Kolo času

• USA The Wheel of Time
USA, (2021–2023), 16 h 43 min (Minutáž: 54–69 min)

Tvůrci:

Rafe Judkins

Předloha:

Robert Jordan (kniha)

Hudba:

Lorne Balfe

Rosamund Pike, Daniel Henney, Madeleine Madden, Michael McElhatton, Zoe Robins, Marcus Rutherford, Josha Stradowski, Daryl McCormack, Sophie Okonedo (více)

Série(2) / Epizody(16)

Kolo času se odehrává v epickém fantasy světě a sleduje osudy Moiraine (Rosamund Pike), členky neuvěřitelně mocné ženské organizace zvané Aes Sedai, která přijíždí do městečka Dvě řeky. Odtamtud se vydává na nebezpečnou cestu křížem krážem světem s pěti mladými vesničany, z nichž jeden je – jak praví proroctví, Znovuzrozený drak... ten, který buď zachrání, nebo zničí lidstvo. (Prime Video)

Brci

Příběh měl velký potenciál! Realita je ale smutná. Volba herců do obsazení připomíná indickoafrický komparz a podle toho vypadají i jejich herecké výkony. Máme tam od každé rasy minimálně jednoho zástupce, jedna čarodějka v hidžábu, takže i tuhle etniku si můžeme odškrtnout. Trochu té homosexuality tam taky nějak zapatláme. Záporáka by hrál Usámá Bin Ládin, kdyby ještě žil. Nežije?? Nevadí, obsadíme někoho jemu podobného. Zásadně mi tam chybí někdo genderově nevyhraněný, nějaké to či ono!! už jen tohle dodáme a máme šanci na Oskara. Komu záleží na to, jak to zprasíme. Jordan už přece nežije a kecat nám do toho nebude. Roberte buď rád že ses toho nedožil. ()

Terej

Předem varuji, že moje recenze je z pohledu někoho, kdo se na seriál díval jen proto, že jde o adaptaci jeho oblíbené knižní fantasy série. Mohla to být jen adaptace jako byla adaptace Legend of the Seeker, kde jsou stejné hlavní postavy a z počátku stejná i hlavní zápletka, ale postupně se z toho stane průměrný fantasy seriál na úrovni Xeny. Bohužel kolo času se dost často snaží následovat knihy. Adaptace dlouhé a komplexní předlohy, ale očividně s omezeným rozpočtem a počtem epizod, vyžaduje silné zjednodušení a tak spoustu míst a postav v první sérii chybí. Vzhledem k tomu, že jde o postavy, které jsou pak významné vedlejší postavy v následujících cca 12 knihách, tak to vyvolává otázky ohledně toho jak přesně budou uvedeny a jak si vytvoří vztah s hlavními postavami. Další je věc je nucená diverzita. Pokud by byla nějak vysvětlená tak by mi asi nevadila. Zkusím: "při chaosu, který následoval po kontaminaci saidinu a zbláznění všech mužských čarodějů došlo k různým migracím a proto jsou dnešní národy chaoticky pomíchané." a směska černochů, asiatů a vikingů by dávala smysl. Akorát pak pořád moc nedává smysl pokud je hlavní protagonista unikátní v předloze tím. že je v etnicky homogenním rodném kraji jediný vysoký zrzek se světlýma očima a v seriálu je jsou běžné rodiny s evropskými rodiči a dcerou indkou, apod...  Druhá možnost by byla zkusit udělat tu diverzitu nějak konzistentní. Další významný problém, že tvůrci se nespokojili se zjednodušením předlohy, ale museli si přidat spoustu nesmyslných věcí na víc. Proč musí být vesnický šprýmař Mat zloděj s alkoholickými rodiči, který navíc opustí hlavní skupinu, proč musí Perrin zabít svojí neexistující ženu a proč se musí Rand hned v první epizodě vyspat se svou dětskou láskou, se kterou neměl nikdy skutečný sexuální vztah. Chápu, že ve hře o trůny sex fungoval, ale v high fantasy inspirované Pánem prstenů, je to nadbytečné. Všechny hlavní charaktery jsou dost zajímavé bez umělých vylepšení, a kdyby tam ty "vylepšení" nebyly, tak by třeba zbylo víc času na zajímavé části předlohy. Chápu, že v přehlídce nepříliš zajímavých herců si Lan vysloužil víc prostoru, ale opět scény ukazující že drsný a málomluvný muž umí projevit emoce jsou na úkor předlohy a hlavního příběhu. Totéž platí o nesmyslném lesbickém vztahu Siuan a Moiraine nebo o Logainově lince. A nesmím zapomenout okomentovat rovnoprávnost pohlaví, v předloze je rozdíl mezi mužskou a ženskou magií extrémně důležitý a nikoho by ani ve snu nenapadlo, že znovuzrozený drak může být žena. Ve výsledku dávám za tři, protože sledovat seriál a nadávat co všechno je špatně byla docela zábava a možná kdybych to sledoval čistě jako seriál bez znalosti předlohy, tak by to působilo výrazně lépe (pokud bych se nesnažil zohlednit tuto možnost, tak by to bylo jen za dva). Asi se podívám i na další sérii už je proto, abych viděl, proč se Seanchané objevili už na konci první série, a jak Rand zjistí, že temného nezastavil a zabil jen jednoho z forsaken. ()

