Dva legendární zločinci Divokého západu, které rozdělil zákon... Píše se rok 1881 a v městečku Old Fort Sumner, v Novém Mexiku pořádá známý psanec Billy Kid se svými kumpány závody ve střílení. Nečekaně se tu objeví jeho bývalý parťák a přítel Pat Garrett, tentokrát ve funkci nového šerifa města Lincoln. Pat Garrett vyzve Billyho, aby rychle opustil kraj, jinak ho musí zabít. Od této chvíle tak nastává nelítostná válka, honička na život a na smrt. Přitom však mezi oběma muži stále velkou roli hraje jejich bývalé přátelství... Působivý, baladicky laděný western režiséra Sama Peckinpaha zaujme příběhem s řadou drsných, syrových i básnivých scén, stejně jako napjatou atmosférou a působivými hereckými výkony. Film přitom nepřináší příliš lichotivý pohled na obě známé legendy Divokého západu. Hlavní role vytvořily dvě nepřehlédnutelné osobnosti americké kinematografie. Jednak je to James Coburn, který se zapsal do divácké paměti jako představitel tvrdých mužů ve filmech různých žánrů. Druhým je Kris Kristofferson, jehož původní kariéra autora a zpěváka písniček country jej postupně přivedla na hereckou dráhu. Jednu z vedlejších postav příběhu, vrhače nožů Aliase, ztvárnil dnes již legendární hudebník a písničkář Bob Dylan, jenž rovněž napsal hudbu, dotvářející zádumčivou náladu filmu. (Česká televize)

kolly13

Western souboj dvou skoro klaďasů, doplněný kvantem unylých písniček a červené barvy na plech jako krve. Neudrželo by to pozornost ani v polovičním času a dvojnásobném tempu. Proč vidět? Výborné kulisy, brutální ustřelování slepičích hlav a oba hlavní hrdinové. Jinak se zde ve stáji choulí nuda k promarnění, za výřečných songů a prachu mezi zuby. ()

PTuranyi

Celkom dobrý western s ostrými hrdinami a dobrým hereckým obsadením. Hoci banda renegátov na čele s Billy the Kidom tu má dôležitú úlohu, hlavným motorom je tu osobná potýčka medzi hlavnými hrdinami. Produkcia je veľmi dobrá, nikam sa neponáhľa a pekne stupňuje atmosféru tým, že nechá diváka počkať na vyvrcholenie. James Coburn je ostrieľaný westernový herec a postavy ostrých pištoľníkov mu sedia. Pre Krisa Kristoffersona bola postava Billyho Kida jedna z prvých úloh a zvládol ju veľmi dobre. Úvod a záver príbehu vložený do titulkov, ktorý zobrazuje osud Pata Garrett by si možno žiadal trochu doplniť súvislosti, lebo bez nich divák môže len hádať o čo ide. ()

kikinozka

Těžko hledám něco, co bych filmu vytknul. Je to asi i tím, že nic vytknout nechci. Skvělá hudba, skvělá režie, skvělý scénář... ()

Agnostik

Starej western o dvou bývalých přátelích jdoucí si po krku na opačných stranách zákona.Kris Kristofferson z Jamesem Coburnem rozjíždí napínavou jízdu staré školy.Nesmím opomenout i roli mistra nožů-Boba Dylana který působí jakkoliv-by se dalo říci nevýrazně přesto má jeho role určité kouzlo.Moc dobrý oldschoolový western,který sice zas výrazněji nevyniká přesto ale působí velice silně. ()

Wolfvater

Kris Kristofferson, Bob Dylan, Sam Peckinpah... To bylo lákadlo. A přece na mne hovořili v tomto filmu řečí, které jsem občas nerozuměl. Dokonce jsem už v průběhu sledování chtěl odejít. Nakonec jsem vydržel a závěrečná čtvrtina filmu konečně dostala takovou atmosféru, která potěšila. Ale čtvrtina filmu to již nedokázala vytáhnout výše, než na 3 hvězdy. Škoda, asi je chyba ve mně, film byl vysílán na trošku jiné frekvenci, než já jako příjmač přijímal signál. Zkusím se příště lépe postarat o ladění a třeba přijde lepší obraz. ()

gizi

Detailně a kvalitně odvedený film, perfektně zahrál Kristofferson, pěkný hudební doprovod, reálné podání. 75%. Tak to jsem viděl na Nově 18.2.2017 s jejich dabingem 2017. Opakovaně koukám na ČT2 ze záznamu 4.12.2023 (české znění ČT 1995, také orig. zvuková stopa a české titulky) a filmový zážitek je o dost jiný. Toto je majstršyk! Hodně drsné scény zjemňuje krásná Dylanova hudba, která k tomu, světe div se, perfektně sedne. Střih i kamera nezaostávají za skvělým režisérem. To je za plných 5 hvězd. ()

