Barva z vesmíru

• USA Color Out of Space (více)

Rodina Gardnerovcov žije na odľahlej farme. Jednej noci zasiahne ich pozemok meteorit, ale okrem zápachu, ktorý z neho vychádza, a miestnych televíznych novín, ktoré aj tak nikoho nezaujímajú, tomuto úkazu nevenujú pozornosť. Všetko sa ale mení vo chvíli, keď sa začne meniť správanie všetkých členov rodiny a postupne upadajú do zvláštneho stavu. Začína byť jasné, že objekt na ich pozemku nie je z tohto sveta a jeho dopad bude mať pre rodinu katastrofálne následky. (Marceloo)

darkrobyk

Nebudu zastírat, že jsem čekal více atmosferický film, poslední čtvrtina je ale slušná psychedelická jízda s odkazem na Věc, a tak jsem byl nakonec spokojen. Úvodní záběry lesa doprovázené titulky v sobě mají nádhernou tajemnou temnotu a navnadí. Než se však mimozemská síla projeví naplno, proběhne mučivě dlouhý čas, kdy je vše jen v náznacích. Znovu a stále se nemohu zbavit dojmu, že držet se věrněji skvělé Lovecraftovy předlohy, byl by výsledek lepší. Laciné optické efekty přebijí ty mechanické spolu s maskami. Mutace rozhodně potěšily a navodily očekávané napětí. Zaplést do toho čarodějnictví možná nebyl až tak špatný nápad, i když se ve skutečnosti jeho důsledky nijak neprojevily. A samozřejmě nesmělo chybět několik záběrů na proslulý Necronomicon, který si Lovecraft vymyslel, aby zamotal hlavy nejen tehdejším badatelům a zájemcům o temnou stranu, nýbrž i některým současníkům.Obstojné. ()

JohnnyD

Presun do súčasnosti tomu pravdaže dosť uberá, ale inak je to monštrózna jazda s neskutočnou atmosférou. Richard Stanley aj v obmedzenom rozpočte maximálne dávkuje atmosféru podivnej farby, ktorá prišla z vesmíru a pohlcuje a deformuje všetko, čo s ňou príde do styku. Roztomilá žánrovka a jedna z najlepších adaptácii Lovecrafta. ()

Beckett51

U adaptací Lovecraftových příběhů je povětšinou velkej problém v tom, že se autoři snímků snaží ze všech sil "nepoškodit" úmysl autora a v rámci toho úmyslu se bojí jakýhokoliv originálního přístupu a jeho adaptace tak skončí v šedým průměru (čest "amatérským" výjimkám jako je skvělý Call of Cthulhu nebo Whisperer In Darkness). U Color Out of Space, která je absolutním mistrovským dílem a spolu se Stínem z času patří mezi moje vůbec nejoblíbenější od Lovecrafta, jsem se bál dvojnásobně. Zbytečně. Color Out of Space je v mých očích jednou z nejlepších přímých adaptací Lovecrafta vůbec. Neni to "Oskarovej snímek" a v tom je právě jeho síla. Stanley se nebál k adaptaci přistoupit svým vlastním stylem, kdy člověk neví, jestli se dívá na ten nejděsivější horor nebo na tu nejdivnější komedii pod hvězdama a vzniká z toho něco tak originálního a mnohovrstvýho, že jsem nevěřil, že to, na co koukám, si doopravdy někdo troufnul natočit (jasně, po Mandym apod. to vlastně až takový překvápo v rámci filmů neni, ale v rámci Lovecrafta?). NESKUTEČNÁ atmosféra (jiná, než typicky Lovecraftovská, ale pokud se dostatečně snažíte, i tu v tom určitě najdete), naprosto skvěle otřesnej Cage (bez kterýho by tenhle film rozhodně nebyl tím, čím je - ale ostatní herecký výkony jsou víc než ok , režisér očividně věděl moc dobře, jak s kým pracovat), parádní kamera a božská hudba. Změny ve scénáři oproti předloze jsou v rámci toho, že film je trochu jiný médium pochopitelný, ale v mých očích vůbec ničemu nevadí a ducha předlohy neporušují. Teď už bych si jen přál, aby Stanley vydal černobílou verzi, kde jediná barva, která se ve filmu objeví, bude Barva z kosmu. ()

