Nadaný žák

• USA Apt Pupil (více)

Sir Ian McKellen a Brad Renfro se představují v hlavních rolích tohoto znepokojivého psychologického thrilleru, natočeného na motivy románu Stephena Kinga. Todd Bowden (Renfro) je nadaný šestnáctiletý středoškolák, jehož začnou zvráceným způsobem fascinovat zvěrstva nacistického Německa poté, co tuto látku začnou probírat v hodinách dějepisu. Jeho záliba se však nebezpečně zvrhne, když odhalí v osamělém starém sousedovi nacistického válečného zločince Kurta Dussandera (McKellen). Bývalý velitel koncentračních táborů se již mnoho let skrývá pod falešnou identitou v mírumilovném americkém městečku. Todd však své závažné odhalení neohlásí a výměnou za to přinutí Dussandera, aby odhalil temná tajemství, která jsou už celá desetiletí pohřbena v hlubinách zapomnění. Mezi mladíkem a starcem s otřesnou minulostí pomalu vzniká zvláštní pouto, jehož důsledky budou strašlivé... (Cinemax)

Anderton

Nadaného žiaka som videl myslím v rámci amerického nezávislého leta v tv. Už som našťastie vedel, kto je Singer, tak som si jeho najkomornejší film nenechal utiecť. Premisa je jasná, priebeh deja tiež a záver asi uhádnete, lenže nie preto, že scenár je predvídateľný, ale preto, že sa postavy chovajú logicky (samozrejme oným zvráteným spôsobom). Je to film, pri ktorom vám hneď napadne formulka, že sa jedná o film, ktorý stojí na hereckých výkonoch hlavných predstaviteľov. ()

Frajer42

První hodinka byla utahaná nuda, během které se mi úspěšně podařilo usnout. Naopak závěrečných 35 minut bylo velice atraktivních a nápaditých. Nečekaně lehce inteligentní a zajímavé dílo vzešlo z péra Stephena Kinga. Měl jsem ho zaškatulkovaného jako šikovného hororopisce, ale kluk ukázal, že dovede i příjemně překvapit lehce mrazivým thrillerem. Člověk tak trošku i odpustí, slušně řečeno, vysoce nepravděpodobný průběh děje s hromadou scénáristických kliček. Celkově vzato nevypálím více než slabší tři kousky. Slušná psychologická šachová partie na atraktivní téma, ovšem naprosto nic úžasného či nezapomenutelného. Kdo film vynechá, ten o nic nepřijde. ()

stilgar1

Ian jako sympatický a velmi mazaný "esesák" a mladý Brad, který si velmi vášnivě zahrává s ohněm. Ani Jan v miniroli není k zahození. Jen je škoda, že jsem nečetl knihu, ale snad i na to časem dojde... ()

Kothy

Dost zajímavý film. Ani bych neřekl, že je podle Kingovy předlohy, chybí tam nadpřirozeno. Sledujeme zde vztah mladého chlapce a válečného zločince, který se skrývá před spravedlností. Chlapce zaujme jeho život a baví ho poslouchat příběhy z koncentračního tábora. Nacistu vydírá a vše jde hladce. Pak se ale situace obrátí a chlapec okusí vlastní medicínu. Nakonec se vše zkomplikuje a oba se octnou před těžkou volbou. Krom Iana McKellena tu z těch známějších osobností najdeme leda Třísku, ale má jen malou roli. "Kde je ten klíč?" ()

swamp

Poměrně vydařený thriller Bryana Singera o chlapci, který byl moc moc chytrý..a chtěl být ještě chytřejší. :P Zní to jako pohádka, což? Ona to vlastně taková vážně se tvářící pohádka je, a proto jsem se rozhodl nedát hvězdičky čtyři, ale o jednu méně (pro nezkušené počtáře 3). :) Nejvíc mě nadchl výkon Jana Třísky, který svým, dalo by se říci několikaminutovým, výstupem navodí atmosféru, která by se dala krájet. Popravdě jsem od tohoto snímku zprvu očekával úplně něco jiného, ale dočkal jsem se něčeho trochu odlišného. Asi by mě nenapadlo, že hlavní postava bude naprostá svině (ano, mám na mysli Brada Renfra). A on to byl vlastně dobrý tah. :) "'You can't do this Todd.' 'You have no idea what I can do.'" ()

Okara

Kingovy knižní předlohy jsou prostě tak dokonalé, že zfilmování pro mě nikdy nemůže být lepší. Singerovi, spolu s excelentně přesvědčivým McKellenem, se to ale málem podařilo. Po Osvícení je pro mě Apt Pupil nejlépe zfilmovanou Kingovkou. I přes závěr, který mě oproti knize (perfektní zakončení, které se k takovému maniaku jako Todd hodí) zklamal, nemohu jinak než dát všech pět hvězdiček. 90% ()

Ant

Velice dobře natočený film, který má tu správnou atmosféru, ale který se někdy až příliš odchyluje od knihy, která byla o hodně víc šokující. To ale nic nemění na tom, že hlavní představitelé podali skvělé výkony. Přesto se z toho dalo vymáčknout víc. ()

