Magická hlubina je strhujícím příběhem dvou potápěčů. Vše začíná na konci padesátých let, kdy se Jacques Mayol (Jean-Marc Barr) a Enzo Molinari (Jean Reno), v té době ještě chlapci, utkali v boji o rekord v hloubkovém potápění. O dvacet let později jsou oba rivalové jasnými favority mistrovství. Film je portrétem dvou mužů, pevně spjatých s oceánem, lásky mezi Jacquesem a jeho osudovou ženou Johannou (Rosanna Arquette), přátelství a neskonalé romantiky. (Magic Box)

hoid

Luc Besson sa po tejto snimke u mna stal hned top reziserom. Prinutil ma pozerat sa na more inymi ocami. V magickej hlbocine je nieco magicke :) Tento film sa urcite oplati pozriet. ()

karlee

Bessonův expresivní styl je jistě originální, mě však moc neoslovuje. Tady v Magické hlubině navíc nevěřím vztahům mezi hlavním trojlístkem. Taky dialogy typu "tvůj svět je tam dole, ale já jsem tady nahoře" mě u filmů spíš štvou, než že by mě povubudily k přemýšlení. Ale hudba se povedla a delfíni jsou sympa. ()

celticek

Začátek je perfektní, skvělá muzika. Bohužel z mého pohledu jde celý film do kytek díky Rosanně Arquette, která to přehrává až běda. Někdy mi vadily přechody z vážnějších poloh do komedie. Ale jinak jako jo:) ()

joelly01

Uz od detstvi sverepe, zavile a az primo posedle miluji hory. Hory jsou pro mne alfou a omegou meho zivota a ja si nedam vymluvit ze by to nekdy mohlo byt jinak, ze by mohlo byt neco lepsiho nez hory. A pak se divam na "Le Grand Bleu" a rikam si "i to more ma asi neco do sebe" a ja touzim po zivote v kamennem domku u more nekde na sicilii nebo na santorini. Jedla bych ryby a porad bych plavala. A navecer bych sedela pred domkem a pozorovala jak se slunce zrcadli na hladine more. Jedno pro me maji more i hory spolecne. Diky nim si uvedomuji jak moc jsou lide vlastne uplne zbytecni. ()

Amonasr

Na efekt místy až hollywoodsky kýčovitě natočená barvotisková nuda. Po řemeslné stránce se toho filmu moc vytknout nedá, příběh je ale značně vykonstruovaný a používá řadu kýčovitých divácky podbízivých postupů. Teprve až závěr je dramaticky dobře zvládnutý, to už ale pocit falešné hry s divákem nedokáže věrohodně rozptýlit. Místy jsem byl také rozpačitý z komediální nadsázky, která jakoby znejisťovala žánrové zařazení snímku. ()

ŠpetaMarek

Nebylo to špatné, ale mělo se to nějak líp dramaturgicky přecedit. Takhle to vypadalo, že mistroství světa je každý týden. ()

