Hercule Poirot - Season 13 (2013) (série)

Herkulovské úkoly pro Hercula Poirota (S13E04)

(epizoda)
  • Velká Británie The Labours of Hercules (více)
TV spot 2

I geniální detektiv se může jednou zmýlit, podruhé však ne. Poirot ve spolupráci s policií připraví na večírku společenské smetánky past na proslulého lupiče Marascauda. Jako návnada slouží obraz Zabití hydry, jeden z celého cyklu maleb, zobrazujících jednotlivé Herkulovy úkoly, na něž se Marascaud v posledních měsících zaměřil. Celá akce však končí fiaskem. Nejenže je dotyčný obraz ukraden, během loupeže je navíc surově zavražděna hostitelka. Geniální detektiv upadá do vleklé deprese, z níž mu může pomoci jen další případ. Příležitost nabídne náhodné setkání s nešťastným řidičem, který oplakává ztrátu své milé, komorné slavné ruské baleríny, již její paní odvezla kamsi do Švýcarska. Poirot mladíkovi nabídne, že dívku vyhledá a přivede zpátky, aniž by tušil, že díky tomu dostane možnost vykoupit svou vinu. (Česká televize)

chrispe

Dobrá atmosféra, krásné prostředí švýcarského hotelu, Suchet skvělý jako vždy... ale asi SPOILER Eleanor Tomlinson neskutečně přehrávala a kazila tak výsledný dojem. ()

Fido

Tak tenhle díl 13. série je nejméně povedený. Spojení pěti Herculovských úkolů (tj. pěti povídek) do jednoho příběhu a filmu je dosti násilné a působí velmi strojeně. Jediným, kdo přes to všechno zůstává nad věcí, je - jak jinak - David Suchet. ()

ppospisil

Tento film pro mne otevírá závěrečnou dvojici filmů poslední řady fantasticky zpracované série paní Christie.Tyto dva závěrečné díly jsou pro mě něčím jiné, což se dá hodnotit jako klad, ale i zápor.Zvláštní je doslova mrazivá atmosféra, která je jako obvykle doplněna skvělým příběhem/případem.Jenže tentokrát mě obzvláště ohromil zejména závěr.Nicméně právě ta přílišná mrazivost a izolace od světa na mě působila až moooc depresivně. 80% ()

Henry Morgan

Velmi povedené drama, excelentní zapracování špionážní zápletky, exotického koutu švýcarska a především závalu laviny. Do toho všeho vskutku nenásilně vklíněný Poirot, pátrající po děsivém lupiči i se svojí ctitelkou, loupeživou hraběnkou, jest vše, co si může fanoušek filmové Agathy přát. Její knihy čtu na přeskáčku a tak si nevybavuji, zdali Marascaud byl v knize 12 herkulovských úkolů, nicméně vím, že se jedná o soubor povídek s leitmotivem bájného Herkula, které ovšem nijak zvlášť, či jinak, nesouvisí. Mohu tedy jen smeknout buřinku nad kompozicí příběhu, přes to, že mám podezření, jestli se nejedná o pár vykradených motivů z jiné knihy. Každopádně konečně příběh, který má koule a to dokonce obě, a které tak zdárně Poirotovi rozechvěla hraběnka Vera Rosakovovová ()

Adiemus

Rozhodně lepší než předloha, která mě nudila snad proto, že mě ve formě audioknihy iritoval přednes Ladislava Freje. Jen jsem ani napodruhé nedokázala skousnout nepůvabnou tvář oné ruské baleríny bez blonďaté paruky, která jí ubrala dobrých deset let. ()

Lupes

Velmi vadnoucí úroveň mého nejoblíbenějšího seriálu podtrhuje i tento díl z poslední série. Mezinárodní a nepolapitelný zločinec vraždící zcela nesmyslně, policie všech zemí v akci, švýcarský alpský hotel plný zločinců... ne, bohužel nejde o 007 Jamese Bonda, ale o Hercula Poirota, jemuž je vlastně takovým políčkem do tváře. Faktem je, že do prostředí mezinárodní špionáže jej už v knižní předloze zatáhla sama jeho stvořitelka - řešila tehdy své rozpadající se manželství a docela obyčejně potřebovala peníze. Možná i proto nechala Poirota opět zasněně hledět na Veru Rossakoffovou, která je sice oproti svému prvnímu entrée o mnoho výstřednější, ale stále pramálo inteligentní. Zápletka této epizody by se pak dala parafrázovat slavnou replikou "Mistře, neměl byste tam nějaký nepovedený obraz?". ()

