Strašáci

• Velká Británie Straw Dogs (více)

Místo klidné dovolené musí bojovat o život. Americký režisér Sam Peckinpah je znám jako tvůrce řady drsných westernových příběhů Jízda vysočinou, Divoká banda, Junior Bonner či působivých dramat Útěk, Ostermanův víkend. Mezi jeho působivé snímky patří také film Strašáci (z roku 1971), k nimž si napsal scénář podle knihy spisovatele Gordona Williamse. Učitel matematiky David přijíždí z Ameriky s mladou manželkou Amy do jejího rodného městečka u pobřeží Anglie. Společně se usadí v opuštěném a poněkud zchátralém domě. Zatímco David zde chce v klidu dořešit své pracovní úkoly, Amy se nudí a hledá každou příležitost ke změně. Proto se také rozhodne pro opravu staré garáže. Mezi stavebními dělníky po letech opět potkává své bývalé nápadníky a nedokáže zcela zapřít svoji frivolnost. Jednoho dne muži pozvou Davida na lov a v jeho nepřítomnosti Amy znásilní... Režisér Sam Peckinpah nabízí zneklidňující studii násilí, skrytého někde hluboko uvnitř mírumilovného jedince, jenž je v určitý kritický okamžik nucen bojovat o holé přežití. Sílu a působivost vyprávění nenápadně dosahuje rafinovaným použitím zpomalených záběrů a rychlým střihem, zejména v divokém a drsném závěru příběhu. (Česká televize)

Frajer42

Spoilery! Nadržená kráva neměřitelného IQ a ajťák neměřitelného IQ se rozhodnou absolvovat poklidnou lehce pracovní dovolenou téměř mimo civilizaci. Společnost jim dělá "super rychlá" četa opravářů střechy. Která dokáže položit až metr čtvereční střešní krytiny za den a zbytek směny prokecat. Vzhledem k tomu, že je manžel těžce zatížen takřka středoškolskou matematikou, tak se slečna nudí a rozjede vysokou flirtovací hru se sousedy. Pánové na toto volání slyší a připraví slečně krásné odpoledne plné částečně nedobrovolného sexu. Znásilnění bylo natočeno opravdu velmi hezky. Úchyláci si tedy dozajista přijdou na své. Já ze všeho nejvíce oceňuji zcela atypického hlavního hrdiny a dost nepředvídatelný vývoj zejména ke konci snímku. Nezaregistroval jsem jedinou pasáž, která by mě vyloženě nudila. Závěrečné obléhání bylo více než fajn. Za mě tedy ošklivější 4 kousky. ()

Kothy

Film s dost pomalým rozjezdem a drsným koncem. Ze začátku vše vypadá nevině. Dustin Hoffmans se se svou ženou nastěhuje do vesnice v Anglii. Vše probíhá v klidu, akorát pár místních buranů jim občas dělá problémy. Časem se ale vše vyhrotí a na konci uvidíme dost působivou home invasion. Člověk by ani netušil, čeho je takový učitel matematiky schopný. Půvabná Susan George je tu opravdu skvělá a v jednu chvíli mi jí bylo dost líto... "Neviděl jsi kočku?" ()

Okara

Jak velké nebezpečí skýtá zfanatizovaný dav? Kdy je vražda ospravedlnitelná? Kdy odmítnout pomoc bližnímu? Může žal zatemňující mysl nebo strach omluvit i ty nejtěžší zločiny? A jak se s nimi posléze naučit žít? Neuvěřitelně hluboké myšlenky v sobě implikuje toto dech beroucí psychologické drama. Atypicky precizně charakterově rozebrané postavy do nejmenších detailů spolu rozehrávají těžko uvěřitelnou a nervy drásající zápletku. Od poloviny, kdy se dostávají na řadu rychle probleskující záběry, primárně na dokonale hrající Susan George, a kde forma převládá nad sebelepším obsahem, se dá jen se zatajeným dechem sledovat další kroky realisticky zpracovaného dobývání se do domu. Dustin předvedl ohromnou, těžko uvěřitelnou proměnu charakteru z minuty na minutu tak, že se zkrátka nedá jinak, než mu ten jeho herecký koncert zbaštit a slastně poslouchat ten jeho charismatický hlas kontrastující s rozbitými brýlemi, které alespoň pro mne osobně jsou symbolem tohoto snímku. Prostor na ukázku svého potenciálu avšak nedostal pouze on, ale většina aktérů, kteří si slizké, odpudivé, zvrácené a přitom obyčejné chlapy střihli na výbornou. Straw Dogs neskýtají otevřenou cestu jen v oblasti nezodpovězených otázek, nýbrž i v konečném závěru uzavřeném poslední větou. Co si z tohoto filmu odnést? Dávat si pozor na chlípníky, vesničany a matematiky. 90% ()

