Od soumraku do úsvitu

Od súmraku do úsvitu

From Dusk Till Dawn

Akční / Horor / Thriller / Krimi

USA, 1996, 108 min

Obsahuje spoilery: "Svět mi leží u nohou, až na ten drobnej fakt, že jsem právě vrazil dřevěnej kolík do srdce svýho bráchy, protože se z něj stal upír a to i přesto, že na upíry nevěřim. Kromě týhle drobnosti je ale všechno tip-ťop." Charismatický Clooney a šílenej Tarantino jako zlodějíčci, kteří chtějí do Mexika. První hodina se věnuje vykreslení charakterů hlavních postav. Dost se tam tedy žvatlá. Po 60 minutách jsou hlavní postavy v cíly (Mexiku). Já už skoro spím, když se na scéně zjeví Salma Hayek ve spodním prádle. Po sexy tanečku jí Tarantino olíže nohy. Pak jakoby jsme sledovali jiný film. Na scéně jsou upíří a hlavní postavy bojují o přežití... A to až do konce filmu. Triky jsou jako ze starých hororů či z BTVS. Osobně jsem z filmu zmatený, protože je to takové nic. "Nevysaju tě úplně. Budeš můj otrok. Budeš pít krev toulavých psů. Budeš moje podnožka. A na můj povel budeš olizovat psí hovna z mejch podpatku. Vítej nový otroku." - "Díky... Ale už jednu ženu mám." - 50%.(6.1.2019)

Rozpočet $19miliónovTržby USA $25,836,616Tržby Celosvetovo $59,336,616║ Robert Rodriguez v spolupráci z Quentinom Tarantinom ponúkajú mix krvavej gangsterky prepletenej z atmosférou baru ako z Desperáda, plus k tomu sa tam primiešajú aj na nejaký tí upíry a všetko toto je zabalené akčnom zbesilom nádychu z množstvom odfrkov, no slasť a potešenie pre oči pripravili títo dvaja klasici. /75%/(8.5.2009)

Od soumraku do úsvitu je tím nejlepším mixem Tarantinovek a filmů Roberta Rodrigueze. Z počátku typická gangsterka, alá Gauneři. Pak se to zvrtne, při cestě do Mexika, na pouštní Pulp fiction a v baru to chytí drajv Desperada, zkřížený se slovním střelivem všech tarantinovek. Jednoznačně nejzábavnější upírský film všech dob!...(22.5.2003)

Rodriguez umí točit zábavně s jistým nádechem vtipu i ironie (až parodie?), ale film se mu nevymyká z rukou ani na vteřinu. Příběh je úmyslné béčko, ale divákovi to určitě vadit nebude. Potěší i hvězdné obsazení, i když horor je to opravdu jen těžko. Atmosféra svou hustotou na krev lidí umírajících v baru ztrácí, ale styl to má, ne že ne.(24.6.2004)

Netradičný vampírsky horror režiséra Roberta Rodrigueza. Film, ktorý sa rozbieha ako klasická gangsterka. Dvaja políciou prenasledovaní nebezpeční lupiči, bratia Seth a Richie, prchajú do Mexika, kde sa majú v jednom drsnom bare, neďaleko hraníc, stretnúť so svojou tamojšou spojkou. Netušia, že tento podnik je len kamuflážou pre staré upírie doupě. Prežiť tam "Od súmraku do úsvitu" nebude ľahké. Postavy bratov Geckovcov výborne zahrali George Clooney a Quentin Tarantino. ****(23.1.2008)

• - Robert Rodriguez se u tohoto snímku vážně činil; standardem bylo i hektických 55 postavení kamer za den, přestože u většiny běžných hollywoodských snímků je to jen 10. (Trainspotter)

• - Během filmu můžete zahlédnout kapelu Tito & Tarantula, jejímž členem je Robert Rodriguez. (zdenur)

• - Některé z akčních scén odehrávající se v baru byly točeny pozpátku. (Mandalorian)