Noční můra v Elm Street 3: Bojovníci ze sna

• USA A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors (více)
Trailer

Freddy Krueger se vrací. Stačí jen, aby některá z jeho obětí zavřela oči a s přicházejícím spánkem vstoupila do prokletého domu v Elm Street. Mladá lékařka Nancy Thompsonová tuší, že její pacienty netrápí těžké sny, ale ohrožuje démonický vrah. Naopak doktorka Simmsová sny svých pacientů spojuje se sexuálními problémy. Aniž si to uvědomuje, dává díky svému způsobu léčby šanci Freddymu - a ten nikdy nezaváhá. (Warner Home Video CZ)

Trailer

choze

Uzavřené prostředí ústavu dělá svoje, z Freddyho se stává nadmíru zábavný chlapík (talk show vede) a navíc se dozvídáme o pohnutých okolnostech jeho příchodu na svět a celé to příjemně odsýpá směrem k nepříliš povedenému finále na vrakovišti. Není bez zajímavosti, že původně Craven přišel pro trojku se zápletkou, která byla nakonec použita až v NOVÉ NOČNÍ MůŘE (Freddy zabíjí filmaře točící další NOČNÍ MůRU) a že trojka měla na Cravenovo přání sérii uzavřít, což je patrné třeba v tom, že Kristen a spol. jsou ve filmu označeni za poslední děti z Elm Street. ()

mzss1

(75%) Třetí NOČNÍ MŮRA Z ELM STREET se aspoň trochu přibližuje k výborné jedničce a snadno překonává slabší dvojku. Atmosférou, hudbou a slušnou technickou stránkou se to v podstatě rovná původnímu filmu. Má to skvělé herecké postavení, které úžasně sehrálo své postavy. Takže jsem jim fandil od začátku do konce. Potěší návrat postavy Nancy. Celé je to neskutečně zábavné, Freddy je zde opět dobrý jako vždy, jen z něj už moc nejde respekt. A co se týče hororový aspektů, tak je jich docela málo, ale to mi v tomto případě nevadilo. Mělo to pohodovější atmosféru, ale zase jsme tu dostali nějaký ten nový nápad navíc, kdy holčina Kristen má schopnost přivolávat ostatní lidi do svých hrůzostrašných snů. Během sledování filmu jsem byl docela nadšen, ale přeci tu nedostatky jsou. Třeba bych úplně vynechal linii s Nancyným otcem, který mě zde otravoval a scéna, kdy Freddy jako kostra útočil, byla naprosto otřesná, ale snažil jsem se nepokazit si celkový dojem ze snímku. Takže až na tuto dějovou linii to byla slušná část téhle hororové ságy. O dost lepší jak dvojka a mírně slabší jak původní dílo. ()

Lacike

Po otrasnej dvojke sa vrátil zachrániť sériu jej stvoriteľ Was Craven, ale tentokrát len ako autor pôvodného scenára. Réžiu dostal na starost zručný remeselník Chuck Russell a s prepisovaním scenára do finálnej podoby mu pomáhal génius Frank Darabont. Výsledkom je najlepší diel série. Dvojka sa ignoruje a vraciame sa ku koreňom, čiže k boju Freddyho s deťmi ľudí, ktorí ho zabili. A všetko sa to znova odohráva v snoch. Vrátila sa aj hlavná hrdinka z jednotky, ktorá už nie je žiadna krehotinka a spolu s ďalšími deťmi sa akotak rovnocenne snaží bojovať s Freddym. To sa mi páčilo najviac, že už to nie je boj osamelých obetí bez šance na záchranu, ktorým nikto neverí, ale dostatočne skoro vyrovnaný súboj v ktorom postupne parta prichádza na jednu fintu za druhou, ako Freddyho zdolať. Až na tradične neveriacich rodičov sa im dostane pomoci aj od miestneho vedúceho blázinca. Situovanie do blázinca takisto dodalo filmu poriadnu atmosféru rovnako ako skvelá Badalamentiho hudba. Vydarili sa aj postavy. Najmä Patricia Arquette ako nová líderka je dokonalá. Dokonca aj Heather Langenkamp mi sadla oveľa viac ako v jednotke. Až mi bolo trochu ľúto, že definitívne odovzdala pochodeň Patricii. No a Freddy je tu asi najdokonalejšie vyvážený čo sa týka jeho showmanstva, tak aj hrôzostrašnosti. Dozvieme sa zase niečo nové o jeho minulosti. Posledným a obrovským plusom sú trikové scény. Je až neskutočné čo všetko dokázali spraviť s praktickými trikmi. Celá séria je ukážkou špičkových praktických efektov. Ani tá už v dobe vzniku zastaralá scéna s Freddyho kostrou mi nevadila. Pôsobí to roztomilo. Takže celkovo som aj po rokoch spokojný. Táto séria na rozdiel od extrémne lacno pôsobiacich sérii Halloween alebo Friday the 13th, ani po rokoch príliš nezastarala a stále ponúka množstvo pôsobivých scén. A tento diel je jej vrcholom. 9/10. ()

