Tichá noc, krvavá noc

• USA Silent Night, Bloody Night (více)

Pro většinu lidí jsou Vánoce časem klidu, rozjímání a radosti. Ale pro obyvatele malého novoanglického městečka představují zimní svátky především čas vzpomínání na Wilforda Butlera, jehož sebevražda upálením všechny šokovala. Po letech se Wilfordův vnuk Jeffrey rozhodne prodat zděděný dům a navždy se s městem rozloučit. Bývalá léčebna pro mentálně choré však skrývá nejedno hrozivé tajemství a řetězec událostí spojený se šíleným zabijákem může začít.. (oficiální text distributora)

Stanislaus

Tak takhle prapodivně vystavěnou zápletku jsem ještě asi neviděl. Ona tam byla, ale zcela ji zabilo vyvrcholení a (pro mě) nesmyslné rozuzlení. Ikdyž má film slabých devadesát minut, tak byl místy přiliš nudný, nezajímavý a naprosto suchý. To stejné platí o hercích. Zkrátka film, na který nebude rozhodně těžké zapomenout, protože nenabízí nic, co by za něco stálo. ()

Flego

Trochu kostrbaté hororové rozprávanie o temnej histórii jedného zdedeného domu. Hoci to nie je žiadna sláva, určite by som vyzdvihol perfektnú prácu kamery, ktorá dodala filmu neuveriteľnú osobitosť. ()

SOLOM.

Další film, který přinesla společnost Řitka a tentokrát se trefila přesně do toho, co už jsem delší dobu hledal. Režisér Gershuny představil své zatím nejlepší dílo, které natočil a protlačil do podvědomí diváka. Spojil tajemný strašidelný dům s ponurou a smutnou historií a psychopatického vraha, který utekl z léčebny a jeho vraždícím nástrojem je sekyra. Podobných filmů jsme už měli možnost pár vidět, ale tento bude zřejmě jedním z otců tohoto tématu.Vánoční hudba, která se postupem času prostřídá s tajuplnou hrůzu nahánějící melodií hlavně při scénách s vrahem, dokázala navodit tu správnou atmosféru, o kterou se tento film hlavně opírá. Dalším velkým plusem je střídání černobílých a barevných scén, ve kterých se střídá minulost a historie domu se současností a úmrtím postav. Scény, kde se odehrávají mordy, jsou sice plné napětí, ale vadilo mi mimo záběrové zabíjení a my jsme byli odkázáni jen na křik postav a po chvíli zkrvaveným tělem. To nám ovšem nahradili při postelové scéně a hlavně při sekání ruky. ()

Karamanlis

Zaujímavý hororový thriller s nečakaným finálnym rozuzlením, ktorý však mohol z daného námetu vyťažiť ešte omnoho viac. Dosť ma zarazila neskutočne zlá kvalita obrazu, v akej je toto DVD oficiálne distribuované - niečo podobné by možno dalo očakávať u filmu z 30 - 40tych rokov, ale u Silent Night, Bloody Night, ktorý pochádza z roku 1974 mi to prišlo trochu divné. ()

eraserhead666

Tohle je poměrně zvláštní film. Po první zhlédnutí jsem tomu napálil celé 4*, po druhém musím trochu ubrat, ale ne nějak výrazně. Opravdu zvláštní propojení strašidelného domu, psychologického thrilleru, slasheru a konverzačního dramatu. V tom filmu se fakt hodně mluví, a pak vás sekne nečekanou a zajímavou scénou (odťaté končetiny, sklenička). Pikantní na celém tom je, že Řitka vydala fakt jetou kopii, která ale tomu všemu jen a jen dodává na atmosféře. Neměl bych vůbec žádné výhrady k tomu, kdyby ten film byl s takhle špatným obrazem natočen záměrně. Ono by to fungovalo. Závěrečná pointa je sice poměrně šroubovaná (až tak, že se v tom kdo, jak, s kým a proč dá lehce ztratit), ale to už je jen taková malicherná šmouha. Přesně ten film, který vám buď sedne nebo ne a hodně funguje na první dojem. ()

