Strašáci

• Velká Británie Straw Dogs (více)

Místo klidné dovolené musí bojovat o život. Americký režisér Sam Peckinpah je znám jako tvůrce řady drsných westernových příběhů Jízda vysočinou, Divoká banda, Junior Bonner či působivých dramat Útěk, Ostermanův víkend. Mezi jeho působivé snímky patří také film Strašáci (z roku 1971), k nimž si napsal scénář podle knihy spisovatele Gordona Williamse. Učitel matematiky David přijíždí z Ameriky s mladou manželkou Amy do jejího rodného městečka u pobřeží Anglie. Společně se usadí v opuštěném a poněkud zchátralém domě. Zatímco David zde chce v klidu dořešit své pracovní úkoly, Amy se nudí a hledá každou příležitost ke změně. Proto se také rozhodne pro opravu staré garáže. Mezi stavebními dělníky po letech opět potkává své bývalé nápadníky a nedokáže zcela zapřít svoji frivolnost. Jednoho dne muži pozvou Davida na lov a v jeho nepřítomnosti Amy znásilní... Režisér Sam Peckinpah nabízí zneklidňující studii násilí, skrytého někde hluboko uvnitř mírumilovného jedince, jenž je v určitý kritický okamžik nucen bojovat o holé přežití. Sílu a působivost vyprávění nenápadně dosahuje rafinovaným použitím zpomalených záběrů a rychlým střihem, zejména v divokém a drsném závěru příběhu. (Česká televize)

ledzepfan

Jééžiš z toho CSFD by se jeden zvencnul...píšu tu o tom dvacetiřádkový komentář a když to odesílám,tak mě to odhlásí=Smůla-znovu už se s tím srát nebudu=Ve zkratce=Je to fajn film ale díky snaze o nepříjemně nejistou atmosféru(která se daří) je tam spousta scén,které jsou pro mě z hlediska motivace a stavby situací dost nečitelné--Není to špatné ale bratříček Deliverance je promakanější 70% ()

Terminus

V neděli 10. srpna 2003 byli v britské televizi poprvé odvysíláni Strašáci, a bylo tak prolomeno další z cenzorských tabu, která napomáhala tvořit kult okolo tohoto mistrovského díla amerického režiséra Sama Peckinpaha. Auru skandálu dotvářeli i tvůrce předlohy "The Siege at Trencher's Farm" Gordon Williams (film označil za travestii) a sám režisér (pocity z čtení knihy přirovnal k "topení se ve zvratkách"). Stojí však za to ponořit se do filmu a mediální humbuk kolem něj ignorovat. ()

Cimr

Zpočátku jsem nějak nechápal, o co jde. Pořád jsem si říkal Proč mi režisér ukazuje tohle, proč tamto? Připadá mi, že první hodina je zahlcena zbytečnými scénami. Druhá půlka, kterou jsem si pracovně nazval Sám doma pro dospělé, je jasnější a záživnější. Konečně člověku dojde, proč hrál Hoffman zpočátku takového truhlíka (proto, aby mohlo v závěru dojít k proměně). Dobrý film, ale kdovíjak odvázaný z něj nejsem. Není to tím, že by mě znechutilo násilí, spíš jsem nepřekousl jakousi těžko popsatelnou podivnost tohohle snímku. Mám rád "divné filmy", ale Strašáci jsou divní jinak, tak nějak nehezky. ()

NinonL

Takhle to dopadá, když je muž frigidní bačkora a zanedbává svou ženu (byť jde o primitivní slepici). Když se pak spolu ocitnou ve vsi plné podobných buranů, katastrofa je jen otázkou času. Násilí i jeho gradace byly v mých očích logické, takhle se zkrátka lidé chovají, když jsou tlačeni ke zdi nebo pod vlivem (hormonů a alkoholu). Žádná hlubší myšlenka, žádné poselství, nic. Výkon byl vůbec film dokoukat, malý hrdina s velkým srdcem mě vůbec neoslovil. ()

GodComplex

Takhle to dopada, kdyz zavezete blondynu s kvalitnima naraznikama na venkov. Primitivnim buranum zacne strasit ve vezi a o nekontrolovany sex a nasili mate postarano. Velmi zajimava depresivni atmosfera a celkovy feeling silne podobny Clockwork Orange ze stejneho roku. 7/10 ()

UncleG

Pro mě je ustřední manželský pár "Strašáků" dokonalou ukázkou naprosto nelogickýho, nereálnýho spojení, který si filmaři vycucali z prstu. Pravděpodobnost, že rozjuchaná sexice, co ráda ukazuje odhlalený poňoukadla dělníkům za oknem, pojme za chotě chudýho, přiblblýho, ťapkajího sucharskýho akademika je asi tak stejná, jako kdyby si Paris Hilton vzala Rainmana. Věřte nebo nevěřte, ale nepraktičtí vědátorští suchoprdi jsou zpravidla Single, dokud si nenajdou odpovídající nepraktický suchoprdí ekvivalent. To není myšlenka z Big Bang Theory, tohle jsou závěry opsané ze života. Na konec tohoto duchaplného komentáře bych ještě rád připoměl, že pokud někomu vychrstnete do ksichtu vroucí tekutinu, zpravidla takového jedince přejdou choutky na COKOLI... A odplazí se do škarpy, kde bude kňučet tak dlouho, než přijede sanita. Ledaže by snad britští venkované byli Terminátoři. Což se ve filmařským světě Sama Peckinpaha může klidně přihodit... ()

gogos

Vyborny scenar a zpracovani, suprove herecke vykony (hlavne Hoffman) a vse je podtrzeno skvelou hudbou. Velmi dobry pribehj, e kterem nalezneme erotiku, akci, napeti, dokonale propracovane postavy a obcas i nejaky ten vtipek... Paradni kobinace, jejiz vysledkem je vice nez kvalitni thriller.... ()

