Euforie

• USA Euphoria
USA, (2019–2025), 25 h 15 min (Minutáž: 50–65 min)

Tvůrci:

Sam Levinson

Zendaya, Hunter Schafer, Austin Abrams, Sydney Sweeney, Jacob Elordi, Alexa Demie, Algee Smith, Barbie Ferreira, Lukas Gage, Maude Apatow, Angus Cloud (více)

Série(3) / Epizody(26)

Euforie, dramatický seriál o dospívání, vypráví příběh skupiny středoškoláků, kteří se snaží vyznat v lásce a přátelství ve světě drog, sexu, traumat a sociálních sítí. V čele hereckého obsazení stojí herečka a zpěvačka Zendaya. (HBO Europe)

Maximilianus

1. séria: Skvelý vizuál,  hudba, spracovanie. Zaujímavé príbehy postáv, paradoxne ma najmenej zaujíma Zendaya, ale zapadá do celkového príbehu vhodne. Hunter Schafer hrá svoju postavu bravúrne. Koniec prvej série bol parádny. 1. diel špeciálu nič moc, druhý s Jules bol o poznanie lepší a mal väčší význam aj pre príbeh. Vraj toto mala byť iba miniseria a nemalo byt pokračovanie. To je zvláštne, pretože sa za tých 8 dielov nič nevyriesilo a práveže všetko ostalo pootvárané, tak som rad, že vznikla aj druhá séria. 8,5/10. 2. séria nepoľavuje ani v kvalite, skvelých charakteroch ani v problémoch hlavných protagonistov. Piaty diel je asi zatiaľ najlepším z celého seriálu. Siedmy zasa iný,  ale aj tak rozpráva príbeh, ktorý sme doposiaľ nepoznali. Koniec série dramatický,  takže zasa len treba čakať na pokračovanie. ()

Demonic189

Na túto bandu zvrátených pošukov si treba časom zvyknúť, tak isto aj na obrovskú kadenciu šušiek, kozičiek (Sydney! Sydney! Sydney! GO GO GO!!!), pinďúrov a všelijakých podivných výjavov (hoňba toho čuníka s malým pérom bol asi vrchol!), avšak časom si to akosi všetko sadlo a 1.serku som si ako tak užil. Je pravda, že niektoré zábery sú zbytočne naťahované, v podstate sa tu nenachádza jediná postava, ktorej by sa dalo fandiť (transka, díler, nestabilná narkomanka, vyšinutý bisexual a jeho uchylny otec, naivná radodajka a jej zosratý černoško, objemná internetová pornoherečka. No vyberte si...) a záver vyšumí úplne do stratena, avšak jedno čo nemožno uprieť je zábavné podanie, výborné herecké výkony, super hudba, fantastická kamera a réžia. 2. série - konečne som si obľúbil jednotlivé postavy, ktoré sa časom konečne pekne vykreslili. Šuka sa síce menej, za to sa omnoho viac droguje (Rue a jej úžasná one women show v 5.časti TLESK TLESK TLESK!) a strieľa po ľudoch. Opäť znovu úžasná hudba, kamera a režisérske nápady, avšak stále mam pocit, že forma vo VEĽKEJ diere vyhrava nad obsahom. Dej sa totiž posúva dopredu iba milimetrovým pohybmi a dlhoočakávaný záver tento problem nevyrieši, ba skôr naopak. Aj napriek tomu natešenosť na series numero 3 velka! ()

TheRay97

Nemusím tady opakovat to nadšení, které se seriálu dostalo a všechny komentáře o tom, jak je seriál skvělý a chytlavý. Americká střední se může zdát hodně kontroverzní ze všech příběhů, které jsou do tohoto prostředí zasazeny. A nejspíš to i bude pravda. Téma drog a jejich nebezpečí je zakomponováno bez chybičky, i když se občas člověk ptá, zda li to jen ty tvůrci trochu nenatahují. Myslím, že by se každý měl na seriál podívat nebo aspoň podobný tomuto. Ne kvůli výraznému varování, ale hlavně kvůli postavám a všem těm dramatům, kterých je tam opravdu požehnaně. ()