nascendi

Konečne sa mi podarilo vidieť Peckinpahových Strašákov a nie ten rovnomenný paškvil (Scarecrows, 1988), ktorý sa mi predtým nahral na video. Film je podnetný, znepokojujúci a aj po záverečných titulkoch ešte dlho ostáva v hlave, pretože prináša množstvo otázok, na ktoré iba naznačuje odpovede. Napriek tomu pôjdem proti prúdu, a to nielen v hviezdičkách, ale aj v hodnotení hercov a jednotlivých častí filmu. Veľmi sa mi páčila prvá časť filmu s jej výstavbou atmosféry a rastúcim napätím. Mal som silný dojem, že sa dívam na film predchodcu Michaela Hanekeho. Oceňované záverečné dobýjanie domu s explicitne ukázanou surovosťou a násilím ma naopak zaujalo omnoho menej a v istých chvíľach som sa neubránil spomienke na Culkina v Sám doma. Aj v hodnotení výkonu Dustina Hoffmana som veľmi zdržanlivý, aj keď väčšiu časť viny nesie Peckinpah za uponáhľaný prerod postavy smiešne poskakujúceho a násiliu ustupujúceho vedca na vynaliezavého obrancu svojej manželky, zraneného úchyla a svojho hradu. Za idiotský dabing Hoffman nemôže, ale k pokazeniu celkového dojmu prispel. Odhliadnuc od týchto pocitov je to určite zaujímavý film, ktorý je užitočné vidieť. ()

PetrPan

Pud sebezáchovy v nás všech jistě dokáže probudit bestii, která zajistí ( či se pokusí zajistit) naše přežití. Peckinpah pak předkládá půlhodinovou vynikající ukázku tohoto "wake-upu" , ve zbytku stopáže představuje, připravuje, buduje a samozřejmě ( jak je u něj zvykem) kope do žen. Díky hercům ( zejména tradičně dobrému Hoffmanovi) však i ta delší přípravná část nenudí. ()

Tomco

genialne psycho. hoffman je vynikajuci, film je neskutocne vygradovany, posledna hodina je brutalna a nezabudnutelna. zmes tych najlepsich ingrediencii. ()

Slarque

Poklidný anglický venkov není tak idylický, jak se může na první pohled zdát. A zatímco sex (ať už dobrovolný či vynucený) visí ve vzduchu už od začátku, brutální útok opilých vesničanů na dům hlavních hrdinů přišel celkem nečekaně. Pak už byl Peckinpah ve svém živlu. Výborné, téměř vynikající (90%). ()

Happens

To je přesně ten duch starších filmů, kde nechávají celý film nudně se vléct jakýmsi miniaturně stupňujícím se rádoby napětím, aby na konci filmu mohly předvést divadelní představení s doslovným názvem Jatka. Dustin je skvělý. Celý film se nemůžete zbavit jakéhosi odporu vůči lidství a ruku v ruce s dynamickou kamerou tak vykresluje báječně atmosféru knižní předlohy. ()