Hrabka

Tohle vážně bylo na mě moc. Na film jsem se docela těšil. Prvním důvodem je skvělý nápad "zabijáka ze snů" a druhým byla scéna v nemocnici, kdy zemře Filip, kterou jsem viděl jako dítě a tenkrát to byl pro mě hodně silný zážitek. Ovšem nyní, v roce 2010, nejsem s tímto filmem vůbec spokojený. Jednička byla docela dobrá, ale tento třetí díl se mi nelíbil. Hlavně druhá půlka byla úplně marná. Konfrontace Freddyho a té mládeže byly úplně mimo mísu. Borka tam dělá přemety, druhý týpek bortí zdi a jeden maník tam dokonce i kouzlil. Bože. To bylo vážně moc. Atmosféra žádná, spíš mi to přišlo jako parodie na sebe sama. První půlka ještě ušla, ale pak to šlo prudce dolů. Taky jsem nějak nepochopil, proč Freddy (jeho kostra) útočil na ty dva chlápky, co ho chtěly pohřbít, když vlastně vůbec nespali. To bylo proti smyslu celého filmu. No nic, nechám noční můru v 80. letech a budu se radši dívat na současné horory, které se mi v převážné většině líbí mnohem víc. 45% ()

Bloody13

Po teplomilné dvojce se otěží následujícího dílu chopil debutující vizionář Chuck Russell. Ten tu prokázal svůj nesporný talent a vdechnul sérii svěží vítr. Už se naplno pracuje s bezmeznou fantazií uvnitř říše snů a Freddy tu konečně dostává zaslouženého prostoru. Od začátku se ukazuje v celé své kráse/zrůdnosti, hláškuje, až se mu od huby práší, a ke všemu při vraždách vyniká obdivuhodnou nápaditostí. Prostě Krueger, jak ho všichni známe a milujeme. Cravenův hravý scénář jde hodně cítit, hudbu dostal na starost Lynchův dvorní skladatel Badalamenti, vrátily se důležité postavy z jedničky a zabrat dostali především trikaři ze studia Dream Quest Images. Krása. ()

• V původní zápletce filmu měl Freddy (Robert Englund) proniknout do skutečného světa a zabíjet všechny herce a štáb, kteří se podíleli na filmové sérii Noční můry. Nápad byl sice studiem zavržen, ale Wes Craven ho později použil pro svoji Novou noční můru (1994). (HellFire)
  • Na tričku, které nosí Taryn (Jennifer Rubin) na začátku filmu, je obrázek z alba skupiny Dokken z názvem „Tooth And Nail.“ Album obsahuje skladbu „Into The Fire,“ kterou lze v některých verzích filmu slyšet z rádia. (HellFire)

Související novinky

Zemřel skladatel Angelo Badalamenti

Zemřel skladatel Angelo Badalamenti

13.12.2022

Svět filmové hudby přišel o jeden ze svých významných hlasů, ve věku pětaosmdesáti let totiž v neděli v New Jersey zemřel americký hudební skladatel Angelo Badalamenti. Informaci o úmrtí zveřejnili… (více)

Darabontova procházka s mrtvolami

Darabontova procházka s mrtvolami

13.08.2009

Známe ho především jako tvůrce Vykoupení z věznice Shawshank, ale Frank Darabont se odjakživa rád brodil především zatuchlými hororovými vodami. Začínal jako scenárista třetí Noční můry, druhé Mouchy… (více)