Telefonní budka

Phone Booth

Telefónna búdka

Thriller / Mysteriózní / Psychologický

USA, 2002, 81 min

„Dám to nahlas, abys slyšel.“ - „To si snad děláš prdel!“ - „Stu, to nikdy nedělám...“ A přitom je se Stuartovým „psychologem“ taková švanda! Pravda, krapet šibeniční a jde při ní o holý život, ale když nemusíte jako hlavní hrdina, kterému se hroutí existence, stát přikovaný v budce, bavíte se. A jak jsem si možná po prvním zhlédnutí nebyl úplně jistý, tak teď už bezpečně vím, že rozhodně nejde o záležitost na pouze jedno podívání. Ano, přestože jsem už film viděl několikrát a dobře si pamatuju všechny dějové zvraty včetně (libového) konce, pořád si film užívám. Bez ohledu na kvalitu jiných režisérových snímků Telefonní budku Joel Schumacher zvládl prostě parádně. Už s tou délkou to trefil výsostně, ale i tempem, napětím, kamerou, střihem, zvukem, dialogy či herectvím (Farrell předvádí svůj životní výkon a „záporák“ si to zas s přehledem uhraje jen pomocí hlasu)…to vše tvoří takřka dokonalý celek za 5*. „Není to zajímavé? Slyšíte zvonit telefon a mohl by to být kdokoliv. Ale zvonící telefon se musí zvednout, že ano? ŽE ANO?“(13.4.2009)

Hustej film! az jsem koukal kolik se da vytezit z tak genialne jednoducheho a pritom originalniho nametu hlavni (anti) hrdina kterej se mi na zacatku filmu nepozdaval ani nahodou dostane radne na vyucenou a na tenhle telefonni hovor nezapomene do konce zivota je to pouceni i pro mne odted si budu davat venku na ulici sakra pozor co rikam do mobilu a pokud pujdu okolo telefonni budky ktera zacne zvonit proste pujdu dal doufaje ze v okne neni odstrelovac kterej to do mne nasije kazdopadne vybornej neotrelej thriller kterej muzu urcite doporucit az na ten trochu utnutej konec velka spokojenost(11.6.2013)

Kolik toho každý z nás skrývá? Jak moc se před svým okolím přetvařuje a co udělá, až bude odhalen? Co když jeho výhružky vlastně nejsou plané a nezůstane jen u prozrazeného tajemství? Jak rychle jsme potom schopni přehodnotit své nejvyšší priority, když jde o život - a to nejen nám, ale i lidem nám nejbližším? Jestli já si tu pizzu radši přece jen neměl vzít... Dokonalý výkon Colina Farrella a bravurní hlasová kreace mistra odstřelovače ve filmu, který ve své době neměl absolutně žádnou konkurenci. Ani mnoho dalších projekcí nemění nic na faktu, že Schumacher s Cohenem tehdy navždy překonali sami sebe.(22.12.2005)

Schumacher opäť uzrel režisérske výslnie a to zaslúžene. Jeden z najkvalitnejších thrillerov na minimálnom priestore a s minimálnymi kulisami za minimum peňazí, to je, páni, umenie. So skvelým Farrellom a veľmi sa mi páčil a prekvapil Forest Whitaker, ktorého som si už predtým všimol v pár snímkoch. Navyše vďaka minutáži je všetko skvelo rýchle a neočakávané, ale vôbec nie prekombinované. Je len škoda, že u filmov podobných typov s podobným koncom sa asi pokračovania nedočkáme. Ale asi je to aj dobre. 100%.(23.5.2006)

I po dvou desítkách projekcí stále vynalézavý, chytrý a napínavý thriller, kde Joel Schumacher, omezen rozpočtem i natáčecími dny, nechává nést celou tíhu děje na vymazleném dialogu dvojice Farrell - Sutherland, za což patří největší díky Larrymu Cohenovi, kterému se sice na papír zatoulaly i nějaké ty chybky a logické otazníky, ale ta vtipná sociální kritika, společně s vyhrocením celé zápletky, to spolehlivě utáhne na celé sedmdesátiminutové ploše.(28.2.2009)