Davidovo manželství prochází krizí, poslední dobou se mu příliš nedaří a ani psychicky na tom není nejlépe. Přesto má obrovské štěstí. Stane se jediným člověkem, který přežil děsivou havárii vlaku při návratu z New Yorku, kde se pokoušel sehnat lepší práci. Probere se v nemocnici. Z televize se dozví děsivé detaily o smrti skoro sto dvaceti cestujících i o tom, že trosky vlaku se rozlétly na míli daleko. On sám nemá ani škrábnutí. Za pár dní najde za stěračem auta lístek s otázkou: "Byl jste někdy nemocný?" Začne hledat člověka, který mu tam lístek nechal. Je to Elijah, majitel komiksové galerie, který trpí vrozenou vadou mající za následek extrémní křehkost kostí. Elijah hledá někoho, kdo je jeho pravým opakem - člověka nepoškoditelného, nezničitelného. Je přesvědčen, že je to právě David, a považuje ho za komiksového hrdinu, kterému je třeba do cesty stavět různé překážky, na nichž má dokazovat svou nepřekonatelnost. (TV Nova)

maoc

OBČAS TROCHU SPOILERY. MNS na mne působí jako syndrom menopauzy. Nevzruší mne. Přitom od thrilleru bych to asi mohl očekávat, ne? Že by za to mohl český dabing a slabší ozvučení? Nebo moje nedostatečná pozornost? Tak nějak jsem se filmem protloukl. Udělal jsem si večeři, pojedl, zkontroloval ženě hlavu od vší a najednou byla půlka v čudu a já vlastně o nic moc nepřišel. Myšlenkově je film skvělý, ale pointa tentokrát neúderná (byť měla být). Kamera super (rozhovor ve vlaku!), hudba mnou tak nějak prošuměla a herci, no, jako nic moc, sorry. Willis hraje půlmozka, který moc nemluví a když už něco řekne, je to zpoloviny z cesty. Nedivím se jeho starý, že už jí nebere. Sice zvedne na benchpress skoro 200 kg, ale jen když musí. Jinak má sexappeal suchého hadru na zem. Nemusel být zrovna hláškující Deadpool, ale proč není aspoň normální, proč nemá emoce? Projevil je snad jedinkrát, když na něj míří syn. A to ještě ne moc. Co tedy na filmu je tak zajímavého, že mu dávám 3 stařeny? Ty myšlenky. Udělat z nejpokleslejšího žánru - komiksu o superhrdinech - artový film, aby to mělo hlavu a patu, to teda valím oči. Teda ne, já jsem přece ten hodnej. Jako fakt dobrý. Aji pláštěnku má. Jen nevím, proč nevyhmátl na stadecu Šajmalaňákovi ten fet nebo proč nešel i po jiných zlounech z flešbeků. Asi nebyli dost zlí. Ale zamrzely mne poslední 2 věty na obrazovce. Jako chápu, že to byl odkaz na Batmanvský svět a jeho Arkham Asylum, ale proč jako vykecat, jak to vše skončí, když není jistý, že to David do toho konce vůbec bude schopnej dotáhnout, když jinak z Eliho pracovny odchází jako zpráskanej pes. No nic, už jsem dlouhej jak ten film, tak raději končím. Nespokojeně, protože neumím správně vyhmátnout, co je na filmu špatně, ale prostě šel v emocích resp. jejich absenci hodně mimo mě. ()

PlysovyMacko

Myšlienka je síce originálna, ale film ju rozvíja veľmi pomaly a tým pádom nudí. Bola som zvedavá iba na to, ako si tvorcovia poradia so záverom. Ten prekvapí a dodáva filmu väčšiu hodnotu. Páčilo sa mi prirovnanie postáv ku komiksovým superhrdinom a Elijah na schodoch. ()

