Série(1) / Epizody(8)

Kolo času se odehrává v epickém fantasy světě a sleduje osudy Moiraine (Rosamund Pike), členky neuvěřitelně mocné ženské organizace zvané Aes Sedai, která přijíždí do městečka Dvě řeky. Odtamtud se vydává na nebezpečnou cestu křížem krážem světem s pěti mladými vesničany, z nichž jeden je – jak praví proroctví, Znovuzrozený drak... ten, který buď zachrání, nebo zničí lidstvo. (Prime Video)

Trailer 1

Laxik

Tohle je těžké hodnotit. Ten seriál se první ve druhé až čtvrté epizodě vleče, aby se v té páté rozeběhl a v posledních třech přímo sprintoval. Chápu, že první kniha má jen asi 350 stránek, ale i tak by tomu slušelo minimálně o dvě další epizody víc. Nechtě nás nasát vůni toho světa. Seznámit se s ním, užít si ho. Prosím. ()

DaViD´82

"The wind was not the beginning. There are neither beginnings nor endings to the turning of the Wheel of Time. But it was a beginning." Plné rozporů. Pardon, nikoli plné ale… PLNÉ. Jsou zde totiž dějové linie, které mají tenzi, tah na branku, zajímavé charaktery i nosná témata. V kontrastu jsou však linie, které se kolovrátkově točí odnikud nikam, nemají postavy co by to táhly, není ostatně ani kam by to táhly. Dávají zcela nový význam pojmu u-t-a-h-a-n-o-s-t (k přežití pouze díky zdařilým zajímavostem z X-Ray módu Prime Videa). Rozporuplná je i práce se zasvěcováním do zákonitostí, historie apod. Někdy je to umně zapracováno, jindy je to jak z příručky „jak to rozhodně, ale jakože fakt rozhodně, nedělat“; takovéto „teď si na pět minut sedneme k ohni a já těm kolem něj povyprávím, co oni dobře vědí, ale divák ne“. Rozpory lze najít i v obsazení. Jsou zde regulérně skvělé výkony v dobře obsazených rolích, ne že ne. Jenže vedle nich je snůška jakože asi-by-se-dalo-napsat-že-herců, vedle kterých i začínající ochotníci z Horní Dolní působí jako zasloužilí členové Národního. Ničemu nepomáhá, že vesměs platí „dobré linie s dobrými herci, nudné linie se špatnými neherci“, což ten rozkol v kvalitě jen prohlubuje. Pokračuje to vizuální stránkou. Tu epická, s promyšleným designem lokalit i kostýmů, která se nebojí použít komparz, CGI i praktické efekty stejně jako různé hrátky s kamerou. Jenže hned následující scénu to vypadá jak první setkání wannabe LARPistů, co si doma ukradli bílé prostěradlo v domnění, že to na bílý hábit stačí, a natočit to mezi papundeklem nechali Pepu od vedle, protože má doma kameru, což je přeci zcela dostačující kvalifikace pro to být kameramanem. To vše ve velmi volné adaptaci (spíše až "na motivy") látky, která sama trpí na nejeden rozpor. Předně na to, že je rozvleklou nastavovanou kaší, kde si Jordan nedostatek vlastní invence a vize nahrazuje nestydatým vypůjčováním od slovutnějších kolegů, kteří však “to samé“ napsali výrazně lépe. Na(ne)štěstí byl Jordan natolik zručný rutinér, že to aspoň uměl náležitě p(r)odat (až na nechtěně směšná jména a názvosloví), aby to byla vesměs ucházející epická fantasy sága toho nejstandardnějšího možného střihu. Adaptace je to ve výsledku koukatelná. Nadchne stejně často jako nudí. A navíc umí i otrávit tak, že to neumí adekvátně vyjádřit ani veškeré faceplamovací GIFy co jich jen po netech koluje. Je v tom dostatek dobrého s nadějným potenciálem, aby jeden případné další řady předem neodstřelil, ale zároveň tolik špatného, aby se na ně nijak netěšil či je snad aktivně vyhledával. Čili v tomto ohledu jde o dokonalou adaptaci, protože to samé platí i o knihách. | S1: 3/5 | ()