Don82

Žádná Euforie. Právě naopak: středoškolská jízda plná depresí, deziluze a neurčitých stavů po požití drog, ale i vnitřního hledání v chaosu běžného života teenagera. Seriál je naprosto odzbrojující svoji autenticitou a hloubkou postav. Každý díl se tak trochu zaměří na někoho jiného, ale ve výsledku je to výborně natočená promyšlená mosaika jedinečných charakterů, které jen tak někde nenajdete. Z některých scén až mrazí, jak jsou až neskutečně skvěle dotažené přes hranici toho, co se dá ještě vymyslet nového v tématu dospívajících středoškoláků. Psychicky je sledování náročné ale zajímavé zároveň. Reálné se míchá s nereálnem a divák jen žasne. Seriál vás chytne a nepustí do posledního záběru. ()

Alois88

Je to taková temná telenovela o strastech středoškoláků, kteří nevědí co se svými životy, v čele s nešťastně zamilovanou hrdinkou, která v tom všem plave zrovna tak. Není to ani zdaleka tak brutální a zvrhlé, jak jsem z mnoha stran slyšel i četl. Ale je to geniální. Fantastické, velmi realistické postavy. Osobně znám dost lidí, kteří v mládí tápali úplně stejným způsobem jako zdejší hrdinové. I přes experimentování v sexu i s drogami se z nich nestali životní trosky nebo zvrhlíci, takže oceňuji, že i zde postavy relativně normálně fungují a žijí, a autoři se nesnaží za každou cenu moralizovat. A zpracování je dechberoucí. Skvělí herci, skvělá hudba, vynikající kamera i hra s ní. Nemám co vytknout. Doufám, že si to udrží laťku i do dalších řad, moc tomu držím palce. ()

Ewík

(19.-20.10.2019) Naprosto dokonalý mix a to jak vizuálně, tak hudebně a zvukově, myšlenkově, psychologicky...nemohla jsem se od seriálu prakticky odtrhnout. Ztvárnění pocitů na tripu je taky libůstka - zas něco jiného než třeba v Requiem za sen. Psychologie postav je pečlivě vypracovaná do detailů včetně všelijakých spojitostí (na konci každého dílu je i vhled herců a tvůrců), což mě dostávalo ještě víc. Zkrátka dost často jsem si během sledování říkala: "Omg, to je tak přesný"... ()

janak.t

O tomto seriálu jsem věděl už delší dobu, ale nějak jsem neměl náladu podívat se na seriál, kolem kterého se točí svět drog, ale i přesto jsem si jeden večer jen tak ze zvědavosti pustil první díl a už jsem nemohl jinak, s každým dílem mě tento seriál pohlcoval a překvapoval se stále novými věcmi, musím hodně vyzdvihnout hudbu ta tam opravdu sedí jak prdel na hrnec, bez ní by to určitě nešlo a nezanechalo by to ve mě tak emotivní stopu. Dále skvělý výběr herců a některé scény, jako například hádky hlavní aktérky a ostatních herců musím opravdu smeknout takto zahrané emoce a vyostřené scény jsem už dlouho neviděl a ve scénách, kdy čekáte že už to vše vygradovalo nejvíce co mohlo, tak to jde ještě víc  a víc a jen čekáte  se zadrženým dechem co bude dál. Pak tu máme kameru, tak tu vlastně taky nechápu, jak je to možné, že to někdo natočí tak bravurně, že vás to tak vtáhne do samotného děje, možná i proto je Euforie tak oblíbená. Tím jak je to natočené, že vás to opravdu donutí věřit všemu, co vidíte a uvědomíte si, že to není seriál o drogách, ale o lidech jako jsme my, lidech kteří prožívají svůj vlastní boj s životem, traumata, lásky, zklamání a poznávání své vlastní sexuality, je to všechno tak přirozené že i nahota, co vidíme vám nepřijde nijak pobuřující, ale prostě to k těm scénám patří a bez nich by to nešlo, těším se co přinese další série protože určitě má co nabídnout. ()

