Reklama

Reklama

Letec

  • USA The Aviator (více)
Trailer 3
USA / Německo, 2004, 170 min (Alternativní 164 min)

Obsahy(1)

Postava legendárního průkopníka letectví, podnikatele a filmového režiséra Howarda Hughese (1905–1976) už mnohokrát posloužila literárnímu i filmovému zpracování. Neúnavný dobrodruh, který miloval rychlost a nebezpečí, jeden z nejbohatších Američanů své doby, ale také nenapravitelný sukničkář a psychicky nemocný člověk posedlý nejrůznějšími fobiemi – tato komplikovaná osobnost dvacátého století se v roce 2004 stala předmětem nákladné filmové biografie Letec. Režisér Martin Scorsese je známý svojí zálibou v hollywoodské historii a také patří k jejím největším znalcům, takže jeho volba byla víceméně logická (původní režisér Michael Mann si ho vybral jako náhradu, když se mu nechtělo dělat třetí biografii po sobě). Scénář Letce, jehož autorem je chicagský dramatik John Logan, se soustředil na bouřlivé dvacetiletí (1927–47), ohraničené počátkem natáčení ambiciózního leteckého snímku z první světové války Pekelní andělé a zkušebním letem Hughesova legendárního letadla Herkules. Značné prostředky byly věnovány vystižení dobové atmosféry (scény ve známém nočním podniku Cocoanut Grove) i angažování předních hereckých představitelů. Vedle Leonarda DiCapria v titulní úloze se tu objevují např. Cate Blanchettová v roli Hughesovy přítelkyně Katharine Hepburnové, Kate Beckinsaleová jako jiná filmová hvězda Ava Gardnerová a Jude Law jako bouřlivák Errol Flynn. Ve spolupráci se svým stálým kameramanem Robertem Richardsonem zvolil Scorsese pro jednotlivá období odlišné barevné ladění, např. na začátku se zcela obešel bez červené, přesně ve stylu dvoupásového technicoloru používaného na přelomu dvacátých a třicátých let, a postupně barevnou škálu doplňoval. Snímek nakonec získal z jedenácti nominací pět Oscarů, za kameru, výpravu, kostýmy, střih a ženský herecký výkon ve vedlejší roli (Cate Blanchettová). Režisér Scorsese znovu vyšel naprázdno a sošku si odnesl až za svůj následující film, gangsterské drama Skrytá identita (2007). (Česká televize)

(více)

Videa (3)

Trailer 3

Recenze (811)

TeeAge 

všechny recenze uživatele

|| Scenár: John Logan | Hudba: Howard Shore | Produkcia: Michael Mann, Sandy Climan, Graham King, Charles Evans, Jr. | Distribúcia: Warner Bros. | Štúdio: Forward Pass, Appian Way, Intermedia, Initial Entertainment Group, Miramax Films, Cappa Productions | Rozpočet: 110 miliónov $ | Tržby: 213,741,459 $ || Monštrózny epos Scorseseho, tak isto, ako projekty zfilmované v ňom. DiCaprio už v skutočnosti pre mňa nemá čo dokazovať, na mojom zozname je hercom s najväčším počtom top hereckých výkonov v pomeru počet filmov / výkony a tak vôbec. Ten film má jedinú chybu k dokonalosti, a to je Scorseseho tipická trojhodinová metráž, ktorá je v niektorých pasážach už na úkor plnohodnotného zážitku. Pre mňa najlepšie sekvencie sú natáčanie anielov zo začiatku a časti zo súdnych jednaní - pre Vás to ale môže byť niektorá z ďalších desiatok :) 80% | Blu-Ray, THX, HU DTS | ()

StarsFan 

všechny recenze uživatele

Co Scorseseho sakra v posledních letech tak změnilo? Ano, Letec je vizuálně úchvatné dílo, na které se zatraceně dobře kouká, ale kam sakra zmizela ta komorní poetika jeho scén? Kdysi dávno, když Bobby De Niro ještě neoslavil ani třicáté narozeniny, Scorsese natočil Špinavé ulice. Použil několik zaprášených newyorských lokací, postavil na ně pár herců a zrežíroval scény, které se vám zapíší svou atmosférou do paměti. Dnes má milionové rozpočty, točí scény s desítkami komparzistů, ale kde je sakra ta bezchybná atmosféra? Kde je barová rvačka za zvuků nějaké známé písně, proč proměna Howarda Hughese trvá tak krátce? Osobně mám tuto osobnost americké historie spojenou s jedním z nejzáhadnějších politických manipulátorů šedesátých a sedmsesátých let, který rok nebyl spatřen a posílal peníze na konta významných lidí. A tak trochu bych čekala, že Scorsese jeho příběh dokáže podat více zajímavě a osobitě, zvlášť když DiCaprio zvárnil svou roli nesmírně suverénně. ()

