Na americké základně na Kubě dojde k napadení a následné smrti vojína Santiaga. O případ se vážně zajímá kapitánka JoAnne Gallowayová, vojenská prokuratura však obhajobou obviněných pověří mladého ambiciózního právníka,  poručíka Kaffeeho. Gallowayová je pověřena alespoň dohledem nad celým případem a je také Kaffeeho nadřízenou.Danielovi Kaffeemu se zdá případ obviněných vojáků Downeyho a Dawsona naprosto jasný a nehodlá se jím podrobněji zabývat – chce svým klientům doporučit, aby se přiznali, a vymoci jim co nejnižší trest. Svým přístupem ovšem vzbudí silnou nelibost Gallowayové, která má na celou tragickou událost jiný názor. Domnívá se, že oba obvinění pouze provedli rozkaz svého velícího důstojníka a že za tím je skrytá šikana, kterou nazývají „rudý zákon“… Gallowayové se nakonec podaří přesvědčit Kaffeeho, aby se pokusil o nemožné – dokázat nevinu obžalovaných. Společně a ještě s asistentem Samem Weinbergem začnou shánět potřebné důkazy. Je to ovšem velice nesnadný úkol, zvlášť když časem zjistí, že stopy vedou do vyšších míst, než si původně mysleli… (TV Prima)

Pavlínka9

Jednoduchá situace, zamotaný příběh, věrnost vojáků a ukázka "přísnosti", ve které se vojáci pohybují. Tenhle film stojí hlavně na absolutně bezchybném obsazení, kdy v dnešní době by toto dát do kupy s tak skvělými výkony stálo mnoho úsilí. Bavilo mě to nadmíru. Nemám ráda happy endy -a tady - vlastně - nedokážu říct, zdali tam je či není...Co hodně oceňuji - bacha SPOILER - že tam není milostná zápletka;) ()

elanius

(74/2022) / Tie skoré 90te roky sú v tom hrozne cítiť, myslím si, že takýto film by už teraz ťažko obstál. Mám rád súdne drámy ale v tomto filme chýba práve trochu viac tej drámy. Tak nejak je dosť jasné ako všetko dopadne. Film je hodne priamočiary, na druhú stranu vďaka tomu vcelku slušne odsýpa. Z "politického" hľadiska je veľa scén vlastenecko naivných, klasika. Treba ale aj povedať, že sa nebojí ani tém, ktoré neukazujú praktiky v americkej armáde len v pozitívnom svetle. Ako poslednú vec musím spomenúť herecké vykony. Tom Cruise mi neuveriteľne liezol zo začiatku na nervy, ale nakoniec som si uvedomil, že je to presne to ako jeho postava mala pôsobiť, tak vlastne fajn. Jack Nicholson, zjavne aj z celkových snáď 10 minút na plátne sa dá vyťažiť Oscar za vedľajšiu rolu. Ikonický monológ parádne pasuje do záveru súdneho procesu, ale mám pocit, že sa Jack až tak na toto nenarobil. Celkové zhrnutie, film je hodný pozretia, ale už nemá moc ako extra zapôsobiť na súčasného zmlsaného diváka. Na jedno pozretie ale fajn, špeciálne pre fanúšikov súdnych záležitostí. (6/10) ()

Master19

Mám takový pocit, že ačkoliv se tady snaží američani ukázat, jak jsou civilizovanou společností a žádný trestný čin neujde trestu, ačkoliv může jít o vysoce postavené důstojníky, je to spíš plácnutí a spousta z nich bude spíše hrdá na to, že má armádu plnou takovýchto tvrďáků Nicholsonů... To mě na tom děsí a chování amerických vojáků při "rozsévání svobody" po různých koutech světa to jen potvrzuje. Nicméně film je to zajímavý, herci dobří a jediné co mě vytáčí, jsou účelové glorifikující scény s jasnou cedulkou: Made in USA. Naštěstí jich tu moc není, takže se vyplatí vydržet až do konce. ()

