Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Příběh zobrazující životní cesty legendární americké novinářky, scenáristky a spisovatelky Dorothy Parkerové, která neustále provokovala svým bouřlivým soukromým životem, proklamovanou nezávislostí na mužích, stejně jako svou profesionální kariérou. Po mnoho let byla velkým „hnacím motorem“ pro řadu svých přátel a spolupracovníků (mj. Hermana J. Mankiewicze, Harpo Marxe či Peggy Woodovou). Nezávislost a nepřizpůsobivost vedly Parkerovou často k alkoholu a podepsaly se na její nevyrovnané psychice. Děj filmu se odehrává v New Yorku 20. až 30. let, který se představuje jako město jazzu, nihilismu, bláznivých a nikdy nekončících diskusí. Samotný název snímku připomíná setkání newyorské elity této doby u kulatého stolu v hotelové restauraci Algonquin.
Představitelka hlavní postavy Jennifer J. Leighová (nar. 5. 2. 1962) studovala herectví, odbornou průpravu získala ve slavném Lee Strasberg Theatre Institute v L.A. Od počátku 80. let se uplatnila v televizi, kde na sebe upozornila již první rolí ve snímku Město andělů (1980). Před filmovou kamerou debutovala ve filmu Cizí oči (1981), uznání získala svým výkonem v dramatu Poslední útěk do Brooklynu (1989). Prosadila se jako představitelka rozporuplných, citově a psychicky nevyrovnaných dívek a žen. Další role vytvořila například ve filmech Oheň (1991), Spolubydlící (1992), Georgia (1995), Kansas City (1996) či eXistenZ (1999). Postavu novinářky ztvárnila také v černé komedii bratří J. a E. Coenových Záskok (1994)... Režisér Alan Rudolph (nar. 18. 12. 1943) po nedokončeném studiu na obchodní fakultě pracoval v různých funkcích v hollywoodských filmových studiích, později absolvoval kurzy asistentů režie. Velký vliv na něj měla delší spolupráce se slavným režisérem Robertem Altmanem (u snímků Dlouhé loučení 1973, Kalifornský holport 1974, Nashville 1975 a Buffalo Bill a Indiáni 1976). Ve vlastní filmové tvorbě dává přednost auteurskému pohledu, vynalézavě pracuje s barvou, hudbu používá jako kulisu i inspirační zdroj. Kromě režijní činnosti se úspěšně uplatnil jako bravurní scenárista. Natočil například filmy Vítejte v L.A. (1976), Pamatuj si mé jméno (1978), Ohrožené druhy (1982), Vyber si mě (1984) či Hledá se láska (1990). (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (9)

kaylin 

všechny recenze uživatele

Jennifer Jason Leigh je hvězdou tohoto filmu, který je o určité formě dekadence v jazzovém období Spojených států amerických, Jako kdyby celá generace nevěděla, kam se vydat, a tak nehledá cestu, jen způsob, jak se té cestě vyhnout. Překvapivě to není tak zajímavé, jak by si jeden myslel, bohužel ani herecky. ()

bohemia_regent 

všechny recenze uživatele

Takže i v USA vznikají „chcípácké“ filmy, v tomto případě z prostředí vyšší střední třídy. Ne že bych je zavrhoval a priori - pokud je za příběhem takového antihrdiny nějaká myšlenka nebo dokonce poselství, nic proti tomu. U paní Parkerové jsem ale při vší snaze nepochopil, v čem spočívá prapříčina její permanentní životní nespokojenosti. Jennifer Jason Leighová mi v tom svým jednostrunným hereckým výkonem ani trochu nepomohla: kňourá když je v dobré náladě i když je smutná, kňourá když je střízlivá i když je opilá... až se nakonec „úspěšně“ prokňourá celým příběhem. Intelektuálně cynické ovzduší ve společnosti literátů, kteří se scházejí u kulatého stolu, je vykresleno s citem pro atmosféru, padne tu až marnotratné množství vtipných bonmotů, ale celkový dojem z filmu to nezachrání. ()

Galerie (5)

Reklama

Reklama