Reklama

gudaulin 

všechny recenze uživatele

Je to už mé druhé setkání s tímto Scorseseho snímkem, kdy jsem poprvé pro délku a nezáživnost nedokázal vytrvat až do konce a chybělo mi asi 40 minut k tomu, abych s Letcem zúčtoval. Prakticky dokonale jsem ho dokázal v rekordně krátké době vytěsnit z paměti a už to svědčí o tom, že tentokrát jsme si s Martinem nepadli do oka. Popravdě, je to v posledních dvou dekádách asi největší míjení s tímhle slavným americkým filmařem. Zatímco jeho poslední kousky mě dokázaly nadchnout, Letec vybudil spíš nudu a nezájem. Je to přitom bezpochyby velkofilm se vším, co k tomu patří, tedy s množstvím hvězdných tváří, vysokým rozpočtem, ambicemi sršícím scénářem, charismatickým hrdinou, ale něco tam nefunguje a není to jen tím, že by mě neoslovilo téma. Scorsese svého hrdinu popisuje hodně odlišně od reality, která by se mohla blížit tomu, jakým způsobem Costa Gavras účtuje s kapitalismem ve svém Kapitálu. Skutečný Howard Hughes byl totiž takový parchant, že i Belfort coby hlavní hrdina Vlka z Wall Street by mohl být považován za prima kámoše z nedělní školy a tajemníka Matky Terezy. Už např. Američan Leacock si povšiml typické vlastnosti Američanů - obdivovat úspěšné lidi bez ohledu na to, jakým způsobem k majetku přišli a jak s ním zacházeli, a tropil si z toho ve svých Literárních poklescích legraci. Ve Spojených státech je Howard Hughes považován za legendu, i když jeho reálné vystupování, činy a dopady byly hodně hodně problematické. Ve filmu je jedna scéna, kde se Howard nachází spolu s Katharine Hepburnovou na návštěvě u její famílie, která představuje takovou tu typickou do sebe zahleděnou snobskou liberální společnost, co se topí v blahobytu a přitom žvaní o socialismu. Na větu paní domu, že v jejich domě se o penězích nikdy nemluví, odpovídá Howard: "To proto, že jich máte dostatek." Po hříchu byl Howard Hughes tím posledním, kdo by mohl vynášet nějaké odsudky. Penízky zdědil a pak si spíš užíval a žil typickým životem playboye a celebrity. K zaměstnancům se choval bezohledně, manipuloval, vydíral a loboval tím nejhorším myslitelným způsobem, který neznamenal nic jiného než masovou korupci. Ona i ta jeho nemoc je hodně diskutabilní, ve 40. letech určitě netrpěl žádnou duševní chorobou a typické je, že až do konce života dokázal bez problémů řídit svoje firmy tak šikovně, že v životě nezaplatil ani cent na daních a přitom byl jedním z pěti nejbohatších lidí této planety. Tři hvězdičky tentokrát zachraňuje několik špičkových scén typu pádu havarovaného letadla a jeho efektní průlet obytnou čtvrtí, kde se Scorsese představuje v té nejlepší možné formě. Ale i tak musím opakovat, je to s oběma očima zamhouřenýma... Celkový dojem: 50 %. ()

betelgeuse 

všechny recenze uživatele

Na Scorseseho relativně konvenční biják, a každopádně jeden z méně osobních, ale pořád královský nadprůměr. Dlouho jsem bojoval s určitou dějovou i formální netečností téhle epiky, ale byl to (překvapivě) hlavně DiCaprio, kdo ji udržel pohromadě. Jakkoli mi v roli po fyzické stránce moc neseděl (furt je to takový úzkoramenný kluk). ()

igi B. 

