Osada Havranů je úvodním dílem dobrodružné romantické trilogie o lidech z pravěku, kterou podle děl Eduarda Štorcha natočil režisér Jan Schmidt. Každý z filmů je zcela samostatným a uzavřeným příběhem, i když všechny jsou spojeny některými postavami a samozřejmě také dobou – časem před pěti tisíci let. Příběh Havranpírka (L. Hradílek), mladého hrdiny z doby kamenné, je obestřen tajemstvím – přinesla jej totiž rozvodněná řeka. Z vln ho vylovil mladý lovec Sokol (J. Bartoška) a za svého ho přijala osada Havranů. Osudy chlapce od jeho dětství přes touhu stát se lovcem, přes četná zklamání, která ho mezi dospělými čekají, až k založení nového rodu – to je dějová nit spojující jednotlivé díly. (Česká televize)

laepus

S knihou se to nedá srovnat - kniha má spád a pořád se v ní něco děje. Tady úplně chybí ten hlavní závěr knihy (zřejmě bude ve druhém dílu filmu, ale jelikož mě tenhle spíš zklamal, nevím, jestli ho vůbec někdy zkouknu), děj je poloprázdný, pořád někdo jen tak chodí lesem, hraje u toho divná muzika (a to Liška byl parádní skladatel - tady se to ale moc nehodí) a víceméně žádná pořádná akce (opět ve srovnání s knihou) - je tady i dost dějových změn a celkově je to až zbytečně ponuré. Každopádně tři hvězdy klidně dám, protože to působí docela věrohodně a to je hlavní u historických filmů. ()

Brejlil

Dobře si všimněte pozoruhodné hudby-nehudby Zdeňka Lišky. Byl to génius. Jinak se film víceméně drží v intencích Štorchova díla. ()

zdeny99

Dobrodružný film inspirující se podle mě nejlepší knihou Eduarda Štorcha (přeci jen v Lovcích mamutů se již Štorch několikrát opakoval) dopadl v porovnání s knižní předlohou velice špatně. Sice je to film určený mládeži, ale tohle je až moc dětinské. Ty děcka tu knihu znají, tak vědí, jak to bylo se zloději dobytka a Veveřice a především se zrádcem rodu. Tak proč to tajit ve filmu. Sice ti zloději byli zabiti z dálky do zad vystřelenými šípy, ale to je bohužel málo. Stejně jako celá tahle filmová adaptace, která je opravdu oproti knižní předloze hodně slabá. [2574. hodnocení, 67. komentář, 63%] ()

ivamka

Tohle je jak motiv pro Avatar. Bartošká jé co to je za nového herce? Ale to bylo asi tak v r.1980 kdy jsem film poprvé viděla. Dobré bylo i pokračování, kde zas debutovala Gábina Osvaldová. No na tu dobu... ()

dalziel

Na tú dobu a na tie možnosti čo boli k dizpozícií sa podarila natočiť absolútna filmová klasika,ktorá sa periodicky objavovala v "Prazdninových vysielaniach" v 80-tych rokoch. ()

Henry Morgan

Prišlo mi to, jako lehce psychedelicky laděný film s docela dobrou zápletkou a celkem zajímavě pojatou představou pravěku. Jsem se těšil, že tam bude Bartoška běhat zhrbenej, chlupatej, homo habilis, ale mělo to spíš blíž k době železný. No rozhodně to bylo lepší, než se tu píše a těch 65 minut se dalo přežít. ()

Lupes

Celé trilogii je po právu vyčítána absence syrovosti, uhlazenost a kostýmní či dobové nepřesnosti. V tehdejší době padlo vše za oběť cílové skupince nezletilé mládeže a Bartoškova holá hruď skutečně vzbuzuje rozpaky. Ale dále už jsou jasná pozitiva. Výborná Liškova muzika navozuje tíseň a brání sentimentu, ve druhém dílu trilogie např. skvěle podtrhuje zahánění smrti a dodává mystický význam. Schmidt byl nadějný režisér, kterému Normalizace ubrala svobodnému rozletu, v pojetí detailů podtrhuje jeho práci i velezkušený Macák. V neposlední řadě je dobrá i dějová linka, které notně ublížilo rozdělení na tři díly. Dohromady působí konzistentně a trilogie by se měla promítat po sobě, nebo sestříhat do jednoho celovečerního díla. Souhlasím s tím, že poslední část je pak nejlepší, navzdory neuchopené příležitosti reálného zobrazení pravěké "bitvy" odhaluje syrovost i jiným způsobem. Je to mrazivý chlad v mezilidských vztazích, rodová nevraživost, kmenová nepřátelství, lidská tvrdost. Inu, homo homini lupus. ()