hrumsrt

Skoro u žádného tvůrce by jste nenašli po letech takový rozdíl jako u M. Night Shyamalana.. Na přelomu tisíciletí patrně jeden z nejzajímavějších a nejtalentovanějších režisérů, jenž si navíc píše scénáře pro sebe sám, a nyní po dvou dekádách se s každou novinkou třesete, s čím zase přijde.. Vyvolený je film, kterým se uzavírá úspěšné období režisérovi kariéry a ukončuje doba, kdy jeho tvorba byla validní pro dějiny kinematografie.. A i když ne všechno s čím od té doby přišel, nebylo vyloženě špatné, tak u něj se s průměrem nespokojíte a nemůžu si pomoc, ale mám z Shyamalana pocit, že se na dvacet let uzavřel od diváků a sám nalezl uspokojení v tom, co udělal a všechno s čím střídavě přišel od Znamení, je jen vzpomínka na slavnou dobu, která pomůže dalším prodejům a marketingu jeho nejslavnějších pecek... Osobně jsem vždy považoval za nejzdařilejší ten všeobecně nejlepší kousek, tedy Šestý smysl (jenže ten mě zase opakovaně tolik nepřekvapí), ale zvykl jsem si, že jeho filmy po zásluze doceňuji až zpětně po letech, takže čas Vyvoleného musel počkat.. A čas, kdy snímek dozrál, právě nastal! Vyvolený je z mého aktuálního pohledu nejprogresivnější tvůrcův počin, který navíc v době přehršelu, a troufnu si říct že, i úpadku komiksového žánru superhrdinů, působí jako, že vrchol možná přišel ještě dříve, než to celé vůbec začalo (s přihlédnutím na vynechání Nolanových nadfilmů)... Příběh o obyčejném chlápkovi (další geniální Bruce Willis), jednom z nás, kterého vyhledá divnej černoch (a ještě geniálnější Samuel L. Jackson) na vozíčku a tvrdí mu, že jsou jako jing a jang, že jemu tříska zlomí ruku, zatímco postava Willise může skočit z mrakodrapu a jediné, co se stane, je že se prohne chodník na ulici, zatímco on odkráčí... No, a když k tomu všemu máte zálusk na komiksy, přijde Vám postava nezničitelného kluka docela líbivá, navíc když si třeba řeknete, že by jeho cestou jste mohl vy sám najít řešení... Jde o origin hrdiny, kde ústřední postava nechce věřit tomu, kým by mohl být.. Ale tohle není ten typ originu, kdy hrdina objevuje svoje schopnosti, a pak porazí padoucha a políbí holku. Ne, tady je Bruce Willis táta od rodiny, který poslední po čem touží, je mít na sobě navíc ještě nějaké břemeno osudovosti, či výjimečnosti. A já tohohle životem utahaného a znuděného Willise totálně žeru!.. Jde o film, kde si ústřední postavy povídají o svých životech a vzájemně se přesvědčují ve svých životních filozofiích a názorech, v nichž si kladou za cíl překlopit do nich toho druhého... A když už jste v tom, tak jak je u tvůrce zvykem, tak Vás u toho ještě rozebere svým příběhovým twistem, z dob, kdy věděl, jak se tahle vyprávěcí klička váže... Shyamalan se inspiroval temnější superhrdinskou vizí od Tima Burtona, ale sám tomu dodal civilní pojetí, jaké možná ani v žádném jiném filmu neuvidíte. To proč jsem miloval MCU, ty malé nuance kdy hrdina váhá mezi sobeckým rozhodnutím pro rodinu, anebo pro celý svět, ten komorní přístup, kdy chlápek z davu nosí po pavučinách pizzu, a navíc to pak film dokáže vyváženě a rovnocenně promíchat s epickou akcí, tak přesně takový je i Vyvolený, jen tady jde v té civilnosti až za hranu.. Možná to v sobě máme všichni jen k nám "ten jang" nepřijde a my tak sami umřeme, aniž bychom my sami v sobě "jing" vůbec objevili... A když kromě toho dokáže někdo pracovat s hudebním doprovodem takovým způsobem, že jen z něj poznáte tíhu situace, jenž vygraduje dunivými tóny v finální třetině, tady prostě není o čem.. Dokonalá kombinace geniálních myšlenek, epického vizuálu a dojemných interakcí postav. Vyvolený je podívaná, se kterou neuděláte chybu nikdy.. Batman, Star Lord, David Dunn.... P.S. Miluju tenhle sexy déšť! A nenávidím sám sebe, že mě ten film svojí (ne)dokonalostí skoro měsíc pronásledoval. 100% () (méně) (více)

