Noční můra v Elm Street 3: Bojovníci ze sna

• Československo

Nočná mora v Elm Street 3: Bojovníci zo sna

Horor / Fantasy / Thriller / Akční

USA, 1987, 92 min

With the dream warriors, Don't wanna dream no more, With the dream warriors, And maybe tonight, Maybe tonight you'll be gone. Titulný názov filmu "Dream Warriors" naspievala americká metalová skupina Dokken, slávna po celom svete sadla na Freddyho trón a spolu nám pripravili neuveriteľnú zábavu plnú krvi, fantastických trikov a démonickeho Freddyho pripraveného pomstit sa každému. Vo filme este zaznie skladba "Into the Fire" tiež od skupiny Dokken. Prajem vám dobrú zábavu pri sledovaní tohoto skvostu 100 percent.(13.2.2008)

Zasadenie pribehu do liecebne, kde sa racionalne rozmyslajuci doktori neuspesne snazia pomoct detom posadnutych nocnymi morami, bol originalny napad a fillm je tak velmi odlisny od svojich predchodcov, ktory sa klasicky odohravaju na ulici Elm Street. Taktiez mierna zmena zanru kde sa horor miesa s fantazy nieje zly, avsak scenaristi sa mohli trochu vynajs a vymysliet trochu originalsie speciality, ktorymi postavy obvplyvaju vo svojich snoch (jedna je vsak podarena a s nou aj skvela scena so zrkadlami). Z prelinania zanrov vyplyva aj dalsi problem. Fantasy prvky vyrazne uberaju hororu na posobivosti a freedy ma aj menej priestoru. Pravda vsak je ze podaktore jeho vystupy su fakt neopakovatelne - scena kde sa objavi ako babka a potom naopak ako babku pouziva svoju obet, pricom vodiace spagaty su slachy z jeho ruk a noh - to bola ozajstna chutovka. Ako mierny problem sa mi zdal aj prilis prekombinovany pribeh, kde viacero dejovych rovin zbytocne ubijalo atmosferu a znova - hororovy prvok bol utlacany do pozadia. Aj po tretom diele vsak so spokojnostou konstatujem - nebol som sklamany. A aj ked mierny odklon zanru trochu ubijal hororove prvky, ked bol na scene Freddy, zabava stupala do nebeskych vysin. (7/10)(16.7.2007)

Po teplomilné dvojce se otěží následujícího dílu chopil debutující vizionář Chuck Russell. Ten tu prokázal svůj nesporný talent a vdechnul sérii svěží vítr. Už se naplno pracuje s bezmeznou fantazií uvnitř říše snů a Freddy tu konečně dostává zaslouženého prostoru. Od začátku se ukazuje v celé své kráse/zrůdnosti, hláškuje, až se mu od huby práší, a ke všemu při vraždách vyniká obdivuhodnou nápaditostí. Prostě Krueger, jak ho všichni známe a milujeme. Cravenův hravý scénář jde hodně cítit, hudbu dostal na starost Lynchův dvorní skladatel Badalamenti, vrátily se důležité postavy z jedničky a zabrat dostali především trikaři ze studia Dream Quest Images. Krása.(30.7.2011)

Tak tomuhle říkám parádní odčinění za opravdu špatnou dvojku! Všichni přeživší z jedničky se vrátili, Freddy zde má pár opravdu vynikajících scén ("Welcome to prime time, bitch!") a konečně se dozvídáme něco o tom, jak to vlastně s Freddym začalo. Zkrátka a dobře, jsem spokojený. Ne tak, jako u dokonalé jedničky, ale myslím, že 80 % tomuto třetímu dílu s přehledem dám.(27.11.2011)

• Hrabka

Tohle vážně bylo na mě moc. Na film jsem se docela těšil. Prvním důvodem je skvělý nápad "zabijáka ze snů" a druhým byla scéna v nemocnici, kdy zemře Filip, kterou jsem viděl jako dítě a tenkrát to byl pro mě hodně silný zážitek. Ovšem nyní, v roce 2010, nejsem s tímto filmem vůbec spokojený. Jednička byla docela dobrá, ale tento třetí díl se mi nelíbil. Hlavně druhá půlka byla úplně marná. Konfrontace Freddyho a té mládeže byly úplně mimo mísu. Borka tam dělá přemety, druhý týpek bortí zdi a jeden maník tam dokonce i kouzlil. Bože. To bylo vážně moc. Atmosféra žádná, spíš mi to přišlo jako parodie na sebe sama. První půlka ještě ušla, ale pak to šlo prudce dolů. Taky jsem nějak nepochopil, proč Freddy (jeho kostra) útočil na ty dva chlápky, co ho chtěly pohřbít, když vlastně vůbec nespali. To bylo proti smyslu celého filmu. No nic, nechám noční můru v 80. letech a budu se radši dívat na současné horory, které se mi v převážné většině líbí mnohem víc. 45%(12.6.2010)

• - Film byl nominován na tři ceny Saturn v kategoriích nejlepší horor, nejlepší make-up a nejlepší herec ve vedlejší roli, o níž se zasloužil Robert Englund. (Terva)

• - Robert Englund, představitel Freddyho Kruegera, napsal pro tento díl scénář. Nakonec však nebyl použit. (aLPaC)

• - Bar, ve kterém Nancy a dr. Gordon mluví s otcem Nancy se jmenuje „Little Nemo´s.“ „Little Nemo in Slumberland“ je název kresleného příběhu od Winsora McCaye o dobrodružství dítěte v říši dnů. (HellFire)