Zdánlivě běžná noční krádež v lékárně se změní v krvavou přestřelku. Nikita (Anne Parillaud) je uvězněna a odsouzena k doživotí za vraždu. Dostane však šanci k vykoupení. Musí uzavřít nevypověditelnou smlouvu s vládou. Po třech letech intenzivního tvrdého výcviku, vedeného sadistickým mentorem Bobem (Tcheky Karyo) se z Nikity, nyní již pod novou identitou „Josephine", stává vládou placený a brutálně efektivní nájemný zabiják. Luc Besson vytvořil tímto filmem zcela nový koncept „la femme fatale". (Magic Box)

Campbell

Brutální nikitku i přes to že je sexy jsem nikdy neuznával, přijde mi že se Besson držel zkrátka. Nebo to bylo prostě že jsem ji viděl až po jeho nejlepších filmech(i když Poslední bitva mě taky moc nebrala). Ale furt jsem doufal že to bude lepší než Leon(kterej je dokonalej) nebo 5 element. Ale prostě mě to nebralo. Reno v roli Uklízeče je sice dokonalej stejně jako představitelka Nikiti ale i přes perfektní hudbu a střich nejsem nadšen. ()

eraserhead666

Bessonova klasika. Byl jsem na tom jako smrad v 90./91. v kině, ale pamatoval jsem si jen tu zákládní premisu. A teď byl mile překvapený, že to není tak akční, jak bych čekal. Což je ale fajn, o to je to působivější. Anne Parillaud hodně zvláštní výkon. Jean Reno a jeho Viktor je prostě klasik. Jeden z mála filmů, kde mi Tchéky Karyo neleze na nervy. ()

Djkoma

Luc Besson. Muž mnoha tváří. Dokáže naprosto zklamat strašným scénářem(poslední dobou stále), ale jindy dokáže posadit všechny do sedadla v kině takovým způsobem, že vás musí vyhánět až stará uklízečka v kině. Od začátku se vás Brutální Nikita snaží chytit a nepustit. Na začátku jde o lehce zdrogovanou slečnu, která neodmítne možnost vystřelit si párkrát z pořádného kanónu. Postupem času se uklidňuje a končí jako přemýšlivá, křehká a brutální žena. Luc Besson nic nenechal náhodě a k filmu přizval své oblíbence ať už hudebního mága Erica Sierru a nebo svého milovaného Jeana Rena. Ten hraje postavu, která je na plátně pár minut, ale i za tu chvíli si získá váš obdiv a to myslím smrtelně vážně. Postava Viktora čističe je perfektní. Chladná, vraždící, geniální a přitom bez myšlenek. Nikita v celém filmu prochází různými stavy ať už od skoro psychicky zničené narkomanky až po ženu co má snoubence a nechce vraždit. Bohužel Nikita, která je na jednu stranu určitě velké plus filmu a je výborně a věrně zahraná, je také největší mínus. Její neprofesionální přístup k akcím na které je poslána a její fyzický stav chvílemi překáží. Každý kdo viděl seriálovou Brutální blondýnu Petu Wilson bude filmovou Nikitou zklamán. Nejen krásou (Peta vyhrává na celé čáře), ale i přístupem, který je u Pety rozhodně profesionálnější a brutálnější. Konec, jak už je u Luca částé, je velmi působivý a přesně trefený. Luc Besson je mistr režisér, ale i perfektně umí odhadnout do jaké míry může zajít a kde má své hranice. Magická hlubina, Brutální Nikita a Leon. To jsou tři koruny krále Francouzského filmu. Jen jedno takové rejpnutí. Akční scény mi přišli v Leonovi úchvatnější :), ale to je maličkost. Nikita je skvělý mix dramatu s akcí a patří k tomu základnímu co by milovník takovýchto filmů měl vidět. ()

Ivoshek

Když jsem to viděl kdysi v kině poprvé, byl jsem úplně nadšený. Když jsem to teď viděl po letech, vnímám tam spoustu věcí, které nedávají úplně smysl, nebo spíš jsou na standardní krimi thriller trochu přehnaný. Dneska bych to hodnotil kolem 70 %, trochu nahoru jdu spíš z nostalgie a taky kvůli Jeanu Reno. ()

Renton

Scénář: Luc Besson .. Perfektně stavěný příběh mladé ženy, která na okraji propasti dostane druhou šanci. Šanci na život, ovšem dvojí, kontrastní. Jeden plně profesionální pro vládu a pak ten vlastní normální a "svobodný". Nikita je dnes klenot z top Besson kvarteta (Magická hlubina, Pátý element) a režisérova menší žánrová příprava na ještě o něco lepší film, a to Leon. I když zde je ten realismus mnohem silnější.. ()

• Brutální Nikita byl první francouzský film, který v USA překonal hranici pěti milionů amerických dolarů za tržby. (Snorlax)
  • V úvodní scéně (přepadení lékárny) je francouzská zásahovka vyzbrojená i československým samopalem Škorpion. (chamonix)

Soderbergh, špióni a bojová umění

Soderbergh, špióni a bojová umění