Efreeti

Ten snímek má něco do sebe...takvé to tajemno, které je typické pro všechny Shyamalanovy filmy...pozor akčních je ve filmu celkem asi 5 minut ()

Mikus

Pro mě zatim nejlepší Shyamalan(neviděl jsem Lady in the water).Pohled do duše superhrdiny:-)Willis vyrovnávající se s objevem svých nadpřirozených schopností a naopak Jackson,plně smířený se svou fyzickou vadou,podávají bezchybné herecké výkony,s podporou Shyamalanova vizuálního cítění a výborného scénáře tvoří téměř bezchybný celek. ()

sinom

prvy krat som videl v kine, a neviem uz preco, nebol som z toho nejak "na vetvi". Pred 10 minutami som to dopozeral na pocitaci a musim dat za pravdu vsetkym oslavnym komentarom. A urcite bolo dobre, ze som si z neho vela veci napamatal. Na rozdiel od Sixth sense, ktory ma na druhy krat nejak extra nebavil, u tohto filmu sa stal pravy opak. Je fakt pravda, ze zmysel bol postaveny na pointe a Vyvoleneho som si vychutnal celeho od zaciatku do konca. ()

Předseda

Jako pětiletý jsem tajně listoval bratrovými komiksy s německými bublinami a začal jsem si vyvolávat superhrdinské sny o tatínkovi, který mne vždy vytáhne z bryndy (2x jsem se topil). Díky této filmové biografii vím, že Bruce je skutečně superhrdina a komiksy jsou opisy historických dokumentů, které před lidem prostým střeží v archivech tajná globální organizace. ()

LuckyK

Režisér se snaží hrát na mistra napětí, ale nemá ani základní ingredience v žádném filmu, aby to alespoň trochu naplnil. Nesahá Hitchovi ani po kotníky. Soap thriller. ()

Broda84

Podle mě nejlepší film od M. Night Shyamalana, kde nečekáný konec byl pořád ještě něco skvělýho. Finální souboj hlavního hrdiny a ,,komiksového,, zločince mě naprosto dostal (už kvůli tomo stojí za to ten film vidět). Je to temný filmový obraz o komiksech, milovníků komiksů a těch co maj rádi Shyamalana. Troufám si říct, že je to lepší než Šestý smysl, možná jeho nejlepší film, i když asi méně známý. Duo Willis -Jackson funguje a role jim sedli. Skvělá temná atmosféra, kdy jste každou minutu odhalovali nové roviny tohoto filmu. Temnou a tajemnou atmosféru doprovázela stejně skvělá Howardova hudba. ()

Saljack

Rozhodně jeden z nejlepších filmů co jsem kdy viděl. Bez chyby výborné herecké výkony. Nic se nedá vytknout. ()

moviepill

Fenomenálny záver, fenomenálny Shyamalan. Dúfam, že po niekoľkých slabších filmoch (Osada, Dáma v jazere) príde zase nejaký trhák. ()

Goodmen

Opět další "malý" a velmi nenápadný film od Shyamalana. Možná už nemá tak výbornou pointu jako šestý smysl, ale celkově tenhle snímek se mi líbil mnohem víc a asi to nejlepší od Shyamalana co jsem kdy viděl. Tento snímek navíc bohužel leží ve stínu šestého smyslu i když tenhle film by si zasloužil i pokračování. ()

