Poklidný život Caleba Coltona (Adrian Pasdar) z jednoho malého oklahomského městečka nabere nečekané obrátky, když potká pohlednou dívku Mae (Jenny Wright). Jejich prazvláštní romantický vztah začíná kousnutím do krku a pokračuje pro Caleba nepříjemným zjištěním, že se právě stal členem nepočetné komunity nočních tvorů, upírů, vedených veteránem Jessem (Lance Henriksen). Pro Caleba nyní nastává obtížné dilema: strávit budoucnost po boku Mae (kterou, ač saje krev, miluje) a přijmout pravidla její upíří „rodiny“, anebo se vrátit k rodině vlastní, k otci a malé sestře, a riskovat tím život svůj i jejich? Přestože odmítá svou lačnost po krvi ukojovat na úkor životů nevinných lidí, uvědomuje si, že nemůže hladovět věčně. Existuje z této zoufalé situace nějaké jiné východisko než smrt, případně trvalé členství v Jesseho bezohledné smečce? Tato v jistých kruzích kultovní upířina nebývalého žánrového rozpětí proslula mimo jiné tím, že v ní jedinkrát nezazní slovo „upír“ a dodnes je považována za jeden z nejpozoruhodnějších snímků Kathryn Bigelow. (Matty)

Chrustyn

Pokud se upíří tématiky zhostí ženská, vznikne buď příšerný "Twilight" nebo výrazně drsnější "Na prahu temnot". Kathryn Bigelow si od svého tehdejšího manžela vypůjčila partičku z "Vetřelců" (Baxton, Henriksen. Goldstein) a natočila extrémně pomalý snímek o skupině upírů, kteří zaučují nového člena, který se však brání tomu aby z něj byl upír. Pár scén je slušných, ale jinak se to šíleně táhne a spíše nudí. ()

anderson

TECHNICKÁ POZNÁMKA: Aj keď náš "superdistribútor" BONTON nás zásobuje kadejakými obskúrnosťami, túto skvelú UNIVERSALovskú DVD edíciu z roku 2006 k nám ešte nedodal. A to aj napriek tomu, že okrem audiokomentára sú film aj bonusy s kompletnou titulkovou podporou. (9.7.2007) ()

J.Connor

K tomuhle filmu mám svým způsobem osobní vztah už pěknou řádku let - někdy před třinácti lety byl v časopise Videoplus profil Lance Henriksena (rubrika Hvězdy nižší svítivosti tuším :) a v ní odkaz na údajně vynikající film Near dark, to by samo o sobě nestačilo, ale byla tam fotka mega fucking cool Lance v kápi a ohořelého (na fotce to vypadalo jako mech), která mě dostala. Fotku jsem uschoval, na různých místech vystavoval a celou tu dobu nárazově sháněl tenhle film až konečně byl tu...Po ultra kladných odkazech zde, jsem byl ještě více natěšen, a to byl asi právě kámen úrazu jako obvykle. Film už zkrátka nemohl dostát tak vysokým očekáváním, ale dobrej byl, a ne málo (ten konec sux). ----na tomto místě jsem se dopustil hrubé neznalosti citovaného, takže zbývající text vymazán----- ()

SOLOM.

Kathryn Bigelow dnes již patří mezi uznávané režisérky, ale v začátcích své kariéry dost riskovala a i tentokrát šla, jak se říká „s kůží na trh“. Jak prorazit v hororovém žánru, zanechat v něm nesmazatelnou stopu a ještě k tomu napsat scénář a následně zrežírovat film tak, aby vás diváci i kritici nerozcupovali na kousky? Úplně postačí, když vyberete několik známých herců (nejlépe z nedávného „hitu“ Aliens), namixujete několik filmových žánrů dohromady (tak aby si v něm každý našel to svoje), přidáte trochu té lásky a brutality – no a odezva na sebe nenechá dlouho čekat. Dodnes se film těší mezi fanoušky velké oblibě. Samozřejmě že kromě dobrých hereckých výkonů většiny zúčastněných za to může hlavně skvěle vypracovaná atmosféra. Počáteční lovestory se brzy změní v čistokrevný akční horor. Napětí houstne každou další akční scénou, přidává se na brutalitě a divák má šanci vidět efekty na velice dobré úrovni. Především pak krvavý masakr v baru stál opravdu za to. Near dark tak v mnohém překonal očekávání, ale našlo by se tu i několik negativních prvků. Kromě některých hluchých míst (těch tu bylo opravdu minimum) se mi rovněž nelíbil závěr filmu. Od chvíle kdy se Paxon seznámil s kamionem, to šlo s kvalitou dolů. Tedy hlavně co se atmosféry týče. Ani to mi však nezabrání, abych tento kousek neoznačil za nadprůměrný film. 70% ()