Cappuccino

Béčkový sci-fi horor, z ktorého musia byť neznalci Lovecrafta poriadne zmätení. A s výslednou hodnotou, verím, nebudú spokojní ani mnohí nadšenci majstra poviedkového hororu. Miestami som z Colour Out of Space cítil desivú atmosféru, no v niektorých momentoch bola snímka len chaotickým mixom nič nevypovedajúcich scén. Nicolas Cage bol ok, ale v ďalších adaptáciách Lovecrafta by som si už poprosil inú hereckú tvár. ()

misterz

V poslednej dobe má Nicolas Cage aj horšie filmy. Ale nech hrá hocikde, vždy sa to dá dopozerať aspoň do konca. To našťastie nie je tento prípad, podobné šialenosti mám rád. No na druhú stranu viem si aj predstaviť, že niekto tento film pošle do horúcich pekiel. Čo sa mňa týka, uvítal by som trochu menej letargických výrazov a čumenie do blba, v snahe dať snímku masku artu. Musím ale uznať, že kamera bola výborná a samozrejme aj Nicolas Cage. Škoda, že sa to uzavrelo tak regionálne, uvítal by som niečo apokalyptickejšie, aby príbeh dostal trochu mrazivejší charakter. Lepší priemer. 65/100 ()

HAL

Carpenterova Věc a Garlandova Annihilation jsou mé velmi oblíbené filmy, takže když je někdo smíchá do přímočarého hororu v americkém zapadákově, a navrch přihodí už tradičně freneticky šíleného Nicholase Cage, tak prostě neřeknu ne. I když větší ambice než hustou atmosféru a velice hezké vizuální zpracování Barva z vesmíru nemá. 7/10 ()

pornogrind

Tenhle film mě zaujal celkem pozitivním hodnocením a tak jsem se rozhodl, že prubnu druhej film s N. Cagem v řadě. Na Cage jsem v poslední době doslova alergickej. A ani tady mě jeho výkon neohromil ba naopak mě jeho postava neskutečně srala. Hodně dlouhou dobu jsem se u filmu nudil. V 70 minutě však přichází něco co v mých očích prozatím nudnej snímek posouvá o level výš. A já z filmu začínal mít lepší dojem. Finále, ale rozhodlo, že tenhle film opravdu není nic pro mě. To nic nemění na tom, že ve filmu je pár hodně silnejch a povedenejch pasáží. Jako celek mě to ale neoslovilo. Za mě to jsou 2 hvězdy. Osobně bych film o 20 minut zkrátil a vyměnil Nicolase Cage za nějakýho schopnějšího herce. ()

Goldbeater

Na nějakou relevantní filmovou adaptaci díla H.P. Lovecrafta s vyšším rozpočtem čekali fanoušci už dlouhá léta, takže jakmile byl tento projekt před dlouhými měsíci oznámen a spojen se zvučnými jmény, začal jsem mít jistá očekávání. A musím říct, že Color Out of Space má očekávání zcela naplnilo. Kultovní režisér Richard Stanley těží z barvitého lovecraftovského univerza co to dá a vytváří tak působivou reminiscenci 80. let (v jedné scéně cituje třeba Věc Johna Carpentera) s pomalu budovanou temnou atmosférou, kvalitními speciálními efekty a téměř vesmírnou poetikou, která prostupuje všemi jeho filmy. Někdo bude možná trochu postrádat logiku v chování postav (chvílemi vnímají bizarní události kolem sebe až s podivným klidem), ale jinak si scénář pro diváky připraví nejedno překvapení a vizuálně krásně přemrštěné finále rozhodně stojí za to. Po zhlédnutí tohoto snímku mám tři přání: Chci více adaptací H.P. Lovecrafta, chci více filmů od Richarda Stanleyho a chci, aby si neúnavný Nicolas Cage nadále vybíral minimálně jeden takto ambiciózní projekt ročně (vloni bombastická Mandy, letos tohle - uvidíme, co bude dál). Snad třeba s produkčními společnostmi SpectreVision a XYZ Films oba ještě někdy v budoucnu spojí síly. [Sitges 2019] ()

