Od soumraku do úsvitu

Od súmraku do úsvitu

From Dusk Till Dawn

Akční / Horor / Thriller / Krimi

USA, 1996, 108 min

Výborný žánrový crossover zprvu začínající jako slušný thriller obstojné hutnosti s působivými herci v čele, který se v polovině zlomí a plynule přejde na jednoduchou, ale osvěžující akční řež plnou krve, otevřené brutality a stylového čištění baru od nemrtvé havěti. Přechod mi nepřišel násilný, nýbrž příjemně šokující a "zhloupění" snímku jsem vnímal spíše jako nekompromisní rozjezd směr zábava a čiré potěšení. Ani sympatické postavy nejsou ušetřeny nákazy, takže film navzdory svojí nadsázce není naivní, či stupidně klišovitý. Také při vší zvrácenosti nelze maskám zombíků upřít jistou nápaditost (ovšem Braindead v tomto přeci jen vede)... 8/10(15.9.2009)

Velice překvapivá hororová komedie o dvou zločincích a několika upírech. Quentin Tarantino napsal jednoduchý, ale velice zábavný scénář, kterého se okamžitě chopil jeho dlouholetý kamarád Robert Rodriguez a natočil film, u kterého jsem vydržel sedět až dokonce s otevřenou pusou a čekal, co na nás ti dva zase přichystají. Jakmile začne, ukáže se, že režisér nechává většinu filmu ležet na bedrech George Clooneyho, a v tom rozhodně nechybuje. Herec který byl předtím znám převážně ze seriálu Pohotovost, kde mu nebyl věnován přílišný prostor se ukazuje jako velice schopným protagonistou titulní role. Clooneymu skvěle sekunduje Quentin Tarantitno, který tak dokazuje, že krom skvělého psaní scénářů a schopné režisérské ruky ovládá i herecké řemeslo, jeho až psychopatický gangster dává filmu ty nejdůležitější momenty, protože si nemůžeme být jisti, jak se bude chovat za chvíli. Od soumraku do úsvitu je každopádně jedním z těch filmů, jejichž nejdůležitějším posláním je ukrátit volnou chvíli...(1.1.2006)

„I may be a bastard, but I'm not a fucking bastard..“ Ultradrsný Clooney, jeho deviantní brácha Tarantino a pastor bez víry Keitel s dětičkami. Základní pětka na souboj s vyvrženci pekla je nastoupena na palubovce nestandardního nočního podniku a pokud nebudete brát Rodriguezův kousek vážně, báječně se pobavíte. Pane Chet Pussy, původně jsem si zamlouval z Vaší široké nabídky tu slepičí, ale jak jsem uviděl Salmu omotanou hadem, pozměnil jsem názor..(10.9.2008)

"Byli to upíři. Cvoci nevybuchnou, když na ně svítí sluníčko, ať jsou sebecvokatější." Těžko se mi vysvětluje, proč jsem kdysi tak často navštěvoval bar Titty Twister, když mám raději česnek než upíry. Možná jsem jenom čekal na "sympaťáky" bratry Geckovi, možná jsem chtěl vidět v akci kříž složený z brokovnice a baseballové pálky a možná jsem si jen užíval taneček slečny Santanico Pandemonium. Asi to bylo od všeho kousek, ale dobře si pamatuju, že než se z toho stala standardní upírská kousačka, trhačka a vysávačka, tak mě to bavilo o ustřelenou hlavu a ukousnutého pinďoura víc.(5.2.2017)

Dva roky po vzniku PULP FICTION bolo už Tarantinovo meno evidentne dostatočne zvučné na to, aby si prostredníctvom vlastného scenára a postavy napísanej pre seba mohol realizovať sexuálne fantázie s obľúbenou celebritou. Prejdime ale od nôh Salmy Hayek k dôležitejším veciam. Keď sa do parádne rozohratej tarantinovskej gangsterky, plnej nezabudnuteľných hlášok aj celých scén, začnú miešať ostré zuby, krv a špeciálne efekty, stále nie je dôvod smútiť, nakoľko tento netypický žánrový mix zatiaľ drží pekne pohromade. S blížiacim sa finále ale Rodriguezovi zreteľne dochádza dych a začína chýbať nejaké prekvapenie, nejaká pekná smrť alebo akákoľvek iná drobnosť či oporný bod, ktorý by vo vás vzbudzoval chuť pozrieť si film niekedy znova - napríklad hneď zajtra s nejakými kamošmi. To však až tak nevadí, nakoľko prvá polovica má podobných oporných bodov viac, než posledné tri filmy, ktoré som videl, dohromady... Nie, to som prehnal. Sorry, Carpi. :) BTW, jeden odkaz pre kolegu gouryella - nie, nenatočil.(11.6.2006)

• - Robert Rodriguez se u tohoto snímku vážně činil; standardem bylo i hektických 55 postavení kamer za den, přestože u většiny běžných hollywoodských snímků je to jen 10. (Trainspotter)

• - Výrok ,,Mám šest malejch kámošů a všichni umějí běhat rychleji než ty" je narážkou na snímek Zatracená kočka (1965). (Clockwooork)

• - Snímek byl v Irsku do roku 2000 zakázán. Tamním cenzorům se nelíbila postava Harveyho Keitela (Jacob Fuller) a skutečnost, že se značná část filmu odehrává ve strip baru. (Danny F.)