samuelsson

Film o mužovi, ktorý pre svoje ideály spraví všetko; alebo film o mužovi, ktorý je psychicky chorý a začne masovo zabíjať ľudí. Tieto 2 pohľady mám na film Unbreakable. Napínavý úvod určite každého zaujme, takže som od filmu očakával kvalitný snímok. Úprimne povedané, som trochu sklamaný, pretože je tam príliš veľa „nečakaných“ amerických náhod. Okrem toho teórie o tom, že komiksy sú istou formou histórie, mohli byť síce originálne, ale bohužiaľ ja som to nemohol „zožrať“. Proste je to až príliš neuveriteľné, na to v akej dobe sa film odohráva. Unbreakable sa stal miestami moc zdĺhavý, podľa mňa by potreboval viac akcie. Za veľké pozitívum však pokladám kameru, pretože niektoré zábery sú veľmi nezvyčajné, vyzdvihujem aj soundtrack. Celkovo dávam filmu lepšie 3 hviezdičky. ()

yatan

stylovy film ktory ma svoje tempo ktore mi ale vobec nevadilo..Bruce Willis velmi dobry(asi najlepsi herecky vykon jeho kariery), Samuel L. Jackson este lepsi,M. Night Shyamalan uplne najlepsi..Velmi originalny napad o rozpravke v realnom svete s realnymi problemami a ludmi?!..super soundtrack a velmi dobry prekvapivy zaver davali celemu filmu uplnost a jedinecnu atmosferu..zvlastnu pozornost si podla mna zasluzi kamera..mile prekvapenie....8.5/10 ()

x_ander

Film, před jehož videním jsem vůbec netušil o čem je, a následně jsem byl zaražen do křesla neuvěřitelně reálným a sugestivním podáním života "komiksového hrdiny". Shyamalan je borec, škoda že svoje mistrovské dílo nedokázal nikdy překonat. ()

Idealista

Skvělý námět, výborní herci ale průměrný režisér co si rád hraje na vyvoleného. Tím on ale není. Při sledování Shyamalanových kouskú mám pocit že nejede na plný plyn. Ve filmu jsem nenašel scénu která by mě uzemnila. Jeho filmy jsou velmi vykonstruované. Dokonce jsem měl pocit že je to televizní snímek nadějného režiséra co mu dali jen pár doláčú. Prostě na mystický thriler je to málo záhadné a na přímočarý akčňák ( tomu by příběh sedl víc) málo akční. ()

Altheus

Skvělá náladovka se skvělým hereckým obsazením. Geniální scénář lehce inspirovaný komiksovým fenoménem doplněný o typicky shyamalanovské depresivní pozadí. Scény mě vtáhly, kamera mě nadchla. Suma sumárum tomuhle filmu nemám co vytknout, takhle si představuju mysteriózní thriller. Ještě mě zaujal jeden citát: "Žijeme ve světě obyčejnosti, nikdo už nevěří, že by v něm nebo v někom jiném bylo cokoli neobyčejného." ()

elCarda

Rozhodne zajimavy film. Sice kdyz ho clovek popise v jedne vete, pak by to mohlo byt zhruba takto: "Film je o cloveku, ktery zjisti, ze je superhrdinou.". Kdyby mi nekdo s temito slovy nabizel shlidnuti, pak bych minimalne zavahal, ne-li rovnou odminul a jak bych se pritom mylil. Ano dej je dost fantastni, ale presto podan ve velmi efektni forme. Velice napinavy trilter, ktery vas nenecha vydechnout. Osobne me nejvice dostala scena, kdy se David octl na plachte bazenu. Ta beznadej me doslova zvedala ze zidle. ()

infernet

Tak jsem zase jednou na posledních dvacet minut filmu koukal se zatajeným dechem... A k tomu ta překrásná hudba... No nelze jinak než 5* ()

Nej filmy roku a PF 2019!

Nej filmy roku a PF 2019!

31.12.2018

Herci z Vyvoleného se vrací

Herci z Vyvoleného se vrací

26.09.2017

Vyvolený se konečně dočká pokračování

Vyvolený se konečně dočká pokračování

27.04.2017

17 let! Tak dlouho fandové M. Nighta Shyamalana vyhlížejí dvojku Vyvoleného, která se konečně stává realitou. Ve filmu nazvaném Glass se objeví Bruce Willis i Samuel L. Jackson a premiéra nás čeká 18… (více)

ČSFD Award pro Jamese Newtona Howarda

ČSFD Award pro Jamese Newtona Howarda