strom-z

Naprostej souhlas s Gemini, Tosim, Marigold... Prostředí skvělý a vizuálně mě to po pár minutách velmi namlsalo... ale zápletkou a rozřešenim velmi slabej díl. Jestli se nepletu, bylo tu zkombinováno několik kratších povídek a podle mě to děsně drhne a chvílema je z toho až laciný melodrama. Narozdíl od novějšího "Halloween's Party" nebo pozoruhodně dobře zvládnutejch "Clocks" je tohle slabota. ()

mosem

Tak z tohohle dílu je nejlepší prostředí hotelu, resp. jeho interiér. Záběry Alp....kdyby takhle neprofesionálně byly kulisy filmu provedeny před 30 léty, asi by to bylo přijatelné, ale tady bych to označil slovem amatérské. Stejně nepřesvědčivě působí i některé scény v hotelu - pokus o znásilnění, násilí v pokoji číslo 10 s klepajícím hostem...Útok na Poirota působí jako akční scéna z filmu o agentu převaděči z 50 let. A k tomu, aby divák odhadnul, jaké jméno by napsal na stranu 81, netřeba malých šedých buněk geniálního detektiva. A když vezmu v úvahu téměř absentující humor, za mne - jeden z nejslabších dílů. Jestli je pravdou, že natáčení Poirota se Suchetem definitivně končí, bude to asi jen dobře. Pro herce, pro diváky, pro Agathu Christie. ()

maoc

Díl, který vyvolá smíšené pocity. V mnohém je výborný - hudba, napětí, určitá syrovost a dokonce akce, Poirotova (sebe)ironie, krásné interiéry, zajímaví herci a slušné výkony. Na druhou stranu zápletka a logicko-dramatická konstrukce případu strašně kulhá. Umělost z ní trčí jak sláma z bot. Proč by se Marascaud schoval na místě, které se tak snadno promění v past? Dost hloupý geniální zločinec... Doktor Lutz je také velmi trapně pojat. Totéž hraběnka Rossakoffova. Postavy jsou prostě velmi přiohnuté do tvaru vhodného pro bizarní zápletku a bizarního padoucha. Zamrzí také umělá alpská panoramata. A ta romantika na konci? Pro mnohé asi k smíchu, ale mě se prostě líbila a byla tak přesvědčivě zahraná, že jsem se otřepal i z otřesného vzhledu baleriny, když byla poprvé zabrána v plném světle. Líbilo se mi, jako již v poslední sérii tradičně, koukat na moderně staromilského Poirota, ale vzhledem k vadám na kráse slabší 4 hvězdy. ()

djbarrel

Tenhle díl ve mě vyvolává tak trochu rozporuplné pocity. Na jednu stranu, zápletka je opravdu dobrá, jsou tam zajímavé vraždy, Poirot je ve zvláštním rozpoložení, temná opravdu temná atmosféra, skvělá hudba, brilantní herecké výkony ... Na druhou stranu scény kterak Poirot opravuje vysílačku a pod. to je prostě hrůza. Myslím, že některé snahy o "modernu" měli zůstat na papíře a ne je cpát do filmu. Navíc to bylo malinko překombinované a některé scény byli vyloženě samoúčelné. Jinak, ale skvělý Poirot. 80 % ()

Hvězdář

Další z nové a poslední řady poirotů, který se mi líbil. Stále si zachovává svůj typický humor, postava Poirota se nijak nevymyká, ... ale! Tentokrát mi ta zápletka přišla trošku míň přesvědčivá, místy se mi to zádlo trošku přehnané, možná se nabízí srovnání (jak tady píší i jiní) s Orient expresem - při takovém srovnání tenhle novější díl značně zaostává, ale nejsem si jist, jestli to jde úplně porovnat. Tentokrát to bylo zdá se mi i průhlednější, jakmile bylo osazenstvo hotelu a prozrazen fakt, že zločinec je mezi nimi, měl jsem tip a ten víceméně vyšel, a nebylo to kvůli štěstí jako třeba jindy, dá se to snadno domyslet. Takže tentokrát mě to mírně zklamalo, nicméně stále je to fajn Poirot který si zadlouží patřit k ostatním dílům a snad si zaslouží i ty čtyři hvězdy. ()