Blade Runner

• Česko Ostré komando (více)

Příběh se odehrává v blízké budoucnosti, kdy věda pokročila a společnost začala vyrábět replikanty, kteří jsou od lidí k nerozeznání. Liší se jen tím, že žijí pouze čtyři roky. Replikanti jsou používáni pro nebezpečné mise, ale po krvavé vzpouře v jedné mimozemské kolonii jim byl zakázán vstup na Zemi pod trestem smrti. Na plnění tohoto nařízení dohlíží speciální policejní tým Blade Runner. Rick Deckard, bývalý člen této jednotky, je povolán zpět do akce, když je jeho kolega zákeřně zabit jedním z replikantů. Vyšetřování ho zavede do koncernu, který replikanty vyrábí. Zde se setkává s krásnou Rachael, ačkoliv není skutečným člověkem, ona sama je o svém lidství zcela přesvědčená. Rick na replikanty nahlíží jako na podřadné věci, ale díky sblížení se záhadnou Rachael začíná o svém vyhraněném názoru pochybovat. Jsou skutečně replikanti od lidí natolik odlišní a je třeba je vyhladit, jak to Deckardovi nařizují jeho velitelé? (TV Nova)

troufalka

Vizuál přebíjí obsah. Tenhle film mi bohužel ic nepřinesl - ani umělecký zážitek, ani napětí ani rozptýlení. Beru to tak, že je ušitý na míru někomu jinému. ()

PinokKio

Tomuhle filmu není co vytknout .. soundtrack od Vangelise mi přijde jak kdyby ho někdo přepravil strojem času, stejně tak triky a kulisy jsou na tu dobu neuvěřitelné. Filmový soupeři Harrison Ford i dnes vytracený Rutger Hauer kradou všechnu mou pozornost a já na ně pokaždé s otevřenou pusou koukám a nechávám se dokolečka překvapovat při závěrečné (ne)vyrovnané partii. Jednoznačných sto .. a nejspíš i víc. ()

Davies182

Wake up! It´s time to die! Atmosférické sci-fi plné nádherných metafor a vyumělkovaných biblických obrázků bez rušivého elementu. Ignorance Blade Runnera byla restem, který čekal na tu správnou chvíli, kdy vyjít na světlo. A tak jsem se za doprovodu perfektního blučkového obrazu a režisérova Final Cutu ponořil do jedné z nejlepších sci-fi adaptací, jaké jsem měl tu čest vidět. Všechna sláva Ridleymu za snímek plný zářivých neonů, jež bez přestání okouzlují oči. Už jen ty zrcadlovky tu chybí... Po dlouhé době mám zase pocit, že jsem viděl něco důležitého, a to zdaleka nemyslím jen po kulturní stránce. ()

gogo76

Legendárne sci-fi R. Scotta je asi ako každý jeho film hra svetla a tieňov. Výborné kulisy, atmosféra temného sveta v budúcnosti a výborný Vangelisov hudobný doprovod sú hlavné prednosti tohto sci-fi. Trošku zastaralé z dnešného pohľadu pôsobia interiéry budov a počítače, ale až taký stupeň vízie by sme asi ťažko mohli čakať. R.Hauer je dokonalý a po Stopárovi je to asi jeho najlepšia úloha, do akej bol obsadený. Iba vďaka Vangelisovi posúvam hodnotenie bližšie k štyrom hviezdičkám. Film 70%. ()

pepo

Klasika klasík. Kult kultov. Legendárna sci-fi noirovka podľa poviedky Phillipa K. Dicka patrí k absolútnym vrcholom svojho žánru. Lov unaveného policajta Ricka Deckarda na skupinou replikantov funguje na mnohých úrovniach. Nejednoznačné a atmosféricky dokonalé dielo vznikalo v obrovských pôrodných bolestiach, ale aj napriek tomu sa nezmazateľne dokázalo zapísať do filmovej histórie. Vangelisova hudba, kamera Jordana Cronewetha, výprava Davida L. Snydera a v neposlednom rade Scottove vedenie príbehu sa už dávno stali inšpiráciou a vzorom pre množstvo filmárov. Vyvolal množstvo odkazov v popkultúre, diskusií v odborných aj fanúšikovských kruhoch a zaistil svojmu tvorcovi nehynúcu slávu. Ten sa k svojmu filmu ešte viackrát vrátil a vytvoril nové zostrihy meniace vyznenie niektorých aspektov tohto nadčasového diela. ()

