1492: Dobytí ráje

• Francie 1492 : Christophe Colomb (více)

Každé dítě zná ten příběh námořníka z Janova, který vyplul hledat novou cestu do Indie a objevil nový svět. Idylický ráj na zemi, oplývající bohatstvím. Dočkal se poct po svém návratu, ale prožil také mnoho útrap a hrůzy. Ať už je předmětem oslavování nebo zatracování, jedno mu nikdo nevezme. Ukázal svým následovníkům cestu a spustil ohromnou lavinu změn. "1492" je fascinujícím a provokujícím příběhem jedné z nejzáhadnějších postav historie. Nezobrazuje pouze Kolumbovu plavbu, ale také období více než dvaceti let jeho života a úporné snahy získat podporu na uskutečnění dávného snu. Zachycuje muže a ženy, kteří ho podporovali či mu stáli v cestě, i útrapy, jimž byl vystaven v pozdějších letech. Je to příběh jednoho z největších dobrodružství posledních pěti set let, které může být přirovnáváno snad jen k dobytí Měsíce. Na rozdíl od Američanů však Kolumbus nevěděl, kde a zda vůbec přistane. A za to mu náleží obdiv. (oficiální text distributora)

dr.fish

Z hlediska výpravy nemám filmu co vytknout. Ovšem příběh jako takový by mohl být veden poněkud zajímavěji. Samo téma nabízí nespočet možností, dějinných křižovatek, z nichž do filmu bylo vtaženo jen několik (pád Granady např.). Omezujeme se na fázi příprav a vyplutí, ta je ještě zajímavá, ale od přistání jakoby film točil někdo jiný. Zamotáme se do matoucích situací, celá záležitost by se dala smést ze stolu ve dvou scénách a pokračovat dál. Tohle zaseknutí učinilo film nudným a průměrným. Takže poselství a informace o Kolumbovi sice předána byla, ale mohlo to být daleko fundovaněji podáno...70% ()

majo25

Z filmu dýcha veľkoleposť a pompéznosť. Určite sa na ničom nešetrilo. Napriek tomu sa v ňom nájdu chybičky, a to aj z pohľadu historickej vernosti. Obria stopáž má za následok, že sa vo filme vyskytne množstvo hluchších miest, ktoré sú venované filozofovaniu a spirituálnosti. Tiež neviem, či sa práve Depardieu hodí na hlavnú rolu, možno si to pýtalo niekoho iného. Našťastie tieto nedostatky vyrovnáva prvotredne spracovanie, celkový skvostný vizuál, hlavne zo začiatku fajnová atmosféra a úžasna Vangelisova hudba. Myslím, že k ucelenejšieho pohľadu na objavenie nového sveta je veľmi fajn pozrieť si aj film Kryštof Kolumbus z toho istého roku. ()

HorrFi

Natočit film o tak důležitý historický postavě jako byl Kryštof Kolumbus je samo o sobě složitý.. historický a životopisný filmy zas tak často nevyhledávam, ale tenhle patří zatim mezi ty nejlepší co jsem viděl a ta hudba neměla chybu.. jediný co mi vadilo byla ta dlouhá stopáž, ale to už jsme trošku někde jinde.. ()

Radiq

Je dobře, že někdo zpracoval tuhle historickou látku, protože i když bych si představoval větší nálož informací, tak aspoň něco. Stejnej pocit mám z Gérarda Depardieu - i když vizuálně to byla dobrá volba, herecky už to takové terno nebylo a ta angličtina mu moc nešla. Vangelisova hudba se k tomu dobře hodila, ale samostatně ji slyšet nemusím (obzvlášť když se do ní vsere Hůlka). Ridley Scott odvedl kus dobré práce. Všechno to ale je jen dobré, ne výborné. ()

Columbus

Vyborna predzvest toho, ze bude brzo vytvoren Gladiator. I mistr se musi ucit. Tohle ucednicke dilo je ovsem tak dobre, ze vrcholy mnohych jinych mu nesahaji ani po achilovky. Vangelis by svuj opus zadnemu nymandovi nesveril. :) Jsem rad, ze Sigourney se jako symbol vraci po letech do Ridleyho staje. Gut gut, zuper gut. ()

fantoci

Jako historik musím zavírat obě oči, když se na tenhle film moje rodina dívá, ale pak je zase otevřu, protože sem taky filmový fanoušek a tenhle film je skvělý. Gerrard je skvělý:) ()

Decker

Obrazova prezentace Ridleyho Scotta je nezamenitelna. Jeho cit pro vypraveni epickych pribehu (jako to predvedl napriklad u Gladiatora) je impozantni a konecne tok deje a budovani atmosfery je pozvolny, ale o to pozdeji vybrousenejsi a tizivy. Nekdo by namital, ze Scottova verze o nejvetsim moreplavci vsech dob je nudna, "divna" a nezazivna. Musim, ale opet oponovat jako u jinych komentaru Ridleyho filmu, ze on neni zadny kulometny strihac a rychlokvaska. Jeho rezie je pozvolna, propracovana a s dlouhymi zabery, ktere vyvolavaji presne ony pocity, ktere reziser zamyslel. Jako dabelsky Moxico, ktery je uz znaven Columbovymi sliby a nic nedelanim potazmo jeho neschopnosti veleni, ma i divak tendenci k nude. Tu reziser jakoby sestym smyslem presne vyciti a utne v tom okamziku kdy by nekdo zacal zivat a rozjizdi onu vizualni a pribehovou gradaci. Scenaristicky se jedna o bezchybne zachyceny pribeh, ktery pozvolnou gradaci a pomalejsim tempem pozdeji nabere otacky necekanych rozmeru. Herecky exceluje jak jinak nezli Gerard Depardieu, ktereho timto filmem budu mit navzdy spojeneho pri vysloveni slova Columbus. Myslim si ze u tohoto filmu, potazmo i u jinych Scottovych filmu hraje obrovskou roli hudba. Vangelis stejne jako v Blade Runnerovi stvoril genialni zvukovou kulisu bez ktere by tento film byl prinejmensim jako oskubana slepice. Jeho hudebni cit a talent pro filmovou hudbu je doslova jako dar z nebe nebot presne zachytil onu atmosferu vizualniho ducha a dokonale doplnil o zvukovou slozku. ()

