Dva legendární zločinci Divokého západu, které rozdělil zákon... Píše se rok 1881 a v městečku Old Fort Sumner, v Novém Mexiku pořádá známý psanec Billy Kid se svými kumpány závody ve střílení. Nečekaně se tu objeví jeho bývalý parťák a přítel Pat Garrett, tentokrát ve funkci nového šerifa města Lincoln. Pat Garrett vyzve Billyho, aby rychle opustil kraj, jinak ho musí zabít. Od této chvíle tak nastává nelítostná válka, honička na život a na smrt. Přitom však mezi oběma muži stále velkou roli hraje jejich bývalé přátelství... Působivý, baladicky laděný western režiséra Sama Peckinpaha zaujme příběhem s řadou drsných, syrových i básnivých scén, stejně jako napjatou atmosférou a působivými hereckými výkony. Film přitom nepřináší příliš lichotivý pohled na obě známé legendy Divokého západu. Hlavní role vytvořily dvě nepřehlédnutelné osobnosti americké kinematografie. Jednak je to James Coburn, který se zapsal do divácké paměti jako představitel tvrdých mužů ve filmech různých žánrů. Druhým je Kris Kristofferson, jehož původní kariéra autora a zpěváka písniček country jej postupně přivedla na hereckou dráhu. Jednu z vedlejších postav příběhu, vrhače nožů Aliase, ztvárnil dnes již legendární hudebník a písničkář Bob Dylan, jenž rovněž napsal hudbu, dotvářející zádumčivou náladu filmu. (Česká televize)

Harry_

U tohoto filmu si uvědomíte, že většina westernů je romantická fikce, kterou si Amíci vytvořili o své násilné nedávné historii. Naturalistický snímek s nepříliš sympatickými "hrdiny", kde oba jsou šmejdi s drzým čelem, jež nechávají za sebou vinné i nevinné mrtvoly a nějaký právní stát se teprve rodí.  Poučné, ale jednou to stačilo. Příště zase něco, kde můžete někomu fandit a neumírají tam slepice. ()

SMJSmoK

Na tenhle film se dívám moc rád...má takovou zajímavou atmosféru, a na western dost netradiční příběh...ale asi to v tomhle případě nemá cenu moc okecávat, to se prostě musí vidět:)...každopádně doporučuju všema deseti...je to skvělá podívaná jak na odpočinek, tak když chcete "hlubší zážitek". Oboje se tam najde. ()

Melandrix

Western je můj nejoblíbenější žánr a tento jsem shlédl více než dvacetkrát a vždy se k němu rád vracím.Pro mne je to jeden z pěti nejlepších westernů všech dob.Několik výborně promyšlených přestřelek,skvělé herecké výkony a o scénáři ani nemluvě.Kris Kristofferson je sice starší než byl William Bonney ve skutečnosti(dožil se 21 let),ale té postavě dal přesně to co by měla mít,tj.tvář lidového hrdiny, jenž bojuje za svobodu především po boku mexičanů a též tvář plnou chladnokrevnosti. James Coburn též exceluje a je zde spíše vyobrazen jako sprosťák,egoista jenž si rád nechá posloužit od jiných,místo toho,aby byl tím kladným a dobrosrdečným ochráncem zákona.Celkově pohodovou atmosféru tomu též dodává pozitivně laděná hudba Boba Dylana,nehledě nato,že pro tento film napsal slavnou píseň Knockin´on heaven´s door. Brilantní zvuky výstřelů,pití whiskey z lahve a vůbec,klaním se před prací tohoto mistra -velikána jménem Sam Peckinpah.6* ()

Joski

Veľmi pomalý ale dokonale spracovaný "súboj" dvoch najlepších gun borcov. Režisér sa neponáhľa a pokojne vyrozpráva príbeh priateľov, ktorí teraz stoja na opačných stranách. Divák má dosť času, aby si vytvoril názor na hlavné postavy a priklonil sa k niektorej z nich. Napätie sa stupňuje každou scénou k neodvratnej smrti, kde sa Peckinpah pohráva s dilemou spravodlivosti - slobody - priateľstva. Odporúčam divákom s pevnými nervami a neskonalou trpezlivosťou, ktorá sa na koniec vyplatí. 90% ()

Mastersn

Oslavovaná hudba nejenže nedotvářela celkový dojem z filmu,naopak ho celou dobu kazila a byla pro mě více než otravnou a úplně mimo mísu. ()

bono22vox

Brutální i lyrický příběh o přátelství, svobodě a konci jedné éry, jehož hrdinové zabíjejí i umírají se zasněným pohledem a posmutnělým úsměvem na tváři... ()

Lupes odpad!