všechny recenze uživatele

Ach ten Howard! Ach ten Martin!! Ach ta Amerika!!! . . . "Letec" je formou dokonalý hollywoodsky umělecký produkt, obsahem pak mýtůtvorná férie, přestylizovaná sice až běda ale věci ku prospěchu, vizuálně dokonalé Scorseseho filmování a úžasné hrátky s obrazy (už jen ty barvy třeba během >letů< cizelované, že...) v duchu kinematografie všech dob páně Magora H.H. i k obrazu života a doby mistra M.S.! Jsem uletěn... ;-) . . . Mně se už ani nechce nějak rozebírat všechny ty Svoje(!) dojmypojmy, protože to tady už stejně mnohokráte podobnými slovy řekl někdo jiný, ale během (obou) sledování mi hlavou myšlenky jen poletovaly... Musel jsem si ale od prvního zhlédnutí dát pauzu (že to ale trvalo, no, nebyl takový ten pohodový >odletový< čas... ;-), na hodnocení i ev. komentář. Chtěl jsem ten film prostě vidět nejdřív znovu, protože při tom prvním okouknutí mi trošku pila krev ta >stylizovanost< , historická i obrazová - a věděl jsem, že to chce odstup. Tenkrát jsem si prostě nebyl jist, že chci dát filmu pět hvězd... Nu, došlo i na "Aviátora", trvalo to pěkných pár let (a že mám ve skříni takových >úletů< povícero, budu jim muset postupně na penzi provětrat křídla ;-) a jsem spokojen. Ne na sto procent, protože jak byl mr. H. rozporuplná postava, je místy rozporuplný i ten film! . . . Ale pět hvězd d.m.s.n. zaslouží, nejen za tu doslova >stylotvornost< , ale i za skvělou hudbu Howarda (ejhle!) Shorea, který si >zakomponoval< i zajazzoval ke slávě své i díla navěky amen. Bravo!!! - - - P.S. Nu a když už je v souvislosti s "Letcem" mnohdy zmiňován Welles a jeho "Kane", je dobré si uvědomit k pochopení TOHO VŠEHO VIDĚNÉHO i klíčové slůvko života H.H. - filmu nevyjímaje: "Q.A.R.A.N.T.I.N.E"! Ale možná je to taky jen součást mýtu(?), to dnes ví už jen Spasitel... - - - P.P.S. A jen tak pro zajímavost - 8. ledna 1991 vyhlašuje Pan American bankrot. Následně pak Pan American World Airways 4. prosince 1991 oficiálně ukončily svou činnost. Společnost TWA přežila svou konkurenci na pár dnů o rovných deset let. Toť historie a snad i symbol pomíjivosti (...zase jsem si vzpoměl ta Votočkova "Křídla slávy"... :-). - - - P.P.P.S. Když jsem si tu jen tak v dobrém rozmaru po všech letech proletěl zdejší komentáře, došla mi zase bída některých těch >topikových< místních mudrlantů. Škoda, že jste si kluci a holky taky nedali nějaký ten oddechový čas. Třeba i proto, abyste měli čas skutečně(!) vidět víc filmů z celých rozsáhlých dějin kinematografie, abyste trošku pobrali i ty kontexty a taky, abyste si ten film třeba pustili s odstupem znovu. Krom toho, že za to stojí, byli byste i vy trošku větší... ;o) - - - - - (Poprvé viděno kdysi po vydání na dvd, v původním znění s titulky, v originálním formátu obrazu 2,35:1, repete v klidnou neděli 13.3.2011, hodnocení 13640., komentář zde jako čtyřistaosmdesátýtřetí - 13.3.2011) ()

Galerie (120)

Zajímavosti (61)

  • Leonardo DiCaprio (Howard Hughes) vzpomínal, že při práci na Letci zažíval vzácné pocity naprosté identifikace se svou postavou: „Prožil jsem chvíle, kdy jsem se v Howardu Hughesovi úplně ztratil. To přestanou existovat kamera i štáb a člověk doopravdy je tím, koho hraje. Vycházejí z vás věty, které máte napsané ve scénáři, ale máte pocit, že jsou to vaše myšlenky. Když nějaký herec říká, že to tak hraje pořád, jsou to kecy. Tomu nevěřte. Někdy to trvá dvě vteřiny, jindy deset minut, ale nikdy pořád. Jenže když se to stane, je to neuvěřitelně dobrý pocit. Kvůli takovým chvílím točím filmy.“ (NIRO)
  • Leonardo DiCaprio strávil den s Jane Russell aby si poslechl její vyprávění o Howardu Hughesovi, pro kterého tato proslulá kráska opakovaně pracovala. Podle ní to byl tichý, ale zároveň extrémně tvrdohlavý muž, který vždy dotáhl věci do konce. (HellFire)

Související novinky

Scorsese opět pomýšlí na Sinatru

Scorsese opět pomýšlí na Sinatru

19.04.2024

Legendární americký režisér Martin Scorsese (Mafiáni, Casino) vloni slavil úspěch se svými výpravnými Zabijáky rozkvetlého měsíce a nyní už opět vyhlíží příležitost na další spolupráci se svým již… (více)

DiCaprio krutým zabijákem

DiCaprio krutým zabijákem

12.08.2015

Gangy New Yorku, Letec, Skrytá identita, Prokletý ostrov a Vlk z Wall Street. Pětice společných filmů Leonarda DiCapria a Martina Scorseseho je impozantním odkazem, který se již brzy rozšíří o šestý… (více)

„Letec“ podle Nolana?

„Letec“ podle Nolana?

19.02.2011

Christopher Nolan ještě ani nezačal točit pokračování Temného rytíře a už má jasnou představu o tom, co chce dělat pak. Před mnoha lety totiž připravoval film o životě Howarda Hughese, avšak musel… (více)

Pohádkový Scorsese?

Pohádkový Scorsese?

24.01.2010

Filmových projektů, u nichž se počítá s \"Martyho\" účastí, neustále přibývá. Nakonec to ale vypadá, že je smete ze stolu jistý Hugo Cabret. Pokud ano, Scorsese po mysteriózním thrilleru (který v… (více)

Reklama

Reklama