Poklidný život Caleba Coltona (Adrian Pasdar) z jednoho malého oklahomského městečka nabere nečekané obrátky, když potká pohlednou dívku Mae (Jenny Wright). Jejich prazvláštní romantický vztah začíná kousnutím do krku a pokračuje pro Caleba nepříjemným zjištěním, že se právě stal členem nepočetné komunity nočních tvorů, upírů, vedených veteránem Jessem (Lance Henriksen). Pro Caleba nyní nastává obtížné dilema: strávit budoucnost po boku Mae (kterou, ač saje krev, miluje) a přijmout pravidla její upíří „rodiny“, anebo se vrátit k rodině vlastní, k otci a malé sestře, a riskovat tím život svůj i jejich? Přestože odmítá svou lačnost po krvi ukojovat na úkor životů nevinných lidí, uvědomuje si, že nemůže hladovět věčně. Existuje z této zoufalé situace nějaké jiné východisko než smrt, případně trvalé členství v Jesseho bezohledné smečce? Tato v jistých kruzích kultovní upířina nebývalého žánrového rozpětí proslula mimo jiné tím, že v ní jedinkrát nezazní slovo „upír“ a dodnes je považována za jeden z nejpozoruhodnějších snímků Kathryn Bigelow. (Matty)

fcreading

Neuveriteľné dobre zvládnuté scénky, ktoré režírovala Kathryn Bigelowa a v rozhovoru povedala, že sa po prvý raz púšta do hororu a že to má byť iný upírsky horor. A mala pravdu, tento sa velmi od iných odlišuje, pretože keď výjde slnko, upíri sa musia skryť aby nezhoreli a kríže a mnoho ďalších vecí na nich neplatí len to slnko a v noci sú nesmrtelný. Lance Henriksen je vynikajúci, zvláda svoju rolu bravúrne a tak isto aj Bill Paxton v bare to bolo niečo úchvatne no a keď do hotelu dorazila polícia práve sa to rozbehlo. A ten koniec je perfektný, všetko zle sa obráti na dobre 100 percent. PS: Film som si pozrel už tretí-krát a vôbec ma nenudí, práve naopak. ()

Korbitch odpad!

Už dlooouho jsem neviděl tak ubohou, patetickou, vyblitou sračku o upírech!!!!!! Nechápu, proč jsou upíři téměř vždy vyzobrazeni jako banda dementú, křižující krajinu, kterou nechávají zdevastovanou na kaši! Navíc v tom je děsně cítit ženská režisérská ruka, což se prostě dámy nezlobte, ale to je to nejhroší, co může být z hororu cítit. Vzpomeňme na 6.díl noční můry v elm street. Kde jsou ty časy Hrůzné noci, či Interview s upírem. ()

kaylin

Každý snímek, který upíry bere jako bestie, jako temné postavy, je snímek dobrý. No, více méně. Nechci se dívat na přiteplené metrosexuály. V tomhle směru mě „Na prahu temnot“ nemohlo zklamat. Dobré jsou efekty, které hlavně ve finále nabírají na skvělých obrátkách. Film má co říct, jen postupně přece jen ztrácí hloubku a stává se z něj spíše akční podívaná, která je vizuálně dobrá. ()

ext_

Film o partičce vampírů, co projíždí jihozápad (odhad) USA v dodávce se začerněníma oknama :) Vypadá to, že si Aliens crew odskočila v přestávce z natáčení a s Cameronovou exmanželkou si střilhly tuhle bláznovinu (hlavně Paxton a Henriksen potěšili). Musim ale říct, že jako celek mě to moc nebavilo, na druhou stranu už druhej den se mi vybavujou některý scény (bar, závěrečná přestřelka) a dokážu si VELMI živě představit, že kdybych tenhle film viděl v 11 letech, dneska bych na něj nedal dopustit. Úplně chápu, že může pro někoho znamenat kult, což ještě podtrhuje to, že režisérem je ženská. Nevím, jestli se mi to nezdálo, ale vypadá to, že Bigelow hodně pochytila od Camerona. Některý scény a ta podivná syntetizátorová hudba totiž jako by vypadly z prvního Terminátora. Lepší 3*, ale je možný, že časem budeme přihazovat :) ()

JohnMiller

Upírskym filmom sa zásadne vyhýbam (snímky ako Twilight a Underworld mali na to určitý dopad) A tento hoci nebol zlý nie je nejaký veľký masterpiece. Prvé čo ma na filme zaujalo bolo meno režiséra respektíve režisérsky menom Kathryn Bigelow ktorá v roku 2008 natočila podľa Academy Awards najlepší film roku Smrť čaká všade Bol to famózny film ktorý si tých Oscarov určite zaslúžil. čo sa týka tejto snímky príbeh by som nenazval drámou ale jemne romantickým thrillerom. Scenár prakticky o ničom upíri pobehujú z jedného miesta na druhé a hľadajú obete teda potravu (scénka v krčme bola najlepšia) avšak nad všetky negatíva je to nakrútené dobre potešil ma herec Lance Henriksen ktorý hral napríklad vo Votrelcoch. ()

