Noční můra v Elm Street 3: Bojovníci ze sna

• Československo

Nočná mora v Elm Street 3: Bojovníci zo sna

Horor / Fantasy / Thriller / Akční

USA, 1987, 92 min

Soundtrack Angelo Badalamenti: 1. Opening [1:53] ,2. Puppet Walk [3:21] ,3. Save the Children [1:24] ,4. Taryn's Deepest Fear [2:50] ,5. Deceptive Romance [2:48] ,6. Snake Attack [1:49] ,7. Magic Butterfly [1:24] ,8. The Embrace [0:43] ,9. Quiet Room/Wheelchair/Icy Bones [2:44] ,10. Rumbling Room [1:16] ,11. Dreamspace [0:48] ,12. The Dream House [2:02] ,13. Is Freddy Gone?/Trouble Starting/Prime Time TV/Icy Window [4:38] ,14. Grave Walk [1:16] ,15. Nursery Theme [2:01] ,16. Light's Out [0:59],(16.5.2011)

Trojkou pro mě tahle série konečně začíná být zajímavá. Uzavřené prostředí ústavu dělá svoje, z Freddyho se stává nadmíru zábavný chlapík (talk show vede) a navíc se dozvídáme o pohnutých okolnostech jeho příchodu na svět a celé to příjemně odsýpá směrem k nepříliš povedenému finále na vrakovišti. Není bez zajímavosti, že původně Craven přišel pro trojku se zápletkou, která byla nakonec použita až v NOVÉ NOČNÍ MůŘE (Freddy zabíjí filmaře točící další NOČNÍ MůRU) a že trojka měla na Cravenovo přání sérii uzavřít, což je patrné třeba v tom, že Kristen a spol. jsou ve filmu označeni za poslední děti z Elm Street.(9.1.2003)

Zasadenie pribehu do liecebne, kde sa racionalne rozmyslajuci doktori neuspesne snazia pomoct detom posadnutych nocnymi morami, bol originalny napad a fillm je tak velmi odlisny od svojich predchodcov, ktory sa klasicky odohravaju na ulici Elm Street. Taktiez mierna zmena zanru kde sa horor miesa s fantazy nieje zly, avsak scenaristi sa mohli trochu vynajs a vymysliet trochu originalsie speciality, ktorymi postavy obvplyvaju vo svojich snoch (jedna je vsak podarena a s nou aj skvela scena so zrkadlami). Z prelinania zanrov vyplyva aj dalsi problem. Fantasy prvky vyrazne uberaju hororu na posobivosti a freedy ma aj menej priestoru. Pravda vsak je ze podaktore jeho vystupy su fakt neopakovatelne - scena kde sa objavi ako babka a potom naopak ako babku pouziva svoju obet, pricom vodiace spagaty su slachy z jeho ruk a noh - to bola ozajstna chutovka. Ako mierny problem sa mi zdal aj prilis prekombinovany pribeh, kde viacero dejovych rovin zbytocne ubijalo atmosferu a znova - hororovy prvok bol utlacany do pozadia. Aj po tretom diele vsak so spokojnostou konstatujem - nebol som sklamany. A aj ked mierny odklon zanru trochu ubijal hororove prvky, ked bol na scene Freddy, zabava stupala do nebeskych vysin. (7/10)(16.7.2007)

Po totálně zpackaném druhém dílu přišlo značně lepší a propracovanější třetí pokračování o kultovním zabijákovi v pruhovaném svetru a odrbaném klobouku. Freddyho mrštný a často i velmi oplzlý jazýček i jeho nabroušené nože zde máme možnost sledovat ve výborné formě. Stejně jako práci pana režiséra i jeho spolupracovníků:) Obsazení postav taktéž povedené, zejména Jennifer Rubin je fakt ostrá holka:) Celou dobu jsem si říkala, že je mi ošetřovatel Max jakýsi povědomý, až v závěrečných titulkách se ukázalo, že má domněnka byla zcela správná. V menší roli se zde totiž také objeví, v titulkách uveden jako Larry Fishburne. Šmankote, kdo by ho tu poznal, vždyť je mu tu něco přes dvacet:) A třešničkou na dortu je song Dream Warriors od Dokken. Totally rock it!:)(17.5.2013)

Po dementnim druhym dilu musel prijit Russel a zachranit situaci. Obklopil se v ty dobe zacinajicima hercema typu Arquette nebo Fishburne, prizval proverenou Langenkamp a prisel s paradnim dilem z psychyatricky lecebny, ktera ma atmosferu sama o sobe a takze je vcelku jasny, ze jakmile nastoupi Freddy a zacne si hrat, o paradni napinavy sceny, skvelou atmosferu nebo nejaky ty nechutnosti nebude nouze. Je sice fakt, ze ke konci uz filmu lehce dochazi dech, nektery sceny typu kostlivec jsou lehce smesny, ale i tak to tech slabsich 5* da.(13.9.2010)

• - Ve scéně v čase 01:06:00, kdy vchází Nancy (Heather Langenkamp) do místnosti, kde chce s pacienty provést hromadnou hypnózu, je v záběru vidět mírně pohybující se hypnotické závaží. V následujícím záběru je závaží naprosto v klidu a v dalším záběru se opět mírně pohybuje. (BrianStorker)

• - Lék potlačující sny „Hypnocil“ se objevuje také ve filmu Freddy vs. Jason (2003) nebo komiksové knize „Freddy vs. Jason vs. Ash“ z roku 2007 napsanou Jamesem Kuhoricem a ilustrovanou Jasonem Craigem. Ve stejném snímku se pak objevuje také psychiatrická léčebna Westin Hills, se kterou diváci mohli setkat i v hororu Noční můra v Elm Street 5: Dítě snu (1989). (Terva)

• - Film, na který se Jennifer před svou smrtí dívá, je Critters (1986) a kraťoučký záběr těsně předtím než přepne na show Dicka Cavetta je z filmu Alone in the Dark (1982) režiséra Noční můry v Elm Street 2: Freddyho pomsty (1985) Jacka Sholdera. (HellFire)