mzss1

(70%) BARVA Z VESMÍRU – docela trefný název – o to po celou dobu filmu šlo. Po skončení jsem měl přeci jen takové smíšené pocity, chtěl jsem dát 3*, ale poté jsem to zvážil a tu 4* slabou, ale zaslouženou jsem dal. Moc do oka bijících chyb jsem rozhodně nenašel. Na béčkové poměry je i technická stránka filmu, efekty apod docela slušná. Až na posledních pár minut je to trochu přestřelené, ty načervenalé výbuchy …. Herecké obsazení je na tom celkem obstojně, sem tam mě někdo trochu otravoval. Nicolas Cage mě zde po x letech konečně bavil. Chvílemi měl šílené výpady – a tak mám Nicolase v této šílené poloze nejraději. Hláška jak posílá do p*če svou dceru a následně se do p*če pošle sám, to jsem se málem zesral smíchy. První cca třetina snímku je taková pozvolná, moc mě to nebavilo, ale poté už to začalo být dobré. Nejlepší je asi prostředek filmu. Děsivé, temné až hororové scénky si mě získaly + neuvěřitelný až bizarní nápad, kdy malý chlapec se chtě nechtě dere do těla své matky, to jsem čuměl. Paranormální jevy, které se týkaly i chování postav – tam jsem byl spokojen tak napůl, občas jsem jisté výjevy nechápal, ale proč to tolik kritizovat, že? Bylo to chvílemi i drsné, ale ne tak abych přivíral oči. Rko zde bylo využito dost. Posledních cca 30 min už mě bavilo ale méně, už to ztratilo ten pravý náboj, i když to mělo neskutečné tempo. I to ve finále vyjde dějem do ztracena, ale žádná nelogika zde naštěstí nehrozí. Hudba je taková podivná, ale dá se zkousnout. Takže ten Cage byl opravdu boží a i celkově to přineslo aspoň něco nové. Úplná pecka to není, své nedostatky to má: Nudný úvod, urychlený konec a já nevím – něco víc zapamatovatelného bych sem vecpal. Jinak jsem spokojen a někdy si to ještě možná pustím. ()

dr.horrible

Do fialova zafarbený, atmosferický, malý horor, ktorý dosť dopláca na režisérovú neschopnosť viesť hercov. Konkrétne Nick Cage do dotiahol až na najhorší výkon kariéry, a u mňa to tým pokazili. Čo ma mrzí, pretože takéto filmy normálne vyhľadávam. 65% ()

InJo

Vážně míněný lovecraftovský sci-fi horor s Nicolasem Cagem v hlavní roli. Předpokládám, že je jasné, v čem je tady problém... ;-) 65 % ()

Anderton

Expresívne a explicitne zobrazený rozpad jednej rodiny, kde za všetko môže mimozemský artefakt, alebo prenesene aj otec, ako chcete a ako budete film vnímať. Stanleyho zámerom je okrem zachovania lovercraftovskej poetiky asi aj evokácia osemdesiatok. To sa mu síce podarilo, na druhej strane by som ale tento scenár videl radšej spracovaný práve v onej dekáde, asi iba vtedy by to mohla byť skutočná udalosť. Zabudnite na logiku a vysvetľovačky, užite si radšej "iba" béčko zo starej školy. ()

Filmmaniak

Stejnojmenná povídka hororové legendy H. P. Lovecrafta, vyprávějící o meteoritu z vesmíru, který si začne místo svého dopadu na Zemi předělávat k obrazu svému, se dočkala fantastické moderní filmové adaptace, v níž tento fialově zářící meteorit dopadne na odlehlou farmu pětičlenné rodinky, která je následně zbavena racionálního vnímání, postupně přichází o rozum a je vystavena svým nejhorším nočním můrám. V nekompromisní, brutální, snově opojné, neonově psychedelické a osobité vizi nechybí radioaktivní monstra, čarodějné rituály, pískající studna, lamy alpaky, nádherně hysterický herecký výkon Nicolase Cage a dokonce ani reflexe úzkosti současné společnosti z environmentální krize. Děsivý a intenzivní film s působivou kamerou, padnoucí hudbou a originálně ztvárněnou „lovecraftovskou“ atmosférou prohlubujícího se zoufalství, bezmoci a strachu ze zdařile ztvárněného neznámého zla, které je dostatečně konkrétní a současně i mysteriózně záhadné. ()