Xmilden

Tak tenhle filmek tedy rozhodně není pouze na jedno podívání. Trvalo mi minimálně 4 zhlédnutí a to v průběhu 10 let než jsem mu přišel na chuť. Že to ale trvalo. O to je potom větší zjištění před jakým geniálním dílem se divák vůbec nachází. Najednou vše pasuje a vše od nádherné hudby přes apokalyptickou atmosféru města nádnerně sedí. PS: " I've seen things you people wouldn't believe. Attack ships on fire off the shoulder of Orion. I watched C-beams glitter in the dark near the Tannhäuser Gate. All those moments will be lost in time like tears in rain. Time to die. PS: Jeden z mála filmů, který má tolik verzí, že pokaždé působí jinak. ()

Tom_Lachtan

nelze popsat, musí se vidět, ačkoli lepší výraz by byl asi vnímat... Celková souhra zvuků, hudby, obrazu, herců, všeho je prostě dech beroucí, když jsem jej viděl poprvé, nebyl jsem z něj jako malá ploutev vůbec nic schopen rozeznat, připadal mi nudný a nijaký (co také čekat v jedenácti), ale pak jsem si jej pustil po pár letech znovu. A pak znovu. A ještě mnohokrát, největší díl zážitku má pro mě unikátní atmosféra, vůbec se nedivím, že na place byla hercům ku hraní pouštěna geniální Vangelisova hudba, která sama o sobě je něco úžasného (a to elektronicky tvořenou hudbu vůbec nemusím) a ona atmosféra je asi ponejvíc jejím dílem, samozřejmě doprovázeným vrcholovým vizuálem a scénářem, který mnozí označují za filosofický, což je hovadina, ne je "jen" a pouze chytrý. "All those moments... will be lost in time... like... tears... in rain..." ()

Arbiter

Sakra, to byla krása. Špinavá industriální a až noirová atmoška. Všude asiati, pidiněmci, chlast, tma, depka. Já miluju tu chmm.. komorní punkově cirkusovou a zlou přehnanost devadesátek. Absence dnešních klišé působila jako balzám na duši. Harrisone, nechlastej! Pak jsi animálně dominantní samec! __ EDIT z r. 2016: Čtěte si po sobě čas od času staré komentáře a pokud možno odolejte touze je smazat. Jde o docela účinné cvičení schopnosti sebereflexe. ()

sepp

Pro me nejlepsi sci-fi vsech dob, kdo nevidel, nevi o co prichazi. Hudba od Vangelise dobarvuje uzasnou noir atmosferu tohoto snimku, ktera je i jaksi prodchnuta onim prazvlastnim duchem 80. let, ci snad zvlastni pachuti, ktera se tehdy sirila svetem. Blade Runner je film, jenz nuti cloveka zamyslet se a kazdy divak si z nej muze vzit neco jineho, coz ho dela tak uzasnym. ()