FildasCZ odpad!

Slyšel jsem, že by to mohlo být lepší, jak zpackaný zaklínač. No, kdybych jenom věděl, že je toho reklama na špatné fantasy  multikulti, co si, kde si, tak bych to asi ani nepouštěl. Říkáte si od Amazonu nekonečný rozpočet, No jo, ale to ještě lidé neví, že finance došly po první půlce prvního dílu. Pokud si myslíte, že zaklínač je špatně natočený, tak tohle je holý amatérismus. Líbí se mi lokace to určitě ano první dil první půlka nuda. Pak najednou akce, krev, střeva a najednou se začíná něco dít. No jako hodně mě to nadchlo a říkal jsem si dám tomu další šanci. Jenže vzpomínáte na zaklínače druhou sérii ? Tak tady je to to samé. první a poslední díl, kde byla akce. Tedy tady ten poslední díl byl absolutně usuless. Pokud Vám vadí, že v zaklínačovi etnikum, tak Amazon se tady s tím vůbec nepáral, uvidíte i  sympatického Turka z telenovely, a nebo krásnou Indku ovšem jediné plus je, že tady to tolik nebolí a člověk se s tím smíří. Jenže to asi tolik nevadí, jako nesympatičtí hlavní herci v čele namyšleného zrzka, který by potřeboval do huby, nejvíc otravná osoba. Za to příjemně překvapil japonec, co by osobní ochrana Pike. Ted si říkám zda tam byl vůbec nějaký běloch kromě té kouzelnice.  V zásadě je to strašně špatný kecací fantasy a dá se odpustit leda cos, jenže..... Budu muset zkusit knihu, protože jsem se těšíl, že zchladím žáhu po zaklínači, ale tady jsem to přetáčel rychloposuvem od druhého dílu. Škoda zahozeného potencionálu. ()

Kyushonaku

Rasová vyváženost asiatů a černochů, tedy afroamričanů byla rozšířená ještě o aborginku, indku, polynésanku, potulné cikány i s maringotkami, jen mi chyběli původní američané a eskymáci. Ti ale asi nebrečí na sociálních sítích, že je svět nemá rád a že nejsou zastoupeni v každém filmovém či seriálovém počinu. Tahle směsice pak žije v každé zapadlé vesnici, a pak když uvidí zrzavého kluka, tak hned vědí podle vyzáže jakého je původu a odkud pochází. Pak tady máme gendrově lesbický vztah mezi běloškou a polynésankou, a černochem a bělochem, hetero vztahy už nejsou v módě. Nikdy jsem nebyl fanda Pána prstenů, ale s odstupem času jsem vděčný že vznikl v době kdy vznikl. Dneska by totiž Frodo musel být černoch a mít milostné pletky s Pipinem ,Sam by byl žena a Gandalf by pochopitelně nemohl být bílý. Nemám nic proti jiným rasám, ani proti gay vztahům, ale když je to důležitější než příběh, který teda taky nestál za moc, tak už mi to vadí. ()