wege

Tam kde podobné seriály končí, protože nechtějí překročit hranici, Euforie začíná a jde dál a dál. Je to velmi syrové a velmi realistické ztvárnění života mládeže (doufám, že taková nebude ta má mládež, až do toho věku doroste). Zároveň je ten seriál velmi nevyvážený, některé dějové linky a herecké výkony jsou naprosto kulervoucí, některé až tak moc ne. Zejména Zendaya je fakt boží, té a Jules věříte úplně všechno. Chápete, že drogy jsou špatné, ale zase někdy super, a že hrabat se sám v sobě někdy znamená fakt chaotické peklo. Ty dva terapeutické díly na konci první série vám dávají do všeho daleko větší vhled. Jsou úplně jiné než co předtím, ale zároveň ten ucelený obraz první série dokonale doplňují. Druhá série, na první pohled úplně jiné, ale rozhodně ne horší. Hodně dlouho jsem si teda myslel, že to bude horší, ale od pátého dílu to šlo neskutečně nahoru. Ten pátý díl je famózní herecký koncert. Zároveň se mi líbí, že je dán větší prostor postavám, které v první sérii zanedbávali, a naopak. Sam Levinson prostě věděl, co chce natočit a věděl to od začátku seriálu a dokázal to. Včetně velmi přesného používání vracení se do minulosti v druhé sérii, které krásně mnohé z dřívějška vysvětluje. Ten závěr s tím divadlem je poslední masterpiece, který v tomto seriálu předvedl. Zároveň doufám a vlastně ani nechci vidět pokračování, a to že by to ještě celé pokazili. Zendaya je sakra dobrá herečka, není to jen ten přívěšek Petera P. nebo Paula A. ()

speedy7929

Posledné dva diely nemohli zachrániť celú nevydarenú sériu, ktorá sa inak tiahla ako detský soplík. Veľa nudných dielov bez akcie a vzrušenia pokazili dobrý dojem z prvej série, ktorá inak vedela uspokojiť oko diváka. S1/75% S2/30% ()

J.e.r.e.c

Sex, drogy, láska a závislost. Beverly Hills 90210 pro nové milénium. Všechno, co jste nechtěli vědět o generaci Z, a proto jste se radši vůbec neptali. Euforická jízda spirálou hroutící se duše s dickpickem v telefonu, srdcem na dlani a větším než malým množstvím opiátů v krevním oběhu. I kdyby Zendaya už v životě v ničem kloudném nehrála, Euphoria jí zajistila status legendy. A Hunter Schafer je hned vedle ní. 85 % ()

Micoldee

Tenhle seriál je určitě dost odlišný od běžných středoškolských námětů a proto si myslím, že ho dost lidí nebere. Ať už měl tvůrce jakoukoliv vizi, výsledek je úžasný. Každá postava je něčím zajímavá a má svůj vlastní tragický příběh a těžko se dá určit, čí je vlastně nejhorší. Drogově závislá Zendaya, ještě navíc trpící psychickými poruchami, hraje úplně peckově. Navíc je i v těch příšerných hadrech taková malinká a roztomilá a hrozně se do té role hodí. Myslím, že seriál se snažil poukázat na to, jak snadno a jak v mladém věku, Vás může drogová závislost zasáhnout, a jaký to má vliv na samotného člověka, na jeho rodinu a na lidi kolem. ()

Mire

Celkom zaujímavo poňatý seriál o dekadentnosti dnešnej doby a mládeže. Prvá séria bola slušná, len ju trochu pokazil záverečný diel, ktorý mi pripadal ako zbytočný, keď sa v ňom prakticky nič dôležité neudialo. Na pokračovanie o rok som ale zvedavý. Snáď to bude ešte lepšie. Zatiaľ za tri *. ()

Sharleen

Verím tomu, že mládež môže tento seriál stavať na piedestál, ale u mňa pomerne nuda. Že na vás skáče sex scéna jedna za druhou alebo aspoň reči o sexe na dobrý seriál nestačí. Ak môžem niečo pochváliť, tak Zendayu, slušne hrá to dievča.. a ešte kameru. Slabšie 3 hviezdičky. ()