Doudis19

Historická exkurze do doby věhlasné nevědomosti. Naivita a hloupost té doby je pro dnešního diváka zábavná, ale nedokáže to zastínit fakt, že krom několika momentů se člověk skutečně nudí. Z herců utkvěl v paměti snad jen Kevin Dunn. ()

Belbo

Že to nedostalo Oscara? Ať si ho amíci dávaj svejm sračkám. R. Scott nemusí dávat najevo, že natočil úžasný velkofilm. Každý se smyslem pro krásu a dokonalost mu to přizná sám bez žvástů kolem toho. ()

ivan_drago

Film výjmečný až bych řekl (napsal) svým dokumentárním přístupem a neopakovatelnou atmosférou. Jak nemám Depardiuea rád tak v tomhle je vynikající a skvěle se mu daří ztvárnit příběh člověka pro něhož byl jeho sen vším a který si za svým snem šel. Druhá věc je jak to dopadlo. Ještě bych vyzdvihl hudbu, která je bombastická a báječně podbarvuje děj. ()

Redswif

Pěkný film o objevení ameriky! Naturalistické a žadné přibarvování. Gepardié zahrál pěkně a Vangelisova hudba do pozadí jen zvyšuje zážitky z děje. Takový film se jen tak znovu nenatočí. Škoda jen že Scott nenatočil celou trilogii jak bylo v plánu:-( ()

Thommie

Mám vtíravý, neodbytný pocit: Šlo to natočit líp. A to nemyslím jako frázi, ale jako vyjádření toho, že tam něco nesmírně důležitého chybí a něco nesmírně hrozného přebývá... ()

Pavlínka9

Vzpomínky na film si uchovávám převážně z dětství, kdy jsem jím byla uchvácena :) O několik let později jsou mé dojmy také velice pozitivní. Silný a známý příběh, barevnost, nedotknutelná příroda a obyvatelé, kteří nemají ponětí o jiné civilizaci a hlavně - sympatický a velmi příjemný Depardieau, který pro tu roli byl přímo stvořen. ()

noriaki

Navzdory rozšířené představě si v Kolumbově době lidé nemysleli, že je Země plochá. Antický svět přijal myšlenku kulaté planety už za helénismu a křesťanská Evropa ji akceptovala bez problémů. Alternativní pohledy se udržely u polyteistických náboženství. Kupříkladu donekonečna omílaná želva, na níž stojí čtyři sloni nesoucí placatý svět, je hinduistická představa. Kolumbův přínos tedy spočívá především v tom, že přišel se silnou vizí, dokázal ji prosadit a jen tak mimochodem u toho navždy změnil svět. Ridley Scott jeho příběh natočil jako velkolepou oslavu nezdolnosti lidského ducha a věčné touhy po lepším, čistějším životě. Díky režisérem tradičně vypiplané vizuální stránce a excelelentní hudbě Vangelise, má film téměř magickou atmosféru. Bohužel délka je přece jenom přepálená. Napoprvé je dojem ohromující, ale při druhém sledování se občas objevují hluchá místa. Výborný Gérard Depardieu a neméně skvělý Michael Wincott. ()

nevermore

Ridley Scott mě nezklamal. Původně jsem moc nevěřil Gérardu Depardieu roli Kryštofa Kolumba, ale snílkovskou povahu s nesplnitelnými ambicemi zahrál bravurně. Ten floutek Moxico se mi tam taky velice líbil. Symbolika křesťanského zvonu, kterým se odbíjí mše, postavený na pláži domorodců - úžasné. První střet s domorodou civilizací, prostředí, příroda, krvavé bitvy nebo poprava udušením lanem pohanů i hříšníků, to vše tu funguje věrohodně. Akorát mě dycky páni profesoři učili, že Kolumbus si až do smrti myslel, jak doplul do jihozápadní Asie a netušil, že objevil nový kontinent. Hmm. ()

Zemřel herec Mark Margolis

Zemřel herec Mark Margolis

04.08.2023

Zemřel legendární hudební skladatel Vangelis

Zemřel legendární hudební skladatel Vangelis

19.05.2022

Depardieu jako ruský černokněžník?

Depardieu jako ruský černokněžník?

24.05.2010

Grigorij Jefimovič Rasputin, šílený mnich, léčitel, mystik, či podle některých hříšník a čaroděj, který zaprodal duši Ďáblu. Fascinující postava ruské historie se dočkala už mnoha filmových ztvárnění… (více)