Meraxes

Knižnú predlohu som nečítal, takže môj názor nie je nijako ovplyvnený poškodzovaním obľúbeného diela, tak ako napríklad u Witchera. Z nezávislého pohľadu musím povedať, že je to príšerne neoriginálne, kopíruje to všade možne, ale hlavne u Tolkiena. Celkom veľa priestoru je venovaného scenériám krajiny, ktoré našťastie vyzerajú dobre a aj ostatné CGI efekty ako mágia nepôsobia blbo. Príšery pôsobia dobre a masaker v závere prvého dielu je vcelku výživný. Ako celok je však Wheel of Time veľmi nevyrovnané. Má slušné pasáže v ktorých fungujú emócie aj napätie a postavy si prejdú citovým vývojom a sú taktiež celkom dobre zahrané. Ide o pasáže s Moiraine, Nynaeve a Lanom Mandragoranom, ktorý je pre mňa určite najlepšou postavou celého seriálu a dosť to tiahne. Na druhú stranu, sú tu pasáže vyložene nudné, ktoré sa dejovo nikam neposúvajú. Menovite tie z našimi štyrmi potenciálnymi záchrancami sveta, ktorých herecké výkony, na čele s (asi) hlavným hrdinom, sú naozaj beznádejné a nikto z nich si nedokáže získať žiadne sympatie diváka, takže vám je nakoniec jedno či svet zničia alebo zachránia. Na to aké, akože epické reči o blížiacej sa rozhodujúcej bitke tu všetci vedú, sa vlastne nič nestane. Nemám rád fantasy, ktoré sa snažia hrať na epické a veľkolepé, ale ani nevedia čo tie slová znamenajú. Ďalším problémom je unifikovaný prístup dnešnej doby, žiadna rozdielnosť prostredí, národov, proste všetko vyzerá rovnako a všetko spĺňa kvóty, rasové aj rodové. Neviem ako to malo byť podľa predlohy, ale tu som mal polovicu času pocit, že pozerám nejakú indickú telenovelu a druhú polovicu zase pocit, že pozerám Netflix. Keď už chcú byť rasovo rovný, aspoň nech to dáva zmysel vzhľadom na geografiu a históriu sveta, ale to tu nikto nerieši. Proste len ďalšia zabudnuteľná fantasy, ktorá nemá čím zaujať, čo je od Amazonu škoda vzhľadom na blížiaci sa The Rings of Power, ku ktorému začínam byť dosť skeptický. Možno som divný, ale mňa tieto tmavé homofantasy proste nebavia. 2* 40% ()

Muffin

Vizuálně pěkně udělaný seriál, ale tam pozitiva končí. Hlavní hrdinové vám jdou spíše na nervy, protože za celou dobou první série není jasné na čí straně jsou, co chtějí udělat, kam vlastně jdou a proč tam jdou. Cíl zničit Temného je snad v každém fantasy, ale my zde ani nevíme jak se to má uskutečnit, a proč to vlastně zajímá jen jednu jedinou postavu z celého seriálu, která si stejně vše podstatné nechává pro sebe. Současně tušíte, že se ani od ní nic nedozvíte, leda tak v posledním díle, když to bude každému šumák. Někteří hrdinové jsou tak otravní, že jejich smrt je úlevou pro diváka. Dialogy jsou vznosné jako kdyby točili dalšího Pána prstenů, ale ve jejich obsahu nenajdete vůbec nic.  Zkrátka jsme nepochopil proč 5 idiotů následuje, 1 čarodějku, které současně nevěří a současně se asi chtějí dle její teorie obětovat pro naprosto nejistý výsledek a asi i zbytečnou záchranu světa. ()

Lukysak

Knihy, které tomuto seriálu předcházely, jsem nečetl. K seriálu jsem tak přistupoval se zcela nevinným okem. Očekával jsem mnohem více, než Kolo času mohlo dát, a myslím si i mnohem více, než vůbec někdy dá. Možná jsem mohl ten smutný výsledek předvídat už jen z toho, že se celá série točila v našem Českém Švýcarsku. Kdyby totiž režiséři plánovali něco doopravdy velkého, pravděpodobně by jeli spíše na Nový Zéland (nebo do podobné oblasti s Tolkienovskou atmosférou). Ono to tak nějak česky i celé vypadalo. Na odpovědi na věci, které nedávaly smysl, jste si museli počkat několik dílů, a ani pak jste se necítili uspokojeně. Seriál rozehrál mnoho zajímavých nápadů, jen aby skončily tím nejvíce předvídatelným způsobem. A nebo tím úplně nejdebilnějším, vycucaným z prstu. Necítím ani potřebu rozebírat hlavní postavy, protože všechny byly tak ploché, že bych dokonce věřil, že v případě tohoto fikčního světa by o názorech plochozemských kospiračních teoretiků nebylo pochyb a ještě bychom jim nadšeně tleskali. Celý seriál neustále smrdí nějakým bombastickým rozuzlením, kvůli kterému se chceme těmi hodinami nudy honem prokousat dál, jenom aby se v jednom díle vyřešila celá zápletka a zametla se pod koberec jako ostříhané nehty. Ani teď, po závěrečných titulcích posledního dílu, vůbec nevím, kdo z nich teda je ten neustále omílaný trapákodrak, a jestli ten afroamerický John Snow teda jde cestou cikánského konopného listu, nebo ne. Chce se mi řvát, ale tím trapným způsobem, kterým řval ten asijský herec u těla mrtvého druha v jakémsi pozdějším dílu. ()

Zoistrea

Velmi příjemné fantasy, které jsem zhltla jedním dechem. Svět má dost paralel se světem Zaklínače. Aes Sedai mě moc bavily, jejich politikaření, intrikaření, přestože nemohou lhát, vizuálně moc krásně udělané efekty kouzel. Mělo to atmosféru. Lokace nádherné. Rosamund Pike to celé táhne. Knihy jsem nečetla, tak možná i díky tomu, jsem si mohla seriál náležitě užít. ()

E.T.

