Od soumraku do úsvitu

From Dusk Till Dawn

Od súmraku do úsvitu

Akční / Horor / Thriller / Krimi

USA, 1996, 108 min

První polovina je skutečně úžasná, třeskutě vtipná a stylová gangsterka / road movie, ale bohužel v té druhé snímek dost ztrácí (a to jsem si myslel, že ta hororovější část se mi bude zamlouvat víc). Nejvíc mě na celém filmu bavil Tarantino v roli Richieho, nejméně zběsilá akce v baru, která byla celkově divně zrežírována a přes svou krvelačnost mě měla tendence uspávat. Poslední záběr vtipný :) Horror movie of the year(20.5.2008)

Výborná tarantinovská první polovina končí nejlepším momentem filmu - příjezdem k Ceckatému tornádu s ultimátním výběrem kundiček. Teprve poté se film zvrhne v horor, respektive ve směšný masakr upírů (masky se moc nepovedly). Ale ani ten nezkazí celkový dobrý dojem, totiž vidět Tarantina 'hrát' je podobný zážitek jako vidět výplody jeho fantazie. Bohužel je jednou z prvních obětí a jako nemrtvý působí jen chvilku. Ale vůdčím hercem je samozřejmě Clooney, který se překvapivě dokáže tvářit drsně a nevypadat přitom jako krypl. No a třetí hvězdou je Selma Hayek, která se po svém sexy pětiminutovém výstupu promění v debilní upíří hlavu a hodí ještě jednu vtipnou hlášku než se definitivně obrátí v prach. Kromě toho tradičně zaujme Danny Trejo a náctiletá Juliette Lewis.(3.8.2006)

„I may be a bastard, but I'm not a fucking bastard..“ Ultradrsný Clooney, jeho deviantní brácha Tarantino a pastor bez víry Keitel s dětičkami. Základní pětka na souboj s vyvrženci pekla je nastoupena na palubovce nestandardního nočního podniku a pokud nebudete brát Rodriguezův kousek vážně, báječně se pobavíte. Pane Chet Pussy, původně jsem si zamlouval z Vaší široké nabídky tu slepičí, ale jak jsem uviděl Salmu omotanou hadem, pozměnil jsem názor..(10.9.2008)

„Viem, prečo si stratil vieru, Jacob. Ako by mohol Boh existovať, keď zobral deťom matku a tebe ženu? Povedal som, že Boh mi môže bozkať zadok, ale pred tridsiatimi minútami som zmenil názor, pretože viem, že nech je tam vonku čokoľvek, je to čisté Zlo priamo z pekla. A ak existuje peklo a tie príšery sú z neho, potom musí existovať aj nebo.“ Takto to dopadne, keď sa stretnú Rodriguez & Tarantino - ostrá jazda. Barman Danny Trejo, Tom Savini ako Sex-mašina s koltom hádajte kde, striptérka Salma Hayek a jej had... Blbý brak alebo lahôdka, neviem. Jedinečná príležitosť vidieť Tarantina ako nečakane pôsobivého herca. Noc strávená v púštnej zapľuvanej putike Titty Twister je drsná ako čili a to som sa ešte nezmienil o kondómoch plnených svätenou vodou. Má to muchy (trápne latexové masky, miestami až rušivé striedanie komických, trilerových a hororových scén), ala mňa to bavilo, hoci sa jedná skôr o "menšinovú" záležitosť a určite by som sa na takéto "akčné komediálne horory" nevedel a ani nechcel pozerať dajme tomu 3x do mesiaca. Viac v mojej recenzii na Recenzie.org: http://recenzie.org/index.php/deti-noci/12-recenzia-od-sumraku-do-usvitu-80-(4.6.2009)

Trošku jsem nevěděl co čekat od tvůrce, který natočil sračky typu Dobrodružství Žraločáka a Lávovky či Spy Kids. Na druhou stranu také povedenou Fakultu. Takže mě film lákal spíše na Tarantina, ovšem moje obavy byly rozprášeny už po úvodní scéně. Robert Rodriguez totiž uvařil nesmírně zábavný, krvavý guláš ve kterém září George Clooney a Quentin Tarantino. Ten napsal k filmu štiplavý, zábavně nekorektní scénář - tak jak jsme od něho zvyklí. První polovina, než se bratři Geckovi dostanou za nedobrovolného doprovodu rodiny Fullerových do baru Titty Twister - je vynikající, plná skvělých hlášek a představování jednotlivých postav. Hlavně Richie jako sexuální násilník a vrah v podání Tarantina je skvěle napsaná a zahraná figura úchylných grimas a pohledů (chceš mě vylízat?). První hodina je prostě taková ukecaná road movie. A najednou střih a obrat o 180 stupňů. Jen co se setmí, začnou v baru krvavé lázně a vzduchem létají hlavy, useknuté končetiny a spousta dalších upířích ostatků. Ve zkratce - Od soumraku do úsvitu je film, který mi padl do noty a já jsem se u něho výborně bavil. Tleskám a smekám pánové.(8.11.2013)

• - Pistoli, kterou používá Sexy Stroj, má ve svém kufru Mariachi z Desperada. (Vitason)

• - Salma Hayek Tarantina nadchla výkonem ve filmu Desperado (1995) a roli upírské královny pro ni upravil. Salma však trpěla fobií z hadů a odmítla. Nato Robert Rodriguez přišel s dnes již legendární fintou, kdy naznačil, že o roli má zájem Madonna, načež Salma okamžitě podstoupila dvouměsíční "protihadí" psychoterapii. (kenny.h)

• - Původně se Satanica Pandemonium nazývala Blonde Death. Quentin Tarantino se však později rozhodl, že postavu ztvární latinskoamerická herečka, přičemž po výkonu ve filmu Desperado (1995) se rozhodl obsadit Salmu Hayek. Ke jménu Satanica Pandemonium Tarantino dospěl tak, že použil pojmenování brutálního mexického hororu Satánico pandemonium (1975), který viděl v regálech videoprodejny. (Karlos80)