Euforie

• USA Euphoria
USA, (2019–2025), 25 h 15 min (Minutáž: 50–65 min)

Tvůrci:

Sam Levinson

Zendaya, Hunter Schafer, Austin Abrams, Sydney Sweeney, Jacob Elordi, Alexa Demie, Algee Smith, Barbie Ferreira, Lukas Gage, Maude Apatow, Angus Cloud (více)

Série(3) / Epizody(26)

Euforie, dramatický seriál o dospívání, vypráví příběh skupiny středoškoláků, kteří se snaží vyznat v lásce a přátelství ve světě drog, sexu, traumat a sociálních sítí. V čele hereckého obsazení stojí herečka a zpěvačka Zendaya. (HBO Europe)

Coliseum

Je to nechutný a naprosto opovrhuju chováním týhle vrstvy (asi nejen) americký mládeže, je mi to odporný a cizí a má-li jít o autentickou výpověď, je to navíc silně znepokojující a alarmující bušení na morálně etický dveře v jednom každym. Jelikož sem o dvě dekády za jejich akčním rádiem, nedokážu se s jejich letorou ztotožnit, nedokážu ji pochopit a akceptovat. Stejně, jako nedokážu konkrétně a objektivně chápat postupy a postoje rodičů. A je to fakt dekadentní a je to skvěle natočený, podchycený a zahraný. A Zendaya? Ta už dávno neni jen pěknej obrázek vedle Spider-Mana, vážně ne. ()

tobik

Líbilo se mi to. Ale. Trochu bojuju s interpretací, resp. s obecně šířeným pohledem, že se jedná o realistický vhled do života teengarů. (Pozor, následují jemné spoilery.) V seriálu, odehrávajícím se na “běžné” americké střední škole, se seznámí trans-dívka s dívkou trpící (asi) bipolární poruchou, která své psychické problémy řeší drogami, a spolu narazí na násilného, ale v podstatě geniálního psychopata s fyzičkou terminátora. Čistě na základě četnosti těchto jevů v populaci bychom střední školy, kde by se tito tři potkali, spočítali na prstech jedné ruky. Dále není možné nemyslet na to, že dle dostupných statistik se v porovnání s předchozími generacemi teenageři obecně zklidňují, mají méně sexu, mají ho později a berou méně drog. A i když přijde na problematiku kyberšikany a všudypřítomného online světa, tak navzdory tomu, co v jednu chvíli tvrdí hlavní hrdinka, jen zlomek teenagerů ve skutečnosti někdy poslal nahou fotku. Jako celek je tedy seriál vypovídající o dnešních středních školách asi jako Dr. House o zdravotnictví. To ale neznamená, že není vypovídající v jednotlivostech. (Asi je? Nevím. Seriál mi připomněl jinou HBO klasiku, Six Feet Under, kde se jedna jediná rodina potýká s prakticky se všemi myslitelnými společenskými problémy.) Když tedy k seriálu přistoupíme v podstatě jako čisté fikci, tak právě ona přestřelená zápletka, která je v rámci možností pořád uvěřitelná a skvěle herecky, vizuálně i hudebně podaná, mě u seriálu držela. ()

curfew77

Levinson má rozhodně talent, bohužel se ale zatím nerozhodl, jestli míní skončit na Nově nebo na ČT Art. Sto padesátá šestá generační výpověď mládežnické generace, která se chce utvrdit v tom, jak je zrovna ona úplně nejvíc v prdeli, ale přitom neví, že tohle už tu bylo předtím, a bude i potom, jinak a přitom stejně. Středoškolské prostředí, v němž je slunečních paprsků ještě míň, než svého času ve Fincherově SEDM, lampy veřejného osvětlení mají sílu vybité ruční baterky, a pořádně se nesvítí ani na školních hajzlech. Parádně komponované záběry bohužel nevykompenzují fakt, že vypravěčsky je to prázdné, a závěrečná epizoda (pokolikáté už to za poslední roky píšu?!) se dramaturgicky úplně rozpadá v rádoby uměleckou nudu. Zendaya taky umí, ale mělo jí být mnohem míň, ve prospěch polymorfní(ho) Hunter(a) Schafer(a), která(ý) je skutečnou tváří a hereckým objevem tohohle seriálu. Finále se pokouší variovat LA LA LAND, ovšem s ani ne polovičním účinkem. EUPHORIA má své momenty, ale moc jich není a jsou spíš technické než obsahové, každopádně s o maličko starším a podobně laděným DICKINSONEM o kategorii prohrává, protože parta kolem Hailee Steinfeld na to jde líp a chytřeji. Jen tak tak 60 % a spíš ne, než jo. Ale progresívní mládí to asi nakonec přechroustá oboje nastejno. ()