Tady už bylo režisérovo tíhnutí k pornoprůmyslu dokonáno. Jednak to krom (dost ošklivé) erotiky nemá žádný zásadní či překvapivý děj, druhak je přítomná i hrubost, perverzita a živočišná maskulinita, která je bůhvíproč chápána jako výraz svobody. ()

junxi91

Působivý výpravný western o dvou bývalých kamarádech - šerifovi a lupičovi, kteří se ocitnuli na opačných stranách barikády a jeden jde po tom druhém. Přitom toho mají oba společného více, než by si šerif přál. Nechybí v něm chlast, kozy a střílení. Na začátku filmu se ocitáme v roce 1909 v Novém Mexiku. Pat Garrett jede na koni s dalšími chlápky, kteří pracují pro Santa Fe Ring. Při rozhovoru je však přepaden a chladně zastřelen svými společníky, mezi kterými je také Johna W. Poea. Děj se pak vrací do historie, do roku 1881. V Old Fort Sumner v Novém Mexiku tráví svůj čas William H. Bonney, známý jako Billy the Kid čas se svými přáteli tím, že střílejí na nebohé slepice, zahrabané v písku, a ustřelují jim hlavy. Sympaťáci jak cyp. Dorazí zde jeho starý přítel Pat Garrett se zástupcem šerifa J. W. Bellem a s Billym a jeho přáteli se pobaví o tom, že mexické holky jsou tam dole hezké a pak si sednou do putyky. U skleničky informuje Pat Billyho o tom, že jeho voliči chtějí, aby odešel do pěti dní ze země. Za pět dní se z něj stane šerif okresu Lincoln a pak donutí Billyho odejít násilím. O šest dní později Garrett a jeho zástupci obklíčí malý statek, na kterém se ukrývá Billy a jeho gang. Dojde k pořádné přestřelce, během které je Charlie Bowdre a několik mužů na obou stranách zastřeleno a Billy je zajat. Billy čeká na svou popravu za zabití Buckshota Robertse ve věznici v Lincoln County. Zde na něj má spadeno zástupce šerifa a pánbíčkář Bob Olinger, který jej zmlátí a nutí jej se modlit. Poblíž se staví pro Billyho šibenice, a Bob se nemůže dočkat, až na ní bude Billy oběšen. Garrett se Billyho zastane, a řekne Olingerovi, aby se mu nevysmíval, jinak bude vyhozen a poslán zpět do Texasu. Garrett následně opustí město a nechá své dva zástupce hlídat Billyho. Olinger se začne opět hádat s Billym, kterému se chce na záchod, a tak ho tam J.W. Bell doprovodí. Billy najde na záchodě schovanou bouchačku a střelí s ní Bella do zad. Poté si vezme ve věznici Olingerovu brokovnici nabitou "šestnácti tenkými desetníky" a zastřelí Olingera přede všemi na ulici se slovy "Nech si drobné, Bobe" a jako totální frajer opouští město. Garrett se vrací do Lincolnu a naverbuje nového zástupce šerifa jménem Alamosa Bill Kermit, a pak jede do Santa Fe, aby se setkal s guvernérem Lewem Wallacem, který ho seznámí se dvěma mocnými muži ze Santa Fe Ring. Ti nabízejí 1000 dolarů za dopadení Billyho Kida a 500 dolarů předem. Garrett peníze odmítá s tím, že mu mohou zaplatit 1000 dolarů až bude Billy přiveden a varuje je, že bude úspěšný, pokud nezačne další válka o dobytek. Billy se vrací ke svému starému gangu do Old Fort Sumner, kde se rozhodne pár dní relaxovat a píchat se svou oblíbenou Mexičankou. Objeví se zde tři neznámí cizinci, se kterými si on a jeho muži vymění pár slov, než jsou tři cizinci v přestřelce zabiti. Billymu a jeho mužům pomůže také podivný týpek jménem Alias, který byl svědkem Billyho útěku z vězení v Lincoln County. Garrett se setká s