Poklidný život Caleba Coltona (Adrian Pasdar) z jednoho malého oklahomského městečka nabere nečekané obrátky, když potká pohlednou dívku Mae (Jenny Wright). Jejich prazvláštní romantický vztah začíná kousnutím do krku a pokračuje pro Caleba nepříjemným zjištěním, že se právě stal členem nepočetné komunity nočních tvorů, upírů, vedených veteránem Jessem (Lance Henriksen). Pro Caleba nyní nastává obtížné dilema: strávit budoucnost po boku Mae (kterou, ač saje krev, miluje) a přijmout pravidla její upíří „rodiny“, anebo se vrátit k rodině vlastní, k otci a malé sestře, a riskovat tím život svůj i jejich? Přestože odmítá svou lačnost po krvi ukojovat na úkor životů nevinných lidí, uvědomuje si, že nemůže hladovět věčně. Existuje z této zoufalé situace nějaké jiné východisko než smrt, případně trvalé členství v Jesseho bezohledné smečce? Tato v jistých kruzích kultovní upířina nebývalého žánrového rozpětí proslula mimo jiné tím, že v ní jedinkrát nezazní slovo „upír“ a dodnes je považována za jeden z nejpozoruhodnějších snímků Kathryn Bigelow. (Matty)

genetique

Bavil som sa nad očakávania. Aj keď námet je presiaknutý béčkovosťou a ústredná dvojica hercov určite nepatrila k tej najlepšej voľbe, tak som bol spokojný. Spracovanie by Kathryn Bigelow totiž znova nemá chyba a robia z tejto záležitosti jednú obrovskú fajnšmekrovku. Do nekompromisnej akcie s horrorovým nádychom citlivo zakomponovala nerušiacu romantickú líniu, ktorá s postupujúcim príbehom naberá slušné obrátky. Niektoré scény naozaj dnes možno považovať za klasiku a hudba dodávala na atmosfére temna i romantiky zároveň. Kathryn si požičala od (exmanžela) Camerona po spolupráci v 'Aliens' takmer celú posádku z vesmírnej lode Sulaco a táto partička rozohrala naozaj slušné rošambo. Najmä Paxton bol naozaj démonicky šialený. 80%. ()

Spiker01

20 let před Twillightem byli ještě upíři cool. Ale je vidět, že největší průlom Kathryn Bigelow měl teprve přijít...60% ()

castor

Hororový sexy thriller, který mohl a měl být ještě víc sexy. Pro Kathryn Bigelow šlo o první celovečerní sólový počin. „Posbírala“ (zejména Lance Henriksena a Billa Paxtona) herce z Vetřelců svého pozdějšího manžela Jamese Camerona a předložila příběh, kterak se jistý Caleb zakouká do tajemné Mae, a nadějný noční výlet se změní v kousanec do krku a pomalu vycházející slunce, které jeho tělo ohřívá intenzivněji než kdy dřív. Záhy se ocitá v karavanu s její rodinou, která si opakovaně chladí žáhy lidskou krví. Vrátí se ke své rodině, nebo zůstane nočním predátorem bez domova? V době vydání se sice jednalo o propadák, ale na videotrhu snímek povstal z mrtvých a získal si nejednoho uctívače. Výsledek sází na slušnou atmosféru, hudbu i kameru, navíc trikově to vůbec nebylo zlé. Ve výsledku nicméně jednohubka, která mohla chutnat víc. ()

*CARNIFEX*

Caleb je mlaďas v cowboyskom širáku, ktorý chce stoj čo stoj pôsobiť tvrdo. Jedného večera spozná krásnu Mae, do ktorej sa ihneď zamiluje. Jeho životná láska je však úplne iná, ako sa domnieva. Už čoskoro sa presvedčí, že zapliesť sa s touto slečnou, bolo veľkou chybou. Vždy keď pozerám filmy zo 70', 80', 90' rokov, prídu mi tie dialógy tak trápne. V dnešnej dobe keby prišiel chlap pred ženu, ktorá drží v ruke zmrzku a povedal jej hneď prvou vetou, že by rád ochutnal, výsledok by bol dvojaký. V tom lepšom prípade by dotyčná našpúlila papuľu na kríž, jak pri nejako selfi od zrkadla, pričom by len dodala - "pál do p**e". V horšom by mladík dostal lakťom na pisk od nejaké bezkrkého "Krakonoša", s predlaktím jak Pepek námorník s exekútorom za chrbtom na svojho bavoráka. Vlastne, ešte je tu jedna možnosť, ale dôsledkom toho by boli filcky či iná zgerba, vyhádzaná po chrbte. Ja si na toto asi "nikdy" nezvyknem. Mňa tieto filmy tak odrádzajú (ale stále na ne čumím čo? :D - je to z núdze cnosť!). Typickým pre tieto roky je aj výber hlavných postáv, ktorých povahové črty pripomínajú premotivovanú "grupu" feťákov. Ťažko som si zvykal aj na ich miestami až primitívne správanie. Každopádne, keď si odmyslím tieto "detaily", "Near Dark" je jeden z mála filmov z pred 30' rokov čo má hlavu aj pätu. Zaujme pomerne realisticky poňatý príbeh i riešenie nastolených situácii. Osobne ma to veľmi potešilo, lebo tento prvok dostáva pri hororoch priestor len zriedka. Mimoriadne gore by divák očakávať nemal, aj keď sa pár scén objaví, o žiadne "jatka" sa nejedná. V závere jedna vec zarazila. Penicilín podaný počas noci robí rovnaké zázraky, ako hot dog v žalúdku hladného. Preberte si to ako chcete. Tí čo film videli, vedia o čom hovorím, no toto je z môjho pohľadu obrovské - , aj keď pre záverečné rozuzlenie snímku, zrejme potrebný krok. Mám zmiešané pocity, no vďaka spracovaniu si nadpriemerné hodnotenie "Near Dark" zrejme zaslúži - 60%. ()