zdenny

Herecký koncert Toma Cruise s celkově výborným obsazením. Především závěrečná řeč a konflikt s Jackem Nicholsonem u soudu musela vzít za srdce milovníky dramatu. Hlavní postavy ve filmu byly kvalitně vyprofilované a dialogy taktéž. Teď jen k problému: Nedivím se Nicholsonově nechuti, když mu na jeho základnu přijde dělat pořádky mladý, nedávno dostudovaný, právník. Když žiješ celý život mezi vojáky - ve špíně, bahně, krvi a potu - prostě si utvoříš svůj svět, do kterého nechceš nikoho jiného (především tedy civilistu) pustit. Máš utvořená pravidla, která jsou prakticky celý tvůj život neměnná - a teď by ti chtěl nějaký mladý, arogantní právník ukazovat, jak se má správně žít a chovat. Proto nemají vojáci, policisté i "bachaři" (pracuji ve věznici) celého světa rádi, když se jim někdo zvenčí snaží řešit jejich problémy. Je to prostě jiný svět. Pravda je ale taková, že plukovník ve filmu pochybil morálně i koncepčně, třebaže se to snažil vysvětlit obranou bezpečnosti Spojených států. ()

JohnSmith

Moc pěkné právnické drama, které má spád, nenudí a je ze zajímavého prostředí. Třešinkou na dortu je výkon Jacka Nicholsona, který je opravdu brilantní. ()

Brain-D

Film o jednom vojenském soudu. Kde se zuby nechty snaží Tom Cruise vysekat dva vojáky z údajném vraždy jiného vojáka. Jack Nicholson jako velitel celé jednotky měl sice málo prostorou, ale byl vynikající. Tom tu byl, ale taky hodně dobrý. Stejně tak Bacon a K. Sutherland. ()

fefee

Taký dobrý priemer súdnej drámy s hereckou elitou v čele s Nicholsonom, ktorý zahrá snáď hocičo skvelo. ()

VanTom

V ukázkovém (a pohříchu lehce schematickém) soudním dramatu se obhájci dvou mariňáků musí nejvíc potýkat s armádním kodexem cti, kdy je rozkaz nadřízeného nad zákon (i Boha). Floutkovský Tom Cruise hraje (a přehrává) sám sebe, vyprsené Demi Moore to v uniformě sluší, ovšem jestli si někdo krade veškeré (čtyři) scény pro sebe, tak to je arogantní, úlisný plukovník Jacka Nicholsona. ()

masw

Reálně vypadající film se skvělým obsazením ve vedlejších rolích (Nicholson, Pollack, Bacon) a i v epizodních (Wyle, Gooding Jr.). Jen když jsem viděl, že v hlavních rolích bude Cruise (kterého moc nemusím) a Demi Moore (no...), čekal jsem že do toho režisér zapojí mezi oběma hlavními herci spoustu romantiky a opět uvidíme slaďárnu typu Top Gun, ale nestalo se! Zacož panu Reinerovi moc děkuju. ()

Autogram

K zopár správnym chlapom tu patrila aj Demi Moore a naopak nepatril k nim tvrdohlavý plukovník, ktorého Jack Nicholson zahral ukážkovo, ako je u neho štandard. Príbehy, kde sa najviac podstatného odohrá v súdnej sieni nepatria k mojim favoritom, ale tu to neplatilo a aj po rokoch sa dalo film pozrieť opakovane. Nebolo to ale už to pôvodné napätie správneho thrilleru, keďže je ten hlavný súdny obrat priam až nezabudnuteľný. Rovnako je pamätné aj hláškovanie plukovníka o fajčení a studenej sprche pri prvom stretnutí s partiou obhajcov. ()

