Strašáci

• Velká Británie Straw Dogs (více)

Místo klidné dovolené musí bojovat o život. Americký režisér Sam Peckinpah je znám jako tvůrce řady drsných westernových příběhů Jízda vysočinou, Divoká banda, Junior Bonner či působivých dramat Útěk, Ostermanův víkend. Mezi jeho působivé snímky patří také film Strašáci (z roku 1971), k nimž si napsal scénář podle knihy spisovatele Gordona Williamse. Učitel matematiky David přijíždí z Ameriky s mladou manželkou Amy do jejího rodného městečka u pobřeží Anglie. Společně se usadí v opuštěném a poněkud zchátralém domě. Zatímco David zde chce v klidu dořešit své pracovní úkoly, Amy se nudí a hledá každou příležitost ke změně. Proto se také rozhodne pro opravu staré garáže. Mezi stavebními dělníky po letech opět potkává své bývalé nápadníky a nedokáže zcela zapřít svoji frivolnost. Jednoho dne muži pozvou Davida na lov a v jeho nepřítomnosti Amy znásilní... Režisér Sam Peckinpah nabízí zneklidňující studii násilí, skrytého někde hluboko uvnitř mírumilovného jedince, jenž je v určitý kritický okamžik nucen bojovat o holé přežití. Sílu a působivost vyprávění nenápadně dosahuje rafinovaným použitím zpomalených záběrů a rychlým střihem, zejména v divokém a drsném závěru příběhu. (Česká televize)

paascha

Naivita gest a oděvů, plynoucí z doby vzniku je rychle, ale opravdu rychle zahnána drsnou realitou skotského, a zřejmě každého, venkova. O tom, co dokáže rozječená, krví splašená lůza se i unás přesvědčila spousta naivních. ()

lamps

Sedmdesátá léta v plné parádě a přesně tak, jak je máme ve filmovém průmyslu rádi. Komorní příběh o kruté psychické újmě a jejích následcích podávaný bez zbytečných klišé a se spalující intenzitou, která se neskrývá ani tak v závěrečné krvavé pasáži, jako spíše ve způsobu, jakým Peckinpah celý děj zprostředkovává. Odpudiví vesničané na každém kroku, dusivá atmosféra pronikající i mezi ústřední manželskou dvojici a konečně výborný střih a hudba, prostřednictvím kterých nechává Peckinpah diváka prožít příběh hlavních postav daleko intenzivněji než jen zrakem a sluchem. Také Hoffman jako velmi atypický filmový hrdina potvrdil své obrovské herecké nadání a velká část snímku patří právě jemu. Úplnou spokojenost mi paradoxně oddaluje právě závěrečná strhující zabíjená, která se mi přes veškerou preciznost zdála poněkud nevěrohodná, a také nejasný a podivný postoj hlavní ženské postavy (na čí straně vlastně nakonec stála?). Jinak ale po všech stránkách výborná podívaná, jejíž kvality pouze oscarová nominace za hudbu zdaleka nevystihuje. ()

Pepinec

Uspat, a pak roztrhat. Geniální taktika, se kterou by mohl vyrukovat i Bílek v sobotním utkání s Dány. Jen nevím, kdo by hrál na postu ofenzivního špílmachra místo Susan George. Rosický je prý zraněný a jiná podobně hezká holka v našem nároďáku není... ()

Big Bear

Od pozvolného a lehce nudného (avšak nutného) začátku, kdy Dustin coby neschopný intelektuál přehlíží řadu věcí v zájmu klidu ač by je měl řešit, se film pozvolna rozjíždí k neskutečně brutálnímu závěru. Prakticky již od znásilnění Dustinovy manželky se film láme z psychologického dramatu v drsný thriller, kde jde o život. Při obraně farmy Dustin sáhne kamsi dovnitř, kde každý máme ukryté dávné zvíře a prapůvodní pudy. Z intelektuála se rázem přerodí v chladně a rozhodně myslícího obránce domu. Postaví se s naprostou rozvahou silné přesile rozběsněných vesničanů. Zkrátka mazec, nutno vidět. Dodnes si vybavuji tichého Dustina jak stojí v patře u okna a pozoruje jako šelma v noční mlze kolem domu jezdícího krysaře na kole, jak neustále houká klaksonem a přiblble se směje... ()

JohnnyD

Ako sa stať chlapom na anglickej dedine. Hutný dusný thriller so znepokojivou atmosférou nedopovedaných tajomstiev medzi postavami, ktoré vygradujú do (v dobrom slova zmysle) absurdného finále. Bravúrne zrežírované. Len tí anglickí burani mohli byť reálnejší. ()

Paldini

Při podprůměrné letní teplotě mě při tomto filmu začalo mrazit, a když jsem byl totálně zmražen, tak jsem ke konci velice rychle roztál a přešel jsem až k varu. +++++++ ()