Karamanlis

Pohodová osemdesiatka o outsiderovi z farmy, ktorý narazí na päticu smrteľne nebezpečných upírov, vedených starým mazákom Jessem. Táto snímka sa nám snaží nahovoriť, že upírstvo sa dá vyliečiť obyčajnou krvnou transfúziou. ()

Othello

Osmdesátková rebelská homoupířina, které dobrý dojem druhé poloviny kazí tradiční nuda té první. Ovšem Ennisův zdroj při tvorbě komiksové postavy Cassidyho konečně vyšel na světlo -) ()

eraserhead666

Bez mrknutí oka bych se podepsal pod Obitusův komentář. Dlouho jsem o tom filmu nevěděl, pak jsem dlouho čekal, než jsem si ho pustil. Skoro až osudové setkání. Nevím, co o tomto výborném filmu napsat, skvělý nápad, zajímavé postavy, dobré herectví (škoda, že Bill Paxton už dneska nemá ten šmrnc a jiskru jako za mlada, tady je fakt skvělý), dobrý příběh, výborná hudba, kamera, exteriéry, triky, masky, od Jenny Wright bych se nechal nejen pokousat, ale celý sežrat. Prostě, nemám tomu filmu co vytknout. Hodnocení hovoří samo za sebe. Jsou prostě filmy, které se vám líbí aniž by jste to museli nějak zdůvodňovat a něco o tom psát. Near Dark k nim patří. PS: Nevím, zda-li to někdy bude vůbec třeba nebo opodstatněné, ale hledal-li by někdo dospělější alternativu k Twilight, tohle by byla dobrá volba. Je to jeho pravý opak. Na Near Dark je totiži dobré, správné a fungující všechno, co je na Twilight špatně. Takže vlastně úplně všechno :-). ()

JASON_X

Stylová osmdesátková kuriozitka, celá o upírech, aniž by v ní přitom aspoň jednou padlo slovo jako "upír", "vampyrismus" apod. Upíři jsou "samozřejmě" vyobrazeni v pokleslém stylu americké popkultury, tedy jako bezskrupulózní krvelačná monstra se zálibou v zabíjení a oháknutá jako glamrockeři. Zapomeňte na nějakou upírskou aristokratickou vznešenost, tohle jsou vulgární upírští plebejci. Nemám rád americkou představu upírů, protože mám rád evropskou představu upírů. Tedy, vlastně je mezi oněmi parodiemi na upíry i jedna citlivá a romantická upírka, ovšem její postava mě iritovala ještě víc. A ze závěrečného happyendu se mi zvedl kufr. Z hlediska vampyristické kinematografie je tedy Near Dark opravdu spíš jakási kuriozita či alternativa. Myslím, že kromě hudby je na filmu nejzajímavější fakt, že se v něm sešli hned tři herci z velkolepého druhého Aliena, a to android Bishop, sráč Hudson a božská svalnatá prsatice Vasquezová. A ona romantická upírská buchta je opravdu ona groupie, kterou si v The Wall přivede Pinky do hotelového pokoje, jak jsem si od první chvíle myslel. ()