Nečetl jsem předlohu. A v tom bude asi háček, protože mě se to zdálo jako velmi povedený seriál. Totiž po děsivých Prstenech moci (v češtině jsem od Tolkiena četl vše) z produkce stejného streamu (Prime Video) se jen obávám, že mé nadšení bude jen typickým produktem neznalosti věci. // Na seriálu zaujmou hned dvě věci: překrásná výprava a filmová hvězda Rosamund Pike, která do toho nešla evidentně jen pro peníze a stala se Moiraine. Po dlouhé době jsem žil několik dní uvnitř seriálu a těšil se na další díl.  Naposledy se mi to stalo u Hry o trůny (taky nečetl). Obě série  působí jako sevřený celek, byť dvojka je nepochybně lepší. Za zlomek rozpočtu Prstenů moci vznikla podobně bohatá výprava. Jsou zde pasáže, kde se z obrazů tají dech. Čest produkci. Samostatné hodnocení zaslouží kostýmy. Zvláště ve druhé sérii se kostýmní duo vyřádilo a je to funkční pastva pro oči. Jasných 6 hvězd. Pětice “vyvolených” dostala velký herecký prostor, bohužel ne každý z protagonistů toho dokázal využít. Josha Stradowski svou příležitost vyloženě prošvihl, není zde skoro žádný vývoj. Jakž takž svou postavu pochopila Madeleine Madden a možná o ní ještě uslyšíme. Znamenitý tah se ovšem povedl castingu, když angažoval Kate Fleetwood, která Rosamund herecky s přehledem sekundovala. Doufám, že ji ještě dají po tohle kousku někdy takový nebo i větši prostor. Chlapů tam moc nevystupuje a když ano, tak moc nehrají. Snad až na Barneyho Harrise. Aj na lesby dojde, ale naštěstí to dává smysl a nepřehání se to. ()

Hexx

A tak proč tomu nenaložit pět frček, když si to prostě a jednoduše tenhle seriál zaslouží. A zároveň se nebojím říct, že to je nejlepší fantasy od Pána Prstenů. Nechybí tomu nic, děkuji pěkně. Dějové linie se vkusně sejdou, jen aby se záhy rozešly a my sledujeme odloučené "Společenství" na cestě za novorozeným Drakem, který má být buď takový či makový. Ano, je tu nepochybně podoba s LOTR, která nás od začátku břinká do nosu, ale i naproti tomu seriál zůstal svůj a dokázal vyprodukovat komplexní orgasmickou fanfáru, přeměněnou do dvou sérií. ()

AlesD

Čekal jsem trochu víc. Bohužel většinu času je to o dialozích a docela nudných. Úplně špatné to není ()

Comic-Con čelí krizi

Comic-Con čelí krizi

24.06.2023

Je to pár dní, co pořadatel herní akce E3 oznámil, že se letošní i ten příští ročník ruší. Důvody jsou zřejmé, většina herních společností si začala pořádat své vlastní online konference, a když už… (více)

Amazon chystá God of War

Amazon chystá God of War

08.03.2022

Společnost Sony to s adaptacemi svých herních sérií myslí vážně a po The Last of Us, Uncharted nebo Ghost of Tsushima nás tak čeká oficiálně také fantasy řežba God of War. K té se nakonec přihlásilo… (více)

Amazon ve velkém rozjíždí investice do obsahu

Amazon ve velkém rozjíždí investice do obsahu

05.02.2022

Když Amazon oznámil poslední finanční výsledky, podstatná sekce ohlášení náležela audiovizuální zábavě, která je pro firmu čím dál podstatnější. Za filmy, seriály a hudbu loni utratila 13 miliard… (více)

WandaVision je nejstahovanějším seriálem roku

WandaVision je nejstahovanějším seriálem roku

29.12.2021

Letošní žebříček nejstahovanějších seriálů roku ovládlo studio Marvel spolu se studiem Disney. Pirátství samozřejmě není nic chvályhodného a prvenství v tomhle směru vlastně není až zase taková výhra… (více)