majo0007

Obsadiť do jednej z hlavných rolí počernú Jolandu s megašošovicou na nose bolo castingové terno - proste sa z nej (tej šošovice) nedali spustiť oči! Rukami šibrinkujúca Róžika Pajk (evidentne po prechode už stratila šmrnc) bola skôr do smiechu - niečo ako Wanda z Avengers. Česká koprodukcia... inu, tak to taky hodně levně vypádalo. Stačili mi dve epizódy, už aj to bolo sebatrýznenie. ()

verbal

Grafomanská Džordnova knižní série začala jako neumětelská kopírka Tolkiena, který nemá nápady a neumí psát, a skončila jako uměle nastavovaná hromada pičoidních blábolů o ničem. Každá z celkem 15 knih by se dala shrnout jako 15x 400 stran nezáživné až otravné vaty, pouťové filosofie a psychologie pro samošuky, a 30-80 stran nějaké přitroublé akce, vesměs ňoumovitě vykuchané z Džejárára, kde se celou tu hromadu popsaných hajzlpapírů jakýsi Temňoch snaží povstat a jakýsi Znovuzrozený bukvoid se na to připravuje. Toť vše. A vše natahované tak, že se ani sám autor nestihl dožít konce. Číst se to dá jedině s permanentně nasliněným prstem pro rychlootáčení zbytečných stran, a to je na mozol, protože jich je nejmíň 70 %! Prostě to vůbec, ale ani trochu nepřipomíná jistého brutálně přeceňovaného pšontkovského pissovatele. Audiovizuální forma sice vycupovala podstatnou část té teroristické vaty, jinak by měl každý díl nejmíň 4 dny, nicméně kde nic není, ani zmrd nebere, a tak zůstal jen ten blboučký a zcela nenápaditý cyklostyl, u něhož, tentokrát nenasliněný, prst na tlačítku FFW taky dost pomůže během projekce neusnout. A zpruzená skorodůchodkyně paní Štiková se do role AS Sedačky hodila asi stejně, jako by ji vyslali hrát Conana. Opravdu nechápu, proč televize v tom bůmu klasické fantasy, vyvolaném Džexnem a Marťasem, sahají po takových vytřiprdelnících, místo aby se nabořily například do Eddingse, Gemmela či Salvatora. Nebo vlastně chápu. Práva na tyhle sračky budou dozajista ve všech výprodejích, a navíc je to celkem fuck, protože degenerace vymletá sedmi rektoboly Heryho Potrata a stohy vypatlaných homixů by nepoznala kvalitní, originální a dobře napsanou fantasy, ani kdyby jim cvrnkala do Pytlíka. ()

