Od soumraku do úsvitu

Od súmraku do úsvitu

Akční / Horor / Thriller / Krimi

USA, 1996, 108 min

• troufalka

Další pokus o Tarantina. Po 12 minutách jsem to vyhodnotila jako ztrátu času.                                                                           9.3.2018 Druhý pokus o tuto šílenost. Hvězdné obsazení, poťouchlý Tarantino a sposta drsných srandiček a krve. Maskéři se vyblbli. Moje srdcovka to nenií a nebude.(26.9.2014)

Kdysi jsem jedné zdejší uživatelce půjčoval nějaké filmy a na její otázku "A co je to vlastně Od soumraku do úsvitu?" jsem odpověděl "Taková veselá komedie s Georgem Clooneym." Za dva dny mi přišla vyděšená SMS "Co jste mi to půjčil za horor?!? Teď neusnu!" :o) Ale vážně - copak je to horror? Je to komedie! Naturalistická, to jistě. Ale všechny ty násilnosti jsou tak legračně béčkově naivní... A jsou vždycky součástí nebo pointou nějakého gagu. Ostatně, dvě hrozivě nepovedená pokračování ztroskotala právě na tom, že sázela na horrorovost a humor vypustila. 80%(7.2.2007)

Prvá polhodina je geniálna! Ale od momentu, kedy na plac nastupujú upíri, Rodriguez zlyháva tam, kde je neohrozeným kráľom Peter Jackson. Tento film je výborným dôkazom toho, koľko umu treba na vkusné skombinovanie krvavej brutality s humorom a že to nie je tak ľahké, ako si myslia všetci odporcovia Jacksonovej rannej tvorby.(11.4.2002)

a co je v mexiku? mexičani! a Q.T. (jako uchylák), S.Hayek (jako ku.va zas....ná), G.C. (drsňák co má úroveň) a taky H.Keitel (pastor, který to nepřežije). super vychytávky (nahlednutí do kufru auta během na rukojmí), ale hlavně bar u ceckatýho tornáda, kde se vaří nejlíp v celým mexiku a ve kterém se začne podávat večeře. zde totiž začíná ta správná odlehčená podívaná, ve které se mísí upírské orgie s vymítáním, doprovázené cool hláškama. jednoduše řečeno: doporučuji všem, jenž mají rádi filmy u kterých se bavil celý natáčecí tým a který ani sám sebe nebere vážně.(18.12.2005)

První půlhodinka probíhá přesně ve stylu Quentinových filmů. Perfektní dialogy a bezvadný černý humor. "Mohl bych si prosím vás půjčit váš kyblíček na led? Vratím vám ho potom opravdu zpátky." Druhá část se už spíš podobá Rodriguezovu DESPERADOVI - rychlý spád, akce a masakr v baru. Předěl mezi těmito dvěma nesourodými polovinami tvoří "pekelný tanec" nádherné a úchvatné Salmy Hayek (Quentin si to holt umí zařídit ;-) ). Možná je to právě nesorodost obou polovin, kvůli které jsem nedal plný počet bodů. I když napodruhé se mi zdál ten rozdíl menší než minule. Třeba se napořetí dopracuju i k pěti. Za zmínku ještě stojí Cheech Marin, který si zahrál v jednom jediném filmu hned tři role: Celníka, uvaděče v Titty Twisteru a Karlose.(9.7.2006)

• - Scott (Ernest Liu) má na sobě po celý film tričko s nápisem "Precinct 13", což je odkaz na film Přepadení 13. okrsku (1976) od Johna Carpentera. (montana_cz)

• - Zelená krev upírů byla použita, aby film prošel u cenzorů s nižším ratingem. Je to často užívaný postup pro snížení hranice přístupnosti, který mnohokrát využili i Quentin Tarantino a Peter Jackson. (zdenur)

• - Cheech Marin hraje ve filmu trojroli. Kromě celníka a mafiána hraje ještě upíra, který vítá návštěvníky v Titty Twister. (JohnSmith)