L0ly007

1. Série: Měla jsem strach? Ano. Z čeho? Strach z toho, že půjde jen o další basic teenage film bez nějakého přesahu, ale s dobrým obsazením, když už nic. Strach z toho, že scénář bude vypadat, jako by ho psal někdo, kdo se absolutně nedokáže vcítit do role adolescentů a bere jejich trable jenom jako způsob jak ukázat svůj scénáristický ne-um (ehm, ehm, Riverdale). Byla jsem proto příjemně překvapena. To, že Zendaya je bohyně jsme věděli všichni, ale že umí dokonce i HRÁT, to bylo pro mě nové zjištění. Byla jsem skeptická a nedokázala jsem si ji představit, jako drogovou závislačku, ale ha, ona se pro tu roli dost možná zrodila. Netušila jsem, že je schopná tolika emočních poloh - nejvíce bych vypíchla chvíle, kdy je Rue ustrašená, zamilovaná holka, co neví co se sebou dělat. Zároveň dokázala z postavy vymačkat i velmi starostlivou a příjemnou osobu, občas. Až mě z toho srdce bolelo za ní. Dovolte mi otázku, ale kde byla Hunter Schafer celou dobu? Konečně transgender postava, kterou hraje transgender člověk (a není jediná v tomto seriálu). Co víc, nešlo jen o obsazení, aby se vytvořila nějaká diverzita, postava má hloubku a je dobře napsaná, dobře zahraná ( slečna nikdy nehrála? cože?). Zároveň je příjemné vidět, že se z této dvojice nědělá nějaké haló, prostě se mají svým způsobem rády a nikdo neřeší, že jde o dvě holky. Škoda že jde o vztah toxický, jako bedna s radioaktivním odpadem. Pravdou ale je, že v tomto počinu se netoxický vztah hledá jen těžko. Velmi mě uchvátilo použití barev a především make-up. Uchvátilo mě to tak moc, že jsem schopná přehlédnout nějaké zbytečné přešlapy a příběhové linky, které by stály za větší prozkoumání, ale co, máme další sérii. Nevadilo mi možné přehánění, možná je občas lepší tuto problematiku trochu zveličit, než ji příliš podcenit nebo nějak sladce obalit. 2. Série: těším se na tebe. ()

Coliseum

Je to nechutný a naprosto opovrhuju chováním týhle vrstvy (asi nejen) americký mládeže, je mi to odporný a cizí a má-li jít o autentickou výpověď, je to navíc silně znepokojující a alarmující bušení na morálně etický dveře v jednom každym. Jelikož sem o dvě dekády za jejich akčním rádiem, nedokážu se s jejich letorou ztotožnit, nedokážu ji pochopit a akceptovat. Stejně, jako nedokážu konkrétně a objektivně chápat postupy a postoje rodičů. A je to fakt dekadentní a je to skvěle natočený, podchycený a zahraný. A Zendaya? Ta už dávno neni jen pěknej obrázek vedle Spider-Mana, vážně ne. ()

tobik

Líbilo se mi to. Ale. Trochu bojuju s interpretací, resp. s obecně šířeným pohledem, že se jedná o realistický vhled do života teengarů. (Pozor, následují jemné spoilery.) V seriálu, odehrávajícím se na “běžné” americké střední škole, se seznámí trans-dívka s dívkou trpící (asi) bipolární poruchou, která své psychické problémy řeší drogami, a spolu narazí na násilného, ale v podstatě geniálního psychopata s fyzičkou terminátora. Čistě na základě četnosti těchto jevů v populaci bychom střední školy, kde by se tito tři potkali, spočítali na prstech jedné ruky. Dále není možné nemyslet na to, že dle dostupných statistik se v porovnání s předchozími generacemi teenageři obecně zklidňují, mají méně sexu, mají ho později a berou méně drog. A i když přijde na problematiku kyberšikany a všudypřítomného online světa, tak navzdory tomu, co v jednu chvíli tvrdí hlavní hrdinka, jen zlomek teenagerů ve skutečnosti někdy poslal nahou fotku. Jako celek je tedy seriál vypovídající o dnešních středních školách asi jako Dr. House o zdravotnictví. To ale neznamená, že není vypovídající v jednotlivostech. (Asi je? Nevím. Seriál mi připomněl jinou HBO klasiku, Six Feet Under, kde se jedna jediná rodina potýká s prakticky se všemi myslitelnými společenskými problémy.) Když tedy k seriálu přistoupíme v podstatě jako čisté fikci, tak právě ona přestřelená zápletka, která je v rámci možností pořád uvěřitelná a skvěle herecky, vizuálně i hudebně podaná, mě u seriálu držela. ()

Třetí řada Euforie má problémy

Třetí řada Euforie má problémy

26.03.2024

Hollywood hodlá prioritizovat jistoty

Hollywood hodlá prioritizovat jistoty

28.09.2023

Kde se bude odehrávat třetí řada Bílého lotosu?

Kde se bude odehrávat třetí řada Bílého lotosu?

28.03.2023

Kabelovka HBO se nedávno rozloučila s první sérii seriálového hitu The Last of Us, už nyní ale diváky přivítala závěrečná sezóna oceňovaného dramatu Boj o moc, ještě v letošním roce nás pak čeká… (více)