fmash

Trochu netypicky pojatý příběh partičky upírů, projíždějící zemí jako praví bohémové a neponechávající v kurníku jedinou nehlídanou slípku. Během sledování mi vytanuly vzpomínky na Takové normální zabijáky, spíš méně na Od soumraku do úsvitu, nejpodobnější co do průběhu je však nejspíš film Vlci. Ovšem s odlišným závěrem. Celkově zábavná podívaná se zajímavou hudbou. Nemohu nezmínit okolnost, která mi ze zhlédnutí učinila takřka mystický zážitek. Tou okolností byla vskutku špatná kopie s véháeskovým obrazem a chvílemi cukajícím zvukem, která mi z toho udělala normální underground. Sám nevím, jestli některé zvláštně poetické scény byly dílem slabého herectví roztomilé Jenny Wright, režisérova záměru nebo té mizerné kopie a přiznávám, že toto své hodnocení cítím hodně subjektivně, ale tohle mě dostalo. ()

kagemush

Ne naprosto stoprocentní zajímavý dílko od mé oblíbené režisérky.- ( scéna ,,pojďme v baru povečeřet",je absolutně nejlepší / a jedna z nejdvrdších/ scén na dané téma,co jsem kdy viděl) ()

Martin741

Pani reziserke Kathryn Bigelow teda horory velmi nejdu! Film je len akousi temnejsou Love Story, ktora sa postupne prelieva do hororu a to vsetko je este podciarknute westernom : preco sa asi hlavny hrdina vola Jesse? Bat sa nie je velmi coho, reziserska praca je sice dobra, ale praca s hercami rozpacita, pribeh mdly a nevyrazny, hereke vykony mizerne. Horory mam vsak rad, takze len slabsich 61 % ()

Nautila

U dobrých žen - režisérek je skvělé, že se míň drží příběhových a charakterových stereotypů a film je tak zvláštním způsobem lidštější. To se bohužel nerovná automaticky lepší. Což je v tomhle případě divné, atmosféra tam je totiž řádná, příběh, tedy spíš jeho způsob vyprávění je skvělý....ale něco tomu chybí, je to takové nemastné neslané a nedokážu to identifikovat. A škoda, že víc prostoru není dáno daleko zajímavější dvojci Henriksna a té ženské s divnýma vlasama, než těm dvoum nevýrazným postpuberťákům. Co naplat. ()

MrPierc

Zklámání a to hlavně kvůli promarněnému upírskému námětu. 80. léta z toho vanou krásnou naivitou, nápady a romantismem, ale je to moc blboučké. První polovina je zajímavá a akční scéna v baru je až strašidelná. Poté se to změní ve velmi hloupou romantiku (romantiku mám jinak rád). Kovboj, upíři, milenci, vše skončí dobře. Jako kdyby dělal každou polovinu někdo jiný. Zajímavé je, že herečka v tomto filmu, Jenette Goldstein se objeví v Terminátorovi 2 (jako pěstounka Johna Connora) a v témže filmu se objeví i herec Robert Winley (jako motorkář, po kterém chce Arnie boty, oblek a motorku). ()

Flaxik

S překvapením jsem zjistil, že Stmívání není úplně první upírská romantika :-). Omlouvám se, teď jsem Near Dark srovnáním s onou třpytivou zhovadilostí značně pohaněl. No jako když pejsek a kočička vařili dort - přidali trošku hororu, trošku akce, trošku romantiky, trošku rodinných pout a celé to obalili v těstíčku road movie, která je díky alergii na denní světlo a velmi specifickým potravním návykům situovaná do nočních hodin. Kdybych věděl, co je to za film, asi bych si to ani nepustil a nedobře bych udělal. Nebýt dost laciného konce (ale ve skrytu duše jsem za něj byl rád), asi by to bylo to nejdokonalejší, co jsem na téma upíři viděl. ()

c.tucker

Hezké! Tuhle zajímavou a povedou ujetost bych od toho nečakal. Takovehle poutavé pojetí upíru je vždy zábavné. Není tady řečeno moc o jejich mytologii a tím jsou ještě zajímavější. Akce je tu také dostatek. ()

kosta73

Near Dark je film, jehož jedinečnost mi došla až po nějaké době po jeho zhlédnutí. Stejně tak jsem to měl i u filmu Zvláštní dny. Kathryn Bigelow je velmi zajímavá a pozoruhodná režisérka. ()

okkac

Jeden z nejzvláštnějších filmů o upírech. Často jsem si říkal, že za kamerou musí sedět starý dobrý John Carpenter, jehož režijní styl to celkem připomíná, včetně syntezátorové hudby od Tangerine Dream, která zajišťuje tu správnou atmosféru a díky ní trochu přecházím menší zkratkovitost na začátku a sem tam v průběhu filmu. Navíc Cameron dodal své tehdejší manželce povedený casting ze svých Aliens: Henriksen, Paxton, Goldstein jako tlupa upírů potloukajících se v noci a vraždící nevinné lidi pro krev. V paměti utkví určitě scéna v baru, přestřelka a finále. ()

Doudis19

Partička z Vetřelců si dala dostaveničko uprostřed americké pustiny aby nasytila své krvavé choutky. Obsazeni i řada jednotlivých momentů fungují na výbornou. Jen jako celek to za moc nestojí. ()

Mrkvič

Začínající režisérka se bohužel asi nedokázala rozhodnout, jakým stylem nám odvypráví zajímavý příběh. Um poskládat scény a dát správný důraz ale upřít nelze. Co hodně zamrzí, je nevyužití spousty potenciálních navrstvení příběhu, nebo rozšíření charakteristik postav. Ty jsou všechny od začátku do konce stejně ploché, ikdyž vůbec být nemuseli. Je to často dost hloupý, ale poslední půlhodinak má příjemný spád. ()