MiGi87

Na moje poměry trochu pomalý rozjezd, i když závěrečná scéna s běsnícím Jackem Nicholsonem to vynahradila. Asi jsem holt z JAGu zvyklý na třikrát vyšší tempo a stejné množství scénáře. ()

deckardx

Vybornej Nicholson,sel z nej az strach v ty soudni sini... Ale ten Cruise mi tam fakt nesedel.. Jinak vcelku slusnej film.. ()

Aqualung

Cosi z toho o čem tenhle film mluví jsem zažil.Mimo jiné taky jako svědek u jednoho vojenského soudu.Ale k podstatným věcem.Opět je nám tady předestřeno vypulírované vojenské prostředí rozuměj vojenská justice, která má posoudit událost jedné noci někde na Guantanámu nebo čertvíkde. Seladonský právník postupně rozleptává nadutého, arogantního plukovníka, který jako základní hybatel stojí za spáchaným zločinem.A tady jsme u meritu věci.Otázka odpovědnosti a etiky.Tážeme se zda je ten,který bezprostředně zabíjí vinen více, či méně než ten, který nařídil rudý zákon.Tak kdo vlastně.Nikdo ze zúčastněných nepatří mezi nesvéprávné hovada, aby nebyl schopen posoudit co lze udělat, a co už ne! A to je základní zlo všech příkazových institucí.Ono...." já to musel udělat, oni mi to nařídili..." Stojí zde proti sobě dva principy-příkazový a etický-a je třeba rozhodnout, kde je příčina zla a tu trestat. Tom Cruis ztělesnil juristického hejska velmi dobře, ovšem Jack Nicholson vykreslil vojenskou bestii i s její stupidní argumentací naprosto parádně.Hodnotím vysoko. ()

P1tr

Intenzivní drama prezentující závažnou morální otázku, které se snímek věnuje velmi detailně a pomocí Sorkinovsky tradičně hutných dialogů vtahuje diváky do dění. Herci bez vyjímky září a dodávají dialogům potřebný punc dramatičnosti. Pár správných chlapů je výtečně napsané dílo, které svými skvělými dialogy dokáže přikovat k obrazovce spolehlivěji, než některé akční filmy. Snímek by určitě mohl být o něco kratší, aby měl lepší tempo, ale jde jen o malou výtku, která výsledek neovlivňuje příliš a máte tak před sebou vtahující film, který obsahuje jeden z nejcitovanějších dialogů filmové historie. ()

Arius

Ďalši z hrdých amerických filmov ktorý ospevuje silu ich vojska, slobodu obyvateľov a suverenitu nad ostatnými krajinami. Práve také filmy ja ale neznášam. Spočiatku bol film hrôza, nezáživný snímok s hrozným hereckým výkonom Toma Cruisa, vidim že môj a názory iných ľudí tu na ČSFD sú dosť protichodné ale bolo až do očibijúce že Tom Cruise iba opäť nahodil ten svoj "genialny" výraz ktorý odohral všetko zaňho, ja som ho chápal ako veľmi nepresvedčivú postavu. Navyše už len to že dej je prepletený s americkým námorníctvom vlastne námornictvo USA tvorilo tento film som vešal hlavu. Nemám moc rád filmy z tohto prostredia, Dej sa navyše rozbehol až keď sme sa dostali do súdnej siene, najviac sa ukázala herecká nespôsopilosť Toma Cruisa práve v záverečnej scéne s Jackom Nicholsonom v súdnej sieni, na tej chvíli staval aj dej no práve ona bola menej vyzretou časťou príbehu, ale Jack Nicholson bol tradične skvelý. ()

Zemřel herec a režisér Carl Reiner

Zemřel herec a režisér Carl Reiner

30.06.2020

Cruise zachraňuje prezidenta Nicholsona

Cruise zachraňuje prezidenta Nicholsona

24.11.2013

Kdysi jim to spolu parádně šlapalo v klasice Pár správných chlapů. Proto si je umíme představit i v hlavních rolích akční komedie studia Warner bros. El Presidente. Projekt se vyvíjel několik let s… (více)