Nadaný žák

• USA Apt Pupil (více)

Sir Ian McKellen a Brad Renfro se představují v hlavních rolích tohoto znepokojivého psychologického thrilleru, natočeného na motivy románu Stephena Kinga. Todd Bowden (Renfro) je nadaný šestnáctiletý středoškolák, jehož začnou zvráceným způsobem fascinovat zvěrstva nacistického Německa poté, co tuto látku začnou probírat v hodinách dějepisu. Jeho záliba se však nebezpečně zvrhne, když odhalí v osamělém starém sousedovi nacistického válečného zločince Kurta Dussandera (McKellen). Bývalý velitel koncentračních táborů se již mnoho let skrývá pod falešnou identitou v mírumilovném americkém městečku. Todd však své závažné odhalení neohlásí a výměnou za to přinutí Dussandera, aby odhalil temná tajemství, která jsou už celá desetiletí pohřbena v hlubinách zapomnění. Mezi mladíkem a starcem s otřesnou minulostí pomalu vzniká zvláštní pouto, jehož důsledky budou strašlivé... (Cinemax)

poz3n

Ojedinělý úkaz toho, že zajímavá adaptace knižní předlohy se jednou za čas někdy někde objeví. Nadaný žák je krásně natočený a sestříhaný a vkusně obsazený. A i když se s blížícím se koncem trochu víc odchyluje od předlohy, k mému velkému překvapení mi to nijak extra nevadilo. 7/10 ()

rikitiki

Snem každého mladého neonacisty je mít svého pravého nácka na klíček. A tomuto se to povede. Snímek o fascinaci zlem zůstává ale spíše na popisu vnějších událostí než vnitřních pocitů, které dělají z hrůzné historie pořád aktuální téma. ()

Ivoshek

Velmi silný příběh, velmi dobré herecké výkony (jak Gandalf, tak Renfro). Místy se režisér nedržel původní Kingovy předlohy... a to je škoda, protože jinak by to bylo za 5 hvědiček. Na druhé straně chápu, že zvlášť některé silně sexuální pasáže z původní knihy nebylo možné v USA do filmu dát. IMHO nejsilnější částí filmu je Dussanderův zlom zpátky do staré role, což začne chycením toulavé kočky... ()

Janek

Nebojím se říct, že jde o nejlepšího Kinga - McKellen naprosto fantastický a atmosféra opravdu hodně hustá. ()

Thomick

Velké zklamání. Zkrátka a dobře nemohu uvěřit, že by byl King (zvlášť on) ve svém románu takhle odměřený a tolik ignoroval popis oněch hrůz, které se denodenně odehrávaly v koncentračních táborech. Těch si ve filmu divák opravdu neužije, což je převeliká škoda. Je sice pravda, že se děj odehrává v příhodně temném prostředí, postava dokonale ztvárněná Ianem McKellenem je rovněž strašidelně temná a nevyzpytatelná, ale celý příběh absolutně postrádá šmrnc (navíc strach mi byl po celých 110 minut také poněkud cizí), což se mi také málem stalo osudným (vážně mě to skoro uspalo). Bohužel, na to u Singera nejsem zvyklý, šokovalo mě to a suma sumárum mi vychází prozatím nejslabší režisérovo dílo (předesílám, že Supermana jsem neviděl). Na druhou stranu finální rozčarování je patrně z velké části dáno i mým značným očekáváním, to připouštím. Asi si nejprve přečtu knihu a pak celý snímek zhlédnu znovu. Možná svůj názor přehodnotím. ()

SOLOM.

Byla to slušná podívaná, ale moc to zbytečně natahovali . Tenhle film těží hlavně na skvělých výkonech obou herců, ale atmosféra je slušná jen v klukových představách, v realu nic moc. Nejlepší je asi snaha hodit kočku do trouby, u toho jsem se nasmal asi nejvíc.7/10 ()

Bauer

No, takže po tom co jsem doslova zhltl knížku jedním dechem sem se strašně moc těšil na film.Protože zatím co jsem viděl filmy podle knih Stephana Kinga , se mi většinou hodně moc líbily.Film je perfektní.Ať už je to díky mimořadně skvělým hereckým výkonům hlavních dvouch představitelů , nebo hudba , atmosféra...........Tak se to povedlo a to moc dobře. ()

