Kolo času

(seriál)
  • USA The Wheel of Time
Trailer 1
USA, (2021–2023), 16 h 43 min (Minutáž: 54–69 min)

Tvůrci:

Rafe Judkins

Předloha:

Robert Jordan (kniha)

Lorne Balfe

Rosamund Pike, Daniel Henney, Madeleine Madden, Michael McElhatton, Zoe Robins, Marcus Rutherford, Josha Stradowski, Daryl McCormack, Sophie Okonedo (více)

Série(2) / Epizody(16)

Kolo času se odehrává v epickém fantasy světě a sleduje osudy Moiraine (Rosamund Pike), členky neuvěřitelně mocné ženské organizace zvané Aes Sedai, která přijíždí do městečka Dvě řeky. Odtamtud se vydává na nebezpečnou cestu křížem krážem světem s pěti mladými vesničany, z nichž jeden je – jak praví proroctví, Znovuzrozený drak... ten, který buď zachrání, nebo zničí lidstvo. (Prime Video)

Trailer 1

DaViD´82

"The wind was not the beginning. There are neither beginnings nor endings to the turning of the Wheel of Time. But it was a beginning." Plné rozporů. Pardon, nikoli plné ale… PLNÉ. Jsou zde totiž dějové linie, které mají tenzi, tah na branku, zajímavé charaktery i nosná témata. V kontrastu jsou však linie, které se kolovrátkově točí odnikud nikam, nemají postavy co by to táhly, není ostatně ani kam by to táhly. Dávají zcela nový význam pojmu u-t-a-h-a-n-o-s-t (k přežití pouze díky zdařilým zajímavostem z X-Ray módu Prime Videa). Rozporuplná je i práce se zasvěcováním do zákonitostí, historie apod. Někdy je to umně zapracováno, jindy je to jak z příručky „jak to rozhodně, ale jakože fakt rozhodně, nedělat“; takovéto „teď si na pět minut sedneme k ohni a já těm kolem něj povyprávím, co oni dobře vědí, ale divák ne“. Rozpory lze najít i v obsazení. Jsou zde regulérně skvělé výkony v dobře obsazených rolích, ne že ne. Jenže vedle nich je snůška jakože asi-by-se-dalo-napsat-že-herců, vedle kterých i začínající ochotníci z Horní Dolní působí jako zasloužilí členové Národního. Ničemu nepomáhá, že vesměs platí „dobré linie s dobrými herci, nudné linie se špatnými neherci“, což ten rozkol v kvalitě jen prohlubuje. Pokračuje to vizuální stránkou. Tu epická, s promyšleným designem lokalit i kostýmů, která se nebojí použít komparz, CGI i praktické efekty stejně jako různé hrátky s kamerou. Jenže hned následující scénu to vypadá jak první setkání wannabe LARPistů, co si doma ukradli bílé prostěradlo v domnění, že to na bílý hábit stačí, a natočit to mezi papundeklem nechali Pepu od vedle, protože má doma kameru, což je přeci zcela dostačující kvalifikace proto být kameramanem. To vše ve velmi volné adaptaci (spíše až "na motivy") látky, která sama trpí na nejeden rozpor. Předně na to, že je rozvleklou nastavovanou kaší, kde si Jordan nedostatek vlastní invence a vize nahrazuje nestydatým vypůjčováním od slovutnějších kolegů, kteří však “to samé“ napsali výrazně lépe. Na(ne)štěstí byl Jordan natolik zručný rutinér, že to aspoň uměl náležitě p(r)odat (až na nechtěně směšná jména a názvosloví), aby to byla vesměs ucházející epická fantasy sága toho nejstandardnějšího možného střihu. Adaptace je to ve výsledku koukatelná. Nadchne stejně často jako nudí. A navíc umí i otrávit tak, že to neumí adekvátně vyjádřit ani veškeré faceplamovací GIFy co jich jen po netech koluje. Je v tom dostatek dobrého s nadějným potenciálem, aby jeden případné další řady předem neodstřelil, ale zároveň tolik špatného, aby se na ně nijak netěšil či je snad aktivně vyhledával. Čili v tomto ohledu jde o dokonalou adaptaci, protože to samé platí i o knihách. | S1: 3/5 | ()

verbal

Grafomanská Džordnova knižní série začala jako neumětelská kopírka Tolkiena, který nemá nápady a neumí psát, a skončila jako uměle nastavovaná hromada pičoidních blábolů o ničem. Každá z celkem 15 knih by se dala shrnout jako 15x 400 stran nezáživné až otravné vaty, pouťové filosofie a psychologie pro samošuky, a 30-80 stran nějaké přitroublé akce, vesměs ňoumovitě vykuchané z Džejárára, kde se celou tu hromadu popsaných hajzlpapírů jakýsi Temňoch snaží povstat a jakýsi Znovuzrozený bukvoid se na to připravuje. Toť vše. A vše natahované tak, že se ani sám autor nestihl dožít konce. Číst se to dá jedině s permanentně nasliněným prstem pro rychlootáčení zbytečných stran, a to je na mozol, protože jich je nejmíň 70 %! Prostě to vůbec, ale ani trochu nepřipomíná jistého brutálně přeceňovaného pšontkovského pissovatele. Audiovizuální forma sice vycupovala podstatnou část té teroristické vaty, jinak by měl každý díl nejmíň 4 dny, nicméně kde nic není, ani zmrd nebere, a tak zůstal jen ten blboučký a zcela nenápaditý cyklostyl, u něhož, tentokrát nenasliněný, prst na tlačítku FFW taky dost pomůže během projekce neusnout. A zpruzená skorodůchodkyně paní Štiková se do role AS Sedačky hodila asi stejně, jako by ji vyslali hrát Conana. Opravdu nechápu, proč televize v tom bůmu klasické fantasy, vyvolaném Džexnem a Marťasem, sahají po takových vytřiprdelnících, místo aby se nabořily například do Eddingse, Gemmela či Salvatora. Nebo vlastně chápu. Práva na tyhle sračky budou dozajista ve všech výprodejích, a navíc je to celkem fuck, protože degenerace vymletá sedmi rektoboly Heryho Potrata a stohy vypatlaných homixů by nepoznala kvalitní, originální a dobře napsanou fantasy, ani kdyby jim cvrnkala do Pytlíka. ()