Tiiso

První díl trilogie, která se zaměřuje více na mladšího diváka. Její zvtarnění je v některých okamžicích dosti naivní a amatérské, ale v rámci televizního filmu se drží v rozumných mezích. Prožíváme s mladým chlapcem a jeho přáteli pravěké dobrodružství. Každodenní boj o jídlo, o teplo....dojde i na první náboženské rituály a na ukázky z pospolitosti pravěké hirearchie lidského rodu. Herecké výkony v průměrné normě. ()

Shanen29

Je to velmi dobrá trilogie z pravěku na kterou jsem se vždy jako kluk těšil, když ji dávali černobíle v televizi.A rád se na ni podívám i v této době,jelikož takových příběhů moc není a to je opravdu škoda. ()

ostravak30

Konečně můžu taky o nějakém díle prohlásit, že jsem jej četl. Zrovna tuto knihu Eduarda Štorcha jsem přečetl. Filmaři se víceméně drželi předlohy po dějové stránce. Ovšem je těžké natáčet dnes dobu před tisíci lety pokud ovšem nejste majitelem Hollywoodského studia nebo za sebou nemáte pět úspěšných trháků, aby vám to producenti zaplatili. Ta skromnost v podmínkách je lehce vidět, ale ve skrze si musíme uvědomit, že do dnešních dnů jsou to pohříchu jediné tři filmy o této době z naší produkce. Tudíž vlastně nejkvalitnější neboť ať zde není nic vyloženě špatně, tak je znát, že je výprava lehounce chudá. Za hodinu se toho moc nestane, takže jde spíše o jednu z epizod pravěkých lidí. Možná mohl být film víc dramatičtější, poutavější a možná si tvůrci mohli i nad rámec knihy přidat pár scén, aby se divák více dozvěděl o tehdejším životě. Leč nestalo se, berme to jak to je. ()

heavy66

na Štorchových románech jsem vyrostl, Osadu Havranů a mnohé další jsem četl pořád dokola. Film není špatný, ale mohl být naturalističtější - víc krve a pár odhalených praděvčat by mu jistě prospělo! Přiznávám, že jako klukovi mi stačilo, jak to je :-) ()

brasek

Po pár rokoch som s radosťou pristúpil k tejto trilógii... bohužiaľ nebolo to už také dobré ako keď som to videl ako školák. Ako dospelého ma to čiastočne nudí a je to nezaujímavé. ()

rigby

Nevýrazný příběh je dokreslen výraznou hudbou. Přesto tento film patří mezi mou dětskou klasiku a mám ho moc rád, i když další díly jsou lepší. Netřeba v tom hledat nějaké moudrosti či historickou věrnost, je to film pro děti. A vzhledem k době svého vzniku se jedná o vydařené dílo a v české kinematografii i velmi výjimečné. ()

yelcin

Film režiséra J.Schmidta z námetu E.Štorcha je nostalgickou spomienkou na detstvo v ktorom ma tento film zaujal .Predtým a asi ani veľmi dlho potom som nevidel film s tématikou života ľudi v praveku. Určite v celej trilógií je celá rada vecí historicky nepresná .ale aj tak film zanecháva celkom dobrý dojem. ()

Kozlowski8

Adaptace díla Eduarda Štorcha, která - spíš než poutavý příběh - přináší pohled na život našich dávných předků, na jejich zvyky, rodové uspořádání, způsob lovu, zemědělství atd. Vcelku zajímavá exkurse do pravěku. 55%. ()