Madsbender

Peckinpah bol vždy kontroverzným režisérom, no v tomto filme prešiel cez ďalšiu hranicu a predstavil divákovi novú dimenziu násilia. V tomto nepríjemnom thrilleri, ktorý by sa pokojne mohol volať po vzore surrealistického hororu s Francom Nerom Klidné místo na venkově, zobrazil odvrátenú stranu zdanlivo mierumilovného anglického mestečka, do ktorého s prisťahoval Američan so svojou ženou. Je pravda, že od dôb Straw Dogs vzniklo mnoho podobných filmov, no možno až na pár výnimiek je tento rozhodne najkrutejší aj najrealistickejší, a nechá vás nazrieť až na samotné animalistické dno ľudskej psychiky. ()

Stegr

90% - Zprvu klidný film, jenž pomalu dospěje k velkolepému konci, který mě naprosto uzemnil! Poslední půlhodinu jsem skoro nedýchal, jak jsem byl napjatý... ()

Ruut

Tohle je přesně ten film, ze kterého si pak další režiséři kradou určité pasáže a nápady, aby je dokonale provařili. Ano, tady seformoval kus kinematografie následujících dekád. Dnes trošku vyčpělé, leč scéna znásilnění, závěrečná pulhodina, skvělý střih a brilantní ústřední herecká dvojice právem Strašáky posouvají do onoho pomyslného zlatého fondu kinematografie. ()

S.Quentin QUALE

Herecké výkony Hoffmana i George jsou výborné a představují slušivý šperk pro toto dílo, ale celkově mě Straw Dogs zaujali oproti dobové konkurenci v podobě Deliverance a Rituals o něco méně, srovnatelně pak s třeba se Southern Comfort. Hlavním problémem je natažený děj, který teda plné kompenzuje nabušený konec, ale při dvouhodinový stopáži jsem se opravdu místy nudil. Jako hixploitation roots povinnost. Za sebe ale doporučuju spíš dánský Deliver Us From Devil. 75% ()

Mi Nü-Chai odpad!

[MOŽNÉ SPOILERY] Peckinpahův příspěvek do oblíbeného žánru "Buranissimo forte aneb řepáci útočí." Mladý americký matematik a jeho britská žena přijíždějí do její domoviny, aby zde on mohl v klidu napsat knihu. Bohužel, jak už to bývá, zdánlivý klid netrvá dlouho a dvě mladé, nejspíš i retardované osoby (nějak mi to "lidé" nejde přes prsty) brzy poznají, zač jsou toho vidle. V domovské obci mladé paní se, kromě jiných kratochvílí, nejspíš pěstuje i příbuzenská plemenitba, jednak vypadají všichni vidláci skoro stejně, druhak jsou silně dementní a také agresivní. A nadržení. Je tedy otázkou času, než se pokusí cizáka vykolejit uškrcením kočky (neúspěšně) a vylákají ho na lov, aby si užili s jeho ženou. Ta má pravděpodobně po krk jeho trapných snah o šachový sex, tak po počátečních hraných výkřicích "Ne! Ne!" a několika fackách radostně přijímá své vykupitele z jha neukojení. Tento čin však život dvojice příliš nepoznamená, neboť si jej žena nechá lakotně pro sebe. Aby se zapojili též do společenského života obce, navštěvují přistěhovalci vzápětí místní ples, který ovšem coby lidé kulturou alespoň trochu dotčení nejsou s to vydržet a brzy prchají. Cestou porazí místního blázna podezřelého ze zmizení teenagerky a z neznámých důvodů jej vezmou s sebou domů. Tam také brzy dorazí i vidlácké komando a dožaduje se vydání viníka. Hrdina odmítá a začíná boj. V následujících chvílích je divák svědkem mnoha zpomalených bitevních scén, např. průstřel nohy, rozbíjení mnohem více oken, než obsahuje dům, hod krysou skrze okno, chycení se do pasti etc. Konec nebudu prozrazovat, nicméně je jako celý film - předvídatelný a prostý jako Bruntál. Na tohle jsem, upřímně řečeno, koukala jen ze zvědavosti, jestli je to opravdu tak špatné, jak mi bylo řečeno. Film překonal veškerá má očekávání a panu Peckinpahovi se hodlám nadále už jen vyhýbat. ()

misterz

Z mnohých pohľadov nadčasový snímok. A prečo nadčasový? Jednoducho preto, že násilie tu bolo vždy a vždy aj bude. Nehovorím o takom bežnom násilí, ale o nebezpečných deštruktívnych pudoch, ktoré je možné nájsť v každom človeku. Je to síce myšlienka nepríjemná, ale určite má skôr bližšie k pravde ako k nepravde. Celý film je výborne spracovaný a obsahovo koncipovaný. Základný kameň tvoria vzájomné protiklady, ktoré vychádzajú hlavne z jednotlivých postáv. Stoja tu proti sebe dva svety, na jednej strane uhladený, mierumilovný a inteligentný matematik, na strane druhej tu je partia primitívnych buranov, ktorých jedinou životnou náplňou je ukojiť svoje telesné pudy nehladiac na dôsledky. Tento kontrast tu už nemohol byť znázornený lepšie. K tomu drsné prostredie samoty, trocha provokácie zo strany matematikovej manželky a nešťastie je na svete. Myslím, že to najnepríjemnejšie na filme je skutočnosť, že ak takýto láskavý a mierumilovný človek za krajnej situácie dokáže prepadnúť zlu, tak to už môže postretnúť naozaj hocikoho. Jeden z najlepších thrillerov aký bol kedy natočený. ()

