Na americké základně na Kubě dojde k napadení a následné smrti vojína Santiaga. O případ se vážně zajímá kapitánka JoAnne Gallowayová, vojenská prokuratura však obhajobou obviněných pověří mladého ambiciózního právníka,  poručíka Kaffeeho. Gallowayová je pověřena alespoň dohledem nad celým případem a je také Kaffeeho nadřízenou.Danielovi Kaffeemu se zdá případ obviněných vojáků Downeyho a Dawsona naprosto jasný a nehodlá se jím podrobněji zabývat – chce svým klientům doporučit, aby se přiznali, a vymoci jim co nejnižší trest. Svým přístupem ovšem vzbudí silnou nelibost Gallowayové, která má na celou tragickou událost jiný názor. Domnívá se, že oba obvinění pouze provedli rozkaz svého velícího důstojníka a že za tím je skrytá šikana, kterou nazývají „rudý zákon“… Gallowayové se nakonec podaří přesvědčit Kaffeeho, aby se pokusil o nemožné – dokázat nevinu obžalovaných. Společně a ještě s asistentem Samem Weinbergem začnou shánět potřebné důkazy. Je to ovšem velice nesnadný úkol, zvlášť když časem zjistí, že stopy vedou do vyšších míst, než si původně mysleli… (TV Prima)

misterz

Snímok by som si vedel predstaviť aj ako úvodný pilot k JAG - Vojenská generálna prokuratúra, len s tým rozdielom, že kvalitatívne v porovnaní s týmto seriálom, je úplne niekde inde, mimo našu slnečnú sústavu. Hlavní vinníci sú síce známi už od začiatku, takže tu nie je žiadne odhaľovanie páchateľa, o to viac však zaujme samotné naháňanie dôkazov a krimi vyšetrovanie previnilcov. Kúsok po kúsku sa tak skladá nepekný obraz pomerov života vojakov na vojenskej základni. K úspechu tohto filmu sa nemalou mierou pričinil aj dych berúci výkon Jacka Nicholsona (plukovník Jessep). Keď bol na obraze mal som normálne chuť vstať a zasalutovať mu, vôbec sa tým vojakom nečudujem, maximálne presvedčivý výkon. Koniec ponúkol jeden z najlepších slovných duelov (Nicholson vs. Cruise) aký som mal kedy možnosť vo filme vidieť, už len kvôli nemu stojí za to pozrieť si celý film. 85/100 ()

ChewieDC

Aaron Sorkin se rád ve svých filmech pohybuje v prostředí amerického vojenství nebo americké vysoké politiky. Vždyť je tvůrcem Amerického prezidenta či seriálu Západní křídlo. Americký prezident byla ale spíš odlehčená zábava, seriál Západní křídlo se sice zabývá důležitými otázkami, ale nic z toho nemá takovou váhu jako právě PÁR SPRÁVNÝCH CHLAPŮ. Sorkin zde poukazuje na jedné straně na nesmyslnost vojenské hiearchie a příkazů, na straně druhé nám zase předkládá armádu jako důležitý prvek společnosti, který nám chrání záda. Jack Nicholson jako Nathan Jessep není ztvárněn jako vyloženě záporný velitel, a jeho herecký výkon je úchvatnou ukázkou vysoce postaveného muže věřícího ve vše, co dělá. Stejně tak zpočátku arogantní Tom Cruise, který se postupem času stává pravým dědicem odkazu svého otce, ukazuje odhodlaného muže, který ví, co chce, i když si mnohdy není zcela jist, jak toho dosáhnout. Rozhodně důležitý film s řadou vynikajících hereckých výkonů. ()

Anderton

Obdobie deväťdesiatych rokov podobným inteligentným, príťažlivým, súdnym komerčným trilerom prialo. Táto doba je už bohužiaľ preč a preto sa k nim radi vraciame. Pár správnych chlapov pripomína svojim štýlom adaptácie Grishamovej prózy, od scenára, cez mierne expresívne herecké výkony, až po atmosféru. Tvorcovia sa bohužiaľ nevyhli prvoplánovým americkým symbolom a hollywoodskej naleštenosti, ale v onej dobe to nebolo nič negatívne a film je evidentne primárne určený americkému publiku. Dnes by sa podobný scenár točil asi iným spôsobom. Už len kvôli tomu, akú povesť medzičasom Guantanamo získalo. ()

nascendi

Tak som si tých správnych chlapov pozrel pred napísaním komentára ešte raz a jedna hviezdička išla automaticky dolu. Neznášam frajerov, akého stvárnil Tom Cruise, a až na riedke výnimky neznášam ani Toma Cruisa ako herca. Demi Moore tiež pôsobila nejako neisto a nepresvedčivo. To dalo vyniknúť Jackovi Nicholsonovi, ktorý sa zaskvel v plnej paráde. A seklo mu to, pretože dokázal byť vierohodnejší, než tí panáci v teplošských uniformách deklamujúci harvardské kecy. Škoda, mohol z toho byť veľmi zaujímavý film o tom, ako sa veci menia pri meniacom sa uhle pohľadu. Len by sa musel najprv odbúrať ten pátos, patriotizmus a tie vojenské opičky a neskončiť iba u toho. ()