Morholt

No tak ono to bylo spíš takový teenagerovský drama, kdy se mladej kluk ze slušný rodiny chytí zkažený party, kde se samozřejmě zabouchne do jedný kočky od nich a pak řeší dilema, jestli je ta parta pro něj dobrá, anebo jestli by se radši neměl vrátit pod tatíkova ochranná křídla. Problém ovšem je, že ta zkažená parta je banda upírů a těm se dává špatně sbohem, i když člověk pomine problémy s normální stravou a slunečním světlem. A navíc on jí tak miluje............ . Nicméně i přes tenhle kýčovitý námět se mi to i docela líbilo. Originální mi připadala hlavně snaha naučit Caleba pít krev, ale nejvíc se mi líbil Lance "Bishop" Henriksen a pak Jenny Wright, která byla prostě úplně k sežrání. 65% ()

mm13

Niečo dosť podstatné tomu chýba. Možno vypilovanejší scenár, ktorý by odstránil sporné, nepresvedčivé miesta. Alebo prepracovanejšie charaktery upírov, ktorí sú typovo skvele načrtnutí, ale ich niektoré rozhodnutia zmysel nedávajú. A to ruší a je to škoda, pretože čo do zámeru je tu všetko ako má byť, nejedná sa o prvoplánový výlet a potenciál to má, nepreháňam, obrovský. Len to k jeho naplneniu nedotiahli. [70%] ()

Mordenroth

Netradičný originálny upírsky príbeh, ktorý má relatívne hustú atmosféru a disponuje aj zaujímavou hudbou a ešte zaujímavejšími hercami (Paxton a Henriksen sú vynikajúci). Dobrých upírskych filmov naozaj nie je veľa, ale Near Dark patrí rozhodne k tým lepším, čo sa týka daného hororového subžánru. Len škoda toho konca... ()

Caelos

Divný film. Přišlo mi, že se vše stalo moc rychle, Caleb potká Mae, najednou je z něj upír, vraždy, pak zase tohle a tohle a pak konec. Takové..nedomrlé. A kolísavé, některé části jsem si užíval, například bar, ale u některých jsem jen čekal, kdy se něco stane a, co já vím, nudil se? Když Mae dala poprvé napít Calebovi, přišlo mi to krásné, ale proč tam není podobných scén více? Pokud by tam měla být romance, tak je dost upozaděna, pokud tam být neměla, tak je jí zase trochu moc. Postavy byly taky trochu nudné, Henrikssen měl působit démonicky, ale přišel mi spíš podvyživený:-) Celkový dojem... Nemůžu říct, že se jedná o špatný film, jen mohl být lepší, ne tak plytký. Ale rozhodně nějak nelituju, že jsem jej viděl, což vlastně ukazuje i hodnocení. Hodně věcí mi vadilo, ale Near Dark se mi svým zvláštním způsobem líbilo. Tak trochu podobný film jsou Upíři od Carpentera, a dle mého o dost lepší. ()

ScarPoul

Nebyť Pasdarovho stoporeného herectva, dal by som tomu asi plný počet. Kreatívné nápady Kathryn Bigelow sú tu citeľné. Má cit pre atmosféru a baví ju sa hrať so žánrovými pravidlami. Upíry v tomto filme majú blízko k tým Rodriquezovým a Carpenterovým. Čo ale nepovažujem za chybu. Tá béčkovosť tomu dodáva správnu špinavosť. Neberie sa to moc vážne. Dovoľuje si to prehrávať, ale zároveň to má niekoľko priestorov na poctivo vybudované emócie. A ten koniec hraničí až s poetickosťou. Bigelow nenecháva nič otvorené, všetko čo si predsavzala ukončila, a vďaka servíruje žánrovú lahôdku, ktorá minimálne Carpentorov zárez strčí hravo do vrecka. ()

Terva

CITÁT - Zasranej komár....... Ve městě se objeví krásná dívka. Mae. Upoutá pozornost tří buranů. Jeden buran za ní moc leze. Dá se říci, že jí "pije krev". A tak ho malá Mae prostě......Jediné co chce, je pivo. CITÁT - Nebudeš vypadat dobře s utrhnutou hlavou.......... Děj se převážně odehrává v noci, vím, jsou to upíři, ale nic pořádně není vidět. Scéna jsou nedokončené a je jen na divákovi, jak si vše domyslí. Absence gore scén sráží hodnocení trochu dolu. Některé hudební sekvence jsou dobré, jinak je hudba nevýrazná. Nejlepší scéna je ta v baru. CITÁT - Barma je pěknej tvrďák, co?........... Ne, není to zas tak špatný příběh na svou dobu a Lance Henriksenovi ta role sekla, ale 60% a víc ani kapku krve. CITÁT - Krouží, krouží a kde se zastaví, nikdo neví......... Posledních půl hodiny je ovšem velmi povedených. ()