šerifem Colinem Bakerem a doufá, že od něj dostane informace o tom, kde se Billy nachází. Baker a jeho žena se vydávají s Garrettem zatknout několik členů Billyho starého gangu. Dojde k další přestřelce, při které jsou zabiti členové gangu včetně Black Harrisse a Baker je smrtelně zraněn. U řeky pak umře. Garrett pak později večer sleduje na řece člun s mužem, který střílí do lahví ve vodě. Garrett sleduje muže z dálky, pak sklopí zbraň a nechá jej dále plout. Ke Garrettovi se připojí John W. Poe, který touží po slávě a pracuje pro Santa Fe Ring. Oba cestují na jihozápad, aby se setkali s Johnem Chisumem, mocným dobytkářským baronem, který jim řekne, že Billy opět naháněl jeho dobytek a zabit některé jeho muže. Billy pro něj totiž kdysi pracoval a tvrdil, že mu Chris dluží 500 dolarů na výplatě. Billyho přítel Paco a jeho rodina očekávají Garretův příjezd do Old Fort Sumner a proto odjíždějí do Mexika, a Billy je následuje. Po cestě se Billy zastaví u starého přítele v Horrell Trading Post. Horrell náhodou hostí ve svém salonu Garrettova nového zástupce Alamosa Billa. Billy a Amalos se dohodnou na souboji na deset kroků, ale Alamosa se otočí už po osmi a Billy jej zastřelí. Mezitím do salonu dorazí Garrett a Poe, a Garrett řekne Poeovi, aby pokračoval bez něj, že se sejdou v Roswellu za pět nebo šest dní. Do salonu mezitím dorazí tři členové Billyho gangu. Garrett se začne vysmívat Hollymu a pak jej zastřelí poté, co Holly vytáhne nůž. Pak pošle Aliase za Billym se zprávou, že měli "malý společný drink." Garrett začíná být postupně agresivnější a zoufalejší. Dorazí do Roswellu před Poem a zmlátí prostitutku jménem Ruthie Lee, aby se od ní dozvěděl, že Billy je ve Fort Sumner. Pak si Garrett vleze do postele s pěti mexickými kurvami zároveň a zde ho najde Poe, který informaci o Fort Sumner potvrdí. Garrett pak rekrutuje starého přítele, kterému jasně vysvětlil, co všechno pro něj udělal a za co mu dluží laskavost. Billy si mezitím zapíchá se svou přítelkyní, s dcerou Peta Maxwella. Po píchačce si chce Billy dát maso, ale venku čekají Poe a Patův starý přítel, zatímco uvnitř už číhá s nabitou bouchačkou samotný Pat Garrett... Prostě správný western, kde se spolu chlapi rádi napili přímo z flašky a při tom řešili závažné věci, kde si každý rád užíval s mexickými holkami, a kde sviští jedna kulka za druhou. Jo a nezapomeňme na Boba Dylana alias Aliase!  () (méně) (více)

Looka

Atmosférická peckinpahovka o známé legendě Divokého Západu. I když tentokrát se Sam naštěstí docela držel na uzdě co se týče krve. (Divoká banda už mi v tomhle směru přišla fakt k smíchu). Jedna šerifská hvězda navrch za Klepání na nebeskou bránu... ()

Jacques1

Westerny nejsou zrovna mým oblíbeným žánrem, ale Pat Garrett a Billy the Kid mě opravdu bavil.Je to excelentní film a hudba Boba Dylana mu dává skvělou atmosféru. ()

Tamdydam

Některé momenty mi nepřipadaly nejdokonalejší. Ale s celkem jsem byl nadstandartně spokojen. Člověk nesmí nikam spěchat, přehlédnout některé drobnosti ( pokud mu nesedí ) a vychutnat si originální atmosféru filmu. James Coburn ( můj nejoblíbenější statečný ) jako tradičně skvélý. Někdy mám pocit, že se v dnešní změkčilé generaci takoví charismatičtí herci už snad ani nevyskytují... ()