RUSSELL

Richard Stanley si po více jak dvaceti letech natočil celovečerní film a návrat je to vskutku epesní. Stanleymu tentokrát očividně do jeho vize nikdo příliš neremcal a natočil si to tak, jak zamýšlel. Tohle musí potěšit každého hororového fanouška a všechny, kteří dlouho čekají na pořádnou filmovou adaptaci některého z Lovecraftovo děl. Slušně zpracované CGI efekty jdou ruku v ruce s hojným množstvím kvalitně provedených praktických efektů, takže pokud lačníte po solidním goru, tak je zde několik momentů, které vás dozajista uspokojí. Po všech stránkách obří spokojenost. ()

silentname

Ani neviem čo som od "Color Out Of Space" vlastne čakal, no nakoniec to (v podstate) splnilo svoj účel. Ak som chcel zaujímavý horor na večer, tak karta zabrala. Dôležité na týchto filmoch je, aby mi neboli postavy ukradnuté. Je potrebné, aby som voči nim prejavil nejaké sympatie. A Gardnerovci mi boli úprimne sympatickí. A vnútorne som dúfal, že sa im z toho všetkého nejako podarí dostať. Nicolas Cage bol tentokrát opäť posadený do role správne a dokáže priniesť niekoľko skvelých scénok, v ktorom ukáže svoje herecké umenie. Či už ide o scénku s paradajkami, hádka s dcérou alebo jeho výbuch počas toho ako nevie naštartovať auto. Madeleine Arthur ako jeho dcéra je podľa mňa tiež veľmi dobrá. Možno v závere som úplne nepochopil jej konaniu, no na druhú stranu je málo čo sa dá v tejto situácii logicky a racionálne nejako vysvetliť. Veci sú hold už absolútne šialené. Joely Richardson vekom akosi začína pôsobiť strašidelne. Jej bledá tvár a vrásky sú priam ideálnou tváričkou do nejakého hororu a myslím si, že ju tvorcovia aj celkom dobre vedia využiť. 25 rokov dozadu by som si ju v takých rolách nepredstavil, no svet ide ďalej a všetci starneme. Možno svoju rolu vie zohrať aj make-up, no úprimne si myslím, že rokmi jej tvár vie pôsobiť celkom strašidelne. Vizuálne je film strhujúci a jeho farby mu pridávajú na kráse. Reálne je to skvele vyzerajúci film, s pár strašidelnými momentkami a zaujímavými postavami. Ja som si to užil. Hodnotenie: B ()

PetrPan

Nesympatická a střelená nebo jen blbě napsaná rodinka, toho času žijící v americkém Zapadákově, do jejíž zahrádky spadne duhová kulička a začnou se dít podivuhodné věci.  Vyhulená a barev plná hříčka, kde  potěší jen dvě věci  Několik báječných latexových triků  a osud nejmladšího z rodů Hamrů, ehm Gardnerů.  Fialový filtr či Cageův oční tanec  pak  ale opravdu horor, a už vůbec ne lovecraftovský, nedělají a neudělají.   Dvě. ()

Arsenal83

Už viem, čo znamená spolok cvokov, tu sa nám naskladala pekná chasa bláznov. Nicolas serie na herectvo a vyberanie si filmov dlhodobo, to je známe. Ale mohol by radšej pouvažovať že to utne podobne ako Bruce Willis. Inak za sebou zanechá veľmi hnedú stopu. ()

7. ročník sci-fi festivalu Future Gate je tu

7. ročník sci-fi festivalu Future Gate je tu