Honza zabije draka a získá princeznu a půl království. A tam, kde jiné pohádky končí, naše začíná. Princezně se totiž obyčejný Honza nelíbí, stejně tak jejím královským rodičům. Neumí se totiž chovat, jeho způsoby vzbuzují všeobecné pohoršení a to není nic proti tomu, když se na zámku objeví jeho rodiče. Princezna si zoufá, král s královnou taky, jenže královský slib je královský slib. Na scénu přichází bývalý princeznin nápadník, panovník sousedního království, sobecký král Egon, který princeznu nechal napospas drakovi. Ta se nechá obelstít jeho výmluvami a odpustí mu. Honza má princeznu upřímně rád a když pochopí, jak je z celé situace nešťastná, svatbu zruší a vrátí se do rodné chalupy. Princezna odjíždí s Egonem do jeho království, jenže tam teprve pozná jeho pravou povahu. Když chce utéct, Egon ji uvězní. Naštěstí se podaří uniknout princezninu rádci, učiteli dvorské etikety rytíři Valeriánovi. Ten věří, že jediný, kdo může princeznu zachránit, je Honza. Dokáže se ale Honza naučit dvorské mravy tak, aby mohl nepozorován vniknout na Egonův zámek a už podruhé princeznu zachránit? To je úkol stejně těžký jako zabít draka, zvláště když Egon nenechal nic náhodě a zatykače na Honzu s Valeriánem visí na každém rohu. Autorem originálního a vtipného scénáře je Petr Hudský, pohádku natočil Karel Janák. V hlavních rolích uvidíme Matouše Rumla jako Honzu, Evu Josefíkovou jako princeznu, Jakuba Prachaře jako krále Egona a Marka Ebena v roli rytíře Valeriána. Pohádka se točila v nádherných lokacích hradu Bouzova a na zámcích Hradec nad Moravicí a Hrádek u Nechanic. (Česká televize)

bonsetti

Fakt nic moc pohádka. Díval jsem se jen proto, že jsem trávil vánoční večer sám s mamkou, a ta se chtěla dívat ... ()

jackieB

Myslím si, že režisér Janák neumí točit filmy a pohádky už vůbec ne. Někdo řekl,že je dobrý režisér ,když natočil úspěšné Snowboarďáky ,ale tam mu pomohli Mádl s Kotkem , vlna komedií pro teenagery,ale žádné veledílo to nebylo.Televize má stále potřebu vynakládat nemalé prostředky na natočení vánočních pohádek, sledovanost neznamená,že když jsme si všichni na Štědrý den u stromku pustili televizi,že se nám to líbilo. A tak každý rok buď Janák nebo Cieslar natočí absolutní podprůměr . Když si můžu pustit Paddingtona ,Shreka ,Hvězdný prach atd. Ale české Kuky se vrací, Tři bratři, Sedmero krkavců (A.Nellis) považuju za dobré pohádky. ()

Rumbambule

Není to výpravná pohádna pro filmové plátno, ale my jsme se skvěle bavili. Jakub Prachař snad v životní roli, Matouš Ruml k sežrání a v tandemu s panem Ebenem to skvěle funguje. Pohádka je velmi vtipná, z některých momentů naopak až zamrazí (třeba pekař). Naše nová oblíbená pohádka. ()

Daky

Je to pohádka která mě na vánoce rozesmála. Matouš Ruml, Marek Eben, Eva Josefíková a Jakub Prachař skvělé výkony.Nejlepší jsou stejnojmenné vesnice v království Egona(Jakub Prachař). Za mě 5 hvězdiček. ()

pecolik

Vtipná pohádka s neobvyklou stavbou děje. Výborný Marek Eben, jehož etiketa patří k tomu nejlepšímu, co pohádky v poslední době nabídly (nepočítám Anděla páně, který patří do jiné ligy). ()

bratr_jezek

Zase jedna z povedenějších pohádce, kde hlavní postavy jsou zajímavé a nutí vás koukat, jak to dopadne, možná jen Marek Eben se do toho nějak nemohl dostat, to Prachař si svého prince vyloženě užíval. Navíc si film vtipně pohrává s motivem a začíná tam, kde mnohé jiné pohádky končí. On by to totiž často tak mohlo být, princezna si přece nemusí hned chudáka zamilovat a on taky hned nemusí být ideálním nástupcem na trůn. Pěkné čtyři hvězdy a snad náznak zlepšení v českých pohádkách. ()

hdraf

70% - velice povedená pohádka! Rád se vracím a tomuto tleskám. Ebem a Prachař super český humor atd. Tady se to povedlo. Jen tak dál:-) ()

horskejvlk

Jedna hvězdička za překrásný hrad Bouzov a úpornou snahu o vtip, jinak tahle pohádka, inspirována patrně lordem Farquádem ze Šreka, je trapárna kde to nezachrání i snažící se herci. To, že se Janák inspiruje pohádkami no proč ne, ale když vymýšlí příběhy zapomíná na pohádku a její smysl. Možná by se mělo na FAMU přednášet pohádkové desatero jak napsat a čeho se vyvarovat v pohádce ( tak jak kdysi desatero pátera Noxe ). Pohádku je možné přetáčet dokola a mohou být skvělé viz. studiová Čertův Švagr a filmová od Bočanová “ s Čerty nejsou žerty” ale vymýšlet paskvil... lepší kdyby Janák natočil na Bouzově historickou fresku na základě dobrého námětu třeba a hlavně scénáře, režíroval umí ale ty náměty... ()