sarianna

Mňo, životní příběh Billyho Kida a potažmo i Pata Garetta, je podle mě neskutečně silná látka, která si vyloženě říká o kvalitní filmové zpracování. A přestože již vzniklo několik verzí a podob tohoto zajímavého životního osudu, ani jeden z nich nedokázal využít obrovský potenciál, který se mu nabízel. Výjimkou není bohužel ani toto zpracování. Když pominu skutečnosti, že Billyho, kterému v době osudného střetu s Patem bylo pouhých 21 let a ještě podle svědectví pamětníků (a ostatně i dle zachované fotografie) působil ještě mnohem mladším dojmem, hraje 37 letý Kris Kristofferson, tak největším problémem filmu je rozvleklá nuda. Zajímavým nápadem je sice nepolarizovanost postav, kdy vlastně nefandíte ani Patovi, ani Billymu a ani jeden z nich není zcela dobrý nebo zcela zlý, ale možná tohle byla svým způsobem cesta do pekel, protože se nepodařilo ani jednoho z nich udělat natolik zajímavým (a ani jeden z herců dle mého názoru nemá na tyto postavy dostatečné charizma), aby mě zaujali a bylo mi celkem fuk, co s nimi bude. Naopak je oba zcela přejel Bob Dylan ( a to ho z duše nesnáším, byť jako hudebníka celkem uznávám), což je vzhledem k tomu, že se jednalo o vedlejší postavu a v podstatě neherce, celkem zásadní chyba. Na závěr musím zkonstatovat, že Billy the Kid zůstává všemi scénaristy zcela nepochopen a zřejmě nikdy pochopen nebude. ()

DrifterSoul

Drsné, reálné a smutné. Tak to zřejmě tehdy fungovalo... Ale k tomu nádherná Dylanova hudba. Dva nádherné "šperky" ze soundtracku mne provází prakticky po celý život. What should be said even more? ()

Bogrant

Jeden z najosobnejších westernov, ktorý je zvláštnym spôsobom melancholicky krehký, no zároveň si drží svoju ostrú a vražednú stránku. A kombinuje to naozaj majstrovsky. Po takmer každom zabití dostaneme do uší hudbu Boba Dylana na odľahčenie situácie, pretože vzápätí to na nás znova vyprskne litre krvi. Znova to je Peckinpahov poburujúci film, ktorý musel nasrať mnohých, mňa však potešil. James Coburn tu svojou charizmou odzbrojí každého a Kristofferson je ten najsympatickejší podliak na Divokom západe! ()

PedroRosa

Film som videl až teraz aj keď som sa uz dlho chystal zistiť, prečo má tak vysoké hodnotenie. Pán režisér rad naťahuje minutáž a aj tento film by podľa mna chcel isto dlhší ako sa k nám dostal. Dlhé zábery na krajinu, ktorá zaniká spolu s hrdinami ktorých vytvoril (Garetta skôr zničil) a západ slnka v ktorom aj tieto legendy skončili sú asi parafrázou na myšlienky Billyho a Pata. Obaja akoby vedeli ako to dopadne a pôsobili zmierene, obaja hlavnú herci to presne aj tak zahrali aj keď na Jamesovi je tá únava zreteľnejšia. Celkovo pre mna moc hĺbavé a štvrtá hviezda hlavne za hudbu... ()

DEAR303

Kris Kristofferson, James Coburn .. Bob Dylan ,,, který se postaral i o hudbu .. klasický příběh který všichni kdo se zajímáme známe ... tenhle film by měl vidět každý fanda .. a hlavně každej dnešní režisér, aby viděl jak se to dělá *****/***** ()

eRKo

Zklamání. Film je inspirován skutečnými událostmi (od nichž se dost odchyluje), ale je dost nudný. Jediné, co mě opravdu bavilo byla hudba. ()

Ajbell

Som veľmi rád, že som narazil na tento nenápadne sa tváriaci western so skvelým hudobným doprovodom. Možno aj kvoli filmom ako je tento, sa začala smrť zvierat pred kamerou len fingovať, namiesto skutočnej smrti ako je to pri častiach v tomto filme, kde sliepky slúžia ako terč. Napriek tejto nie moc chutnej scéne zostáva tento western veľkým klenotom. ()

Sejkorka

Podruhé v krátké době jsem si stáhl nesestříhanou režisérovu verzi, která se vyznačuje tím, že ty vystřižené scény nejsou dabované. Zatímco u Smrtihlava (Dark City) to více méně nevadilo, tady to méně více vadilo. Pár písniček od Dylana jsem si poslechl (zbytek dám na you tubu) a konec si domyslím. Těžko to dopadne jinak než smrtí jednoho až dvou hlavních hrdinů. POST : Sestříhaná verze z MGM skutečně drhne. Písničky přes you tube skutečně skvělé. Začátek nesestříhané verze ukazuje, jak po letech dopadl Pat Garret. Není to vůbec špatný film. ... ()

karmalat

Klasika, ale musis mit rad Sama Peckinpaha a jeho krvavou poetiku. Ja osobne mam rad tyhle melancholicke filmy / westerny, kdy vsechno speje k predem danemu cili. Nikdo nema uniku. ()

Projekt 100 / 2007

Projekt 100 / 2007