Nick Tow

Strašne nerád svojim hodnotením kazím priemer: ako človek, ktorý má od detstva prezývku Upír, by som sa mal tešiť všetkému na túto tému, ale... Po chválospevoch, ktoré som o Near Dark čítal a počul to bolo skrátka sklamanie. Áno, páčila sa mi tá snová ľahkosť /podporená hudbou Tangerine Dream/, príjemní herci aj hypnotická atmosféra, ktorá vás posadí do kresla a nanúti vám pocit, že sa veziete po Route 66 v kabriolete a húlite jedného jointa za druhým, ale tým výpočet pozitív končí. To, že Near Dark zlyháva ako horror, by som ešte rozchodil, konieckoncov, pri pohľade na špicaté trojky /teraz nemyslím kozy, ale zuby/ tuhli strachom nanajvýš naši prarodičia pri Nosferatovi. Prekáža mi absencia akéhokoľvek "obsahu", opodstatnenosť príbehu, teda to, čomu Francúzi hovoria: raison d´étre. Škoda preškoda. ()

Padme_Anakin

Zřejmě bude nějaká chybka na mém přijímači, nevtáhlo mě to, nebála jsem se a bohužel se mi dnes večer nepodařilo vypnout kedlubinku.. Příběh mladíka, který se lusknutím prstů zamiluje do křehké blondýnky, je sice svým způsobem zajímavý a herci rozhodně nejsou špatní, místy je to i dost drsné a krvavé, přesto ve mně zůstává pocit průměrnosti, taková ta filmová jednohubka, ke které se už vracet nebudu.. ()

corpsy

Nie až tak efektné a cool, ako iný osemdesiatkový upírsky opus THE LOST BOYS, ale ponúka temnejší a drsnejší pohľad na túto tematiku. Šikovné a ´´sympatické´´ herecké obsadenie ( takmer polovica Cameronovej votrelčej osádky, krásna Jenny Wright ) sú už len plusom. ()

sidzej

Nemam rad upirciny ale toto 80tkovske becko vzdialene pripomina Let the right one in pretoze upirsku tematiku berie z trochu ineho smeru. Miera krvi, akcie, romantiky aj pochybnosti o zabijani je umne namiesana, pribeh odsypa pomerne svizne a celkovo slabsie technicke prevedenie filmu rad odpustim. Okrem toho herecke trio Henriksen, Paxton a Goldstein potesi kazdeho fanusika Votrelcov. Hodnotenie sa u mna pohybuje na rozhrani medzi lepsimi 3* a slabsimi 4* ale za vydarenu hudbu nakoniec filmu prilepsim. 75% ()

ledzepfan

Velké a příjemné překvápko.. Parádní atmosféra, povedené charaktery, chytlavý scénář. Bigelow buduje jednotlivé scény precizně, přesně v tempu a s citem.. Do romance umí dát jiskru stejně zručně jako do zabíjení děs a až špinavou zvrhlost. Hudba která to celé podkresluje temně industriálním soundem(chvílema mi to až připomělo geniální soundtrack z Decodera) je prostě úžasná a vše to uzamyká v jeden skromný a nenápadný, ale zároveň i hustý, vyživný a chutný celek. Klidně dám za 5- mně to prostě sedlo do nálady, v rámci upířiny to bylo zase něco neokoukaného a jako bonus bych našel i pár prvků filmu které cituje Rodriquez ve svém From Dusk Till Dawn. ()

kikuka

..bez ilúzií, úplné obyčajní, jedni z nás..a predsa iní..ich svet pohltila noc a denné svetlo je pre nich záhubou..Near Dark si popri nenápadnosti udržiava atmosféru na hrane medzi spánkom a bdením..a je skôr smutný než desivý..ideálny film pre daždivý deň.. ()