ancientone

Yes. Toto je presne ten druh filmu, pre ktorý sa oplatí brodiť bažinami proto-slasherového filmu a neuspokojiť sa so sledovaním (inak majstrovského) Powellovho Peeping Toma. Medzi ním a Halloweenom sa deje veľa malých posunov. Stojí to za moment prekvapenia, kde vidíte, ako sa vo v podstate tendenčných béčkovch krimi-thrilleroch vynára nový subžáner a jeho stále viac vykryštalizované postupy. Navyše v tomto vynáraní zachytíte zaujímavú identifikáciu medzi odhaľovaním nového subžánru a odhaľovaním vraha samotného. Samotný film, resp. jeho filmová reč totiž v kľúčových momentoch personifikuje vraha aj nový, vznikajúci (sub)žáner. V Silent Night Bloody Night máte pomedzi povinnými a režijne stále topornými krimi-jazdami subjektívne POV zábery, explicitnú vraždu, širokoúhle objektívy a silné atmosférické pasáže, vyskladávajúce napätie a des z koláží reálneho prostredia. S postavou vraha tu skrátka prichádza aj niečo nové, tajomné a plíživé, opradené mystériom, čo naplno odhalíme v druhej polovici 70. rokov. Tento kinematografický kontext dodáva filmu to správne čaro a napätie - rozmer metafilmovej detektívky. ()

fcreading

Zabudnutý horor ktorý som si včera pripomenul. Škoda toho obrazu pretože to aj uberá na kvalite filmu. Zo začiatku budú spomínať na Wilfroda Butlera ktorý sa upálill. Jeho vnuk Jeffrey sa po rokoch rozhodne predať tento dom a pošle svojho právnika aby ten dom predal. Lenže v tú istú noc sa niečo stane, právnika niekto zabije sekerou a jeho priateľku tiež. Potom do tochto mesta prichádza Jeffrey a zistuje kdo stojí za tým všetkým a pritom mu pomáha starostova dcera. Ničím neprekvapí pretože pri konci som aj tušil kdo zabija. ()

Zayl

Zrnitý obraz, ucházející atmosféra, ale úděsné dialogy. Příběh sám o sobě by nebyl špatný, avšak je zadupán nezáživným zpracováním. ()

mysiak

Chápem je to talianske giallo...ale aj tak je moc pomalé a slabé...mne sa vôbec nepáčilo...a to tak že som to kukol na štyrikrát ()

PKD

Jůůůů. Nucený ´´dar´´ od známé, před mnoha lety, páč ho dostala na jakémsi SF conu a až štítivě mi ho pak dala. Haha. Hloupá ženská. Tak jsem si to vzal (vyhoditi to přec mohu vždycky, no ne?) a nahodil, a i když se nejedná zrovna o vrcholné dílo, jest silně atmospherické. A zrovna na vánoce to fakt stojí za to. Jo a ty tajemné telefonáty jsou asi vrcholem fimu. Holt, neznámý film ještě nutně neznamená, k ničemu. Asi tak. Special quest star...Patrick O´Neal z Cohenovy Nádivky aka Pěny aka The Stuff. Též důrazně, doporučuji! Pobude si zde sice tak dlouho, jako semeno na klitorisu vnadné děvky, ale je tady. A to se počítá. I když zhyne dosti drsným způsobem. Dobře mu tak. Měl chrnět v motelu i s tou babou. ()

iolaos

Pro anglosasskou tvorbu již od Dickensovských dob typickou tajemnost vánoční atmosféry, navazuje podtext písně Tichá noc. Hrozba šíleného chovance ústavu, schopného čehokoliv, přikresluje k nevšední náladě i trochu strachu. A pak zaujatě se zatajeným dechem sledujeme vraždění maniaka, který má pro vše svůj opodstatněný důvod. Hrou se světly a barvami jsou do příběhu zařazeny i děsivé vzpomínky a vysvětlení pohnutek vraha, který si né náhodou vybral opuštěný tajemný dům uprostřed vánoční noci. 7/10 ()

raimi

Atmosférický sedmdesátkový slasher, který vyšel na dvd ve famózní grindhouseové verzi. Všechny ty kazy a škrábance v obraze tu zašlou atmosféru jen umocňují. ()

K.I.N.G.

