Noční můra v Elm Street 3: Bojovníci ze sna

Nočná mora v Elm Street 3: Bojovníci zo sna

Horor / Fantasy / Thriller / Akční

USA, 1987, 92 min

• Frajer42

A tohle mělo být co? Že to není strašidelné na to si člověk už zvyknul, ale ono to tentokrát není ani vtipné. Trapné, ano to je to správné slovo. Herecky neuvěřitelně debilní. Taková banda kreténů se vidí zřídka. A celý příběh je naprosto přihřátý. A o speciálních schopnostech postav lepší nemluvit, ale já si to neodpustím. Jeden negřík bourá zdi, druhá čupka dělá salta a bůhví co ještě a aby toho nebylo málo, tak jeden brejlatej idiot dokonce kouzlí. Omg. A ta kostra v závěru, mimochodem perfektně technicky zvládnutá ( doufám, že je z toho dostatečně cítit ironie ) tomu dodala korunu. Takhle si zahrávat s legendárním jménem, za to by měl být kriminál. Jestli jsem druhý díl označil za přetažený za vlasy, tak co je potom kurva tohle? Nezlobte se na mě. Odpad!!!! Scénář byl zřejmě psán v nějaké podobné léčebně.(10.8.2011)

Třetí díl Nočních můr je považován od mnohých jako nejlepší ze série, podle mě patří jen k těm "lepším" a rozhodně se nemůže rovnat vynikajícímu 1. dílu. Nějak mi tam scházelo napětí a takovéto (ne)příjemné mrazení v zádech, které mi bylo dopřáno právě v prvním dílu. Možná je to také i tím, že se to povětšinou odehrává v psychiatrické léčebně a poněkud sympatičtěji na mě působí, když se to odehrává "u někoho doma". "Bojovníci ze sna" mi přijdou jen o něco malinko lepší, než zatracovaný druhý díl, kterému rovněž dávám tři hvězdy, i když trošku slabší. Tento díl čisté ***(11.8.2008)

„Každý má zlé sny.“ Tri roky po kultovom origináli (NOČNÁ MORA NA ELM STREET/80%) sa po otrasnej dvojke (FREDDYHO POMSTA/20%) témy znetvoreného Freda Kruegera (Robert Englund) vraždiaceho deti v ich snoch, znova chopil jeho otec Wes Craven, bohužiaľ „len“ ako šéf výroby a scenárista. No prizval si na spoluprácu hororového fanúšika Franka Darabonta a na režisérsku stoličku s producentom Robertom Shayeom z New Line Cinema dosadili debutujúceho Chucka Russella (neskôr SLIZ či LIKVIDÁTOR). Výsledok, s podtitulom BOJOVNÍCI ZO SNA, je oveľa bližšie znamenite atmosférickému originálu, ako hlúpa dvojka, ale v porovnaní s dvojkou je snovej atmosfére „jednotky“ bližšia aj ľubovoľná epizóda seriálu „Tom a Jerry“. Trojka sa teší precenenému prijatiu hororového publika, kým „normálni“ diváci zďaleka nie sú spokojní tak, ako s originálom. Tvorcovia sa nemálo snažia vyrovnať sa originálu: návrat Heather Langenkampovej už ako radkyni novej krvi (napr. Patricia Arquetteová), návrat jej otca a šerifa Johna Saxona, vážna atmosféra, prepracované vraždiace scény, nádherne stvárnený svet nočných prízrakov či Krueger znova odsunutý do pôsobivej tmy ako desivý prízrak. Plusom je, že tvorcovia prichádzajú s novými oživeniami známej zápletky (hrdinov môže kotolník zasa zavraždiť iba vo sne, ale jedna z nich má schopnosť vťahovať ostatných do svojich snov a tak vzniká efekt „superhrdinskej spolupráce“). Viac na mojom ex-blogu: http://ivokucera.blog.sme.sk/c/186149/Nocna-mora-na-Elm-Street-3-Bojovnici-zo-sna-60.html(20.10.2004)

Zdá se mi, že vzhledem k množství postav není vůbec využit potenciál, který dané postavy nabízí. Zvláštní schopnosti, kterými postavy disponují jsou jen minimálně využity. Škoda. No, a potom mě mrzí ovlivňování reality ze strany Freddyho (scéna na vrakovišti), což popírá všechno, co bylo vybudováno v prvním díle.(12.11.2006)

Na první díl to nemá, ale zachovalo si to dost z hlavní předlohy. Což je fajn. Druhý díl, jakoby byl úplně z jiného světa. Tenhle třetí díl je takové volné pokračování jedničky. Nedosahuje sice takových kvalit, a atmosféra je slabá, ale jinak jsem nenudil. Potenciál s dětma se superschopnostmi ve snech mohl být využit více a jaksi je nedořešeno ono finální sezení v nemocnici, protože při něm umřelo více lidí než jen Nancy... Přesto zůstanu u vyšího hodnocení, protože i po těch letech to pořád má své kouzlo.(12.5.2010)

• - Tričko, které nosí Taryn na začátku filmu, zobrazuje album skupiny Dokken z názvem „Tooth And Nail.“ „Tooth And Nail“ obsahuje skladbu „Into The Fire,“ kterou lze v některých verzích filmu slyšet z rádia. (HellFire)

• - Bar, ve kterém Nancy a dr. Gordon mluví s otcem Nancy se jmenuje „Little Nemo´s.“ „Little Nemo in Slumberland“ je název kresleného příběhu od Winsora McCaye o dobrodružství dítěte v říši dnů. (HellFire)

• - Ve scéně kdy Freddy zabije Jennifer, měl říci: „Tady to máš, tvoje velké vystoupení v televizi!“ Robert Englund tuto větu zopakoval při prvních dvou pokusech, ale při třetím ji změnil na: „Vítej v hlavním vysílacím čase, děvko!“ Režisér Chuck Russell se nemohl rozhodnout kterou větu použít, takže je obě zkombinoval. (HellFire)