Divočák

Scottovi se podařilo natočit vizauálně úchvatné dílo, které ve své době určitě znamenalo menší revoluci ve filmovém ztvárnění Sci-fi žánru a ovlivnilo jeho vývoj na mnoho let dopředu. Filmy jako Pátý element, Hvězdné Války: Klony útočí či Matrix svou inspiraci Blade Runnerem rozhodně nezapřou. Skvělý je taky Harrison Ford, který herecky táhne film i přes to, že má účes jako debil a v podstatě celý film si jenom kupuje u Číňanů nudle. Jednu chybu ale Scottův film rozhodně má. V postmatrixovském období už holt působí příliš neakčně a rozvlekle a proto v dnešní době u nás Wachovskými rozmlsaných diváků poněkud ztrácí. ***Věděli jste, že: Když kosmonautka Ripleyová v prvním "Vetřelci" opouští těžařskou loď Nostromo, objeví se v rámci zážehové sekvence na monitoru lehce kryptický nápis: "ENVIRON CTR PURGE DR 5". O tři roky později použil Ridley Scott tutéž obrazovku právě v "Blade Runnerovi" při startu létajícího auta losangeleské policie. Možná šlo o náhodu, možná tím chtěl naznačit, že se oba filmy odehrávají ve stejném univerzu.// Závěrečnou scénu, kdy Deckard nastoupí spolu s Rachel do výtahu a kamera za nimi zabere zlověstné origami jednorožce, neshledalo studio dostatčně otimistickou. Ridley Scott ale neměl v plánu dotáčět byť jediné políčko filmu a proto požádal o pomoc Stanleyho Kubricka. Ten mu dal k dispozici nepoužité letecké záběry z filmu "Osvícení", v nichž se kamera projíždí po zelených stráních, a do kina tak "Blade Runner" zamířil obohacený i chlácholivý útěk do přírody. *** ()

-bad-mad-wolf-

Blade Runner - něco na způsob hypnotického, ultrapůsobivého panoptika diorámat i dílčích fragmentů. Vysoce stylizovaný sci-fi obraz. Záběry na létající policejní vozy nad sugestivně ztvárněným Los Angeles budoucnosti nebo obří pyramidy společnosti Tyrell jsou ohromující, a to nejen díky na svou dobu vyspělým trikům. Ještě pozoruhodnější jsou jiné, komornější momenty - lov na první replikantku za dramatického probíhání skla, návštěva Rachael, souboj s Pris nebo jakákoliv scéna, v níž vystupuje Roy Batty - sledoval jsem bez hnutí. Obrazová vytříbenost každého detailu, dokonalost, perfekcionismus, ani stopa po strojenosti. Vše je temné, vše je depresivní, vše je přesto hodně barvité. Vangelisův hudební doprovod dílo už jen dobarvuje. Obsazení rolí je další megaplus - Ford je prostě Fordovský (tím nemyslím IndianaJonesovský), Sean Young bezbranná a kouzelná, Daryl Hannah smyslná, nebezpečná a zvrácená a Rutger Hauer si tu vybral svou životní roli. Co se týká příběhu - první polovinu jsem chvílemi trochu nestíhal, ale potom mi došlo, že určitá nejasnost je tomuhle filmu vlastní. Čtyři replikanti se vydávají na jim zakázanou Zemi, aby získali jediné, co nemají - vlastní život. Jistě, dalo by se polemizovat o tom, nakolik chce příběh mluvit o právu člověka ovlivňovat život, tvořit ho a ničit, o xenofobii, o lidskosti... v jádru jde ale "jen" o výbornou sci-fi kriminálku, s neskutečnou atmosférou a silným koncem. Zasloužená sci-fi modla. První vážný konkurent Vetřelce ve Scottově kariéře, audiovizuální dokonalost. ()

darkrobyk

V úvodní dechberoucí scéně nelze nevidět Langovu Metropolis. Mně to rozhodně nevadí. Na obrazy futuristického města za doprovodu Vangelisovy hudby bych se dokázal dívat nekonečně dlouho. Jaké štěstí, že jsem film mohl vidět v kině! Vedle Vetřelce jeden z nejlepších Scottových filmů a současně i mezníků ohledně vizualizace budoucnosti. Bez současné počítačové techniky tak úchvatné exteriéry i interiéry. Málo platné, výtvarné vzdělání i vidění režiséra se na snímku výrazně podepsalo. A boj replikantů o holý život je tak metaforický, jak jen může být. Dosaďte si cokoliv - menšiny, chudé nebo prostě jen obyčejného člověka proti systému....Film, kde tak nějak chybí slunce, ale ne láska a city, jež nakonec vyplouvají na povrch. A otázka zní: kdo je vlastně lovec představovaný H.Fordem? Není náhodou také replikant? Že o tom režisér přemýšlel, napoví jeho finální sestřih, který po letech mohl udělat. Takže - je či není? ()