Dominicus

Francúzsky režisér Luc Besson nakrútil okrem filmov Leon a Nikita aj svoj najosobnejší snímok, vychádzajúci z trojaktovej štruktúry, čo bol jeho zámer - preraziť aj v Amerike. Je ním Magická hlbočina a ako už z názvu vyplýva, dej filmu sa bude väčšinou odohrávať v prostredí morských hlbín. Príbeh o dvoch priateľoch, Jacquesovi a Enzovi, sa začína na malom gréckom ostrove, kde obaja vyrastajú. Už vtedy, ako chlapci, sa charakterovo vyhranili. Enzo, ktorý vždy potreboval podporu okolia, mal veľa kamarátov a bol veľmi sebavedomý, prvý raz v príbehu naráža na uzavretejšieho Jacquesa pri ich súboji o potopenú mincu. Enzo ju suverénne vytiahne a Jacques sa radšej stiahne. Ale on nebol vždy taký. Predčasná smrť jeho matky ho vtiahla do vnútorného sveta, v ktorom bude po celý život. Ale režisér má s ním svoje plány. Napovedá, že Jacques zohrá ešte v príbehu dôležitú úlohu. Jeho situácia sa zhorší, keď sa mu utopí aj otec a on ostáva sám so strýkom. Úvodná časť filmu, keď boli hlavní hrdinovia malí chlapci, nám veľmi výstižne napovedá o ich charakteroch a o tom, aký presne budú, až vyrastú. Dej filmu sa presúva do Talianska, kde sa dospelý Enzo, majster sveta v potápaní, opäť nezaprie. Ukazuje, že preferuje hodnotu peňazí pred inými. Zachraňuje topiacich sa ľudí za peniaze, ale stále nie je so svojim životom spokojný. Myslí totiž na Jacquesa, ktorý jediný sa s ním môže v potápaní rovnať. Jacques celý ten čas žije vo svojom bezpečnom svete, bez citovej ujmy, zúčastňuje sa na vedeckých experimentoch a chodieva si často zaplávať s delfínmi. Možno aj preto sa cíti byť viac ryba ako človek. No v hĺbke svojho srdca cíti, že chce zmenu. Takto sa začína aj druhý akt filmu. Jacques počas testov v peruánskych horách stretáva Joannu Bakerovú, ktorá sa do neho zamiluje na prvý pohľad. Jacques zisťuje, že ona je možnosť ako sa konečne otvoriť svetu (dáva jej darček). O niekoľko dní príde za ním Enzo a pozve ho na majstrovstvá sveta vo voľnom potápaní. Jacques túto šancu využíva a prichádza na Sicíliu. Enzo Molinari je neustále extravagantný a musí byť stredobodom pozornosti. Takto si ho Jacques pamätá ešte z detstva. Hoci Enzo potvrdzuje svoju výnimočnosť, jeho matka je stále pre neho autoritou a takisto prichádza na závody v potápaní. Enzo sa zdá byť veľkolepý len na povrchu. Je to len spôsob jeho života, aký si zvolil – byť vo všetkom najlepší. Ale hraničí to skôr s detským chválenkárstvom. Jacques Meyol zisťuje, že Enzo je jeho východisko z uzatvorenosti. Joanna nemôže na Jacquesa zabudnúť a tiež prichádza za ním na Sicíliu. Všetko je už pripravené na to, aby sa Jacques konečne chytil svojej šance preniknúť do reálneho sveta. Dostáva od Enza radu, že city, láska a rodina sú dôležité. Jacques si uvedomí, že aj on si môže od života vziať to svoje. A vysloví dôležitú myšlienku: „Enzo, ja ťa porazím!“ V ten večer sa otvára aj Joanne. Naznačuje jej, že jeho rodina sú delfíny a že po celý čas nebol normálnym človekom. Uvedomuje si, že svet, v ktorom žil nebol reálny. Hneď po prvom dni utvorí svetový rekord a Enzo v ňom uvidí svojho najväčšieho rivala, hoci je stále sebavedomý. Tak ako sú delfíny symbolom Jacquesovho života a celého filmu, tak vyskočia z vody vo chvíli jeho víťazstva. Od tohto momentu sa v ňom zhromaždili všetky emócie, dostal odvahu vyjadriť svoje city k Joanne a jeho život sa od základov zmenil. Privádza ju domov, čo vidíme po prvý raz vo filme, a zoznamuje ju so strýkom. Dej príbehu naberá na obrátkach a prelína sa do tretej fázy. Enzo prekonáva Jacquesov rekord, ale on vzápätí prekonáva i ten a s výsledkom 122 metrov dosahuje absolútnu hranicu ľudských schopností. Enzova pýcha ho donúti prekonať aj tento rekord, no nedbá na to, že je to životu nebezpečné. Pri tomto pokuse Enzo zomiera a Jacques už úplne stráca kontakt s týmto svetom. I napriek tomu, že Joanna túži do dieťati, Jacques definitívne stratil nádej, tak ako stratil človeka, ktorý mu pomohol dostať sa z vlastného sveta. Jeho svet ho úplne pohlcuje. Chce zoskočiť do vody, ale Joanna ho prehovára. Nepomáha ani to, že je tehotná a postupne sa s tým zmieri. Je fascinujúce, ako Joanna zmení svoj názor a sama posiela Jacquesa do mora. Vie, že je to jeho jediná nádej, ako sa duševne vysporiadať so svojim svetom, ktorý chcel opustiť. Veľmi pekne je to vidieť, keď sa Jacques drží lana a popri ňom pláva delfín, ktorý ho má vziať preč. Neodvážne sa pomaly púšťa lana, akoby už neveril, že ten delfín je reálny, no napokon sa chytí jeho plutvy a odpláva s ním do hlbín. Jeho smrť je symbolická. Tak ako aj magická hlbočina jeho srdca a duše, ktorú vytvorili Jacquesove životné traumy. Napriek snahám nájsť šťastie a lásku, sa stáva obeťou svojej vlastnej vnútornej hlbočiny. () (méně) (více)

