Na americké základně na Kubě dojde k napadení a následné smrti vojína Santiaga. O případ se vážně zajímá kapitánka JoAnne Gallowayová, vojenská prokuratura však obhajobou obviněných pověří mladého ambiciózního právníka,  poručíka Kaffeeho. Gallowayová je pověřena alespoň dohledem nad celým případem a je také Kaffeeho nadřízenou.Danielovi Kaffeemu se zdá případ obviněných vojáků Downeyho a Dawsona naprosto jasný a nehodlá se jím podrobněji zabývat – chce svým klientům doporučit, aby se přiznali, a vymoci jim co nejnižší trest. Svým přístupem ovšem vzbudí silnou nelibost Gallowayové, která má na celou tragickou událost jiný názor. Domnívá se, že oba obvinění pouze provedli rozkaz svého velícího důstojníka a že za tím je skrytá šikana, kterou nazývají „rudý zákon“… Gallowayové se nakonec podaří přesvědčit Kaffeeho, aby se pokusil o nemožné – dokázat nevinu obžalovaných. Společně a ještě s asistentem Samem Weinbergem začnou shánět potřebné důkazy. Je to ovšem velice nesnadný úkol, zvlášť když časem zjistí, že stopy vedou do vyšších míst, než si původně mysleli… (TV Prima)

marleyy

90% Soudní drama jak se patří, démonický Nicholson, přesvědčivý Cruise a nehorázně nahuštěná, závěrečná konfrontace vystřelila tento biják, pro mě, až k páté hvězdě. Nutnost shlédnout v originálním znění. Zážitek i náhled do myslí mariňáckých, zelených uniforem a americké jurisdikce zaručen. 5* ()

higuain

Nečekal jsem, že mi to až tak sedne. Přitom je to celkem jednoduchá rovnice. Kvalitně zpracovaný soudní drama mám všeobecně v oblibě a zde je Sorkinův scénář (jeho filmový debut), kvalitní režisér se slušným resumé, další velké jméno Richardson za kamerou, výborné obsazení a to ani nemluvím o soundtracku, který byl rovněž super, ačkoliv jméno Marc Shaiman jsem dodnes neslyšel. Cruise i mimo akční žánr podává velmi dobrý výkon a Nicholson se zde sice objeví jen na pár scén, ale ano, každou z nich si krade pro sebe neskutečným způsobem. Uvažoval jsem i o pěti, nakonec "jen" velmi silné 4*. ()

Anglie

Vynikající drama ze soudního prostředí. Nicholson tentokrát hraje záporáka, ale se svým obvyklým perverzním potěšením. A i dvojice Cruise-Mooreová odvádí přesné herecké výkony. ()

Fanucci

Tento film zvedá výkon Nicholsona v roli gen. Jessepa do nadprůměru. Pro jeho monolog v soudní síni stojí za to film vidět. "YOU CAN´T HANDLE THE TRUTH!!!":-) ()

Huntelaar

Hlavní roli tam má zřejmě Cruise, ale ten nakonec od Nicholsona dostal tak na prdel (to ani nebylo na body jako totální K.O. s hozeným ručníkem do ringu), že mi to kazí celý dojem z filmu. A to ještě nevím, jak taktně naznačit jak moc mizerná tam byla Demi Moore, vedle které i ten Cruise zářil. ()

OG_Swifty

Soudní drama z prostředí US army. Tak by se ve zkratce dal pojmenovat film, jehož téma kopíroval poměrně velký počet seriálů a filmů. V první řadě musím říct, že nemám soudní filmy zrovna v lásce, zkrátka slovíčkaření v soudní síni a s tím související vyšetřování mě moc nebaví. A teď objektivně k filmu; myslím si, že se jedná o kvalitní dílo s hvězdným obsazením a zajímavým příběhem. To, že se Jessup provaří na základě vlastní ješitnosti, se mi nezdá moc reálný - přeci věděl, že by to Kaffee odsral hned potom za opruzování vysokého důstojníka. Na druhou stranu mi to zase nezničilo celý film, resp. pocity z něj, takže asi OK. Pokud bych byl na tento typ filmů zaměřen (soudní dramata), dal bych určitě 4 hvězdy, ale jelikož už to asi znovu vidět nepotřebuju (max. kvůli Demi Moore v uniformě), tak dávám nakonec hezkých 60%. ()