Zmrv

Nebyl by to vůbec špatný fantasy seriál nebýt toho, že jsem četl předlohu a mám ji hodně rád. Takhle z toho vyšel seriál s dobrou vizuální stránkou (většinou), extrémně nesympatickými herci (s výjimkou představitelů Moiraine a Lana) a výrazně pozměněným dějem. Z knih si scénáristi vzali jen kostru a detaily si změnili po svém. U seriálu mě proto drželo v podstatě jen to, že mě zajímalo, jak moc se příběh bude lišit od knih. A nemůžu říct, že bych byl spokojen s tím, jak to dopadlo, ale pro lidi, kteří se chtějí podívat na nadprůměrný fantasy seriál a nečetli předlohu, nebo jim nevadí velké změny, můžu Kolo času doporučit minimálně k vyzkoušení. ()

Laxik

Tohle je těžké hodnotit. Ten seriál se první ve druhé až čtvrté epizodě vleče, aby se v té páté rozeběhl a v posledních třech přímo sprintoval. Chápu, že první kniha má jen asi 350 stránek, ale i tak by tomu slušelo minimálně o dvě další epizody víc. Nechtě nás nasát vůni toho světa. Seznámit se s ním, užít si ho. Prosím. ()

Idahou

Vzhledem k obecně malé konkurenci - nejlepší fantasy seriál současnosti.  Je na tom znát snad až brutálně obří financování a taky, překvapivě, ochota jít trochu jinou cestou. Jasný, pořád je to klasickej příběh o záchraně světa partou vyvolených mileniánů, jenže místo umělých hezounů a sexy koček tu máme solidně uvěřitelný vidláky. Ze začátku je trochu matoucí, že máme vedle sebe bělochy, černochy, indy i asiaty, ale mě  to nevadí a v rácmi posledního dílu to začne dávat smysl. Hlavně se ovšem dočkáme menších výprav, větších bojů, dost dobře zpracovaný magie a dobře vykresleného světa (tipnul bych si, že na tom má zásluhu hlavně rozpočet). Dějově je to smysluplný, pěkně svižný a asi jedinej seroš, kterej y bylo možný porovnávat s Pánem prstenu. Jedno z nejlepších seriálových zakončení série jen vylepšilo celkový dojem a díky němu dává celý seroš příjemně smysl a hladce, bez typických vnucovaček (no, ty poslední dvě minuty...) otevírá náruč druhé sérii. Celkově 4*, do kolen mě to nedostalo, ale každej díl jsme pouštěl jakmile se objevil na prime. V celkovém hodnocení dávám 5*, protože tenhle seroš si rozhodně nezaslouží bejt pod 70% -------- ale fandové knižní předlohy budou samozřejmě zklamáni ()

• George R.R. Martin bol dobrým priateľom Roberta Jordana a podľa jeho vlastných slov ho Kolo času vo viacerých ohľadoch inšpirovalo. Čiže všeobecný názor, že Jordan okopíroval Martina, je nepravdivý, v dobe vydania prvého románu v Martinovej ságe bolo vydaných už sedem pokračovaní Kola času. (Ingtar2)
  • Jedna z lokací, kde se v Česku natáčelo, je i lom Homolák v Českém krasu nedaleko Karlštejna. (Andy.)
  • Amazon obdržel na natáčení 2. série seriálu od České republiky dotaci ve výši 280 000 000 Kč. (chamonix)

Související novinky

Comic-Con čelí krizi

Comic-Con čelí krizi

24.06.2023

Je to pár dní, co pořadatel herní akce E3 oznámil, že se letošní i ten příští ročník ruší. Důvody jsou zřejmé, většina herních společností si začala pořádat své vlastní online konference, a když už… (více)

Amazon chystá God of War

Amazon chystá God of War

08.03.2022

Společnost Sony to s adaptacemi svých herních sérií myslí vážně a po The Last of Us, Uncharted nebo Ghost of Tsushima nás tak čeká oficiálně také fantasy řežba God of War. K té se nakonec přihlásilo… (více)

Amazon ve velkém rozjíždí investice do obsahu

Amazon ve velkém rozjíždí investice do obsahu

05.02.2022

Když Amazon oznámil poslední finanční výsledky, podstatná sekce ohlášení náležela audiovizuální zábavě, která je pro firmu čím dál podstatnější. Za filmy, seriály a hudbu loni utratila 13 miliard… (více)

WandaVision je nejstahovanějším seriálem roku

WandaVision je nejstahovanějším seriálem roku

29.12.2021

Letošní žebříček nejstahovanějších seriálů roku ovládlo studio Marvel spolu se studiem Disney. Pirátství samozřejmě není nic chvályhodného a prvenství v tomhle směru vlastně není až zase taková výhra… (více)