Rodin

Druhdy před léty jsem z toho byl úplně uvařený. Dodnes ve mně něco z té nálady zůstalo, ovšem už to není na těch 5*. Přece jen - čas oponou trhnul a na tomto filmu je to trochu znát. Ovšem Knocking on Heavens Door - jen za tento kousek už by si to 85% zasloužilo. ()

kyLuke

Je to velmi zvláštní film,přesto že jsem se skoro nenudil a konec byl úchvatný.Není to totiž vůbec obvyklý western a cíl filmu je sice od začátku jasný,ale herci ve výborném doprovodu Sama Peckinpaha a hudby Boba Dylana si dokáží udržet ještě větší tempo než již zmíněné věci.Pocit,který jsem po filmu chytil je nevyjádřitelný,ale pocit který jsem při filmu prožíval se snad dá poznamenat jen slovy "Westernová jízda".Hudba mi sice vůbec nevadila,naopak při pár místech až přibírala na kvalitě,ale párkrát mi přišla až moc vlezlá.Navíc závěrečná scénka už není taková jak jsem si ji představoval a ani zabití samotného Billy Kida na které jsem už od začátku čekal jako na epickou scénku,není taková jako jsem myslel,naopak jsou ve filmu i mnohem lepší scénky.Fim si ale nehraje na žádné přestřelky a ukazuje Západ jaký ve skutečnosti byl a za tuto práci smekám před Samem Peckinpahem klobouk.Že dokázal tento pravdivý příběh tak skvěle a přitom nenápadně zfilmovat a vcelku musím pochválit i hudbu(nakone tedy ano).Ale fim jako celek není tak dobrý jako klasické americké westerny a přestože,jak už jsem poznamenával jsem se moc nenudil,tak(pomáhá tomu závěrečná scéna,uhoněný scénář a pár nudných tlachání Pata Geretta i Billy Kida se známými) to není úplně geniální film,pouze taková neobvyklá nenápadná ale přitom skvělá a výborná westernová honička.Sečteno odečteno víc ani míň nemůžu dát,protože bych si to neodpusil.Možná po druhém shlédnutí to k těm***** už půjde jasně. ()

existimi

Pomalé, nezáživné se spoustou nesmyslného střílení. Téma Billyho Kidda by se mělo zpracovat do seriálu, kde by divákům byl dán čas vytvořit si k postávám citový vztah. Takhle mě konstantní střílení nechalo naprosto chladným a bylo mi jedno, kdo koho zabije. Soundtrack skvělý, ale nejsem si jist, jestli se k westernu hodí. ()

Pitr_Pan

Jedinečný hippie western. Billy the Kid jako ztělesnění svobodomyslnosti a živelnosti, Pat Garrett, muž prokletý vlastní pragmatičností. Velký americký mýtus podaný opravdovým americkým režisérem. A do toho všeho hraje Bob Dylan. Dobře. ()

Hulkee

Knockin' on heaven's door patří a patřila mezi srdcové záležitosti a váže se k ní několik krásných vzpomínek, takže nemůžu než ohodnotit tenhle melancholický western, který v některých ohledech přesně sedí do mého pohledu na svět dát pět hvězd. Hlavně proto, že tenhle film beru spíše jako zamyšlení a poctu, podtrženou Dylanovou hudbou, ze které čiší smutek a nostalgie. Ideální film pokud máte depresi,protože na tohle se stoprocentně dokážete dívat a pokud Vás to nedožene k sebevraždě tak máte vyhráno. Tohle dílko zaručeně pohladí každou bolavou duši ne humorem, ale klidem, s jakým plyne. ()

intro

Jeden z nejlepších westernů. Tenhle rejža to má pevně v rukou a svou práci ovládá mistrně. Filmu sedla též vynikající hudba od Boba Dylana. Snímek Pat Garrett a Billy Kid můžu jen doporučit. ()

Projekt 100 / 2007

Projekt 100 / 2007