Vessper

Skvělé herecké výkony a výborně vykreslené prostředí bohužel kazí naprosto předvídatelný a jednoduchý děj. Velká škoda. ()

Lischai

Vojenské soudní drama se vším co čekáte a bez ničeho, co nemůže chybět. Scénář psal Sorkin, takže místy je to - hlavně Crusiovy květnaté hlášky - i překvapivě vtipné. ()

M.i.k.e

jedna z mnoha dnes už skoro klasika, která mi delší dobu unikala což vzhledem k faktu že mám rád soudní dramata úplně nechápu.Středobodem vyprávění je dvojice vojáků která dá "deku" jinému vojákovi, který ovšem následně zemře.Jde o celkem nejednoznačný případ u kterého sem měl zkraje problém se vůbec zorientovat.Jedna strana totiž tvrdí, že vojáci jednali na vlastní pěst a jde tak o vraždu (a zároveň porušení rozkazu), druhá strana pak tvrdí, že vojáci dostali rozkaz provést tzv. rudý kód, což je vlastně obecně akceptovaná forma šikany o které všichni vědí a vina by tak byla na tom kdo dal onen rozkaz.To samo o sobě ukazuje lehčí pošahanost armády v tom smyslu, že rozkaz je rozkaz i ve chvíli kdy výsledek je při nejmenším diskutabilní.Velká část filmu se tak odehrává v soudní síni, kde se samozřejmě hodně mluví, což je ovšem Sorkinova doména a ten i ve své scénáristické prvotině ukazuje, že tyhle konverzačky měl v malíku nejspíš odjakživa.Z herců má největší prostor Cruisův arogantní právník a je výborný.Zdatně mu ovšem sekundují další v čele s tradičně ďábelským Nicholsonem.Ten má sice  prostoru hodně málo, ale když už je na scéně, tak si jí krade víceméně pro sebe.Ani po třiceti letech tenhle film nijak výrazně nezestárnul...80% ()

Elyssea

Nepříliš výrazná Demi Moore, celkem sympatický Cruise, démonický Jack, naprosto sympatický Bacon a mladý Noah Wyle. Velmi kvalitní právnický snímek s dobrým obsazením. ()

Skleena

velice příjemné překvapení! Snímek nabitý známými xichty, i když to doby ještě v pozici vyjukaných nováčků. A Demi Moore to tam sekne, když zrovna nesmekne a neukáže ten strašnej účes :) Každopádně i přes na můj vkus možná až prehnanou stopáž film neztrácí na napínavosti a především díky Nicholsnovu výkonu v soudní síni celkem solidně graduje. Důkaz toho, že i na dvouhodinovou okecávačku bez jediného výstřelu či kopu s otočkou se dá koukat - 12 rozhněvaných mužů to sice není, ale lepší než strávit večer u superstar. Mnohem. ()

C0r0ner

Skoro jako by to napsal Grisham, protože to byl další z kvalitních filmů od soudu. Sice trochu natahaný, nicméně závěrečné přelíčení bylo tak zajímavé (díky do té doby vystavěnému ději) a strhující, že jsem skoro nedýchal. Pro Reinera mám očividně slabost, protože jsem ještě neviděl jeho film, který by se mi nelíbil. 80% ()

danecek24

50. Zlatý Glóbus za rok 1992 - nominace (5) - Nejlepší film (drama), Nejlepší herec (drama) - Tom Cruise, Nejlepší herec ve vedlejší roli - Jack Nicholson, Nejlepší režie - Rob Reiner, Nejlepší scénář - Aaron Sorkin ()

pakobylka

Poměrně jednoduchý scénář je přetavený ve strhující příběh, který dokáže ve správnou chvíli vyvolat ty správné emoce. Nic v něm nechybí - a nic není nadbytečné. Vypráví o zákonu - a o jeho výkladu, o cti a o morálce ... po vojensku ... a především o maximálním nasazení - v bitvě, která se zdá být předem ztracená. ()

Zemřel herec a režisér Carl Reiner

Zemřel herec a režisér Carl Reiner

30.06.2020

Cruise zachraňuje prezidenta Nicholsona

Cruise zachraňuje prezidenta Nicholsona

24.11.2013

Kdysi jim to spolu parádně šlapalo v klasice Pár správných chlapů. Proto si je umíme představit i v hlavních rolích akční komedie studia Warner bros. El Presidente. Projekt se vyvíjel několik let s… (více)