Chrustyn

Pro mě nejlepší Peckinpahův film ve kterém se ukazuje, že mezi lidmi a zvířaty asi není takový rozdíl. Skvělý Dustin Hoffman a povedený napínavý konec nutící k zamyšlení. ()

panjosef

Opožděně jsem shlédl tuhle klasiku, kterou lze nazývat různě. My fajnšmekři na všelijaké později vzniknuvší obskurní žánry tomu říkáme pre-exploitation, ale klidně to lze nazvat i velice mrazivým dramatem či hodně drsným thrillerem. Dustin Hoffman v roli introvertního matematika a Susan George jako jeho mnohem více free manželka, oba zvyklí městského života jsou na anglickém venkově konfrontováni s místními burany. Každopádně ale nečekejte nějaký klasický model úchylní vesničani jsou úchylní protože jsou úchylní. Tohle je celé o sporu lidí, kteří žijí v úplně jiných světech. Jestli jsem někdy viděl film, který by trochu podobně pojednával o takovém tématu, tak je to Weirův málo známý a o něco mladší The Plumber. Komplikovaný spor, ke kterému dojde a situace, do jaké se celý film rozvine mne úplně zamrazily do židle. V průběhu filmu jsem začínal mít čím dál tím větší obavy a opravdu musím se přiznat, jsem ve druhé půlce měl strach, co ještě přijde a kam až se celá situace vyhrotí - čistě jen kvůli tomu jak se celý průšvih rozvíjí. Rozehrání děje je opravdu mistrovské a v divákovi to rozvíjí sakra vypjatou hru s emocemi, zvlášť ke konci kdy ve člověku hrkne a přesně pozná chvíli, kdy už vše zašlo moc daleko. Brrr. Tady fakt smekám. Jinak herci výborná, Hoffman skvělej, Amy v podání Susan George ještě lepší a rednecks víc než reální - z nich je nejlíp pro mne zahranej krysař Cowsey v podání Jima Nortona, tak odpornýho spratka nevím jestli jsem jinde ve filmu viděl. Tahle klasika se stala klasikou zcela zaslouženě a já se jen divím, že jsem si tenhle film nepustil dřív, když o něm už tak dlouho vím. Skvělé. ()

iamek

Upřímně neuvěřitelná pakárna. Čekal jsem nějaký pořádný nářez a místo toho jsem sledoval Ramba v budově, co bránil nějakého úchyláka. Blbečky, co jezdí na trojkolce a smějou se jako opice. Tohle vážně ne. Pod slovem kult si představuju vážně něco jiného. Na druhou stranu Dustin Hoffman byl úžasný. ()

dopitak

Pětihvězdičkové zklamání, ale také mistrovské dílo od pána, jehož tvorbě jsem zatím tak úplně nepřišel na chuť (ani na kloub). Hned začátek se Susan v autě naostro dává tušit, že tenhle film vás musí zaujmout. O zklamání píšu proto, že po nádherně rozehrané partii jsem část "od kocoura dál" čekal prostě jinak, psychologičtější, natahovanější, na větším hřišti a ne tak bezhlavou. Což stále nic nemění na tom, že Hoffman zahrál co měl (a na co měl ve své době jen on, to je ale překvapení!), Susan George je mojí novou noční vílou. Když bych si měl vybrat mezi životem na takové "farmě" a někde jinde, asi bych se jen tak snadno nerozhodl. Chválím dabing JIřího Pragera, Josefa Somra, Kamila Halbicha, Radka Brzobohatého i nepostřehnutelného Ivana Trojana. Nejvýše ale hodnotím nahotu svůdné Susan, oho. ()

mcb

Parádní psychoteror, ale nemůžu se ubránit dojmu, že na to, jak autentický a realistický má výsledek být, působí veškeré filmové situace předcházející masakrálnímu závěru až příliš nereálně a trochu samoúčelně. Navíc mě zamrzela samotná postava Susan George, která se navzdory všemu psychologickému běsnění chovala naprosto neadekvátně v jakékoliv situaci. I Dustin Hoffman sice umí hrát famózně, ale jeho charakter si navzdory tomu, že v sobě objeví "zvíře", se chová také až příliš klidně. Prostě - další z filmů, u kterých, když mermomocí chcete, tak si tu "hlubokomyslnou studii lidského nitra" najdete. Já jsem ji nenašel, jen výborně natočený film, který mě uchvátil hlavně pozvolně gradující atmosférou a na tu dobu atypickým střihem. P.S. Už je skoro automatické, že u velkých režisérských jmen jako Peckinpah tolik lidí sklouzává k nekritičnosti a nechává se ovlivnit tím, co o filmu napsali druzí. Zde to platí dvojnásob. Strašáci = znepokojující studie násilí = geniální film...a šmitec. ()