PlysovyMacko

Zivot pubertakov. Party, drogy, sex. Zendaya ako smazka. Zaujala ma Kat, co si zarabala na porno stranke. Nič prevratné ani hlbšie tu není. ()

liquuid

Prvni dva dily byly vazne super a ja si rikal, ze jsem narazil na neco, co mi odpali hlavu. Postupem casu jsem zjistil, ze vypraveny pribeh Zendayou byl tim nejmene zajimavym prvkem. Jinymi slovy bylo zajimave vse okolo, jen ne Zendaya a jeji pribeh. Co je mnohem horsi, tak z meho pohledu silne upadajici tendence. Od pulky prvni serie jsem se zacal pomalu nudit a o druhe snad ani nemluvim. Divadelni predstaveni na konci bylo famozni, ale nezachrani ani z poloviny to, co se tam deje. A co me asi nejvic stve, tak opet - lgbt komunita. Prijemna a hodne odvazna zmena, ktera se mela ovsem ubirat jinym smerem. Kdyby vysekali tunu nudnych scen a dialogu, tak bychom mohli mit bozsky serial. Mam z toho depresivni naladu. ()

kubilov

Do značné míry temný příbuzný Sex Education. Euphoria je neuvěřitelně intenzivní, přesto citlivá a uvěřitelná. Extrémně cool zpracování velice nepříjemných témat, což je mimořádně důležité. Kompozičně je Euphoria velmi inteligentně odvyprávěná, nebazíruje na chronologičnosti, dává prostor a z blízka představuje různé postavy, které už podvědomě známe z vedlejších dějových linií. Zendaya herecky kraluje, to je neskutečný koncert. Sydney Sweeney a její melancholicky tragická postava jí ale velmi zdatně sekunduje. Velmi složité a emocionálně vyčerpávající sledovat, podobně jako mnoho substancí obsažených v seriálu jde však o velmi návykovou záležitost. Labrinthův soundtrack je top. --- 1. série končí velice povedeným osmým dílem, na který navazují ještě dva bonusy, bez kterých by vlastně byla tato série někde mezi 4 a 5*, jenže právě tyto dva vyklidněné díly dávají vztahu Rue a Juelz dostatečnou hloubku a obě postavy to zplastičtilo. --- I z toho pak těží druhá série, která je mimořádným úkazem, kdy je pokračování ještě lepší než původní dílo. Už první díl rozjíždí neuvěřitelnou podívanou, pátý díl je totální peklo - jeden z nejvíce intenzivních kusů kvalitní filmařiny a Rue běží o život. Muzikál v sedmém díle je pak pure savagery. A poslední díl je skoro ideální zakončení. Drink Before the War scéna rovněž top. ()

shaacul

Mám s tímto seriálem podobný problém jako s Jokerem. Neuvěřitelně dobře natočené a zahrané, ale hluboce a silně nesouhlasím s nosnými myšlenkami. ()

matolos1

Pre mladých stratených uplakaných tínedžerov to musí byť pecka. U mňa v tomto čudnom prostredí typických charakterov som nevedel nájsť ani jeden, ktorý by bol aspoň nejak zaujímavý. Zo začiatku ešte celkom slušne, od toho "incidentu" na karnevale to išlo do hnoja. ()

Eire odpad!

co to dO p.cE SKU.VE.NEJ BYLO____???  hIML HERgOT DO PR.ELE TO JSOU NEJVETSI SR.Ky VOD druhYYYY svetovYYY,,, NEBO OD 1.??? nA GRC111 hOVA.DA yENKIOFSKY nE.ER.SKY VYPATLANY!!! ()

FemmeFragile

Popravdě moc nechápu hype, který se okolo tohohle seriálu strhnul. Postavy jsou do jedné nesympatické a nemohla jsem najít žádnou, se kterou bych alespoň soucítila, natožpak abych ji chápala. Děj je vyplněný řadou hluchých míst, která dějovou linku pro mě nepochopitelně zpomalují a natahují, aniž by příběhu dala něco navíc. A v neposlední řadě jsem absolutně nepochopila střih a narativ Euforie. Je pro mě složité se zorientovat v tom, co se děje právě teď, co je retrospektiva, a co se vlastně vůbec nestalo. Divné je i střídání klasické kamery a pasáží, které "vypráví" Rue jako vševědoucí vypravěč mluvící vlastně i o věcech, o nichž sám říká, že je neví... Je to tak přeplněné různými moderními způsoby filmového vyprávění a abstraktními vizuálními prvky, až je to překombinované a pro mě to zkrátka nefunguje. Hodně přemýšlím nad tím, jestli se vůbec podívám na druhou řadu... ()

IZFNP

Soundtrack, herecké výkony, emocionálne dno, nekompromisný scenár. Seriál, na ktorý sa zároveň tak dobre aj tak hrozne pozerá! Uf, moc som si to užila. ()

TR4XY_CZ

Stačil mi pilot k tomu abych usoudil, že Euphoria fakt není seriál pro mě. Technické zpracování je špičkové, bohužel ten zbytek jsem fakt nedával. Každá postava se chová víceméně stejně a to jest: "já beru drogy nebo chci šukat" a kolem toho se vlastně točí celý děj. Je to prostě vo hovně a hlavně dost nerealistické zpracování teenage drama, teda aspoň z mého pohledu. Fakt nevím, jak by tohle mohlo někoho bavit. 2/10 ()