Slartibarkfast

Plejáda skvělých herců v krimi thrilleru z armádního prostředí, kteří odvádějí výtečnou práci. Asi nejlepší herecké představení pak předvádí Jack Nicholson. Posledních dvacet minut filmu a jeho finální slovní souboj s Cruisem je jen třešničkou na dortu. Ačkoliv se většina filmu zdá jako nudná sračka, je to celkem výživné drama. Na svou dobu střízlivý počin bez přehnaných velkohubých omluvných projevů a vlasteneckých žvástů. Nejdůležitější je sama lidskost a to ve smyslu toho, že každý chybujeme a je jedno na jaké pozici. 70% ()

nash.

Výborné herecké výkony ve strhujícím soudním dramatu o vině a odpovědnosti... Skvělý Nicholson, dobře obsazený Cruise... ()

FrodoF

Nadprůměrné soudní drama s opravdu vynikajícím obsazením (i v malých rolích). Nicholson se pořádně předvede jen asi dvakrát, děj se soustředí hlavně na Cruise s Moorovou, což je trochu škoda. A taky mě naštvalo, že se Nicholson přiznal, to k jeho vychytralému hajzlovi, který se před ničím nezastaví vůbec nesedělo. ()

klerik

Ten Nicholson by mi vymyl mozog za pár minút :) Grandiózne finále (!) Trochu mi vadilo, že Cruisova postava vždy vedela ako sa správne zachovať, na Demi sa mi (ako vždy) dobre pozeralo a filmík celkovo zaujímavo nadhodil problem okolo vojenskej drezúry. Kvalitná a napínavá súdna takmerdráma... ()

SeBig

Kecy, žvásty, vojna není kojná. Nakonec těch správných chlapů je fakt jen pár a taky záživných filmů je jen pár, tenhle neni. ()

Chrustyn

Zdařilé a hvězdně obsazené drama z prostředí vojenských soudů. Cruise zde ukázal, že není pouhou "hezkou tvářičkou z plakátů" a předvedl seriózní herectví, díky kterému překonal i zkušenějšího Nicholsona. Škoda, že Reinerova režie je mdlá a bez nápadu. ()

classic

Medzi mariňákmi na Guantaname - na Kube, je jedna „čierna ovca” , je to vojak William T. Santiago, ktorý jednak žiada o preloženie, alebo - skrátka FYZICKY zaostáva za ostatnými ( slabá kondička - nevládze ), čím si KOLEDUJE o výprask, alebo označenie “červený kód” ( to je niečo na spôsob - „dohovorenia” , nezájsť príliš do extrému, len postrašiť, bohužiaľ, potom - nie je návratu, ak má vojak splniť - RED CODE ? Ja to presne neovládam... ) , čo je príkaz od veliaceho dôstojníka, ktorý splnia dvaja vojaci Downey a Dawson, ktorí to kapánek preženú až tak, že ho zavraždia ! Konali podľa rozkazu, v ktorom má prsty - spomínaný dôstojník, či samotný veliteľ základne - plukovník Jessup, ktorý by najradšej celú túto kauzu, zahodil cez plece, do autu, aby sa v tom nikto nevŕtal, len to by sa prípadu nesmel ujať, dôstojník Kaffee, ktorý je právnik, čo chce vysekať týchto dvoch mariňákov z prúseru ! Má k dispozícii - dvoch pomocníkov, kde jeden z nich, je nežného a zachrípnutého pohlavia. Po čase, začnú vyplávať na povrch postupne ďalšie a ďalšie tromfy ( indície ), ktorými obháji týchto dvoch, okúzli porotu, pričom samotný Jessup pôjde vypovedať ako svedok, čím sa všetko prevalí, lebo Kaffee používa metódy, ktorými sa každý jedinec prizná ! Herecký koncert - mladého Toma Cruisa, ktorému sekunduje - výrazný Jack Nicholson, ktorého budete z celej duše nenávidieť. A Demi Moore, nie je nijako zaujímavá, asi len okrem toho, že bola aktuálne v kurze ? No a režisér, Rob Reiner, už nie je to, čo býval. Vynikajúca je jedna vec, že to rýchlo odsýpa, nenudíte sa ani na chvíľu, ale aj tak tomu čosi chýba, prečo som neudelil vyššie hodnotenie... PS: Našlo sa : „Zopár správnych chlapov” , ktorí chceli dať veci na správnu mieru ! ... Ale zase dávať treba pozor na jeden - podstatný fakt, a to, že tí dvaja vojaci sú vrahovia, ktorí plnili rozkaz, áno, to súhlasí, ale či chcú, alebo nechcú, musia niesť podiel viny, za ktorý budú pykať, mať postih... ()

