Princezna Nevěsta

• USA The Princess Bride (více)

Hrdinové bez bázně a hany, chrabří piráti, všemocní kouzelníci, démoničtí zlouni a princezna čekající na záchranu – prostě pohádka, jak má být, jen tentokrát trochu lépe a s nadhledem... Žila, byla překrásná dívka jménem Pomněnka, která vyrůstala na statku. Tam také pracoval mladý čeledín Westley a jak už to tak bývá, postupně oba zjistili, že je k sobě něco pojí. Přísahali si věčnou lásku, ale aby mohli být svoji, odešel Westley do světa vydělat si peníze. Jenže loď, na které se plavil, přepadl Strašný pirát Roberts, jenž jak známo nebere zajatce. Truchlící Pomněnka padla do oka rozmarnému princi Humperdinckovi a ten oznámil, že si ji vezme za ženu. Ale než dojde ke svatbě, odehraje se sousta věcí, počínaje únosem princezny a konče znovuzrozením Westleyho. A to nemluvě o nezměrných dobrodružstvích, která naši hrdinové cestou za láskou a svobodou budou muset podstoupit, a setkáních s roztodivnými postavami jako jsou veršující obr Fezik, strůjce zázraků Divotvorný Max a především mistrovský šermíř Inigo Montoya. (Česká televize)

Pecival

Neodolatelně šarmantní pohádka s velmi sympatickymi postavami, přijemnou hudbou a takřka geniálním scénářem. ()

Fox85

V Americe je tohle kultovka mezi kultovkami. Mě se to líbilo, a to jsem to radši v krátké době zkouknul dvakrát :) ()

Firebug

Tak nějak s různých filmových podcastů vyrozuměl, že amíci považují tento snímek za své pohádkové zlato (něco jako 3 oříšky...). Mě ke zhlédnutí přesvědčilo až zařazení do žebříčku nejlepších "spoof" filmů (což je zřejmě omyl) - a čekal jsem tak trochu jiný zážitek. The Princess Bride má pohodovou atmosféru a pár vtipných frků se v něm taky najde. V jádru jde však o nejklasičtější lacinou dětskou báchorku jakou jsem od Američanů viděl. ANO - pohádkový žánr nevyhledávám a nejsem jeho fanouškem. NE - tento film můj postoj nijak nezměnil. Nudil jsem se. Zájem o osud postav klasický žádný. Orámování příběhu (čtení knihy vnoučkovi) nepřineslo žádnou přidanou hodnotu. Snesitelné 2,5* protentokrát (vzhledem k celkovému hodnocení) zaokrouhlené dolů. Zklamání. ()

Sdoom

Příjemná a zábavná skoropohádka, která kupodivu u nás není moc známá. Přitom se hravě může srovnávat s tím nejlepším, co vzniklo u nás. Neuvěřitelně sympatické herecké obsazení v čele se Mandy Patinkinem, svižný děj, vtipné momenty, nechybí žádná ingredience do 4hvězdičkového mixu. Jsou tu nějaké slabší momenty a hlušší místa, sem tam vypadá výprava lacině, ale nic, co by vyloženě kazilo dojem. (Blu-ray, orig.) Edit 15.1.2016: Viděno znovu s rodinou o Vánocích a stále mě to bavilo, i když jsem to viděl před nedávnem - to hovoří za vše. I dabing je povedený. (Blu-ray, dabing) ()

blueskin

Knížku bych viděl tak na dvě a půl (hlavně to neustálé Goldmanovo spoilování mě tam štvalo). Film je o něco snesitelnější, ale žádný zázrak to taky není. ()

!Borec!

Jako malej jsem ji jednou viděl a byl jsem z ní hotovej, asi to bylo na mě hodně pohádkového napětí, "opravdové lásky" a statečných hrdinů. A nyní po tolika letech, kdy jsem se snažil vyhledat název filmu, jsem ho konečně našel a mohl shlédnout znova. Nemůžu říci, že mě film pohltil až tak, jako v dětství, ale na druhou stranu jsem si všímal jiných věcí a byl jsem pořád okouzlen. Nedokážu si vysvětlit, čím tato nijak zvláštní pohádka dokázala zaujmout, ale má v sobě něco, co dokáže oslovit všechny generace. Kulisy a umělé pozadí nejsou ovšem nijak dokonalé, ale kompenzují to hlavní postavy a příroda okolo. Kdo na snímek kouká jako na normální film, asi ho moc nepotěší svou absurdností a ironií, ale pro pohádkáře to bude milá podívaná o "opravdové lásce", pomstě a podobných pohádkových témat.... ()

Han22

Neskutečně nádherná pohádka, viděl jsem ji asi před 10 lety na Vánoce a před 2 roky znovu a celou dobu jsem ji měl v hlavě, aniž bych zapoměl o co jde. Není to typické fantasy 80. let, spíš pohádka, kde místo kouzel a mečů pomáhá chytrost a lstivost, je trošku komediální, trošku romantická a moc moc hezká. ()

noctambule

Zkoukla jsem asi úplně jiný film:-) Pro mě to byla strašná podívaná, bylo mi až trapně, že se na to dívám a nepochopím, co na tom kdo vidí. Nevyžaduji dokonalý vizuál, ale Princezna Nevěsta vypadá, jak telenovela, lacinost do očí bijící. Nemyslím tím zdaleka jen rekvizity, kostýmy, ale třeba i herecké výkony a co ta spousta ošklivých lidí? Pár fórů dojem nezlepší. Skoro to vypadalo jako parodie, ale ani v té poloze to nefungovalo. ()