Ampi

Opakování je matka moudrosti. I've seen things you people wouldn't believe. Attack ships on fire off the shoulder of Orion. I watched C-beams glitter in the dark near the Tannhauser gate. All those moments will be lost in time... like tears in rain... Time to die. Viděl jsem věci, kterým byste vy lidé nevěřili. Zapálené válečné lodě v dráze Orionu. Viděl jsem paprsky C... zářit ve tmě poblíž Tannhauserovy brány. A všechny ty chvíle se ztratí... v čase... jako slzy... v dešti. Čas zemřít. Je to modlitba umírajicího androida. ()

kinej

Těžko hledat slova pro hodnocení tohoto opusu. Měl jsem to štěstí vidět BD verzi (defintivní sestřih) a po několikáté jsem se utvrdil, že Blade Runner je geniální a kultovní záležitostí (a je snad jedno v jakém sestřihu). Ano, příběh je skvělý, ale co činí tento film jedinečným je jeho unikátní atmosféra, jež je dílem nejen režiséra ale také tvůrců staveb, kostymérů, osvětlovačů, kameramana, střihačů, trikařů, skladatele a já nevím koho všeho ještě. Protože dílo těchto umělců dodává filmu nevídané charisma. Až se jeví skoro neuvěřitelné, v jaké napjaté atmosféře film vznikal, protože výsledek působí jako absolutní souznění všech složek filmu. ()

LiVentura

..dobrý konec. Kvalitní filmeček zapsaný navždy v mnoha myslích mnoha nadšených diváků. Akční sci-fi, které nemusí být podle přísloví "hrdina je hrdina, zlosyn je zlosyn a basta"..! Tady nikdo není zlo, nikdo dobro, je zde zvláštní "harmonie", která má něco do sebe, není to klasická akční pecka z USA, je to více.!!! ()

cheyene

Tak tento sci-fi počin Ridleyho Scotta mi opravdu nesedl. Strnulé, pomalé, nudné, ponuré a nezáživné. Sice atmosféra výborná a hudba magická, ovšem to je tak vše, co bych mohl vyzdvihnout. Snad ještě drsný závěr... ()

paascha

První Scottovská temnota, osvětlená jen tu a tam záblesky diod v hlavách robotů. Harrison Ford je trochu kožený, Rutger trochu umělý, tak to asi má být:-)) ()

nunka

Váham medzi 2oj a 4or bodovým hodnotením. Ak by som sa mala rozhodnúť na základe pointy a výrazu filmu, hodnotenie by bolo 2oj bodové - musím priznať, že filozofický terén podľa knižnej predlohy Philipa K. Dicka bol pre mňa z kategórie ťažšie stráviteľných a celkovo neobľubujem "scifi žáner". Vizálne prevedenie a efekty na rok 1982 sú však viac než štandardne vydarené a tým sa aj celkový dojem z filmu posúva na vyšší piedestál. Vzhľadom na uvedené skutočnosti, plusy a mínusy, 2 je málo, 4 je moc, preto celkový priemer, aj keď si uvedomujem, že Ridley robil čo mohol a zo scenára vyťažil čo najviac. ()

juta

Od Ridleyho Scotta bych čekal něco světobornějšího. Moc záživný film není a ani příběh nijak zvlášť nevyniká. Scottův možná nejslabší snímek, působí nedodělaně a za kultovku bych ho teda moc nepovažoval. ()

Zemřel herec M. Emmet Walsh

Zemřel herec M. Emmet Walsh

21.03.2024

Druhý Gladiátor našel záporáka

Druhý Gladiátor našel záporáka

17.03.2023

Ano, opravdu se vám to nezdá. Legendární režisér Ridley Scott (Vetřelec, Marťan) brzy začne natáčet pokračování ke svému obřímu hitu Gladiátor z roku 2000. V něm se tentokrát neobjeví Russell Crowe … (více)

100 nejlepších filmů všech dob podle kritiků

100 nejlepších filmů všech dob podle kritiků