milicjant

Realismus a znepokojivost i té slavné poslední půlhodinky Strašáků je dneska když ne mrtvá, tak již notně zahnívající záležitost. V roce vzniku ale určitě pecka a Peckinpah byl božan. No doubt about it. ()

kaylin

Dívat se na snímek „Strašáci“ jako pouze na snímek, který je vidláckým hororem, je rozhodně krátkozraké. Jedná se o film, který v nás probouzí poměrně zajímavé otázky, a to ohledně toho, co všechno jsme ochotni udělat pro to, abychom ochránili své blízké. A kde je hranice, za kterou ještě můžeme zajít? Existuje vůbec nějaká hranice, kterou už nemůžeme schválit? Anebo je to všechno jen proto, že v sobě dokážeme probudit tu bestii, která dříme, a ještě rádi ji necháme běsnit? Velmi znepokojivé, a to i po takové době. Některé filmy prostě nestárnou. ()

Maq

Jestliže mám z filmu rozporuplné pocity a hlavu plnou otazníků, je to nejspíš přesně ten výsledek, kterého chtěl Peckinpah dosáhnout. Nejspíš jeho vrcholné dílo. Není to film dokonalý, nýbrž jedinečný. A tedy stojí za vidění. ()

slunicko2

Staromódní thriller si i dnes drží slušnou úroveň. Ta, s prominutím, kráva Amy (postava) by ze mě udělala homosexuála, kdybych jím už nebyl. Ale ten ignorant David si nic lepšího stejně nezasloužil. ()

swed

Peckinpahův brutální styl mi začíná sedět čím dál tím víc. Režisér ve "Strašácích" opustil svůj důvěrně známý westernový prostor a vydal se kupředu do současnosti. Prvky stylizace jsou tu stále (zpomalovačky, nápaditý střih..), ale právě vzhledem ke zmíněné změně času a místa působí vše reálnějším dojmem, který navozuje pocit přímého ohrožení - strach z vniknutí do vlastního soukromí. Další zajímavou věcí je nejednoznačnost postav (nejviditelněji u ženské hrdinky) a převaha pudů – sex a násilí je to, čím se všechny postavy řídí (tady je zase zajímavé sledovat proměnu Dustina Hoffmana). "Strašáci" nejsou strhující ihned od začátku, režisér spotřebuje poměrně mnoho času na vykreslení psychologie a vztahů, o to působivější jsou náhlé výbuchy násilí a finální scéna ochrany domova. 9/10 ()

PogoJoe

Finálové obléhání stálo za to, zbytek filmu však většinou zíval nudou, až jsem měl tendenci si některé pasáže posouvat kupředu. Proto dávám průměrné hodnocení, ale ten závěr - drsný, frenetický, napjatý - přesně, jak má vypadat závěr thrilleru. Ale to spění k němu bych nejen zkrátil tak o 30 minut, ale také udělal zajímavějším. ()

Mr.Pumpkin

Tento film postupně nabírá na tempu, aby vygradoval záverečnou scénou "dobývání domu". Ale už před touto scénou je tu několik silných scén, které na mě značně zapůsobily a uvnitř ve mě vyvolávaly "nepříjemně" drásavé pocity. Dustin Hoffman opět ukázal, že je to skutečně Pan Herec. 90% ()

Thewho18

Vidět Strašáky před deseti lety určitě to bylo za pět. Čím jsem však starší, tím mín mě baví koukat na nasilí, takže ted to bude jen za čtyři, ikdyž se jedná určitě o špičku žánru thriller, dokonce bych se nebal označit tohle dilko za horor. ()

Chatterer

Tak tento film jsem musel vydýchávat hodně dlouho.Ten závěr a spiknutí vidláků. Nikdo by se v takové atmošce necítil dobře. Nadruhou stranu si o to ta buchta víceméně říkala. Holt někdy se neoplácí, když si kočka zahrává s vesanama, co mají IQ houpacího koně. ()

Hamaradža

70tkovo oduševnená a odvážna majstrovsky vygradovaná znepokojivá home invasion, ktorá si aj popri svojej živočíšnosti a agresívnosti zachová maximálne serióznu a depresívnu tvár. Dnes už má máloktorý film také gule. ()

JohnMiller

Neuveriteľne ťaživá a hutná atmosféra, miestami veľmi zaujímavý strih plus nádherná herečka v hlavnej úlohe. Ale to je tak asi všetko čo ma na tomto thrillerovom pekle zaujalo. Úplne chápem to veľké nadšenie okolo toho, v tom období to musel byť riadny trhák, ale mňa to až tak nechytilo za srdce. Na mňa to bolo miestami až príliš priamočiare a, až na ten koniec, ma to teda vôbec neprekvapovalo. Je to jeden z filmov kde už dopredu viete čo sa bude diať. Vôbec by mi to nevadilo keby išlo o béčkový film alebo trash avšak tu je vidieť, že to tak nie je. Nakoniec síce sklamaní nie som, ide rozhodne o ojedinele zaujímavý kúsok ale top 10 si kvôli nemu meniť nebudem 3,5* ()

willow666

Dlouho jsem nemohla přijít na výstižný výraz. Plíživé. Trochu se mi do představ vnucoval Mechanický pomeranč. Skvělý film. Kdybych na tom byla v kině, těžko by se mi odcházelo. ()

Zemřel herec David Warner

Zemřel herec David Warner

25.07.2022

Strašáci nanovo

Strašáci nanovo

24.04.2009

Jděte s těmi remaky do háje!

Jděte s těmi remaky do háje!

08.04.2007