Ve službách Jejího Veličenstva

• Česko V tajné službě Jejího veličenstva (více)
Trailer

Nebojí se nepřátel ani smrti. Bojí se jen opravdové lásky. Nová tvář a nové dobrodružství agenta 007. Agent britské tajné služby James Bond zachrání před sebevraždou půvabnou italskou komtesu Teresu di Vicenzo, zvanou Tracy (Diana Riggová). To je dcera vlivného mafiánského bosse Draca (Gabrielle Ferzetti). Ten v Bondovi vidí muže, který dokáže v jeho dceři vzbudit lásku a pomoci jí tak z psychické lability. Výměnou za to, že se Bond bude Tracy věnovat, nabídne agentovi 007 informace o jeho největším nepříteli, Ernstu Stavrovi Blofeldovi (Telly Savalas). Blofeld se totiž neoprávněně pokouší získat hraběcí titul prostřednictvím britského genealogického úřadu. Bond skutečně Blofelda vypátrá, a to v jeho soukromém sanatoriu pro léčbu alergií. Institut se nachází na vrcholu jedné z alpských hor a je dokonale hlídán ozbrojenými strážci. Blofeld zde připravuje rafinovaný plán, jak vydírat vlády celého světa s pomocí nového viru, který hodlá rozšířit po celé Zemi. James Bond opět uchrání lidstvo před katastrofou. Mezitím se mu však stane něco, co dosud nezažil: on a Tracy se do sebe zamilují... Bondovka V tajné službě Jejího Veličenstva, kterou v roce 1969 natočil režisér Peter Hunt, poprvé nabídla divákům jiného představitele hlavní role než Seana Conneryho, jenž byl nečekanou enormní popularitou během několika let znechucen. Agenta 007 zde ztvárnil manekýn australského původu George Lazenby, který se do té doby objevil jen v několika reklamách. Přeobsazení „pravého" představitele se u diváků nesetkalo s pochopením, a to ještě předtím, než měl film premiéru. Snímek, hýřící nápaditými akčními sekvencemi, odkazy na předcházející bondovky i správnou mírou sentimentu, měl i přesto ohromný kasovní úspěch a mezi fanoušky bondovské série dodnes patří k nejvýše ceněným dílům. (Česká televize)

Trailer

Tosim

Jak je vidět, přemety a kejkle se nevyhnuly ani starším bondovkám... Když pominu to, že příběh snímku by spíš víc pasoval na začátek série (to už známe, že?) a že mi připadne, jako kdyby vše jelo setrvačností dál a pouze jaksi chyběl Sean, jedná se o další snímek z řady, který zvládnete, neublíží vám a připomíná to, na co jste zvyklí (tedy až na to "To by se Connerymu nestalo," fakt trapárna.) ()

Isherwood

Lazenby není charismatický, ale spíše arogantní, Bond-girl nesympatická kravka a mdlý scénář nechává 007-čku plout příběhem, kde se první hodinu nestane absolutně nic, pak se ukradnou dokumenty ve Švýcarsku, chvilku se lyžuje a nakonec útočí na Blofeldovo sídlo. Dvě a půl hodiny ukrutné nudy. PS: Fakt, že Blofeld Bonda v první společné scéně (vzhledem k tomu, že film tak nějak navazuje na předchozí film) nepozná, mě udivuje víc, než ta profláknutá svatba. ()

Gemini

Dějově velice bohatá bondovka, pro vývoj postavy agenta Jejího Veličenstva dokonce stěžejní, bohužel obsazení George Lazenbyho a jeho laxní výkon (teď nemluvím o těch skvělých lyžařských scénách :)) nevyváží ani skvělý Savalasův Blofeld. A nevím proč, ale zrovna tenhle světovládný plán mi přišel i na Bonda hodně šílený. Asi proto, že ho děsivě zparodoval James Coburn :). Ale ruku na srdce, při závěrečné scéně vždycky uroním slzu. ()