Isag1

82% hodnotenie seriálu nedáva absolútne zmysel,  tento seriál ani nie je taký dobrý, ako ho každý ospevuje... Jediné čo ho zachraňuje, sú vcelku chytľavé skladby. Ináč by som prirovnal hodnotenia k deckám zo základnej školy. Seriál, v ktorom ide len o to, že furt niekto má depky, je niekto závislý na drogách a alkohole + pozerať sa na baby s penismi a tlsté otrasné shrekine, nie je normálne to hodnotiť dobre, keďže človek si nedokáže počas 2. sérií vybudovať vzťah k postavám, ktoré sú dokonca podotýkam tak nesympatické a tak zle a detsky napísané, že sa to nedá pozerať a Zendaya v tomto seriály siahla úplne na dno, sorry, nie je môj šálok kávy. Ďalší výplod WOKE západu, ktorý nemá absolútne logiku a tvári sa, že je to Oscarové dielo, pritom je to totálna mrdkovina. ()

smetak30

Do zatuchnutých vôd tínedžerských seriálov prichádza čerstvá novinka ktorá má od tvorcov nálepku "Dráma o tínedžeroch pre dospelých". Oproti iným teen drámam (13 reasons why) je naozaj trochu drsnejšia najmä čo sa týka erotiky a drog. Búra niektoré klišé a je v nej aj menej cringe momentov (niektoré sa ale stále nájdu). Natočené je to výborne s zopár fajn nápadmi (točiaca sa miestnosť), má to výborný soundtrack a Zendaya a jej kolegovia tiež odviedli skvelú prácu. Jedine kde seriál pokrivkáva je scenár ktorého kvalita je dosť nevyrovnaná a trochu pripomína sinusoidu- skvelý začiatok ktorý je nasledovaný hluchým stredom, následne sa pred koncom zase rozbehne len aby dodal dosť neuspokojivé finále. Každopádne je to ale celkom príjemné prekvapenie od HBO- 70%. ()

serdehelan

Sam Levinson prekvapil ako šikovný a originálny režisér už v Assassination Nation. Tu to potvrdil druhýkrát, opakuje sa aj prostredie, teen grils, texting, sexting, drugs and sex. Casting sa vydaril, herci hrajú a sú vedení výborne, soundtrack hrá v podstate nonstop, miera explicitnosti bola myslím, zase pre televíziu aj film posunutá o kusisko ďalej. Niektoré veci, by človek radšej nevidel. Rozhodne ma bude zaujímať čo bude Levinson točiť ďalej. ()

bedn1

Měl jsem často chuť ty zpovykané rozmazlené fracky proplesknout a poslat je na půl roku makat na pole nebo k pásu a furt jsem si musel připomínat, že je to jen zveličená fikce a že promiskuitních smažek je mezi mládeží stále ještě menšina (možná jsem naivní) a ne každý druhý, jako v tomhle seriálu, který trpí také tím typickým nešvarem, kdy 16-17leté středoškoláky hrají 23letí herci (ono by to vzhledem k obsahu asi s nezletilými ani legálně natočit nešlo), a v posledním dílu už tomu trochu spadl řetěz, ale přes to všechno musím uznat, že je to fakt brilantně udělaný seriál, jeden z nejlepších, co jsem letos viděl. Jo a pozor - je tam větší než malé množství ztopořených penisů (pokud vás to třeba speciálně odradí nebo naláká). To je pro mě novinka, já ještě žil v tom, že mimo porno se smí ukázat maximálně ženská prsa nebo neztopořený penis (když už je to fakt odvážný film nebo seriál). Když už se teda může v mainstreamové produkci ukazovat ztopořené péro, kdy přestane být tabu ukázat i vaginu? ()

bonovox

Seriál silný hlavne námetom. Pohľad na dospievajúcu mládež je poriadna depka s až neuveriteľne a otvorene zobrazenou temnou stránkou ich života (sexualita, drogy, závislosť, manipulovanie s ľuďmi, násilie...). Doteraz to takto asi nikto lepšie nezobrazil. Škoda len zbabraného finále série, kde tvorcovia nenašli údernejšie vyústenie všetkých dejových liniek. Po hereckej stránke perfektné. Osobne sa na potvrdenú druhú sériu dosť teším. ()

Třetí řada Euforie má problémy

Třetí řada Euforie má problémy

26.03.2024

Hollywood hodlá prioritizovat jistoty

Hollywood hodlá prioritizovat jistoty

28.09.2023

Kde se bude odehrávat třetí řada Bílého lotosu?

Kde se bude odehrávat třetí řada Bílého lotosu?

28.03.2023

Kabelovka HBO se nedávno rozloučila s první sérii seriálového hitu The Last of Us, už nyní ale diváky přivítala závěrečná sezóna oceňovaného dramatu Boj o moc, ještě v letošním roce nás pak čeká… (více)