Setcet

Dlouho jsem nemohl přijít na to, co mi zde vadí. Příběh je poměrně vtipný a neotřelý a Ebena jsem hrát neviděl ani nepamatuju. Nevadí mi ani, že Ruml vypadá nejen v animacích jako desátý Doktor. Vadí mi, jak jsou skoro všichni herci a herečky v téhle pohádce neuvěřitelně ploší, na Josefíkovou bych se nebál si položit pivo. Na hodinu a půl se toho odehraje poměrně málo. Chvíli předtím jsem viděl ŠÍleně smutnou princeznu a Hrátky s čertem a tahle pohádka je ve srovnání s nimi poměrně triviální a nikdy se nestane vánoční klasikou. ()

Michel111

Skvělá pohádka s novým nápadem - zatímco drtivá většina pohádek s podobnou tematikou končí zabitím draka, tato zde právě začíná. Příběh je celkem poutavý, poměrně dost jsem se i zasmál. Herecké výkony slušné, zvlášť bych pochválil Marka Ebena a Matouše Rumla. Celkově hodnotím velmi kladně. ()

gapa466

Taková tuctová česká pohádka. Nezvyklá role pro "mladého Trautenberka"  v podobě záporáka Egona. Eva Josefíková dobrá, ale ta je dobrá ve všem :). Mám rád humor Marka Ebena, ale tady mi to moc nesedí. Děj i na pohádku takový nijaký. Ale mysleme pozitivně: české, Eva Josefíková a Matouš Ruml (i když to je už u mě navždy Lexa). 3* ()

milos.bradik

Velmi dobře jsem se pobavil. Pohádka vtipná a dobře zahraná, krásná Josefíková, odporný padouch Prachař a dokonalý znalec etikety Eben. Původně jsem chtěl dát tři, ale ten humor mne dostal, takže nakonec 70 %. ()

Jimmy73

Jako komedie díky Honzovo rodičům místy dobré, ale jako pohádka to na mě bohužel vůbec nezapůsobilo. Krom zmiňovaného draka v úvodních titulcích to s pohádkou nemělo nic společného. Marek Eben jako moderátor dobrý, ale jako herec v pohádce nic moc a celý film je spíše o etiketě chování, místo pohádkového příběhu. ()

aanndduull

Výborná pohádka, v posledních letech jedna z mála. Jakub Prachař jako král Egon je naprosto úžasný. Markovi Ebenovi role celkem sedla, mohl tomu ale dodat trochu víc šmrncu. Matouš Ruml je prostě skvělí herec a zvládne zahrát vše dokonale. ()

simpanz

A jo, samozřejmě by se na tom dalo něco vylepšit. Ale mělo to logiku, Ruml mě bavil, Eben mě bavil, princezna byla půvabná a jen lehce afektovaná, tak jako radost nad normální pohádkou přidávám vysoké hodnocení. ()

Marcimor

Tato pohádka mě opravdu mile překvapila a hlavně pobavila. Už jenom ten nápad začít vyprávění tam, kde normálně zazvoní zvonec a pohádky je konec. J. Prachař a M. Eben se ve svých rolích vyloženě našli, M. Ruml jako "český Thor" také nezklamal a  jeho rodiče v podání P. Tomicové a O. Malého? Třešnička na pomyslném dortu. Prostě celkově docela povedená taškařice, i když chvílemi ztrácí na tempu a mimo úvodní zápletky prakticky nemá příběh. ()

Naive odpad!

Tuto pohádku jsem viděla omylem, se svým synem, až do konce, za mě bohužel všechno špatně, a přitom měl příběh potenciál. Pohádky-komedie vždycky fungovaly, v souvislosti s touto pohádkou vidím paralelu např. ke Třem veteránům, kde fungovalo všechno, hlavně chytrý humor. V této pohádce se nepovedlo nic - počínaje špatným castingem, hereckými výkony (u Egona v podání J. Prachaře jsem chtěla TV vždy vypnout, to úplně bolelo plus (ne)herectví některých herců působilo jak z ochotnického divadla, M. Eben jako Valerián svým moderátorským přednesem úplně trhal uši). Kostýmy kapitola sama pro sebe a bohužel i hudba byla naprosto mimo. ()

mach333

Pohádka, která celkem pobavila. Funguje tu záporňák Egon, kladné postavy jsou sympatické. Jedna z lepších pohádek posledních let. ()

stanslon

Egon je naprosto úžasný, princezna kouzelně legrační a Honzu vytáhli snad přímo z Comeback. Zlatej Troška! Těm jeho pohádkám dávám víc už i proto, že pobaví. ()