petero

Takto nejak si predstavujem ukážkový moderný film o upíroch. Scénka v bare je nezabudnuteľná – tak sa chľasce krv z pivového pohára a Bill Paxton je kúzelný ako stopár no i s pusinkami a „poď ku mne baby“ gestom oproti rútiacemu sa kamiónu. ()

pepo

Šýlová upírska pecka. Kathry Bigelow to mala v oku už od začiatku. Fantastická atmosféra, casting požičaný od manžela Camerona z Votrelcov (Bishop, Hudson, Vasquezová (!)), parádna hudba, dobrý príbeh aj postavy a kto chce môže tam hľadať aj metafory na drogovú závislosť. Vadila mi akurát až príliš terminátorovská scéna s kamiónom v závere. Kultovka, ktorá mohla a musela vzniknúť jedine v 80. rokoch. veľmi silných 8/10 ()

darkrobyk

Skvělé existenciální drama na téma: jak těžké je býti upírem (samozřejmě za upíra lze dosadit cokoliv). Alegorie o hledání smyslu života a místa na zemi (ve společnosti). Mnohovrstevný příběh lze sledovat v prvním plánu jako upírský horror, v dalších plánech však nabízí mnohem více. Postupně divák pochopí, proč se tak čaruje se stavem člověk-upír-člověk. Výborné efekty, vynikající hudba (njn Tangerine Dream jsou známkou kvality) a vydařená kamera. Syrový příběh, který nemá cenu více rozpitvávat. Lepší je se na něj prostě podívat. ()

lamps

Bylo to vlastně mnohem kvalitnější, než bych býval od takhle nízkorozpočtového hororu stále ještě začínající režisérky očekával. Atmosféra je sice dosti vlažná a upíři jen pramálo vystrkují zoubky, ale nedostatek ryze hororových momentů je solidně kompenzován jednak líbovým alienovským obsazením a jednak i zajímavým příběhem, který si velmi věrohodně pohrává s psychickou rozpolceností hlavního hrdiny a jeho nelehkou adaptací na nevděčné upírské občanství, které bohužel vynucuje i nějakou tu vraždu a nevinnou krev.... Moc rád bych přihodil ještě čtvrtou hvězdu, ale to už bych stavěl film objektivně na stejnou pozici s Interview s upírem, což by nebylo tak úplně fér :) 70% bohatě postačí... ()

Ruut

UPDATE 2020. Po letech to už není takový nářez jak jsem si idealizoval. I tak jeden z nejzajímavějších autorských hororů a prsotě když žena umí dobře točit, je to natolik jiné než od chlapa, že to vždy stojí za vidění. ------ Proč jen ženy netočí víc hororů! Vrchol upířího subžánru! ()

S.Quentin QUALE

70% tomu úplně pásne, možná bych šel i na 75%, takže za mě 4*. Jedná se osmdesátkovou stylovou upíří road movie, kdy různorodá partička upírů objíždí jůesej v různých rakvoidních karavanech a občas si po nocích někoho vysaje. Zápletka nastává v momentě, kdy mladá upírka zlehýnka rafne symaptickýho mlaďocha, který se začne samozřejmě nedobrovolně měnit v dalšího člena rodiny. Za mě určité OK upířina, které bych se nebál... ()