Arsenal83

Medzi zlaté deväťdesiatky patrí aj tento výborný film. Nemám filmy z okruhu armády veľmi rád, ale tento je mimoriadne vydarený, keďže ide o právne záležitosti, vyšetrovanie. Pozerať sa po rokoch a dnes už vlastne už spomínať, aký bol Jack Nicholson pán herec, že v pohode aj z Cruisa urobí amatéra, je v súčasnosti pohladením na duši. ()

heyda

Docelá dobrá, slušnými dialogy nadupaná podívaná. Herecké obsazení více než hvězdné. Hvězdička dolů jde jen za malinko přetaženou délku. Ale rozhodně příjemné překvapení. Drama jak má být :-) 7/10 ()

Ivoshek

Ten film je poněkud nuda. A hlavně, SPOILER!!! ke konci se Nicholson naprosto nelogicky přizná. Je to jen další zbytečný právnický film. S hezkými hereckými výkony. ()

Genero

Ať listuju jak listuju, nic z vojenských řádů ve své modré knížce nevyčtu, takže netuším, jaký musí být počet štětin na vojenském zubním kartáčku, nebo délka a hustota ok na hajzlpapíru v důstojnické latríně. O to víc si vážím všech chrabrých amerických chlapců, kteří hájí čest a slávu demokracie na základně Guantanamo, kde jim Fidel může přes plot počítat knedlíky na talíři. Chápu, že to není služba pro každého a můžou jí vykonávat jen ti nejlepší, kteří nikdy, ale nikdy nepláčou po večerce do polštáře a nezdá se jim o maminčině nedělní bábovce. Vojín Santiago je černou skvrnou na spanilé tváři armády, protože po uběhnutí devadesáti kilometrů sípá, ačkoliv pouze klusal a každou třistadvacátouosmou kulkou mine střed terče. Jediným možným trestem je smrt a Cruise jede z následné šlamastyky vysekat před soudním tribunálem dva vojáky, na které se musí mluvit hooodněěěě pooomaaaaluuuu. Což o to, přelíčení je to zábavné, soudce tluče kladívkem do stolu jako o život a co chvíli se vynoří nové skutečnosti vedoucí k pravému zadavateli vraždy vojína Santiaga, zlé prasopsí hlavě, která má co nevidět povýšit do štábu. Film by stačilo vidět jednou nebo dvakrát a myslím, že máte na celý život vystaráno. Jenže když ho přežijete jestě potřetí, popáté, podesáté, dočkáte se pokaždé na konci té fascinující desetiminutovky totálního herectví, kdy se Valký Jack s metály přes celá prsa vyznává z lásky k vojenskému řemeslu. Přestože se projeví v tuto chvíli jako opravdu velmi arogantní slizoun a naprostý zmrd, mám pokaždé chuť ho za ten výron před souloží ještě pochcat, pokud by si to jen přál. ()

ScarPoul

Old school vec, ktorá najviac pripomína Firmu. Ale to neznamená, že nemá svoje atribúty. Ja síce nie som až taký fanúšik vojenskej divízie USA v akejkoľvek podobe ( nemyslím teraz názorovo ale skôr príbehovo) ale keď sa k tomu sem tam dostanem, málokedy bývam sklamaný. Reiner má istú réžiu a je si vedomí žánru, ktorý robí. Ale tým, že 90 roky vedeli ako správne namiešať kokteil naivnej moralitky a ako správne viesť hercov k fantastickým výkonom na malom priestore, funguje to. Cruise dokazuje herecké schopnosti a rovnako aj Nicholson, ktorý si ten malý priestor kradne pre seba. Inak je to pomerne jednoduchá záležitosť, kde máme zloduchov a hrdinov od začiatku jasných. A potom už len kladným hrdinom držíme palce nech všetko zvládnu čo možno najlogickejšie ako sa dá. Čo sa im aj podarí. Super film, kde v zásade funguje všetko tak ako má a na ktorom vôbec nebadať zub času. ()

PROROK14

Filmy zo súdneho prostredia ma veľmi nebavia a tento nieje výnimka. Tá dĺžka tomu tiež veľmi nepomohla. Na môj vkus je to až príliš nudné. ()

Zemřel herec a režisér Carl Reiner

Zemřel herec a režisér Carl Reiner

30.06.2020

Cruise zachraňuje prezidenta Nicholsona

Cruise zachraňuje prezidenta Nicholsona

24.11.2013

Kdysi jim to spolu parádně šlapalo v klasice Pár správných chlapů. Proto si je umíme představit i v hlavních rolích akční komedie studia Warner bros. El Presidente. Projekt se vyvíjel několik let s… (více)