Od soumraku do úsvitu

From Dusk Till Dawn

Od súmraku do úsvitu

Akční / Horor / Thriller / Krimi

USA, 1996, 108 min

Nejen pro konzumenty Rodriguezových a Tarantinovských filmů. Úchylná brutálnost v obale černého humoru. Bohužel né v extra digitálně zvládnutém zpracování (upíři), ale za to zkombinované horor/komedii co má koule. Upíry bych zametl pod stůl a nechal bych rozpoutat akční přestřelku, potom bych neváhal napálit plné hodnocení. Už za výkon Tarantina :) Osobní malé dílko velkých kamarádů (Rodriquez and Tarantino), které zaslouží vysoké hodnocení.(15.6.2012)

Až do chvíle, kdy Salma skončí svůj tanec (který byl jedním slovem dokonalý) se jedná o dost nadprůměrný a zábavný film, který jsem si užíval. Jenže pak zřejmě někdo dal Tarantinovi (který psal scénář) jiné drogy než do té doby užíval, takže "tak trochu" zapomněl, k jakému filmu píše scénář a přidal tam upíry. A to neměl, protože než jsem si na tohle zvykl (asi deset příštích minut jsem na TV koukal stylem WTF?!?!) většina filmu byla pryč. Opravdu nepochopím, proč zrovna tohle udělal, protože to tam bylo tak násilně našroubováno, že jsem málem ztratil chuť sledovat film. Naštěstí jsem to neudělal, takže mě potěšil závěr, například. Vlastně mě potěšilo více věcí - Salma, skvělý Clooney, parádní Juliette a trojrole Marina. Kdyby nebylo té upírské části (nebo kdybych si alespoň nemyslel, že tam byla jedině proto, že se Quentin chtěl jen odlišit/předvést) dal bych ještě o stupínek lepší hodnocení, zatraceně, první půlka filmu si rozhodně plné hodnocení zaslouží! 80 %.(4.7.2011)

"Byli to upíři. Cvoci nevybuchnou, když na ně svítí sluníčko, ať jsou sebecvokatější." Těžko se mi vysvětluje, proč jsem kdysi tak často navštěvoval bar Titty Twister, když mám raději česnek než upíry. Možná jsem jenom čekal na "sympaťáky" bratry Geckovi, možná jsem chtěl vidět v akci kříž složený z brokovnice a baseballové pálky a možná jsem si jen užíval taneček slečny Santanico Pandemonium. Asi to bylo od všeho kousek, ale dobře si pamatuju, že než se z toho stala standardní upírská kousačka, trhačka a vysávačka, tak mě to bavilo o ustřelenou hlavu a ukousnutého pinďoura víc.(5.2.2017)

Film složený jakoby ze dvou samostatných kusů. První část je ve stylu moderních amerických thrillerů, samozřejmě je to občas přerušované (silným) naznačením parodie. Přesto je to každým okamžikem napínavé. Jednotlivé charaktery včetně fyziognomie balancují mezi schematickým a promyšlenějším pojetím, tak jak už to v hororových filmech z poslední doby chodí. Včetně klasického odstraňování postav jedné po druhé až zbudou ty poslední dva kusy, co ten masakr přežijí. Druhou částí, "konečně" příběhem z upírského doupěte, které tak přijde na řadu, když už ho člověk vůbec nečeká si nejsem moc jistá. Nemá to se začátkem filmu nic moc společného, vypadá to, jako by se scénář vyčerpal v polovině plánované délky filmu a muselo se to nadstavit jiným příběhem, co byl právě po ruce. Je to horor, je to komedie, je to hnus! Tohle nemá s klasickým pojetím vždy elegantních a mrtvolně bílých upírů pobíhajících v historických interiérech ale vůbec nic společného. Co taky čekat od Mexika, kam bylo to druhé dějství zařazeno? Co se pak s filmem stane v podnebí mexických telenovel? Není to skoro upírská telenovela? Ne ne, tak to jen vypadá. Celé to působí strašně uměle, příkře (prostě mexicky), vykonstruovaně tak, aby to bylo za každou cenu napínavé... Ale teď to zní, jako by to byl špatně natočený film. A přitom vůbec ne! To ani v nejmenším neznamená, že se ten film neumí dostat pod kůži. V tomto smyslu je natočený snaživě. Zbavit se toho hnusného dojmu pak totiž není jen tak. A co není opravdu špatné, to je skutečný závěr filmu.(13.2.2004)

Svěže natočené, bez problému odehrané a hlavně podporované peprnými dialogy a silným scénářem, který může tomuto filmu, hodně jiných jen tiše závidět. Rukopis dvou „bratrů“ Tarantina a Radrigueze se prostě nezapře. Stejně jako v Gaunerech i zde hraje Tarantino bez chyby, jeho hlášky, paranoia a šílené pohledy jsou úchvatné ;-) Finální vyvražďovačka je dost akční. Jsou použity dobré nápady, kango-kůl, křížová-brokovnice a jiné jistě potěší. A koho nepotěší tančící Salma je divný ;-) 8/10*(15.11.2008)

• - Salma Hayek Tarantina nadchla výkonem ve filmu Desperado (1995) a roli upírské královny pro ni upravil. Salma však trpěla fobií z hadů a odmítla. Nato Robert Rodriguez přišel s dnes již legendární fintou, kdy naznačil, že o roli má zájem Madonna, načež Salma okamžitě podstoupila dvouměsíční "protihadí" psychoterapii. (kenny.h)

• - Odměna pro Quentina Tarantina a Roberta Rodrigueze po skončení natáčení činila 2,35 milionu amerických dolarů pro každého. (gogos)

• - Scott (Ernest Liu) má na sobě po celý film tričko s nápisem "Precinct 13", což je odkaz na film Přepadení 13. okrsku (1976) od Johna Carpentera. (montana_cz)