Morholt

Mladík, fascinovaný nacistickým holocaustem, pozná v jednom z usedlých důchodců býválého důstojníka SS, v čemž se díky až detektivní činnosti utvrdí. Pod pohrůžkou udání nutí starce vyprávět své zážitky z koncentračních táborů, ve kterých velel. Neuvědomuje si však, že vyzval k tanci ďábla a z tohoto kola jsou jen dvě cesty - buď je člověk stažen do pekel anebo se stane sám ďáblem. Knižní předlohu jsem nečetl, ale možná právě proto jsem si mohl celý film vychutnat, aniž bych byl nucen srovnávat a musím říct, že to byl výborný mrazivý zážitek. Ian McKellen odvedl standartně skvělý výkon a při jeho pochodu v uniformě mě až zamrazilo. Stejně tak musím ocenit Brada Renfra, který byl často na pěst v dobrém slova smyslu. Možná mohl dát Singer trošku prostor tomu, kterak Todd Dussandera vlastně poprvé potkal a také to, jakým způsobem po něm šel, což mi trošku chybělo a také si měl trochu pohrát s Toddovými můrami, ale tak zase člověk nemůže mít vše. 90% ()

ScarPoul

Pre mňa rozhodne jeden z najlepších Singerových počinov. Jeho rána tvorba, ktorá končila X-Menmi 2 bola nápaditá a v mnohých ohľadoch rôznorodá. Nadaný žiak je veľmi sugestívny a komorný príbeh o vzťahu mladíka a starca, o minulosti a prítomnosti a o hrôze ktorú si nesie výborný Ian McKellen v srdci a na duši. Pre mňa najsugestívnejšou scénou filmu zostáva rozprávanie o plynovej komore. Paradoxne film s témou fašizmu po druhej svetovej vojne o nej v tejto podobe rozpráva omnoho naturálnejšie ako vojnové veľkofilmy. Brad Renfro síce nezaujímavý, ale ani výraznejšie nevadí. Nadaný žiak predstavuje ďalšiu z výborných adaptácií Kingových drám, ktorá v sebe nesie silné posolstvo a je spravená takmer bezchybne. ()

Lacike

Zaujímavý námet o stretnutí dvoch diablov. Jeden je už na sklonku života a druhý sa behom filmu zrodí. Obidvaja sú zahraní skvele, ale samotný priebeh zrodu je málo intenzívny. Neviem sa rozhodnúť, čí je problém v scenári, ktorý mohol ponúknuť viac vyhrotených situácií ako napríklad skvelý záverečný rozhovor s chudákom učiteľom Schwimmerom, alebo či je problém v réžii, ktorá z niektorých scén nedokázala vyžmýkať dostatok napätia (zabitie bezdomovca alebo rozhovory o koncentráku). Proste to na mňa pôsobí ako film, ktorý zo skvelého námetu nedokázal dostať potenciál, ktorý sa v ňom skrýval. Renfra je ale škoda. Fetka jedna blbá. 6/10. ()

Tommassi3

"Otevřela se Pandořina skříňka, a už nešla zavřít.." No, při Druhé světové válce snad i Pandoře došla slova.. Stejně jako lze jen těžko říci, kdo je tu větší zvrhlá zrůda, vlastně nevím, kdo je tady větší King.. Mistr hororu či famózní tvůrce Bryan Singer, který jakkoli si jde jako vždy tak trochu vlastní cestou, aniž by zapomněl s velkou pokorou odkázat na vlastní režijní vzory i samu knižní předlohu, dává divákovi učebnicový příklad bezvýhradně dokonalé filmové adaptace.. Takže přece jen nejen Darabont.. Fascinující znepokojivá a až samozřejmě sebevědomá filmařina muže, který vlastně stále jen, ale zato geniálně, variuje téma problému vlastní identity jedince.. ()

erl

Kvalitní film podle skvělé předlohy která jde mnohem dál. Režisér Singer odvedl svou práci velice dobře. Herci jsou skvělí ale Ian McKellen je nechává všechny daleko za sebou. Brad Renfro je taky dobrý a snaží se. Spokojenost. ()

corpsy

Na Bryana Singera spadol svet, ktorého sa zúčastňoval. V dnešnej pokryteckej dobe, keď kričí každý pokrytec, robiaci to isté krikľúňstvo, ale svojím spôsobom. Je to presne ako pred 80timi rokmi, keď svet sužovala vojna. Aj keď režisér možno ( prezumpcia neviny ) spáchal čo spáchal, nejde proste vymazať to, že je to skvelý filmár a vo svojich začiatkoch bol jeden z najlepších. ()