Neobyčejný hororový snímek, temný, jako každý z pokojů Butlerovic rodiny, se zdejším, výrazně kolísavým hodnocením a důvod je jasný. Ten film má totiž možná nápaditý příběh, ale po většinu času nudný průběh, takže se takovému průměrnému zdejšímu rádoby inteligentovi nebo nevybíravému, tuctovému diváku může stát, že ho snímek už v půlce unudí k smrti. Kouzlo je totiž jinde. Je to všechno v atmosféře, která zde je mrazivě přestárlá. Film má nádherný hororový feeling, který až šokuje množstvím tak úchvatných záběrů starých časů, fotografií, různých zatuchlých pokojů a rozpadajících se věcí. Pokud se pak stane i jakákoliv nedetailně zobrazená vražda v takovém prostředí, omdlíváte blahem a hrůzou zároveň. A právě toto si dokážou vychutnat jenom ti povolaní, fajnšmekři - my, hororoví fanoušci...A ještě něco. Vidět Tichou noc, krvavou noc v té odporné kvalitě, která vypadá jako natočená kamerou za pět korun je slast. ()

topi

Docela zapadlý atmosférický grindhousový slasher, který hlavně staví na budování stísněnosti. To vše s perfektní hudbou, která už se dnes nikdy nenatočí, hlavně kvůli starému zvuku, který má zvláštní echo a celkový sound zní fakt hodně depresivně. Film nenudí, střídají se flashbacky, které celou situaci vysvětlují a závěr je překvapivý a nečekaný. A ještě jedno velké plus, které filmu hodně dodává znepokojivou atmosféru a to, že se skoro celý děj odehrává v noci. Hřbitov, lesní cesty, domy a hlavně Buttlerův dům, který sám o sobě je vrchol hororu a jeho exteriéry i interiéry jsou velmi působivé. To je prostě ono!! Také první nečekaný mord sekerou mě docela vyrazil dech!! Zajímavostí jistě je, že film vyšel pod společností Cannon Films a produkoval ho Tromděda Lloyd Kaufman. ()

AlistairMir

Staré dobré horory mám tuze rád takže si pamatuji jak jsem si večer kolem druhé tento filmek vsunul do dvd a uvrtal se v posteli s coca colou a brambůrky (kulturističtí bratři mi snad odpustí ten hřích) . Začátek filmu je parádní a do prvního masakru to má sakra hustou atmosféru dům působí strašidelně a vůbec vše šlape jak má. A pak to přijde...všichni se zblázní jezdí do strašidelného domu po jednom a nechávají se likvidovat nebo jezdí do jiných domů a zase se vracejí odkud vyjeli aby zase odjeli a zase se vrátili a nakonec jeli do strašidelného domu. Stíháte mě? No fakt tam takhle blbnou. Takže atmosféra zjistila po cca krásné půlhodině že jde pozdě na rande a zmizela pryč nechajíc místo sebe tupé chování postav s IQ pokojové teploty. Konečné vysvětlení ušlo ale úplný závěr ten byl šitej hodně horkou jehlou a ještě se u toho ten kdo to šil píchnul do prstu naštval se a ani to nedodělal. Mohla to být bomba takhle za mě jen lehký nadprůměr ale i tak rozhodně stojí za zkouknutí už pro první půl hodinku která nemá chybu. ()

cariada

Tohle vůbec není špatný ,vše začíná smrtí pana Butlera. Pak se děj posune o 20 let dál ,kdy jeho vnuk se rozhodne prodat jeho dům ,který zdědil. Přijíždí najatý advokát s přítelkyní a ty ho místním lidem nabízí nebot po tom prahnou za velice nízkou cenu ,jenže se rozhodne do druhého než dostane peníze v onom domě přenocovat a ani na naléhání místních obyvatel si to nedá vymluvit. Dobře mu tak zanedlouho je někdo rozseká sekerou v posteli a už to jede jeden po druhém je lákán do domu a zavražděn. Následná pointa je poměrně slušná a vše vysvětlí. Vše podtrhuje poměrně ponurá děsivá atmosféra. ()

Rodriguez

Když jednou krvavý teror začne, tak nikdy nepřestane, i když zabijáka dostanou.... A tak se svátky klidu a míru mění opět v krvavé divadlo hrůzy a rozhodně to klidná noc nebude! 50% ()

majo25

Iba nudný triler s nedotiahnutým záverom, ktorý má naviac slabší a ťažkopádnejší vizuál. Nízkorozpočtovosť z neho len tak srší a všetky postavy sú nejakým spôsobom divné. Občas sa vydarí nejaká tá scéna, sem-tam atmosféra, ale žeby toto malo kompezovať nedostatky, hlavne celodejovú nudu, to ani náhodou. A pritom taký záujímavý názov. ()

hans500

Perfektní atmosféra s vynikající hudbou, mírně nadprůměrnými hereckými výkony a dobrou režií. Dobrý příběh, scénář i závěrečná pointa. ()