Reklama

Reklama

Atmosféru strachu rozvíří, když se z lidí stanou upíři... Dva z nejúspěšnějších postmoderních filmařů devadesátých let Quentin Tarantino a Robert Rodriguez se seznámili na festivalu Sundance v lednu 1992, kde oba shodou okolností představili své celovečerní prvotiny Gauneři a El Mariachi. Oba se rychle dohodli na společném filmu, jehož základem se stal první Tarantinův scénář, napsaný v roce 1990 podle povídky Roberta Kurtzmana jako „výkladní skříň“ pro trikové možnosti jeho společnosti Kurtzman, Nicotero & Berger EFX Group. Tarantino scénář upravil podle Rodriguezových připomínek a sám se obsadil do role Richarda Gecka, jednoho ze dvou bratrů, kteří se na útěku před zákonem dostanou do mexického baru plného upírů. Postavu druhého sourozence vytvořil George Clooney, tehdy hvězda televizního seriálu Pohotovost, což značně komplikovalo Rodriguezovi natáčení, neboť Clooney musel kvůli svým závazkům neustále pendlovat. Clooney se zase přiznal, že míval často problémy s koncentrací na place, neboť po zabíjení upírů měl čas od času nutkání své oběti začít ošetřovat, než si uvědomil, že zrovna nehraje doktora Rosse v populárním televizním seriálu. Oba tvůrci v hororu Od soumraku do úsvitu s přehledem využívají motivů z upírské mytologie, které dotahují až k absurdní grotesknosti, zdůrazněné přemírou krvavých speciálních efektů a černohumorným nadhledem. Tomu jsou také podřízeny herecké výkony Tarantina a Clooneyho i představitelů vedlejších, záměrně jednostrunných postav, zejména Harveyho Keitela (baptistický pastor, který ztratil víru), Juliette Lewisové (pastorova dcera), Freda Williamsona (svalnatý bijec upírů) nebo Dannyho Treja (barman Charlie). Malou ale výraznou úlohu bankovní úřednice, kterou oba bratři mají jako rukojmí, vytvořila Tarantinova herecká instruktorka Brenda Hillhouseová. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (929)

KevSpa 

všechny recenze uživatele

U režisérského kormidla Robert Rodriguez se svým nezaměnitelným akčním stylem, takřka primitivní scénář Quentina Tarantina, který byl psán spíš pro legraci a peníze a k tomu hned dva filmové žánry. Gangsterka a upírský horor. Myslíte, že to nejde dohromady? Jste na omylu. Pokud máte alespoň trochu smyslu pro (černý) humor a neberete každý film smrtelně vážně, tenhle akční nářez si prostě užijete. ()

POMO 

všechny recenze uživatele

Prvá polhodina je geniálna! Ale od momentu, kedy na plac nastupujú upíri, Rodriguez zlyháva tam, kde je neohrozeným kráľom Peter Jackson. Tento film je výborným dôkazom toho, koľko umu treba na vkusné skombinovanie krvavej brutality s humorom a že to nie je tak ľahké, ako si myslia všetci odporcovia Jacksonovej rannej tvorby. ()

Reklama

Galadriel 

všechny recenze uživatele

Naprostá šílenost a ujetost, která je v první hodině hodně stylová a v druhé morbidně vtipná. Quentin Tarantino a George Clooney jako bráchové gangsteři, z nichž první je jednoduše cvok a druhý neuvěřitelně charismatický unesou jednu "normální" rodinku a zamíří s ní přímo do Mexika, do baru, který má otevřeno od soumraku do úsvitu a jeho obsluha rozhodně nepatří mezi obyčejné smrtelníky... Bavila jsem se dobře, ale kdybych byla chlap, bavila bych se v určitých okamžicích asi ještě trochu víc :) V tomto žánru pořád zůstává nekorunovaným a zřejmě nepřekonatelným králem Peter Jackson se svými Braindead. ()

Gemini 

všechny recenze uživatele

Vzato kolem a kolem, nic víc než poměrně slušná zábava to není. Žádné pořádné psycho ani gore se nekoná, jelikož je to sui generis humorista Rodriguez. O parodii nebo komedii ale taky nejde, takže co? Něco, co jste před rokem šestadevadesát nejspíš neviděli, to rozhodně. Ale pro mě teda nic extra. 60% ()

Tom Hardy 

všechny recenze uživatele

Od soumraku do úsvitu je tím nejlepším mixem Tarantinovek a filmů Roberta Rodrigueze. Z počátku typická gangsterka, alá Gauneři. Pak se to zvrtne, při cestě do Mexika, na pouštní Pulp fiction a v baru to chytí drajv Desperada, zkřížený se slovním střelivem všech tarantinovek. Jednoznačně nejzábavnější upírský film všech dob!... ()

Galerie (49)

Zajímavosti (66)

  • Natáčelo se od 13. června do 20. srpna 1995 v Kalifornii, ve státě Washington a v Mexiku. (Varan)

Související novinky

Zemřel herec John Saxon

Zemřel herec John Saxon

26.07.2020

Ve věku 83 let zemřel v sobotu v americkém státě Tennessee herecký veterán John Saxon. Podlehl zákeřnému zápalu plic, jak médiím potvrdila jeho žena Gloria Martel. Rodák z Brooklynu s italskými…

Zemřela herečka Kelly Preston

Zemřela herečka Kelly Preston

13.07.2020

Herečka Kelly Preston zemřela ve věku 57 let po dvouletém boji s rakovinou prsu. Zprávu přinesl její muž herec John Travolta. Preston započala svoji kariéru v soap opeře Capitol, k jejím nejznámějším…

Lloyd Kaufman na Bloody Xmas Festu

Lloyd Kaufman na Bloody Xmas Festu

22.10.2010

Hororový guru, na kterém vyrostl Quentin Tarantino, přijíždí! Lloyd Kaufman hlavním hostem 2. ročníku Bloody Xmas festu. Lloyd Kaufman je hororová legenda. Quentin Taratino, který na Kaufmanově…

Na planetu predátorů v červenci 2010

Na planetu predátorů v červenci 2010

16.08.2009

Přesněji 7. 7. 2010. To platí pro nás, diváky. Tvůrci Predators (tedy především producent Robert Rodriguez a režisér Nimród Antal) však mají odlet plánovaný už na 28. září 2009. Tehdy totiž v…

Reklama

Reklama