuta má své opodstatnění. Strhující příběh fotoreportéra Daniela Rye donutí člověka zamyslet se nad tím, co je v životě skutečně důležité. Můj velký obdiv a uznání patří všem novinářům i fotografům, kteří se dobrovolně vydávají do nebezpečných oblastí a válkou zmítaných zemí, aby svobodnému světu podali očité svědectví o tamních nelidských podmínkách a často velmi děsivých událostech. Bez jejich odvahy a odhodlání bychom mnohdy asi ani netušili, jaká zvěrstva se tam páchají. (85%) ()

SeanLSD

Tento film mohli rovnako dobre natočiť Američania, Francúzi či Poliaci, proste ktorýkoľvek národ, čo mal medzi unesenými svojich zástupcov. Urobili to ale Dáni, pretože nemajú na háku... (Hoci aj ich vláda nevyjednáva!) ()

Tosi

Prvotřídní, ale zároveň taky šíleně realistickej film, kterej bolel jak kopance do břicha. Moc lepších filmů letos nebude. ()

Lachtaan

Pokud člověk cestuje do země nikoho, musí počítat s tím, že se tam s ním bude jako s nikým zacházet. Byl jsem ještě na základce, když vypukla syrská válka, o politiku Blízkého východu se ještě moc nezajímal a proto netuším, jaké poměry v této prokleté oblasti kdysi panovaly. Vzestup ISIS ale ze součásti kolébky lidské civilizace udělal doslova peklo na Zemi a jen při záběrech na padlá města mi běhal mráz po zádech. Ještě silnější příběh než ten Daniela Reye, je ten, který vypovídá o tom, jak nízká gramotnost v chudém regionu může způsobit válku, z níž se minimálně Sýrie další desítky let bohužel nevyprostí. ()

elanius

(54/2022) / Film je presne taký aký som od severanov čakal, chladný, strohý až dokumentárne pôsobiaci. Radím nepozerať si dopredu skutočný pribeh Daniela, mne to rozhodne uškodilo a už bol celý príbeh dosť predvídateľný. A dalo sa trochu ubrať z dĺžky, stred filmu sa trošku recykluje postupne. Obdivujem chalanovu rodinu ako túto situáciu zvládli. (7/10) ()

vyfuk

Dosti suchý příběh. Ale co jiného čekat ze syrské pouště. Ono koukat na dánské filmy, když čekáte nějaké drama ze severu a vy se dostanete někam k teroristům. Což Není na škodu, akorát tématicky mě to v celku dost obchází. Nicméně to nebrání tomu, aby byl film vlastně dobrý. Příběhem jdete s chutí a i určitým napětím až do hořkosladkého konce, ve kterém asi dokážeme zhodnotit, že šlo o dobrý film, který zanechal neodkrytý příběh, který musel něco důležitého odvyprávět. ()

venca163

Silný emoce, citlivě podanej příbeh a řemeslně tomu neni co vytknout. Mrzí mě, že Češi nic, co by se tomu podobalo, natoučit neumí, když to zvládnou Dáni. Film dobře vykresluje pocity a podmínky zajatců a jejich rodin "v zázemí". Dokonce to podle mě i celkem věrně načrtává politicko/vojenskou situaci v tom regionu. Akorát škoda, že autoři víc nerozebírají to morální dilema sponzorských darů pro Islámský stát (formou výkupnýho). Člověk by neměl zapomínat, jakej lidskej odpad tahle organizace na celym světě přitáhla a že v dílčích buňkách operuje dodnes. PS: Úplně prázdný kino, v sále byly jen 2 dvojice, a tady jsou 4 komentáře. Škoda, že se u tak dobrýho filmu vykašlali na aspoň nějakej marketing. (90%) ()

Maynard.

Ovšem tohle se hodně povedlo...Měl sem takový krátký období, tohodle severskýho rejži a tak sem si dal tenhle film. Napínavý teda od začátku do konce a hlavně drsnokrutý. Jeden z těch filmů, při kterým si říkáš, že seš hrozně rád slovan a né jarabák. Brr, z toho jejich životního stylu se mi chcve řvát. Herecký výkony na nejvyšší úrovni, vyslýchací metody ještě na vyšší. Jako po pravdě do tědlech končin se může dobrovolně vydat jen naprostej blázen. Dopadlo to vostře, ale i dobře. ()

666Carnage

Když má film samolepku podle skutečné události, většinou čekám, že to bude dobrý. No a tady to můžu třikrát podtrhnout. Dokonce ve mě, ten film vyvolal slzavé emoce. Když nad tím, tak přemýšlím asi už nikdy nebudu cestovat. Ono je ve výsledku jedno, kam jedete všude se něco podobného děje. Obdivuju Daniela, že vydržel. Je to opravdu silný snímek a doporučuji ho vidět. Tenhle film hodnotím hlavně po příběhové stránce, to všechno ostatní je jen dobrá omáčka okolo. 100% ()

Vajonek

Ať už má  člověk pochopení pro rozhodnutí hlavního hrdiny odjet fotit obyčejný život v Sýrii nebo si o milém chlapci myslí, že je to spíše (s prominutím) naivní blbec, když se podívá na Vidíš měsíc, Danieli, dostane se mu kvalitního filmu, který je výborně natočený i zahraný, je hodně krutý, působí velmi realisticky a (proto také) dokáže vzbudit spoustu emocí. A ne jen těch negativních, protože vedle krutosti únosců či bezmoci a pocitu nespravedlnosti u zajatců i jejich rodin ukazuje také sílu rodinné (rodičovské, sourozenecké) lásky a pospolitosti. Všeho je ale tak akorát, nehraje se tu uměle na city, je to maximálně přirozené (ve své nepřirozenosti), uvěřitelné. Působivá podívaná, která člověka nenechá jen tak jí projít, něco v něm zanechá. 80 %. ()

jakeer

Téma je to silná a zahrané to je bezchybne. No videl som už desiatky dánskych filmov a tento mi neprišiel "realistický". Bolo už v tom viac "Ameriky", tlačilo sa na pílu a citovo sa vydieral divák. Taktiež rozsah mohol byť tak o 30% kratší. Možno nepoznať dánsku, či celkovo škandinávsku kinematografiu, bol by som očarený, ale tuto musím dať inak veľmi kvalitnému filmu "iba" tri hviezdičky. ()

SCANDI 2020 se blíží

SCANDI 2020 se blíží

04.01.2020

Šestý ročník Scandi nabízí to nejlepší ze současné severské kinematografie napříč žánry – od temného noiru přes melancholické drama až po provokativní dokument. Úspěšná právnička zamilovaná do… (více)