Jaromír

Jeden z nejsilnějších příjemných zážitků, jaké jsem při sledování filmů kdy zažil. Až mysteriózní film s velmi zajímavou náladou a nádhernou hudbou. Pěkný snímek k zamyšlení. Člověk se na dvě a půl hodiny doslova ponoří do "nálady" oceánu. Film je občas i hodně vtipný, takže se člověk rozhodně nenudí. ()

JK77

proste nádherná esej. Nemám rád sice filmy, v ktorých sa veľa nehovorí, ale tento je absolutnou výnimkou. Je to unikát v europskej tvorbe. I love this movie. ()

Maxmilian

Film, který snad chytne každého. Dvojice, která se tváří jako přátelé, jenže jsou to největší soupeři. Jeden to dělá pro slávu, druhý to dělá pro radost. A stejně jsou nejlepší oba. Výborně natočené, bez zbytečných dialogů. Moře je přece tiché a klidné, přesně to stejné popisuje děj filmu. Jde zde o boj, ale tiše a klidně. Jean Reno zde předvedl porfesionální herecký výstup. Tak vážný, ale přesto tak uchvatný. Taky bych se chtěl podívat do stometrové hloubky a jen tak si zaplavat s delfínama. Toto je jedna z mála příležitostí, kde si to mohu užít. No a nesmíme zapomenout na šampaňské na dně bazénu. Prostě úžasné. ()

Bigfuckman

Rivalita mistrů světa ve volném potápění nezná hranic. Teda aspoň těch fyzických. Úchvatná kamera a nádherná hudba lehce vynahraděj jednodušší scénář. Film mě vzal velmi za srdce a zasloužil by si minimálně nominaci na oscara, bohužel nepochází jen z Američky. Škoda, že takových snímků je jak šafránu. Jěště, že je Luc besson mužem na svém místě. ()

FeroF1

Nádherný príbeh dvoch od malička superiacich priateľov. Postavy filmu sú inšpirovane skutočnými osobami, ich superivosťou vo freedivingu a chuťou potapat sa hlbšie ako ktokoľvek pre tým. Unikatnosť filmu umocňuje aj výborná hubda od Erica SERRU čo dáva filmu magickost tohto unikatneho diela. Luc Besoon sa s filmom vyhral do posledneho detailu a skombinoval do neskutocne silneho diela umocneneho jeho laskou k vode a oceanu. Tento film inšpiroval nejedneho človeka aby sa ponoril do sveta ticha a zacal s freedivingom alebo inak povedané s voľným potapanin na jeden nádych. ()

maoc

První dvě třetiny jsem se nudil. Zachránila to poslední třetina, která byla strhující a osudová. Proč se nevydat hloub, zalaškovat si s mořskými pannami? Utéct před otravnou Rosannou Arquette? Potkat se zase s Enzem, protože život bez překonávání jeho rekordů už nemůže být stejný? Proč ne? ()

KRRRnov již podesáté zve na „sedmdesátky“

KRRRnov již podesáté zve na „sedmdesátky“