liquido26

3,5 Bylo to docela zajímavé, ale zase tolik mě to neoslovilo. Tu mrazivou atmosféru, kterou mnoho uživatelů zmiňuje ve svých komentářích jsem tam jaksi nenašel a celkově tomu chyběla větší hloubka, abych uvěřil reálnosti toho vztahu a proměně Todda a také tomu chybělo více výrazných scén jakou byl např. nucený pochod v nacistické uniformě. McKellen sice zahrál skvěle, ale jinak jsem si k postavám příliš velký vztah nevytvořil. ()

paulieM

Začátek se vyvíjel velmi slibně a skýtal potenciál rozjet něco velkého. Připravoval temnou, chladnou atmosféru. Jenže nakonec je z toho jen průměrný thriller, kdy jsem se přistihl, že se nudím. Vůbec ničím mě film nepřekvapil, závěr pro mě rozpačitý. Zřejmě nejvíc těží na určité psychologii postav, která funguje poměrně dobře a McKellenovi, ale to mi nestačí. Zbytečně se do už tak dosti strohé hlavní linie příběhu mísily vedlejší děje, jako například jak se Toddovi kdy daří ve škole nebo s děvčaty, v závislosti na tom, jak je aktuálně zažraný do "koníčku". Ve srovnání s Kultem hákového kříže nepřinesl žádné poselství. ()

curunir

,,...NAJSKÔR ICH MOJI MUŽI STRIEĽALI DO HLÁV, ALE BOLO ICH STRAŠNE VEĽA. DO JEDNEJ PECE SA VOŠLI DVE, MOŽNO TRI TELÁ. ZOSTAL Z NICH IBA JEMNÝ POPOL. TAKTO SME Z TVÁRE ZEME ODSTRÁNILI CELÉ MESTÁ..." __ Napokon dávam nadpriemerné hodnotenie, ale je to iba o fúz, pretože spočiatku vyznieva celá zápletka priveľmi divoko a celá jej prehnaná nezmyselnosť ma poburovala natoľko, až som začal uvažovať, že film vypnem a nebudem sa týmto provokatívnym počinom viacej zaoberať. Pri toľko vychvaľovanej scéne pochodujúceho McKellena som si začal vravieť aká je to konina a prečo sa zvráteným úletom toho odporného a bezočivého sopliaka (,,Moje urážky nie sú nič oproti tomu, čo by s vami urobili Izraelčania.") bezmocne podriaďuje. Problém prvej tretiny vidím tiež v jej rýchlych časových posunoch, kedy sme s konaním a pohnútkami Todda oboznámení nanajvýš zbežne a jeho nasledovný nevyrovnaný a problematický vývojom, kedy sa ukazuje ako riadny pako majúci v jeho veku nelichotivé problémy s potenciou, dáva len veľmi nejasne tušiť celkové pozadie. Až keď sa karta obráti a podmienky hry začne diktovať Gandalf začne mať film tie správne grády a mení sa vo vynikajúci triler, ktorý sa môže smelo postaviť vedľa najvýznamnejších diel žánru. Ten je vo svojej úlohe starého nacistu prichádzajúceho znovu na chuť ,,starým obyčajom" absolútne diabolský a tu toľko odsudzovanú scénu pokusu spálenia mačky považujem za skvelé stvárnenie prebudenia zabudnutých spomienok, zapríčinených Toddovým zvráteným záujmom. (Kto z nich je teda horší?). Každopádne napriek následnému zručne nakrútenému zvyšnému deju som vo filme viac krát badal predvídateľnosť vývoja niektorých scén, akými sú trocha prehnané výjavy zo sprchy (už keď do nich Todd nacupital som presne vedel, akým smerom sa všetko zvŕtne), scéna s darčekom, ktorým nebolo nič iné než esesácka uniforma alebo gradujúca sekvencia vraždy, hoci tá je azda najpôsobivejšou (,,Prečo to robíš?"). Ako počas sledovania, tak aj v závere filmu som sa nemohol ubrániť istým paralelám s ,,Chlapcami z Brazílie", napokon však nemožno hovoriť o žiadnom zdedení, resp. prejdení zla na inú osobu, ktorej by sa to stalo vplyvom štúdia zločinnej ideológie, keďže tá osoba - čiže Todd - bola zlou odpočiatku. Ktohovie aké pohnútky viedli Kinga ku napísaniu pôvodnej novely. (6338. hodnotenie, 469. komentár k filmu) ()

ledzepfan

Silný a děsivý film,který jsem si vychutnal o to více,že jsem neznal knižní předlohu....Teprve až o pár let později jsem zjistil,že kniha jde v děsu,brutalitě a celkovém vyznění několikanásobně dál než tahle brilantně zahraná filmová lahůdka. ()

Režisér Bryan Singer se chystá vrátit úder

Režisér Bryan Singer se chystá vrátit úder