HAL

Naostřete vidle, upíři se blíží. Jsou špinaví jakoby se váleli v hnoji, baví je zabíjení, bydlí v karavanu a jsou úplně blbí. Blbí jak troky. Tak blbí, že celý film schválně jdou proti svému pudu sebezáchovy a na konci všichni do jednoho spáchají sebevraždu (spoiler, ups). Naštěstí ale jak Bigelow neumí napsat dobrý příběh, tak umí slušně zrežírovat jednotlivé scény a tudíž je například noční popíjení v baru pod její taktovkou velmi výživné. Jenže "nečekaně" nemá koule na to pořádně se jakkoli rochnit v temných hloubkách duševních pochodů postav (naprosto plochých a povrchních)... a dokonce ani nenaservíruje pořádný závěr - jen hloupě pohádkové "happily ever after, dokud je nudně lidská senilita nerozděli" (další spoiler, ups). Takže průměr, který vytahuje výš jen geniálně charismatický Lance Henriksen. 6/10 ()

misterz

Príjemná oldschoolová vizáž s muzikou a vyžarovanie hororovej atmosféry typickej pre 80. roky - to je to, s čím môže divák pri tomto snímku určite rátať. Pamätníci to jednoznačne ocenia. Príbehová kostra bola však slaboduchá, nudná a miestami aj infantilná. Ide o taký romantický film pre mladých (niečo ako predchodca Tvajlajtu), kde láska medzi človekom a upírom prekoná všetky prekážky a nakoniec sa všetko na dobré obráti, len to bolo trocha viac krvavé a menej gýčovité.... Ako hororová jednohubka a zároveň ako pekná pripomienka zlatého hororového veku by film nemal nikoho uraziť, za skúšku to stojí. 65/100 ()

HoneyBunny

Hlavní devizou Near Dark je hutná atmosféra amerického středozápadu, na jehož silnicích, odpočívadlech, hospodách a zapadákovech se živí parta amerických upírů, kteří jsou unikátním způsobem odporní a přitom zajímaví. Nepřemýšlejí nad nesmrtelností svého bytí, zajímá je jen nášup a ani si potom nepřevléknou zakrvácenou košili. Ale s béčkovým scénářem už je to horší, příběh není dvakrát nosný a překvapivý. Navíc tu najdete i technické chyby a to především ve střihu. Třeba že v jedné scéně je hluboká noc, parta postav pár minut o něčem mluví a najednou je za okny jasný den. Nebo holčička běží po poli, za ní jede auto - a opět najednou je holčička v autě, ale nevidíme, jak ji někdo do toho auta vtáhnul. Ale mariňaci z Vetřelců jsou v rolích upírů poměrně fajn a na Adriana Pasdara v hlavní roli je moc pěkný pohled (pokud je vám povědomý, pak vězte, že aktuálně hraje Nathana v Hrdinech). ()

PetrPan

Žádné kříže, rakve a mlhy na blatech. Near Dark představuje upíry zbavené veškeré mytologie, dokonce necení ani tesáky, bestie s lidskou tváří, pocity i touhami. Pod maskou jejich cynismu se však skrývá jen bolest z věčného života, jehož jediným smyslem je ukojení sžíravého hladu po krvi. Když do smečky nedobrovolně přichází nový člen a svým dosud nepřetrženým poutem k lidskosti naruší její křehkou rovnováhu, vše nabere rychlý spád. Snaha o podrobení vzpouzejícího se mladíka vyeskaluje v explozi násilí a demonstraci síly, která nezůstane bez následků ani pro jednoho z nich. Parádní horrorové drama, vynikající upírská romance (s vyprázdněným Stmíváním nesnese srovnání) se závěrem, který mnohým může připadat přehnaný. Mně však jen příznačný, když odchází králové, tak s veškerou pompou. "Ale stálo to za to, že jo?" ()

Tomco

Škoda pár drobných chybičiek a hluchých alebo prehnaných miest. U mňa na prvý krát veľmi dobrých 70%, už len za ten obrovský nádych oldschoolu. Kathryn by sa rozhodne nestratila ani medzi upírmi :). ()

korbitch22 odpad!

Bigelow,Bigelow,Bigelow.Tahle ´´režisérka´´ která má na kontě jeden,jediný dobrý film,v začátcích své kariéry chňapla upíry za koule,vykastrovala je a udělala z nich tupé nedomrdlé vydláky,se sklonky k totální demenci.Nulová výprava,pitomé dialogy,žádná atmosféra,mizerná akce,příšerná hudba,komická režie.Tak se dá shrnout tahle prababička emo upírskej hororů pro náctileté.Dlouhé procházky v měsíčním světýlku a přemýšlení..uff kdo jsem,upír?nebo vydláček z farmičky který má rád taťku a sestřičku?Bééé :-D Malinké plus byl Lance Henriksen.Bohužel jinak zoufalé a smutné zakončení našeho filmového festivalu otrlého diváka.Film mě akorát utvrdil v tom,že opravdu nesnáším Kathryn Bigelow.Dokonce i Twilight má o proti tomu pořádný koule.Za jednu hlášku Billa Paxtona a Lance dávám 5% a od srdce se směju 72% ;-) ()