pornogrind

Tenhle film jsem už samozřejmě viděl ale je to už pěkná řádka let. Nedávno jsem si ale všiml, že ho tady nemám ohodnocenej(tak je to se spoustou filmů). Což je celkem pochopitelný v té době kdy jsem ho viděl jsem ještě na ČSFD nebyl. Tak jsem si řekl, že by nebylo od věci repete. Aspoň můžu ohodnotit film objektivně z toho co jsem viděl teď a né jen po paměti. Samozřejmě to hlavními v paměti utkvělo ale ten zbytek ne. A teď už se ani nedivím. To ať se na mě nikdo nezlobí( a nebo klidně jo) ale 3/4 filmu je kulervoucí nuda. Žádná z postav(u vidláků je to pochopitelný) ve filmu není normální. Včetně Hoffmana a té jeho kopretiny. Dialogy a chování postav, to pro mě bylo doslova ubíjející. Vše zachraňuje až slušně vygradovaná poslední půlhodinka. Ale co z toho když jsem 3/4 filmu trpěl a kroutil se u toho jak moučnej červ. Beru v potaz, že jde o jeden ze základních kamenů pro subžánr Hixploitation a tak přimhouřím oči a 3 slabší hvězdy dám. Jedno vím jistě. Alespoň pro mě v tomto případě řádně zaúřadoval zub času, protože teď už jsem z filmu neměl takový silný pocty jako napoprvé. Možná je to i tím, že od té doby už jsem urazil dlouhou filmovou(především hororovou) cestu a jen tak něco už mě nepřekvapí a neuspokojí. Ale jak už jsem psal tenhle film je potřeba brát ve smyslu, že byl jedním z průkopníků Hixploiťáků(za což si ho vážím) ale nemůžu říct, že bych si po těch letech z něho odnesl nějakej extra silnej zážitek. ()

Javert

V první půli to lehce zavání nudou, pronikáme do světa anglického venkova, do duší jejich často dost divných obyvatel. Druhá půle je o poznání zábavnější, krutější, napínavější, je prostě skvělá. I když to u mě na plný počet nedosáhlo, je to další Samův masterpiece. ()

sochoking

Nech mi nikto nehovorí, že sa Dustin Hoffman nechoval ako kokot v tomto filme, kedˇ im nedal toho mamrda. Stupídnosť najväčšieho kalibru ! ()

dr.horrible

Vcelku zaslúžený kult. Dúfam nebudem za vola, keď napíšem že tempo by mohlo byť závratnejšie, ale to je skôr subjektívna výčitka, keďže neni jediná scéna čo by bola navyše a film by ju nepotreboval. A posledná pol hoďka, to je naozaj krásne psycho, luxusne amorálne a kruté. A Hoffman klasicky perfektný. 85%, aj keď nepriznaný severský remake Fri os fra det onde, sa mi páčil ešte o dosť viac. ()

Webb

[8/10] (ABC, Amerbroco, Talent) (Eastmancolor /// Produkce: Daniel Melnick /// Scénář: David Zelag Goodman, Sam Peckinpah podle románu The Siege of Trencher's Farm Gordona M. Williamse /// Kamera: John Coquillon /// Hudba: Jerry Fielding /// Nominace na Oscara: Jerry Fielding (hudba)) [1001 FILMŮ, KTERÉ MUSÍTE VIDĚT, NEŽ UMŘETE] ()

Sonnery

Jelikož tu už všichni stačili napsat vše, co jsem měl na srdci a napsali to lépe než já, tak se musím spokojit s tím, že tu uvedu jen souhrn největších komentářských klišé, jež tento film splňuje: 1) "Takové filmy se už dneska netočí" 2) "Hoffman rulez!" 3) "Hoffman rulez repete!" 4) "Můžete se na to koukat dokola a stejně neomrzí" 5) "Můžete se na to koukat" 6) "Nemá to chybu" 7) "Dostane vás to!" 8) "Akční nářez" 9) "Hurá" 10) "Hele Hoffman" ()

Anderton

Prílič si to síce nepamätám, ale ten nepríjemný pocit po čase mi zostal. Nepochopil som koketné správanie hlavnej hrdinky, to si potom človek môže myslieť, dobre jej tak. Ale asi na to ešte niekedy mrknem, vyšumelo mi to rýchlo z hlavy. Čo tiež nie je bohviečo. VIDENÉ ZNOVA: Asi som so ti zle pamätal, alebo sa mi zmenil vkus potom, čo som od Packinpaha čo-to videl. Jeden z jeho najlepších filmov, s geniálnym Hoffmanom a záverčnou polhodinkou, ktorá je napínavejšia viac, ako keby na nich útočila armáda zombíkov spoločne s mimozemšťanmi. ()

Zemřel herec David Warner

Zemřel herec David Warner

25.07.2022

Strašáci nanovo

Strašáci nanovo

24.04.2009

Jděte s těmi remaky do háje!

Jděte s těmi remaky do háje!

08.04.2007