Vavča

Knižní předlohu Roberta Jordana bohužel neznám (budu muset napravit), dává tušit košatý svět, mytologii, historii. Jako neznalý divák se tak mohu pouze dohadovat, jak moc adapatace odpovídá předloze. Nicméně, jako většina i já to chtěl hlavně vidět proto, že fantasy je málo, no a když je v hlavní roli Rosamund Pike, natáčelo se u nás, proč to nesledovat? Z celkového výsledku mohu být trochu rozpačitý, protože mě to úplně nestrhlo, nicméně seriál má svoje kvality. Sice je na začátku možná nabušený děj (navíc monstra alá Warhammer jsou fakt děsivá), aby si divák myslel, že to tak bude pokračovat, jenže chyba lávky. Není to prostě bezhlavá řežba meč a magie. WOT je spíše poklidný, putují série, ne úplně dětská, ale působí prostě úsporně, není epická, nebo rozmáchlá jako svět Tolkiena, Martina nebo Sapkowskiho. Postava čarodějky Moraine není nějak moc komplikovaná, dáma mého srdce často nemůže vytasit svoje umění naplno, je to spíše nenápadný výkon, pouze v některých okamžicích a posledních dílech jede na plný plyn.  Daleko větší průšvih je obsazení některých rolí (můžeme pominout problém etnické různorodosti, Jordan to tak skutečně psal, takže na rozdíl od Got, Hod, Zaklínače to nepůsobí nepatřičně a směšně). Postavy nejsou (ono asi ani v knize nejsou) moc podrobně charakterizovány, případně nepůsobí příliš sympaticky, ale nejsou ani záporně, těžko se hodnotí působí to někdy strašně nanicovatě. Madeleine Madden, Josha Stradowski (vypadá jako mladý Hayden Christensen) jsou sympatiční, Barney Harris ok, zbytkem mě nezaujal, ale není to tak že by mi vyloženě vadil, prostě jsem k nim nepřilnul. Daniel Henney jako druhý hlavní charakter ok, ale čekal jsem více charisma a ještě lepší výkon (ke konci série se ovšem zlepšil). Některé zákonitosti světa mi nejsou jasné, jako třeba co tam dělají bělokabátníci, jak to že mohou beztrestně likvidovat čarodějky. Tuším, že epizoda s falešným drakem, kterého hrál Álvaro Morte vynikající je v knize podstatně rozsáhlejší a zajímavější. Přes všechny výhrady začne být série ke konci akčnější, epičtější a dává tušit, že takto rozvinutý děj by nemusel být vůbec špatný a dá se očekávat mnohé. Hádám, že knižní série je prostě pro teen a young adult (čtenáře pod 20 let nebo maximálně do 24), takže pořád nečekejte věci jako od jiných sérií, to je vyloženě směšné, to co tady někdy čtu. Bude se to zdát pomalé, nezáživné, ale já vám radím vydržte to. Pořád se jedná o solidní nadprůměr, krásné lokace Slovinska, ČR, solidní výprava, kostýmy, efekty, přitlačil bych trochu na akci, byť jsou tady solidní momenty. Nechápu, že takhle velký titul nemá žádnou recenzi v českých médiích (a co bratia na Slovensku?), na rozdíl od tuctů kritik na Zaklínače. Ale co mě nesmírně pohtilo je celková estetika seriálu, nádherný opening, prolnutí obrazu, hudby, Lorne Balfe vytvořil rovnou 4 CD OST, už se těším jak se na to znovu vrhnu. Vol. 1-3 jsou čistě instrumentální (symfonie v alá Balfe trademark, zádumčivé pomalejší plochy, melancholická nálada chlad, nejen ryčné burácení orchestru hrající do plných. CD The Wheel of Time: The First Turn je písňové, respektivé chóry na zajímavých folkových motivech, občas rockovém spodku, nejde pouze o instrumentální plochy. Přijde mi to trochu jako promo práce, kterou chtěl skladatel tvůrcům série předložit, ale nejde o nic nekvalitního, naopak je to chytlavé, stejně jako instrumentální motivy. Berme to jako spíše takové bonusové CD, protože motivy z něj zazní později v jiné podobě na trojcd. ()

• Rosamund Pike při pobytu v České republice navštívila s rodinou i Český Krumlov, o kterém prohlásila: „Přísahám, že jsem v životě neviděla opilejší lidi než na jedné z loděk. Muži, kteří si stoupli a okamžitě spadli na hubu. Jeden z lodi vypadl, kompletně se vymáchal v bahně a pak se vyškrábal zpátky a bahnem zašpinil i holky,“ vyprávěla Rosamund, jejíž děti, které byly z výletu nadšené, si prý od té doby hrají na opilce. (HawkeyP)
  • Knižná predloha sa skladá zo 14 kníh. Obsahujú 11 582 strán a 4 287 886 slov. V knihách vystupuje dokopy 2782 pomenovaných postáv; z nich 147 má vlastný pohľad na udalosti (POV). Prvých 11 kníh napísal Robert Jordan, po jeho smrti zvyšné tri dokončil Brandon Sanderson. (Ingtar2)
  • Seriál se natáčel v České republice. Hlavní hvězda seriálu, Rosamund Pike, se kvůli tomu s celou svojí rodinou přestěhovala do Prahy. V Praze žili přes rok, a to i v době pandemie covid-19. (Yardak)