FilmysMartym

Teď to m přímo přede mnou uvedla na KVIFFu Robin Wright a ještě k tomu se promítal, myslím že původní 38mm film! Co víc si přát, tohle byl jeden z nejlepších kino zážitků vůbec a film jako takový nesmírně překvapil. Nikdy dřív jsem ho neviděl, ale teď na něj minimálně 1x ročně koukat budu, protože taková pohádka, to se jen tak nevidí. Důvtipná, komediální s úžasnými hereckými výkony a ještě k tomu vcelku neotřelý příběh dávají dohromady skvěle fungující film, který musí pohltit snad každého! ()

Zagros

V předvánoční čas jsme si pustili tuhle vysoce hodnocenou americkou pohádku a zjistili jsme, že se s většinou neshodneme. :-) Předně jsme ji viděli až teď v dospělosti a chybí nám tak tradiční nostalgické „zvyšovadlo“ hodnocení. Z pohledu dospělého je to hodně slabé. Sám nemám rád parodie a tahle pohádka se parodii hodně blížila, nespadla tam ale úplně a i jako parodie byla nefunkční. Občas se jakoby brala vážně, což nefungovalo. Na běžnou komedii byla pak málo vtipná, tři čtyři pousmání za celý film. Na dobrodružný film to bylo málo napínavé, na romantiku chyběla potřebná jiskra mezi hlavními hrdiny. Přišlo mi, že lehce cítím kulturní bariéru. Američanům asi přijde směšné něco jiného než nám. Především dialogy byly hodně ubohé a balancovaly na hranici trapnosti a bezvýznamnosti. Několikrát jsem si řekl, tohle asi mělo být vtipné, ale vždy je to blbost. Jedna hvězdy… ne! Druhou hvězdu dávám jako knihovník. Především díky tomu, že se opět (tady možná omylem) ukázalo, že kniha je poutavější než videohry a čtení má smysl. :-) ()

Perry-

Tak na 3 a 1/2 *. Nevim, přišlo mi to takové chudé. Výprava místy nic moc. Na naše české pohádky to nemá ani omylem. Spíš je to fantysy film plný dobrých hlášek a skvělé hudby. ()

duddek

"Hello. My name is Inigo Montoya. You killed my father. Prepare to die." Jak se řekne Princezna Nevěsta, vybaví se mi přesně tahle pasáž. ()

Eraserhead

CSFD 81%, na IMDB v TOP 250... a mě nenapadá nic čím by si to tenhle film zasloužil... Nemám nic proti pohádkám - například Hvězdný prach je skvělý a daleko lepší než Princezna. Ne proto, že by byl novější a trikovější, ale zkrátka byl o hodně víc zábavnější a dodal i nějakou tu emoci. Tady až na pár fórků proměnlivé kvality nebylo nic... a ta hrozná synťáková hudba... ()

cab

Americka pohadka je na mile vzdalena od maleho presto kvalitnejsiho ceskeho pisecku, s kterym ji bohuzel pro ni, musim srovnavat. Jen par svetlych zablesku se najde ve vtipne napsanych a podanych predstavitelich mensich, ale pro prubeh filmu, dulezitych rolich na rozdil od princezny a prosteho chudase v hlavnich rolich. 40% ()

VIPerson

Zub času působí neúprosně....Cary Elwes výborný,líbivá hudba a tak trošku nostalgie,navzdory tomu,že jsem o pohádce v dětství ani neslyšel....pokud můžu srovnávat (a já myslím že ano) pak bych Princeznu nevěstu šoupnul do stejnýho pytle jako Planetu Krull,Legendu,Willowa,Temný krystal či Labyrint....ne vše mě oslovilo po stránce filmové,ale vše mě okouzlilo svou hudbou a v některých případech i svou atmosférou...kdybych byl dítě v době vzniku snímků a byl američan asi bych je miloval stejně tak,jako já dnes S čerty nejsou žerty či O statečném kováři... ()

Scevola

No neviem tato "satira" na romanticke rozpravky ma vobec nenadchla. Prvu pol hodinu som vobec netusil co vlastne pozeram. Radsej si urcite pozriem klasicku rozpravku. 4/10 ()

Merkin

Já nevím. Svým způsobem je Princess Bride vskutku originální počin. Kdybych byla o deset let mladší, nebo ji před tou dobou poprvé viděla, jistě bych na ni nedala dopustit. Některé scény působí až hororově, hrdinové jsou vesměs sympatičtí (až na Buttercup, která by mohla obdržet poněkud odvážnější scénář, když jde spíš o parodii-chovala se totiž místy ještě přitroubleji a naivněji než princezny z opravdových pohádek-pokud tedy nebyl tohle plán). Nicméně pohádku poprvé vidělo moje starší já a tomu na ní cosi scházelo. Dialogy byly místy vtipné jen rádoby, předvídatelnost příběhu člověka neurazí, ale průběh jejího docilování byl místy zřetelnější ještě tragičtěji ( a o nic jiného než o zajímavý způsob dosahování známého konce nešlo). Ráda se podívám ještě někdy, ale výš své hodnocení nejspíš nepoženu. ()

farfalla

Je tohle pohádka? Chvíli je to příběh ze současnosti, chvíli fantasy, chvíli i pohádka. Jsou tam Monty Pythoni, chvíli je tam španělský šlechtic i sicilián, pak Zorro, pak zase Errol Flynn nebo i obr a obživlý téměř-mrtvý. Postavy mluví literární angličtinou. Zkrátka stále něco. Ale když pak hraje závěrečná písnička, máte pocit, že jste viděli velice romantický příběh. Kdo neviděl, nepochopí. Film se dostal na seznam Bravo - 100 nejsměšnějších filmů, na seznam AFI - 100 nejlepších filmů o lásce, a na seznam Channel 4 - 50 nejlepších komedií. ()