Campbell

Docela jsem se bál že tohle bude "Jé další Kingovina, ale tentokrát drama, to bude nuda". Ale nakonec jsem byl mile překvapen, nejenom že film je dobře odvyprávěn, za což dávám poklonu Singerovi kterýmu jsem moc nevěřil. Ale ono se na něj i zatraceně dobře kouká. Mckellen je úžasnej a hraje tu snad ještě lépe než v Bohové a monstra. A navíc Renfro kterýho jsem si všímal už dlouho(perfektní mladej herec ze Šikany či Divoká krev, škoda že umřel). Navíc tu je i veterán James Karen či Ross(myslím tím samozřejmě Schwimmera). Celý film krásně ubíhá do konce a konečný proslov Renfra mě posadil do kolen(nebo spíše uzemil více do židle, protože.... Chápete seděl jsem na židly takže jsem neměl důvod vstávat a klekat na kolena). ()

nascendi

Knihu som nečítal a tak nedokážem posúdiť, či nepravdepodobné správanie spôsobil už King alebo nemiestne kreatívny scenárista. Výsledok je rovnaký - film som sledoval bez väčšieho záujmu a upútali ma nanajvýš herecké výkony dvoch hlavných postáv. ()

PetrPan

Velmi dobře natočený snímek podle novely S. Kinga o setkání mladého chlapce a starého nacisty, o zlu, které, skryto, čeká, aby se mohlo znovu probudit.... ()

Tomco

vynikajuci mladucky renfro, ulohy nacistu sa perfektne zhostil mckellen a mihol sa aj vyborny triska, ktory potvrduje, ze je hercom, ktory sa uzivi aj za hranicami..odporucam, tradicne nadstandardny singer ()

Pedestrian

Nemá to koule a Todd je vlastně docela hodnej kluk, kterej chce pro sebe jen to nejlepší do budoucnosti a nacismem byl jenom nějakou dobu fascinovanej. ()

Bachy

Skvělý thriller. Ian McKellen totiž není "jenom" hodným Gandalfem, ale i krutým nacistou z něhož jde mráz po zádech. Psychologická sonda do fascinace nacismem vedená Bryanem Singerem a Stephnem Kingem gradovaná skvělou hudbou. Trošičku mě mrzí, že na literární předlohu se dostane až po shlédnutí, ale slibuji si od povídky ještě větší bombu. Přijde mi, že příběh šťávu má (o nápadu a originalitě nemluvě), ale šlo z něj vymáčknout ještě lehce víc. Ian McKellen pochodující v uniformě je spolu s kočičí scénou nejsilnějším momentem výborného filmu. Při závěrečné Berlin, Berlin jsem zvažoval přidat i hvězdu pátou. ()

Rocky62

Výborně zpracovaný psycho-thriller s mrazivou atmosférou a s perfektní psychologií hlavních postav. Propletenost dějové linie a nepředvídatelnost zvratů je velkým plusem. Od plného hodnocení brání snad jen nepříliš výrazná hudba a dle mého názoru nepřesvědčivý Ian McKellen, i když nacistický pochod je dechberoucí a Igor Hnízdo se mohl také ukázat více :-) ()

Happens

Atmosféra filmu mi tolik nesedla, spíš více podtrhuje tragično fascinace nacismem a morbiditou celkově, než-li by se snažil vytvořit realistický nádech, který by vtáhl diváka do děje. Obsah ustupuje před formou, což není zcela na škodu, ale chybí mi zde gradující náboj. ()

iamek

Zatím nejhorší film od Singera jaký jsem viděl. Sice herecké výkony hlavních dvou protagonistů jsou na vysoké úrovni a Singer vykreslil obraz fanatizmu dokonale, ale něco tomu chybí. ()

dopitak

Mrazivé. Nesedělo mi akorát, že motivace Todda a jeho sehnání 14 "důkazů" nebyla v podstatě obhájena, vysvětleno, divákovi to bylo naservírováno jako "prostě to tak ber" a je to. A zklamal mě vývoj od bezďáka dál, protože já bych to natočil tak, že Kurt zavře Todda a začne ho mučit. Takhle je Todd jako záporák (ono by byl i tak, ale to se ještě dalo obhájit). Skvěle natočeno, a jenom je škoda, že Jan Tříska nenadaboval sám sebe. Joshua Jackson je známý z Cruel Intentions, kde se teploušil aby mohl Sebastián vydírat kámoše. ()

lola3121

Mám bohužel v čerstvé paměti knižní předlohu, čili srovnání se neubráním. Začátek téměř doslovně stejný, pak se to začalo rozjíždět a konec už byl od knihy v nedohlednu. Zřejmě bylo nutno dostát happyendu, což je v tomto případě poněkud pracné, pročež počet mrtvol byl zredukován na jednu (!) a s Toddem to pro jistotu nedopadlo nijak, čímž grandiozni knižní závěr a vlastně celá Toddova postava vzala úplně za své. To mě poněkud rozladilo, stejně jako to, že místo nacistického zločince vidím prostě pořád Gandalfa Šedého. Takže to nakonec zachránil za teplouše namaskovaný David Schwimmer a v malé roličce rovněž Široko neboli Jan Tříska. ()

lillien

U mě je to jen tak na tři a půl hvězdy, protože film se místy tak divně vleče a místy mi připomínal zfilmovanou strašidelnou historku, která se vypráví na dětském táboře u ohně. To je ovšem pro S.Kinga /předloha/ typické a kdo ho má "přečteného", už se s tím nějak vyrovná i zde. Pro nás holocaustové maniaky nutně záživné téma a vcelku podařený scénář. McKellen výborný, akorát jsem si na něj po tom hodném dědouškovi z pána prstenů těžko zvykala v roli vysloužilého kápa sonderkommanda. No "síla ideolologie" na vás i z tohoto večerníčku pro dospělé určitě dýchne. Vcelku zdařilá mrazivá rozprávka pro chvíle, kdy si potřebujete oddechnout od všech těch zkonzumovaných exploiťáků. ()

Režisér Bryan Singer se chystá vrátit úder

Režisér Bryan Singer se chystá vrátit úder