Galadriel

Tahle Bondovka není zdaleka tak špatná, jak se o ní traduje. Pravda, George Lazenby není pro mě ideálem krásy ani ideáním představitelem 007, ale scenář patří k těm nejpovedenějším z celé série. Nadchly mě i zvolené lokace ve Švýcarských alpách a změna v představiteli No 1 slavné padoušské organizace SPECTRE - Telly Savalas působ konečně jako někdo, kdo je schopný zavařit i nejslavnějšímu agentu z MI5. Jako celek to funguje a příběhem se jedná skutečně o jednu z nejpovedenějších Bondovek. A nic na tom nedokáže změnit ani Bondův kanýrkovaný bryndáček. ()

Matty

Po krátkém rozehřívacím intru a zdvořilostním „Jmenuji se Bond. James Bond“, naběhnou úvodní titulky s motivem přesýpacích hodin a ženských těl. Stylový začátek nejvíce femininní bondovky. Lazenby není vůbec tak špatný Bond, jak mnozí tvrdí. Jako Australan sice nemá dokonale britský akcent (stejně jako Skot před ním nebo Velšan a Ir po něm), ale vzhledem k nulovým hereckým zkušenostem… na modela, kterého si tvůrci vybrali mimo jiné (ale především) pro jeho aroganci, slušnej výkon. Zároveň asi první Bond, který si s chutí prohlíží Playboye a pod skirtem nenosí trencle (ne, slipy taky ne). Přesto jeden z nejvážnějších a nejdospělejších Bondů. Jednak dočasným vyeliminováním hračiček od Q, jednak seriózní milostnou linií, která musí mít logicky tragické vyústění (show must go on). Suchý humor je sice opět štědře dávkován, avšak nemění film na komedii, k nimž měla blízko většina „mooreovek“. Akční scény oplývají slušným střihem, povědomou, ale účelně využívanou hudbou, vtipem a v neposlední řadě odvážnou kamerou (jak nasnímat skupinku sjíždějících lyžařů? v té době to řešili kameramanem zavěšeným na spodku vrtulníku). James Bond vysoké alpské vršky sjíždí výhradně na jedné lyži, přičemž unisono oblečené padouchy nechává daleko a vysoko (protože na stromech) za sebou – dneska se těžko ubráníte úsměvu, ale nejspíš vám dojde, že to v době svého vzniku bylo něco „mega“. Ze všech bondovek je mi tato navíc nejsympatičtější pro vybrané prostředí: Švýcarské Alpy, otáčivá restaurace Piz Gloria na Schilthornu. (Jasně, je tu ještě Casino Royale rozkročené mezi Prahu a Karlovými Vary, ale tam byl každý). Pobavilo mě, když se jeden borec škrábal na vršek, který lze vyjít běžnou turistickou cestou. Podobných nesmyslů je ve filmu víc. Pobaví a uznejte - jde snad u bondovek o něco jiného? 80% Zajímavé komentáře: Marigold, genetique, PALINO, Desperado ()

• Dům Bondova šéfa „M“ se jmenuje Quarterdeck. V tomto filmu ho vidíme poprvé a potom zase až v Casinu Royale z roku 2006 (a ovšem také v neoficiálním Casinu Royale z roku 1967). (džanik)
  • Ačkoli reklamy na Žiješ jenom dvakrát přímo křičely "Sean Connery JE James Bond", marketing pro tuto bondovku jméno hlavního představitele spíše skrýval. Poprvé a naposledy se zde jméno Bondova představitele objevilo pod názvem filmu a na několika reklamních plakátech vidíme pouze Bondovu siluetu bez tváře (United Artists později přiznalo marketingovou chybu). (džanik)
  • George Lazenby je jediným představitelem agenta 007, který se narodil a vyrůstal mimo Spojené Království: v Austráli (Pierce Brosnan se sice narodil v Irsku, ale během puberty se s matkou odstěhoval do Británie). (džanik)

Související novinky

Zemřela herečka Diana Rigg

Zemřela herečka Diana Rigg

10.09.2020

Z Velké Británie dnes přišla smutná zpráva, ve věku 82 let zemřela filmová, televizní a divadelní herečka Diana Rigg. Informaci s odvoláním na jejího zástupce zveřejnila stanice BBC. Hereččina dcera…