jojinecko

Straw Dogs sú ďalším filmom, ktorý mi hovorí, že Sam Peckinpah nebol len silným alkoholikom a feťákom, ale aj silným na režisérskej stoličke. Vidieť Dustina Hoffmana v podobnej roli je skutočne zážitok a jeho prerod z "tolerantného" zaslepeného matematika na pudového človeka, ktorého frustračná tolerancia bola prekročená, bol o to lepší a uveriteľnejší. Film má vynikajúcu, gradujúcu dynamiku a atmosféru až po strhujúce finále. Myslím si, že prepieraná "dobová kontroverznosť" bola značne zveličená, ale je to uhoľ pohľadu a nastavenia. Každopádne Straw Dogs nie je prvoplánovým filmom, všetko v ňom má svoje opodstatnenie, zvlášť tá kombinácia citlivosti a "buranstva" je fantastická. ()

Nettrass

Pořad o lidech co dlouhodobě žijí v Praze před Hlavním nádražím. Stále jich přibývá a bude se strašit víc. ()

Flego

Dustin Hoffman vo výnimočnej úlohe, vo výnimočnom filme Sama Peckinpaha... Štúdia násilia nám ukáže, kam dokáže človek zájsť keď musí. Chytala ma triaška... ()

anais

Další Peckinpaova variace na téma násilí. Americký matematik (Dustin Hoffman) přijede s manželkou na britský venkov, kde je naprosto nepřijat místními usedlíky. Film vrcholí scénou, ve které musí ochránit vlastní domov i za cenu ohrožení vlastního (i cizích) životů. Je tu několik vskutku intenzivních scén, které se jen tak nedají vymazat z paměti. Největší klad filmu je podle mě i jeho největší slabinou. Hrdinova naprostá bezmoc bránit svůj domov, svou manželku, je až neuvěřitelně filmová, a nemohl jsem uvěřit, že by někdo mohl být tak strašně zabedněný, tak zarputile odmítat realitu a namlouvat si že je všechno ok. Ne, když najde ve skříni mrtvou kočku atp. Na druhou stranu právě tato neschopnost se nakonec stává hlavním odrazovým můstkem pro závěrečnou scénu, a tedy i pro celou myšlenku tohoto dílka. Peckinpa vytvořil film s tématem, které je aktuální ještě dnes, prostředky, které současného diváka jistě překvapí. ()

honajz

Nemám rád Sama Peckinpaha (podobně jako Johna Boormana), nemám rád filmy, které jsou oslavou brutality a pan režisér si v nich léčí svou vlastní závislost. Odmítám pak v takových filmech vidět psychologické studie, když se tam každá postava chová jak dement, a ne jako normálně uvažující člověk. ()

poz3n

Perfektní stylizace na skotské vrchovině tvoří jaksepatří pěkně odcizenou atmosféru. Výborná práce s kamerou a jako vždy bezchybný 70kový Dustin Hoffman. Nejsem nijak extra příznivcem filmů, kdy se jedni brání a druzí útočí a zabíjí, Straw Dogs ale rozhodně dokážou upoutat a dvě hodiny utekly více než rychle. ()

Ivoshek

Pro mně je více stísnující postupná gradace filmu v jeho prvních třech čtvrtinách, proměna hrdiny v posledních 30 minutách je hodně prudká...... Každopádně vidět Dustina Hoffmana, který s psychotickým výrazem ve tváří zabíjí svoje protivníky, to stojí za to! ()

Zemřel herec David Warner

Zemřel herec David Warner

25.07.2022

Strašáci nanovo

Strašáci nanovo

24.04.2009

Jděte s těmi remaky do háje!

Jděte s těmi remaky do háje!

08.04.2007